Ok豉dka ksi捫ki - Gdy s這鎍e by這 bogiem

T逝maczenie:
Ilustracje:
Doda/a ksi捫k: czytam

Ocena: 5.18 (11 g這s闚)

Opowie軼i o dziewi皻nastowiecznej fascynacji odkryciami archeologicznymi w krajach egzotycznych. Informacje dotycz帷e historii i kultury staro篡tnych Sumer闚, Egipcjan, Aztek闚 czy mieszka鎍闚 Pompei przeplataj si z fabularnym opisem przyg鏚 pierwszych odkrywc闚, w鈔鏚 kt鏎ych byli nie tylko naukowcy, ale te awanturnicy 膨dni skarb闚 i s豉wy. Pierwsze wydanie "Gdy s這鎍e by這 bogiem" ukaza這 si w 1956 roku. Ksi捫ka szybko zyska豉 rzesze mi這郾ik闚, by豉 wielokrotnie wznawiana i osi庵n窸a 陰czy nak豉d blisko p馧 miliona egzemplarzy. Wychowa這 si na niej kilka pokole czytelnik闚, w鈔鏚 nich wielu przysz造ch archeolog闚, historyk闚 i pasjonat闚 staro篡tnych kultur. SPIS RZECZY 5 Polski Ceram po latach 11 W鈔鏚 鈍i徠y i ogrod闚 Mezopotamii 13 Pielgrzym z Neapolu 18 Pismo klinowe zaczyna przemawia 22 Napis na samotnej skale 31 W krainie Tysi帷a i jednej nocy 38 Kaprys despoty, rewolucja i wykopaliska 46 Layard odkrywa zaginion Niniw 50 Sumerowie wkraczaj do historii 56 Gdzie ongi szumia造 gaje daktylowe 61 Podniebna 鈍i徠ynia z lazuru i z這ta 64 Ukryty skarb i pogorzelisko 68 Najstarszy w dziejach poemat epiczny 76 Na tropach potopu 80 Jak z這ty paciorek przyczyni si do odkrycia tajemnicy kr鏊ewskiej 86 Bohater Dobrej Ziemi i male鎥a ksi篹niczka Ur 90 Kr鏊owie nie umierali samotnie 96 Harfistki, p豉czki i niewiasta sp騧niona na pogrzeb 102 Dzier瘸wcy boskich maj徠k闚 113 W Egipcie faraon闚 115 Kamie cenniejszy od diamentu 121 Champollion, wskrzesiciel hieroglif闚 138 Dolina Kr鏊闚, 鈍i皻e byki i sfinksy 138 Tajemnice piramid 146 K這poty po鄉iertne faraon闚 155 Zbuntowany faraon i kap豉ni m軼iciele 177 Odkrycie grobowca Tutanchamona 189 U kolebki 鈍iata egejskiego 191 Cz這wiek, kt鏎y pozosta wierny marzeniom m這do軼i 201 Gr鏚 Priama 210 Z這te oblicze Agamemnona 221 W labiryncie Minotaura 236 Odkryte l康y historii 249 Pompeja i Herkulanum 251 Miasta 篡wcem pogrzebane 264 W cieniu marmurowych kolumn 277 Jak zatrzymany w swym biegu zegarek 287 W kr鏊estwie Wielkiego W篹a 289 Jak Cortez zdoby pa雟two Aztek闚 310 Zmierzch po瞠raczy serc ludzkich 322 Ociemnia造 uczony odkrywa zagubione cywilizacje 329 安iat trwa tylko 52 lata 337 Rozbita barka w zielonym morzu d簑ngli 345 W Kr鏊estwie Wielkiego W篹a 354 Zr瘯owiny boga deszczu 361 Pompeja nowego 鈍iata 368 Skarb poz豉canego cz這wieka 374 W krainie tysi帷a tajemnic 380 Wybrana literatura

przesu

Musisz by zalogowany, aby komentowa. Zaloguj si lub za堯 konto, je瞠li jeszcze go nie posiadasz.

Avatar u篡tkownika - Beata
Beata
Przeczytane:2013-02-03, Ocena: 6, Przeczyta貫m,

Gdy s這鎍e by這 bogiem Zenona Kosidowskiego mo積a 鄉ia這 ochrzci mianem ksi捫ki kultowej, gdy wychowa這 si na niej kilka pokole czytelników, na co zwraca uwag Zdzis豉w Skrok we wst瘼ie do pierwszej polskiej powie軼i archeologicznej. I nie ma w tym stwierdzeniu 瘸dnej przesady. Wielu Polaków ze starszej generacji z rozrzewnieniem wspomina swoje niezwyk貫 do鈍iadczenie lekturowe zwi您ane z publikacj, która powsta豉 w okresie stalinowskiej opresji. Ale nawet dzi, dla m這dszych wiekiem czytelników, obcowanie z t ksi捫k mo瞠 by fascynuj帷 przygod i rozbudzi pragnienie wyruszenia w 鈍iat w poszukiwaniu zasypanych piaskiem nierozpoznanych jeszcze miejsc czy przedmiotów, jak to uczynili opisani przez Kosidowskiego bohaterowie jego barwnych historii.

Nie wypada nie zna tej pierwszej w swojej dziedzinie ksi捫ki, podobnie zreszt jak innych, zaliczanych do powojennej literatury polskiej. Opowie軼i Kosidowskiego ol郾iewaj urod i rozpalaj wyobra幡i. Z wypiekami na twarzy 郵edzi si losy najwi瘯szych dziewi皻nastowiecznych archeologów i towarzyszy im w jawi帷ych si w ich czasach jako szale鎍ze, ale w ko鎍u zako鎍zonych jednak sukcesem woja篡 do egzotycznych krajów. Wi瘯szo嗆 przedstawionych przez autora odkrywców wyrusza這 w 鈍iat pod wp造wem dzieci璚ych lektur, a zrodzone w najwcze郾iejszych latach 篡cia 鄉ia貫 marzenia chcieli zrealizowa za wszelk cen, nie bacz帷 na rozmaite przeszkody. W tym kontek軼ie ksi捫k Kosidowskiego mo積a nawet traktowa nie tylko jako powie嗆 archeologiczn, lecz tak瞠 jako hymn na cze嗆 fantastów-marzycieli, do których wi瘯szo嗆 z nas mo瞠 siebie zaliczy. Niektóre z zamieszczonych w publikacji historii traktuj bowiem o sile marzenia i imaginacji, o upartym d捫eniu do urzeczywistnienia swoich pragnie.

Kosidowski zaprasza do odbycia razem z nim wyj徠kowej podró篡 w czasie i przestrzeni. Najpierw proponuje w璠rówk do 鈍i徠y i ogrodów Mezopotamii w towarzystwie mi璠zy innymi Du鎍zyka Karstena Niebuhra, który jako jeden z pierwszych próbowa odczyta pismo klinowe (jego ksi捫k, opisuj帷 podró po Arabii, Napoleon mia stale przy sobie), a tak瞠 Anglika Austena Henry’ego Layarda, na którego przemo積y wp造w wywar造 arabskie ba郾ie Tysi帷a i jednej nocy.

Nast瘼nie udamy si do Egiptu, by 郵edzi wysi趾i uczonych w badaniu tajemnic piramid czy odkrywaniu dzie sztuki egipskiej. Poznamy pionierów egiptologii i zarazem… pospolitych rabusiów. Detektywistyczna historia, zatytu這wana K這poty po鄉iertne faraonów, opowiadaj帷a o poszukiwaniu Araba handluj帷ego cennymi zabytkami antycznymi mog豉by by doskona陰 kanw scenariusza filmu przygodowego z w徠kami kryminalnymi. Poznamy lorda Carnarvona i Howarda Cartera, którzy po pi璚iu latach tytanicznej pracy wykopaliskowej prowadzonej w Dolinie Królów odkryli grobowiec Tutanchamona. Opowie嗆 Kosidowskiego o ich zmaganiach, zwie鎍zonych wreszcie sukcesem, jest tak finezyjnie i sugestywnie zbudowana, 瞠 czytelnik staje si naocznym niemal 鈍iadkiem wiekopomnego odkrycia i mo瞠 dozna tej samej ekscytacji, jak prze篡li w 1922 roku wspomniani egiptolodzy. Gdy wreszcie Carter i Carnarvon weszli do pierwszej komnaty grobowej, ogarn窸o ich wzruszenie, min窸o bowiem przesz這 trzy tysi帷e lat, kiedy tu ostatni raz stan窸a stop ludzka. Czytaj帷 te s這wa, jeste鄉y tam razem z nimi. Wyobra幟y sobie te, 瞠 w tych nienaruszonych przez trzy wieki komnatach grobowych, w鈔ód rozmaitych o郵epiaj帷ych sw urod przedmiotów, znale幢i archeolodzy wianuszek kwiatów polnych, które - jak wtedy zanotowa Carter - przypomina造, jak znikom chwil s tysi帷lecia. Archeologiczne gaw璠y Kosidowskiego sk豉niaj do zadumy nad up造wem czasu i mechanizmami historii, a tak瞠 u鈍iadamiaj, 瞠 nawet w mitach i biblijnych przypowie軼iach kryj si echa rzeczywistych wydarze.

Po opisaniu fascynuj帷ej przygody zwi您anej z Egiptem faraonów Kosidowski zaprasza do w璠rówki po basenie Morza Egejskiego, mi璠zy innymi 郵adami utrwalonymi w dwóch wielkich eposach Homera. Realno嗆 鈍iata przedstawionego przez Homera udowodni, jak wiadomo powszechnie, niemiecki archeolog amator Heinrich Schliemann, którego ojciec by pastorem protestanckim i wielbicielem Homera. Mi這嗆 t zaszczepi synowi, który w wieku siedmiu lat postanowi, 瞠 odkopie resztki murów Troi. Nie wiemy jednak, jak d逝g i wyboist drog musia pokona, aby spe軟i swoje m這dzie鎍ze marzenia. Kosidowski skre郵i sylwetk tego fantasty-marzyciela w tak ujmuj帷y sposób, 瞠 pokochamy tego 鄉ia趾a i b璠ziemy mu szczerze kibicowa w jego zmaganiach zwi您anych ze zlokalizowaniem miejsca akcji Iliady.

Po opuszczeniu kolebki 鈍iata egejskiego udamy si do Zatoki Neapolita雟kiej, przede wszystkim do Pompei - miasta rzymskiego zniszczonego przez wybuch wulkanu (zosta這 one zasypane kilkumetrow warstw pyów wulkanicznych) oraz Herkulanum. Mistrzowskie literacko opisy 篡cia mieszka鎍ów sprawiaj, 瞠 pami皻nego dnia 24 sierpnia 79 r. p.n.e. spacerujemy po mie軼ie z leniw oci篹a這軼i lub zasiadamy do obiadu, aby po chwili wraz z nimi prze篡wa koszmar zwi您any z wybuchem Wezuwiusza. Zag豉da dwóch kwitn帷ych miast zosta豉 utrwalona przez Tacyta, a tak瞠 w literaturze rzymskiej, natomiast prace wykopaliskowe przyczyni造 si do poszerzenia wiedzy o ich historii. Dzi瘯i nim stan窸a przed naszymi oczami jak 篡wa kultura materialna Italii w jej z這穎nym i przebogatym ca這kszta販ie, jakby zatrzymana w ruchu, za sprawa jakiego przemo積ego czaru. 畝dne inne wykopaliska, dokonane na olbrzymim obszarze imperium rzymskiego, nie mog im dorówna.

Musz ostrzec. Prezentowana publikacja jest bowiem niebezpieczna. Za spraw powie軼i archeologicznej Kosidowskiego staniemy si lud幟i 膨dnymi przygód, zaczniemy bezkrytycznie wierzy w realno嗆 motywów przedstawionych w mitach i legendach oraz ujawni si mo瞠 z du膨 moc 酥i帷y w nas dot康 duch odkrywczy… A wtedy nikt nie zdo豉 nas powstrzyma; tak, jak dziewi皻nastowieczni odkrywcy, b璠ziemy chcieli - raz opanowani przez jak捷 wielk ide - z niez這mnym uporem urzeczywistni swoje cele pozornie fantastyczne, g逝si na kpiny i perswazje otoczenia.

Lektura ksi捫ki pozostawi niezatarty 郵ad w naszej wyobra幡i tak瞠 dzi瘯i b造skotliwemu i finezyjnemu stylowi oraz niezwyk貫j barwno軼i opisów dziewi皻nastowiecznych odkry archeologicznych w krajach egzotycznych. Informacje dotycz帷e historii i kultury staro篡tnych Sumerów, Egipcjan, Azteków czy mieszka鎍ów Pompei okraszone s fabularnymi, mistrzowsko zbudowanymi w徠kami. Po lekturze tej ksi捫ki nie wyobra瘸m sobie, by mo積a by這 zwiedza Itali, Grecj czy Egipt bez trzymania jej w d這niach w czasie podziwiania tamtejszych staro篡tnych zabytków. Jak瞠 ubo窺za we wra瞠nia by豉by taka podró bez zapoznania si z historiami spisanymi przez Kosidowskiego.

Link do recenzji
Avatar u篡tkownika - vaapu
vaapu
Przeczytane:2016-06-17, Ocena: 6, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2016, Mam,
Kosidowskiemu za spraw jednej ksi捫ki uda這 si to, czego nie osi庵n瘭i przez lata moi nauczyciele historii: zainteresowa mnie tematem do tego stopnia, bym p騧niej sama pog喚bia豉 wiedz na dany temat. W zasadzie ju wcze郾iej wiedzia豉m sporo o staro篡tnych cywilizacjach, ale za spraw "Gdy s這鎍e by這 bogiem" wiem jeszcze wi璚ej, a dodatkowo pozna豉m odrobin histori archeologii. Szczeg鏊nie ciekawy okaza si rozdzia o Aztekach i Majach. Wiedzia豉m ju wcze郾iej, 瞠 Aztekowie mieli wiele krwawych rytua堯w, ale ich opisy czyta豉m z prawdziw fascynacj. W kategorii ksi捫ek popularnonaukowych to jeden z moich nowych faworyt闚.
Avatar u篡tkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-09-13, Ocena: 6, Przeczyta貫m,
Jako historyczka z zami這wania (z uwielbieniem staro篡tno軼i a zw豉szcza mojego ukochanego Egiptu) nie mog豉m nie zwr鏂i uwagi na t pozycj, chocia podchodzi豉m do niej z pewn doz niepewno軼i (owszem, kocham histori, ale ju mniej ksi捫ki typowo historyczne, w kt鏎ych s same daty, daty, daty i sztywne opisy wydarze). Na ca貫 szcz窷cie moje obawy okaza造 si p這nne i ksi捫ka sta豉 si dla mnie istn skarbnic wiedzy. Po pierwsze mo瞠 dlatego, 瞠 jest ona napisana z humorem (pewien szczerbaty dyktator wprowadzi podatek od.. z瑿闚) - co jest zjawiskiem do嗆 rzadkim je郵i chodzi o takie powie軼i. Poza tym poczu豉m si jakbym na nowo odwiedza豉 dawno zapomniane zak徠ki Mezopotamii, Egiptu, Grecji, Rzymu czy cywilizacji Maj闚 i Aztek闚. Po raz pierwszy bardziej skupi豉m si na tragedii Pompei i Herkulanum (bo w podr璚znikach szkolnych naprawd niewiele mo積a si o tym dowiedzie). Ksi捫ka mnie wci庵n窸a i zachwyci豉, gdy na nudz i trudno軼i z dobrni璚iem do kolejnego rozdzia逝 narzeka nie mog豉m.
Avatar u篡tkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-04-10, Przeczyta貫m, Mam,
Ksi捫ka "Gdy s這鎍e by這 bogiem" zosta豉 wydana po raz pierwszy w 1956 roku. Od tamtego czasu min窸o sporo czasu, ale niezmiernie ciekawe przygody w niej opisane nadal intryguj kolejne pokolenia. Zainteresowa豉m si t publikacj dzi瘯i mojej mamie, kt鏎a wiele razy wyra瘸豉 uznanie na temat tej pozycji gdy porusza造鄉y w rozmowach kwestie archeologiczne. Zatem zach璚ona opini mojej rodzicielki zdecydowa豉m si po ni si璕n望. Czy na mnie wywar豉 r闚nie ogromne wra瞠nie - sami zobaczcie... Autor w tej publikacji ukazuje jak dosz這 do odkry archeologicznych w r騜nych zak徠kach 鈍iata (Bliski Wsch鏚, Egipt, Grecja, Panama, Kolumbia, W這chy, Meksyk). Robi to jednak z niespotykan wpraw ubarwiaj帷 fakty historyczne licznymi perypetiami przysz造ch s豉wnych odkrywc闚. Przybli瘸 r闚nie ich 篡ciorysy, ale nie s to jedynie suche fakty. Okrasza je mn鏀twem bardzo interesuj帷ych ciekawostek. Wszystko wzbogaca o ujawnienie pobudek ich dzia豉, obna瘸 ich niczym niepohamowan pasj i uczucia. Do tej pory nie mia豉m styczno軼i z ksi捫k, kt鏎a ukazywa豉by 篡cie odkrywc闚 z tak intryguj帷ej strony. A sama zapragn窸am cho na chwil sta si jednym z nich. Nawet zmagania kolejnych naukowc闚 w procesie odczytu pisma klinowego uda這 si autorowi przedstawi nader ciekawie. Jest to lektura lekka i bardzo szybko si w ni wsi彗a. Przyst瘼ny j瞛yk. Niezwykle barwny, obrazowy styl autora sprawia, 瞠 do鈍iadczamy nadzwyczajnych przyg鏚 wraz z bohaterami a wr璚z identyfikujemy si z nimi. Przenosimy si w czasie i zwiedzamy odleg貫, fascynuj帷e miejsca. Opisy bez w徠pienia bardzo pobudzaj wyobra幡i. Lektura niekiedy wzrusza, momentami 鄉ieszy. Ponadto wprowadza spor dawk napi璚ia. Autor podszed do tematu z ogromnym dystansem, zachowuj帷 przy tym subiektywizm. Ksi捫ka niezmiernie absorbuj帷a, zajmuj帷a. Nie spos鏏 si od niej oderwa. Z pewno軼i nie ma tu miejsca na nud. Czyta si j jakby by豉 powie軼i przygodow, a przecie to raczej publikacja popularnonaukowa. Nawet kto kto nigdy wcze郾iej nie interesowa si archeologi po tej lekturze mo瞠 zapa豉 do niej wielkim uwielbieniem. Warto si z ni zapozna cho熲y ze wzgl璠u na wiedz o staro篡tno軼i, kt鏎 przekazuje w bardzo przyst瘼ny spos鏏. Ksi捫ka wywar豉 na mnie tak ogromne wra瞠nie, 瞠 w niedalekiej przysz這軼i planuj zapozna si z pozosta造mi ksi捫kami tego autora. Zenon Kosidowski (1898-1978) polski pisarz, eseista, poeta. Urodzi si w Inowroc豉wiu. W szeregach armii pruskiej walczy pod Verdun. P騧niej by uczestnikiem powstania wielkopolskiego. Absolwent germanistyki i polonistyki. W latach 1919-1920 wsp馧redagowa czasopismo "Zdr鎩". Debiutowa w 1919 roku publikuj帷 poezje. Pracowa r闚nie jako nauczyciel j瞛yka polskiego. Od 1928 do 1937 roku by kierownikiem a p騧niej wicedyrektorem pozna雟kiej rozg這郾i Polskiego Radia. Od 1934 przez 3 lata by prezesem Zwi您ku Zawodowego Literat闚 Polskich w Poznaniu i jednym z g堯wnych inicjator闚 Czwartk闚 Literackich. W roku 1938 otrzyma Srebrny Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury. Gdy wybuch豉 II wojna 鈍iatowej wyjecha do USA, gdzie w latach 1942-43 redagowa Tygodnik Polski, w latach 1945-49 by wyk豉dowc historii kultury polskiej na Uniwersytecie w Los Angeles a od 1950 redagowa "Poland of Today" (pismo ambasady polskiej w Waszyngtonie). W 1952 roku wr鏂i do kraju i zacz掖 pisa aby zarobi na 篡cie. W 1964 roku otrzyma Nagrod Pa雟twow II stopnia, a rok p騧niej zosta豉 mu przyznana Nagroda Towarzystwa Krzewienia Kultury 安ieckiej. Autor "Gdy s這鎍e by這 bogiem" (1956), "Kr鏊estwo z這tych 貫z" (1960), "Opowie軼i biblijne" (1965), "Rumaki Lizypa" (1965) i "Opowie軼i ewangelist闚" (1979). Jego utwory by造 t逝maczone na wiele j瞛yk闚.
Avatar u篡tkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2013-02-17, Ocena: 5, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2013, Ksi捫ki na d逝gi wiecz鏎,
Ksi捫ka dla os鏏 w r騜nym wieku fascynuj帷ych si archeologi - po陰czenie ksi您ki przygodowej i popularnonaukowej.
Avatar u篡tkownika - CorkaHermesa
CorkaHermesa
Przeczytane:2013-02-08, Ocena: 5, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki 2013,
Ksi捫ka jest napisana przyst瘼nym j瞛ykiem, niczym powie嗆 przygodowa. Kosidowski opowiada w interesuj帷y spos鏏, nie nudzi czytelnika. Ponadto ksi捫ka ta zawiera du穎 ciekawostek. Przyst瘼nie, zach璚aj帷o opisane losy najciekawszych odkry archeologicznych.
W ko鎍u uda這 mi si przewr鏂i ostatni stron w "Gdy s這鎍e by這 bogiem". Nie by這 mi 豉two dotrwa do ko鎍a, gdy historia staro篡tna to nie do ko鎍a m鎩 konik, ale jednak uda這 si. Przyznam, 瞠 niekt鏎e rozdzia造 by造 bardzo interesuj帷e - jak np. ten o odkrywaniu ruin Troi (kt鏎ego zako鎍zenia niestety si nie dowiedzia豉m, gdy w moim wydaniu brakowa這 paru kartek) czy 篡ciu w Pompei i Herkulanum, a w szczeg鏊no軼i o napisach na tamtejszych murach. Niestety, nie wszystko czyta這 mi si r闚nie dobrze, a moj cierpliwo嗆 co jaki czas wystawia造 wzmianki autora maj帷e przekona nas o winie arystokracji za wszelkie z這 tego 鈍iata od zarania dziej闚 oraz te wychwalaj帷e spo貫cze雟two bezklasowe. Og馧em mog poleci, ale nie tym, kt鏎zy oczekuj lekkiej lektury.
Avatar u篡tkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 5, Przeczyta貫m, 52 ksi捫ki (2013),
Ciekawie napisana ksi捫ka. Szczeg鏊nie je郵i kogo interesuj dzieje staro篡tne. Historie odkrywc闚 przeplatane informacjami o "odkrywanych" przyjemnie si czyta-lektura wzbogacaj帷a wiedz w przyst瘼ny spos鏏 ;)
Avatar u篡tkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-05-04, Ocena: 5, Przeczyta貫m, 52 (190) ksi捫ek w 2013, Historyczne, Mam,
Kiedy pierwszy raz ta ksi捫ka wpad豉 mi w r璚e po tytule spodziewa豉m si, 瞠 b璠 to staro篡tne mity, ewentualnie troch z historii z tamtych czas闚. Niedu穎 si pomyli豉m. W ksi捫ce owszem, mo瞠my znale潭 i to i to, ale w uj璚iu odkry archeologicznych. Musz przyzna, 瞠 pocz徠kowe rozdzia造, chocia dotycz帷e Mezopotamii, o kt鏎ej niewiele wiem, nudzi造 mnie troch, ale gdy wczyta豉m si w nie bardziej, coraz mocniej zacz窸y wci庵a. I reszt ksi捫ki przeczyta豉m w jedno popo逝dnie. Moja wiedza wzbogaci豉 si o par ciekawostek, na przyk豉d to, 瞠 napisy na 軼ianach i murach nie s takim nowoczesnym zjawiskiem, jak mogliby鄉y, s康zi, ale si璕aj dalekiej staro篡tno軼i.
Avatar u篡tkownika - kowal57
kowal57
Przeczytane:, Ocena: 6,
45 lat min窸o. Pierwsz samodzielnie kupion ksi捫k pewnego kilkulatka, by豉 taka 鄴速a gruba ksi捫ka, z kt鏎ej wiejski ch這pczyk tak wiele o wielkim 鈍iecie si dowiedzia. A mu si przeczytane dziwy po nocach 郾i造. Autorowi - gdziekolwiek jest- dzi瘯uj. RJK
Avatar u篡tkownika - helmud
helmud