Gorzkie żale. Między rozumem a uczuciem

Wbrew obiegowym opiniom, gorzkie żale nie są modlitwą rzewną i ludową. Tekst nabożeństwa jest przystępny i porusza nawet niewyrobionego odbiorcę. Jego duża siła ekspresyjna nie wynika jednak z uproszczonego i emocjonalnego podejścia do Męki Pańskiej, ale jest wynikiem gruntownej pracy teologicznej oraz retorycznej. To arcydzieło poetyckie epoki, napisane bez wątpienia przez człowieka wykształconego.\r\n\r\nKsiążka ukazuje rozwój historyczny nabożeństwa, próbuje wyjaśnić fenomen jego popularności oraz zawiera szczegółową analizę poszczególnych wersów modlitwy. Najważniejszą część stanowi sam tekst Gorzkich żalów, przygotowany według pierwszej edycji z 1707 roku, wydanej pod tytułem \"Snopek miry\". Czytelnik ma możliwość zaznajomić się z osiemnastowieczną polszczyzną i ówczesną wyobraźnią ks. Wawrzyńca Stanisława Benika CM, który nabożeństwo ułożył.\r\n\r\nMichał Buczkowski - prowadzi blog Gorzkie żale na platformie liturgia.pl, pasjonuje się literaturą dawną i różnymi formami pobożności; jako dziennikarz zajmuje się kulturą, głównie rejonami, w których literatura spotyka się muzyką.\r\n\r\npatronat medialny:\r\nChristianitas\r\nPolskie Radio PR II\r\nPosłaniec miesięcznik katolicki\r\nDeon.pl

Informacje dodatkowe o Gorzkie żale. Między rozumem a uczuciem:

Wydawnictwo: WAM