Jeśli tylko potrafiłyby mówić

Pamiętacie kultową serię Wszystkie stworzenia duże i małe?

Pełne ciepłego humoru i wzruszające opowieści Jamesa Herriota, urzekły miliony czytelników na całym świecie.

Zapracowany weterynarz James Herriot, jego przełożony Siegfried  i wieczny student Tristan powracają !

12. 03. 2015. oddajemy w Wasze koneserskie ręce tom pierwszy bestsellerowego cyklu "Jeśli tylko potrafiłyby mówić".

Bohaterem książki jest sam James Herriot  młody weterynarz, który w poszukiwaniu pierwszej pracy trafia do wioski Darrowby  w górach Yorkshire. Nie wie, że czeka go ciężka harówka, rozlatujący się samochód, trudne porody krów, koni i owiec, sprytnych kotów i psiaków, a ponadto gburowaci górale, którzy nie uznają czegoś takiego jak zapłata. Do tego ekscentryczny szef Siegfried Farnon i jego  brat student weterynarii Tristan. Czy weterynarze znajdą wspólny język i zostaną przyjaciółmi, a James Herriot zdobędzie doświadczenie i dobrą renomę? O tym dowiemy się w kolejnych tomach: To nie powinno się zdarzyć i Nie budźcie zmęczonego weterynarza.

"Herriot potrafi śmiać się z siebie, a jego zauroczenie urodą krainy, w której pracuje, jest zaraźliwe".
"The Daily Telegraph"

"Książka pełna ciepła i mądrości".
"The Field"

"Przebywanie w towarzystwie Jamesa Herriota to przyjemność".
"Observer"

Książki Jamesa Herriota kilkakrotnie przenoszono na ekran. Realizowany przez kilkanaście lat serial BBC z Christopherem Timotym i Carol Drinkwater w rolach głównych to jeden z najpopularniejszych seriali w historii brytyjskiej telewizji.

Informacje dodatkowe o Jeśli tylko potrafiłyby mówić:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-03-12

Kup książkę Jeśli tylko potrafiłyby mówić

"Zawsze wszystko kończy się lepiej, niż oczekiwałeś".

Jeśli tylko potrafiłyby mówić - opinie o książce

Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2016-05-16, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Najlepsza książka, jaką czytałam w tym roku! Nie spodziewałam się aż tak rewelacyjnej lektury! Powieść czytałam jadąc w pociągu i co chwile parskałam ze śmiechu, naprawdę nie mogłam powstrzymać się od od chichrania, a pasażerowie obok patrzyli na mnie dziwnie. ,,Jeśli tylko potrafiłyby mówić" charakteryzował lekki styl pisania, fantastyczne historie - zabawne i pouczające, dowiedziałam się wielu ciekawostek o zwierzętach. Na pewno sięgnę po kolejne książki Herriota, jestem zachwycona jego humorem.
Avatar użytkownika - nureczka
nureczka
Przeczytane:2016-05-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
,,Jeśli tylko potrafiłby mówić" pióra Jamesa Herriota, to książka która swą prostotą i bezpretensjonalnością urzekła mnie od pierwszego akapitu. Pozycja to niezbyt długa, nic więc dziwnego, że przeczytałam ją jednym tchem, z uśmiechem niczym banan przyklejonym do twarzy. ,,Jeśli tylko potrafiłby mówić" to zbiór opowiadań opisujących rok z życia młodego weterynarza na angielskiej prowincji pod koniec lat 30. ubiegłego wieku. Pierwszoosobowa narracja, poprowadzona bardzo prostym językiem sprawia, że nieskomplikowane historyjki nabierają dodatkowego realizmu. Podczas lektury czułam się jakby odwiedził mnie dawno niewidziany kuzyn i zabawiał opowieściami o życiu na wsi. Opowieściami nieco wyidealizowanymi - mamy w końcu do czynienia z tekstem humorystycznym - ale bardzo zajmującymi. Dowcipy nie są może specjalnie wyszukane, trudno dopatrzeć się w nich wyrafinowania czy subtelnej artystycznej kreacji, ale co z tego jeśli bawią i pozwalają na chwilę zapomnieć o codzienności. Historia o brawurowej ucieczce świń, czy wyjątkowo wrednej kobyle są jakby żywcem wyjęte z lekkiej, niezobowiązującej pogawędki podczas niedzielnego obiadu. Lektura opowiadań Herriota to podróż do świata, którego nie ma, do świata przypominającego nieco serial familijny: wszystkie przygody kończą się dobrze, nawet źli bohaterowie nie są tak naprawdę źli - raczej zabawni, ludzie wokół są życzliwi, a przyroda piękna. Mogłabym przyczepić się do tego czy owego, ale tego nie zrobię, bo ,,Jeśli tylko potrafiłby mówić" to już klasyk, którego po prostu trzeba znać. Na szczęście, w przeciwieństwie do wielu lektur obowiązkowych, ta ani przez chwilę nie nudzi!
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2015-05-29, Ocena: 6, Przeczytałam, z_52 książki 2015 (181),
Wprawdzie serialu nie oglądałam (trochę za młoda jestem), ale pierwszy tom serii przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Historia świeżo upieczonego weterynarza, który swoją pierwszą pracę w zawodzie dostaje w małej wiosce Darrowby w Yorkshire. Pod kierunkiem weterynarza Farnona przekłada zdobytą wiedzę w doświadczenie. Początkowo styka się z niechęcią i nieufnością farmerów, ale stopniowo zyskuje ich szacunek. Książka pokazuje życie wiejskiego weterynarza, w nieludzkich porach nocnych, w ciemnych stodołach i często w warunkach, które nie mają nic wspólnego z aseptyką. Herriot w książce ma ogromny dystans do siebie, potrafi śmiać się ze swoich błędów, co można zobaczyć choćby w żartach jego i Tristana. Zazwyczaj zajmuje się leczeniem dużych zwierząt gospodarskich: krów, koni, świń, ale pojawia się również mały pekińczyk Tricki. Przeurocze stworzenie, którego właścicielka jest dość ekscentryczna i ewidentnie przekarmia biedaka, a Herriota nazywa "wujaszkiem Trickiego", co prowadzi do wielu zabawnych wydarzeń. Warto przeczytać "Jeśli tylko potrafiłyby mówić", a sama wkrótce zabieram się za kolejną część.
Przeczytałam ją z prawdziwą przyjemnością. Głównie dlatego, że jako zootechnik świetnie rozumiem bolączki regionów rolniczych. W dzisiejszych czasach właściciele zwierząt gospodarskich nie są w większości już takimi zabobonnymi dziwakami, ale też się może zdarzyć spotkanie takiego indywiduum. Ogólnie książka nie jest właściwie o zwierzętach, tylko o rzemiośle wiejskiego weterynarza. W sumie bohater tylko trzy razy okazał jakieś uczucia do zwierzaków: gdy zastrzelił cierpiącego konia; gdy wyznał, że lubi jak się kocą owce; i gdy wspomniał, że smucą go martwe porody. Robił to, co musiało być zrobione, bez zbędnego rozczulania się. Całe emocje jednak, których nie ma wprost okazanych w książce, zawierają się w tytule i to właściwie mówi wszystko...
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2015-06-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Czy rzeczywiście chcielibyśmy usłyszeć, co miałyby do powiedzenia? Zwłaszcza bezdusznym, wszechwiedzącym opiekunom, którzy uzurpują sobie prawo do decydowania o zdrowiu i życiu swoich pupili, odrzucając wiedzę i doświadczenie weterynarzy... Ta książka potwierdziła moje przekonanie, że weterynarzem nie mogłabym być, tym bardziej szanuję głównego bohatera, za szybkość i trafność w podejmowaniu decyzji dotyczących ratowania zwierząt lub skracania ich męczarni, umiejętność przeciwstawiania się głupocie właścicieli i takt w relacjach z przełożonym i jego bratem.
Avatar użytkownika - szpachela
szpachela
Przeczytane:2015-06-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Świetna książka! Zawiera w sobie mnóstwo zabawnych, wzruszających i ciepłych historii. Z uśmiechem na twarzy czytałam o przygodach weterynarza Jamesa Herriota i wiem, że w przyszłości na pewno sięgnę po kolejne części tej powieści. Poczucie humoru, lekkość języka i barwność postaci tworzą bardzo przyjemną całość.
Avatar użytkownika - emanuella
emanuella
Przeczytane:2015-08-25, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Szał pracy
James Herriot0
Okładka ksiązki - Szał pracy

James Herriot, któremu szczęście małżeńskie brutalnie zakłócił wybuch drugiej wojny światowej, gumiaki i bryczesy zamienił na ciepłe buty i workowaty kombinezon...

Wszystkie stworzenia
James Herriot0
Okładka ksiązki - Wszystkie stworzenia

Ostatni już tom wspomnień adepta weterynarii, który po studiach rozpoczął pracę w małej mieścinie położonej wśród gór Yorkshire. Trudne do przewidzenia...