Okładka książki - Judasz. Biografia kulturowa

Data wydania: 2016-10-19
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-233-4186-4
Dodał/a książkę: czytam

Judasz, najsłynniejszy zdrajca w dziejach. Ale kim był naprawdę - i co znaczy dla nas dzisiaj?

W tej fascynującej biografii historyczno-kulturowej pisarz oraz twórca programów radiowych i telewizyjnych Peter Stanford bada cieszącą się najgorszą opinią biblijną postać: słynnego Judasza Iskariotę, który zdradził Jezusa pocałunkiem. Rozpoczynając od analizy tekstów ewangelicznych Stanford zastanawia się, jak doszło do tego, że od dwóch tysięcy lat samo imię Judasza jest synonimem zdrady.

Czy jednak Judasz był zły do szpiku kości, czy też zarzuty stawianie mu przez chrześcijaństwo to pomyłka sądowa? Czy inspiratorem jego zdrady mógł być nie diabeł, lecz Bóg? Czy stanowiła ona element Boskiego planu, który umożliwił śmierć Jezusa i Jego zmartwychwstanie? Czy Judasz był wykonawcą woli Boga, czy narzędziem Szatana? „Sam będziesz musiał zdecydować”, jak śpiewał w latach sześćdziesiątych Bob Dylan, „czy Bóg był po stronie Judasza Iskarioty”.

Tamta zdrada, przypieczętowana „pocałunkiem Judasza”, której skutkiem było skazanie i egzekucja Jezusa, odbija się echem także w naszej zeświecczonej epoce, w życiu jednostek i całego społeczeństwa, nie tylko w sferze religijnej, ale także w polityce i gospodarce. Stanford przekonuje, że Judasz stanowi ucieleśnienie naszych najgłębszych lęków związanych z przyjaźnią, zdradą i problemem zła.

Kup książkę

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Przeczytane:2017-03-07, Przeczytałam,
Judasz. Biografia kulturowa Petera Stanforda to wieloetapowa wędrówka szlakiem Iskarioty, wiodąca od czasów Chrystusa, aż po współczesność. Stanford próbuje odtworzyć kształtowanie się na przestrzeni lat wizerunku jednego z największych zdrajców wszechczasów.   Autor podążą śladem Judasza, sprawdzając, jakie światło najnowsze odkrycia archeologiczne (chociażby głośna przed paru laty Ewangelia Judasza) rzucają na tę postać. Czy przypadkiem imię Judasza nie zostało potępione zupełnie niesłusznie?   Wizerunek Iskarioty odtwarza badacz na podstawie malarstwa, rzeźby oraz wszelkich tekstów kultury kolejnych epok, w których zostało wspomniane jego imię lub opisana historia. Czyta więc Stanford Boską komedię Dantego, analizuje biblie gnostyczne, poddaje analizie witraże czy nawet rytuał wykorzystywany podczas ceremonii La quema de Judas, podczas której rozrywano kukłę Judasza, przypominając jego gwałtowną śmierć.   Stanford zdecydował się na ujęcie postaci w bardzo szerokim kontekście kulturowym, czyniąc to z wykorzystaniem aparatu naukowego. W książce próżno szukać jego osobistych opinii na temat analizowanej postaci. Całość jest raczej obiektywna i szczegółowa – tak podczas opisywania dzieł Judasza potępiających, jak i podczas analizowania tekstów kultury, które ukazują go jako bohatera tragicznego ...