Opis ksiązki
Kup Teraz

Kręgi albo kolejność zdarzeń

Ocena ( 0 )
Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2010-08-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-62405-02-2
Liczba stron: 368
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja - Kręgi albo kolejność zdarzeń
W trakcie wakacyjnej wędrówki po górach młody nauczyciel Marcin staje się świadkiem irracjonalnych ludzkich zachowań. Nie przypuszcza, że stoi na początku drogi, która zawiedzie go w rejony odległe od codzienności.
Krótko przedtem atrakcyjna kobieta zabroniła mu wstępu do swojego życia. Rozczarowany miastem, z jego prawami asfaltowej i uczuciowej dżungli, postanawia wyruszyć tam, gdzie inni się nie odważą.

Zabijany Krochmalne to prowincja prowincji, zarazem jednak miejsce, którego mieszkańcy nawet ci nieznani z imienia i nazwiska budzą zaciekawienie. Tutaj krzyżują się drogi Genowefy kobiety o urodzie greckiej płaczki, Zenobiusza matematyka, który próbuje opracować uniwersalną teorię wypadków drogowych, Biegacza uciekającego przed wspomnieniami lub goniącego zanikający miraż, czy Starego Gospodarza człowieka otoczonego niechęcią współmieszkańców i... przyboczną gwardią kotów. Kuba, chłopiec o włosach i oczach nieokreślonej barwy, jest ulubionym uczniem polonisty. Dziecięca wrażliwość otwiera oczy nauczyciela, który zaczyna dostrzegać zjawiska niewytłumaczalne i niepokojące. Właścicielka Starej Stadniny fascynuje Marcina, ale jej uroda go onieśmiela...
Aurelia znika, by po dłuższej nieobecności powrócić w towarzystwie miedzianolicej dziewczynki o imieniu Nuttah. Marcin nie wie, że o wdzięki Aurelii zabiega Versace, mężczyzna kompletujący swoją garderobę w nowojorskiej Piątej Alei. Oto idealny kandydat na miłość Anety, obdarzonej nieprzeciętną urodą i ambicją dyrektorki szkoły, w której polonista kiedyś pracował. Rafał jest z wykształcenia filozofem, z zamiłowania kajakarzem rzecznym, a z zawodu dziennikarzem. To na płaszczyźnie literackich fascynacji poznali się kiedyś z Marcinem.
Dziennikarz publikuje swoje opowiadania, natomiast prozatorskie wprawki polonisty zaczynają przenikać do rzeczywistości.
Dzięki sąsiedztwu Szpitala Położniczego i Teatru Dużego, w którym odbywa się sylwestrowy bal, przyjaciele spotykają się ponownie.
Recenzja
slk Linia koment
Na półkach:

Powieść Jana Antoniego Homy „Kręgi albo kolejność zdarzeń” to kawał literatury w najlepszym wydaniu – wciągającej, a zarazem wspaniale napisanej, okraszonej szczyptą tajemnicy i doprawionej kroplą romantyzmu. Bardzo poetyckiej w opisach, ale i miejscami naprawdę zabawnej. „Kręgi” to danie bardzo apetyczne, godne prawdziwego mistrza kuchni. Tyle, że trzeba mocnego żołądka, by strawić wieńczącą ją ideologię – raczej ciężkostrawną

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
Okładka - Kręgi albo kolejność zdarzeń Słońce świeci wszystkim
Monika Szwaja
Okładka - Kręgi albo kolejność zdarzeń Suka w szołbiznesie
Pruchniewska Agata
Okładka - Kręgi albo kolejność zdarzeń Okno z widokiem
Magdalena Kordel
Okładka - Kręgi albo kolejność zdarzeń Nie tylko o łajdakach
Magdalena Kulus
Okładka - Kręgi albo kolejność zdarzeń I dobry Bóg stworzył aktorkę
Agata Pruchniewska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów