Opis ksiązki
Kup Teraz

Kwiat pustyni

Ocena ( 57 osób )
5.4
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2000
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 83-7227-280-8
Liczba stron: 250
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Recenzja - Kwiat pustyni
Kariera Waris Dirie jest niewiarygodna i budzi zdumienie, tym bardziej, że zdarzyła się naprawdę. Urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców. W wieku 13 lat, w obawie przed wydaniem za mąż, uciekła z plemienia i po wielu drastycznych przygodach trafiła do Nowego Jorku. Obecnie występuje jako modelka obok Naomi Cambell oraz Claudii Schiffer. Została wyróżniona tytułem ambasadora Narodów Zjednoczonych jako kobieta, która przeszła rytuał obrzezania, należy do organizacji zwalczających tę brutalną praktykę.
Recenzja
kina Linia koment
Na półkach:

W języku nomadów Waris znaczy kwiat pustyni. Zakwita z rzadka i na krótko na piaskach, kiedy spadnie deszcz - takie imię nosi bohaterka tej opowieści. Jej kariera jest naprawdę niewiarygodna i budzi zdumienie faktem, że zdarzyła się naprawdę. Waris urodziła się w Somalii, w plemieniu pustynnych wędrowców, wychowała się pośród kóz, bydła i wielbłądów, w otoczeniu dzikiej przyrody. W wieku 13 lat dziewczęta z tego plemienia są poddawane rytuałowi obrzezania i wydawane za mąż. Te dwa wydarzenia zaważyły na całym przyszłym życiu Waris

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Valancy92 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2015 roku,
Trudno wyrazić w kilku słowach to, co czuje się, czytając powieść autobiograficzną Waris Dirie. Każdy z nas wie, że istnieje inny, znacznie gorszy od naszego świat, gdzie panują prawa dżungli, gdzie woda jest luksusem, a dziewczynki są okaleczane w imię tradycji. Jednak czytać o tym wszystkim, oglądać to oczami supermodelki, która urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów... Jest to z pewnością wstrząsająca lektura.
Na pierwszy plan wysuwa się tu problem obrzezania kobiet oraz wszystko, co z tym związane: wykonywanie zabiegu bez znieczulenia, prymitywnym narzędziem i w prymitywnych warunkach, powikłania, które często kończą się śmiercią oraz utracona na zawsze możliwość czerpania radości z seksu. Opis obrzezania, którego doświadczyła Waris, nie jest przejaskrawiony, nie zawiera subiektywnych opinii, ani zabiegów mających na celu podniesienie napięcia. Autorka mogłaby w ten sam sposób opisać dojenie kóz, czy kopanie dołków w ziemi. Mimo to jest to najbardziej dramatyczna scena w całej książce i nasuwa czytelnikowi jedno tylko słowo: zbrodnia. Książka w doskonały sposób pozwala zrozumieć problem obrzezania, a jest to problem, o którym warto mówić głośno, ponieważ wciąż dotyka mnóstwo dziewcząt na całym świecie - bo nawet w "cywilizowanych krajach", do których emigrują wyznawcy Allaha, zdarza się, że małe dziewczynki w imię tradycji zostają okaleczane przez własnych rodziców.
Książka jest napisana lekkim, prostym językiem i doskonale się czyta do poduszki, w autobusie, w szkole, w pracy... Polecam ją z całego serca!!!
megami91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-05-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2015,Wyzwanie - książki zekranizowane,
Książka zdecydowanie korzystniej wypadła niż ekranizacja, choć przyznam, że film również był ciekawy.
W powieści, która w zasadzie jest autobiografią Waris Dirie - światowej sławy modelki, poznajemy Waris, gdy była małą dziewczynką. Poznajemy życie w patriarchalnej Afryce, zwyczaje i rytuały, które bywają okrutne i niezrozumiałe dla Europejczyka... Czytelnik towarzyszy Waris w jej wędrówce i walce o siebie. Skoro udało się Somalijskiej dziewczynie, to przed każdym stoi szansa o lepsze życie! ;)
anna8989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Na półkach: Przeczytałem,
Bardzo, ale to bardzo wartościowa książka :)
Simi_48 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - książki zekranizowane",52 książki - 2015,
,,Bez ciągłych rzutów testosteronu nie byłoby wojen, zabijania, złodziejstwa i gwałtów.''
Autobiografia Waris Dirie, modelki pochodzenia somalijskiego. Muszę się przyznać, że podczas czytania zapominałam, że wszystkie opisane tu wydarzenia są prawdziwe - często nie mogłam w to uwierzyć, tak samo jak pewnie wielu czytelników. Książka mną wstrząsnęła i otworzyła oczy na to, co dzieje się z afrykańskimi kobietami. Nie mogłam i do tej pory nie mogę pojąć, jak można wyrządzać tak wielką krzywdę dzieciom. Tyle bólu, cierpienia i wiele nieprzyjemnych aspektów obrzezania, które trwają całe życie. Książka o sile woli, ciała i umysłu. Powieść o cierpieniu i nadziei. To piękna historia. Polecam!
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,Literatura faktu,Mam,
Powróciłam po latach do tej książki, ale emocje z nią związane towarzyszył mi tak samo jak przed kilku laty. Zmieniło się jedno: większe zrozumienie tego, co przeszła główna bohaterka i jak przeżycia ją ukształtowały. Mimo tylu traumatycznych przeżyć nie stała się zahukaną w sobie, nie mającą własnego zdania ani nawet prawa do myślenia dziewczyną. Z Waris wyrosła silna, dążąca do obranych celów - ale nie po trupach kobieta, która potrafiła się cieszyć z najmniejszego nawet przejawu dobroci. I jestem pewna, że po dziś dzień ta odwaga jej nie opuściła - bo przecież nie z tchórzostwa napisała tę książkę "obnażając" przed nami czytelnikami całe swoje życie, które na pewno nie było usłane różami.
kotokoto plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Wstrząsająca opowieść o dziewczynie, która musiała znieść bardzo dużo w tak krótkim czasie... Chwyta za serce i nasuwa pytanie " Dlaczego tak się dzieje ?"
basiekgo plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Prawdziwa historia Waris Dirie, obecnie modelki. Bohaterka książki urodziła się w Somali,w rodzinie nomadów, prowadzących koczowniczy tryb życia, zajmującymi się wypasem kóz i wielbłądów.Życie było trudne, niebezpieczne ale jak Waris wspomina takiej miłości rodzinnej nigdzie indziej nie można spotkać.Ucieka z domu gdy ojciec chce ją ożenić ze staruszkiem.Opisane są wszystkie trudne chwile które napotkała na drodze do sukcesu Waris. Głównym aspektem walki na który zwróciła uwagę modelka jest obrzezanie małych dziewczynek, w sposób makabryczny, Bardzo zaangażowała się Waris w walkę z zniesieniem tego procederu w wielu krajach stosowanych.
Gorąco polecam książkę przeczytałam jednym tchem
MalaMi91 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Genialna książka!
Okularnica plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2013 ,
...droga do szczęścia nie jest usłana różami...
Waris Dirie nie od razu stała się top modelką, nie od razu pozowała do magazynu Vogue, nie od razy uświetniała pokazy Chanel.
Wszystko to zawdzięcza swej odwadze, determinacji, wewnętrznej sile a może i losowi, odrobinie szczęściu.
W języku nomadów "Waris" oznacza kwiat pustyni. Jest to kwiat, który kwitnie bardzo rzadko i niezwykle krótko, na terenach piaszczystych. Stąd też tytuł tej książki.
Po przeczytaniu zadałam sobie pytanie: takie coś dzieje sie na prawdę?
Ta książka uświadomiła mnie, że małe dziewczynki wciąż są poddawane obrzezaniu. Przecież nasza modelka w wieku 5 lat została poddana temu "zabiegowi". Zrobiła to jakaś znachorka, przy użyciu kawałka żyletki na pustynnym kamieniu. Potem przez kilka dni Waris musiała leżeć ze związanymi nogami, załatwiając się pod siebie. Jaki ból przeżyła wie tylko ona. Dlaczego własna matka skazała ja na takie cierpienie? Ponieważ tak nakazuje kultura. Jako trzynastolatka uciekła z domu przed narzuconym jej małżeństwem ze staruchem, miała zostać dosłownie sprzedana za "wielbłąda". Jej droga do Londynu tez nie była prosta. Miała wiele nieprzyjemnych przygód. Cudem przeżyła spotkanie z lwem, wielokrotnie została oszukana, a raz prawie zgwałcona...
Pracowała w Londynie u wuja jako służąca, tam odkryta przez jednego z najsłynniejszych fotografów mody Terence'a Donovana. Dzięki niemu w roku 1987 znalazła się na okładce kalendarza Pirelli. Dalej było już z górki...
Książka ta wywarła na mnie ogromne wrażenie. Każda kobieta powinna ją przeczytać.

!!!POLECAM!!!
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Kwiat pustyni to książka, która kompletnie mnie zaskoczyła. Spodziewałam się historii naiwnej dziewczyny, która w pogoni za marzeniami uciekła no NY. Otrzymałam jednak piękną, lecz jednocześnie okrutną historię dziecka, które przeszło w swoim życiu przez męki a jednak okazało się tak silne, że zostało międzynarodową gwiazdą, i spełniło swoje marzenia. Polecam wszystkim !
owuwu plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Waris Dirie silna kobieta, która przeżyła swoje obrzezanie teraz walczy o prawa kobiet. Żadna kobieta nie może być traktowana jak zwierzę, żadnej nie można okaleczać, kobieta ma swoją wartość i o to walczy modelka.
Jej historia jest niezwykle wzruszająca, podczas czytania rodzi się pytanie, dlaczego świat pozwala na takie nieludzkie traktowanie kobiet w dzisiejszych czasach.
Polecam.
violabu plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,Mam,
W opiniach najczęściej pojawia się określenie "wstrząsająca". I tyle powinno wystarczyć, bo taka właśnie jest książka "Kwiat pustyni". Pokazuje tragedię dziewczynek zmuszanych do obrzezania. Tragedią jest nie tylko sam zabieg ryzykujący życie dziecka, ale i przez to pozbawienie czerpania przyjemności z seksu jako dorosłej kobiety. Tragedią jest sposób traktowania dzieci i kobiet. Dla nas Europejczyków niezrozumiały, brutalny, nieludzki. Trudno uwierzyć, że wychowując się w takim społeczeństwie, autorka wyrosła na niezwykle silną kobietę. Jestem pełna podziwu i szacunku dla Niej.
barbara211 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-09-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Niewiarygodna a przecież prawdziwa historia Somalijki
kropka27 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-07-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
MOja pierwsza książka z tego gatunku. Cudowna, wzruszająca i wstrząsająca jednocześnie.
czex83 plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach:
Rewelacyjna książka o krzywdzie kobiet w Afryce jakim jest obrzezanie. Nagłośnienie problemu tego okrutnego rytuału otwiera ludziom oczy na zło panoszące się wokół
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
Wspaniała, wzruszająca historia. Zwraca uwagę na straszliwy problem, który dotyczy tak wielu kobiet na świecie.
akarasek Linia koment
Przeczytane:2013-07-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
kamilabunia Linia koment
Przeczytane:2016-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
agata269 Linia koment
Przeczytane:2016-04-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
AgnieszkaSC Linia koment
Przeczytane:2016-03-27, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
julita_185 Linia koment
Przeczytane:2015-01-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2015,
AmaiaSalamanca5 Linia koment
Przeczytane:2016-02-15, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
KarenKa Linia koment
Przeczytane:2015-11-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Filipeciek Linia koment
Przeczytane:2015-09-18, Na półkach: Przeczytałem,
dunia20002 Linia koment
Przeczytane:2015-08-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ViolettaCh Linia koment
Przeczytane:2015-06-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: Mam,
IzaaK Linia koment
Przeczytane:2015-06-19, Na półkach: Przeczytałem,2014 i wcześniej,Mam,
kinia1131 Linia koment
Przeczytane:2015-06-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Idalia Linia koment
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
kalcia1998 Linia koment
Przeczytane:2015-03-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Zoe Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
damonowa Linia koment
Przeczytane:2015-04-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cremon Linia koment
Przeczytane:2015-03-31, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Paulina,
joakrz1983 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
mysha Linia koment
Przeczytane:2014-03-20, Na półkach: Przeczytałem,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2014-04-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Literatura amerykańska,Mam,
Kalisi Linia koment
Przeczytane:2014-11-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Tindomerel Linia koment
Przeczytane:2011-10-05, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
lustitia Linia koment
Przeczytane:2014-10-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
moniapili Linia koment
Przeczytane:2014-09-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Mam,
Eve1993 Linia koment
Przeczytane:2012-07-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Przeczytane:2014-07-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
natkaa55 Linia koment
Przeczytane:2014-07-16, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Przeczytane 2014,
le_papillon Linia koment
Przeczytane:2014-06-17, Na półkach: Przeczytałem,
okkarolina Linia koment
Przeczytane:2014-08-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
anonimowa000 Linia koment
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
dorota198 Linia koment
Przeczytane:2014-03-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
koral Linia koment
Przeczytane:2004-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,2002,
Dorota_Dega Linia koment
Przeczytane:2005-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,z_do kupienia,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Ebooki,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2014-01-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Wyzwanie - powieści obyczajowe 2014,
magdkos Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane odkąd pamiętam do końca 2013 ;),
Willa871 Linia koment
Przeczytane:2001-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
annaart Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
zosia781 Linia koment
Przeczytane:2014-01-11, Na półkach: Przeczytałem,
karolina_c Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
werenike Linia koment
Przeczytane:2013-11-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Mam,
ShirinKa Linia koment
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
20ewelka Linia koment
Przeczytane:2013-07-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cytrus Linia koment
Przeczytane:2013-03-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
milagro93 Linia koment
Przeczytane:2013-06-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Anusss1 Linia koment
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Kwiat pustyni Prawda
Neil Strauss
Okładka - Kwiat pustyni Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Kwiat pustyni Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Kwiat pustyni Dotyk
Claire North
Okładka - Kwiat pustyni Dollbaby
Laura Lane McNeal
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów