Kwiat pustyni

Trudno wyrazić w kilku słowach to, co czuje się, czytając powieść autobiograficzną Waris Dirie. Każdy z nas wie, że istnieje inny, znacznie gorszy od naszego świat, gdzie panują prawa dżungli, gdzie woda jest luksusem, a dziewczynki są okaleczane w imię tradycji. Jednak czytać o tym wszystkim, oglądać to oczami supermodelki, która urodziła się w Somalii, w plemieniu nomadów... Jest to z pewnością wstrząsająca lektura. Na pierwszy plan wysuwa się tu problem obrzezania kobiet oraz wszystko, co z tym związane: wykonywanie zabiegu bez znieczulenia, prymitywnym narzędziem i w prymitywnych warunkach, powikłania, które często kończą się śmiercią oraz utracona na zawsze możliwość czerpania radości z seksu. Opis obrzezania, którego doświadczyła Waris, nie jest przejaskrawiony, nie zawiera subiektywnych opinii, ani zabiegów mających na celu podniesienie napięcia. Autorka mogłaby w ten sam sposób opisać dojenie kóz, czy kopanie dołków w ziemi. Mimo to jest to najbardziej dramatyczna scena w całej książce i nasuwa czytelnikowi jedno tylko słowo: zbrodnia. Książka w doskonały sposób pozwala zrozumieć problem obrzezania, a jest to problem, o którym warto mówić głośno, ponieważ wciąż dotyka mnóstwo dziewcząt na całym świecie - bo nawet w "cywilizowanych krajach", do których emigrują wyznawcy Allaha, zdarza się, że małe dziewczynki w imię tradycji zostają okaleczane przez własnych rodziców. Książka jest napisana lekkim, prostym językiem i doskonale się czyta do poduszki, w autobusie, w szkole, w pracy... Polecam ją z całego serca!!!

Informacje dodatkowe o Kwiat pustyni:

Tytuł oryginału: Desert Flower
Tłumaczenie: Marek Wrześniewski
Ilustracje:-
Dodał/a opinię: Valancy92

Zobacz opinie o książce Kwiat pustyni

Kup książkę Kwiat pustyni