Okładka książki - Mock

Mock

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-09-05
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 978-83-240-4329-3
Liczba stron: 400
Tytuł oryginału:
Język oryginału:
Tłumaczenie:
Ilustracje:
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 4.78 (9 głosów)

Wrocław, rok 1913.
br /> Młody wachmistrz kryminalny Eberhard Mock może stracić wszystko. Dał się wplątać w obyczajowy skandal, grozi mu wyrzucenie z policji. Nie może pogrzebać kariery, zbyt wiele ma do stracenia. Z wściekłą determinacją rzuca się w wir śledztwa, które jest boleśnie nieprzewidywalne – albo ocali jego karierę, albo doprowadzi go do upadku.
br /> W Hali Stulecia znaleziono nagie ciała czterech gimnazjalistów. Nad nimi niczym makabryczny Ikar wisi trup mężczyzny ze skrzydłami u ramion. Czy to zbiorowe samobójstwo, a może rytualny mord? Kto jest winny? Żydzi? Masoni?
br /> Mock nie przypuszcza nawet, że ta sprawa otworzy przed nim najmroczniejsze zakamarki ludzkiej duszy. I sam przekona się, że w jego zawodzie nie ma miejsca ani na zaufanie, ani na litość.

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Przeczytane:2017-01-08, Przeczytałem,

Eberhard Mock powraca. A może raczej: Eberhard Mock debiutuje.

 

Oto Marek Krajewski powraca do swojego (i czytelników) ulubionego bohatera, ukazując początki jego drogi ku wielkiej karierze. Oto w przedwojennym Wrocławiu młody wachmistrz Mock zmierzyć się musi ze sprawą niełatwą, mogącą otworzyć mu drzwi nie tylko do awansu, ale przede wszystkim do szacunku ze strony dojrzałych śledczych z ugruntowaną już pozycją. Przy tym zmagać się musi jednak z zależnością od przełożonych, w rękach których spoczywa jego los.

 

Ciekawym doświadczeniem czytelniczym jest obserwowanie bohatera w czasach, gdy jeszcze niewiele mógł, choć już wyróżniał się bystrością, pomysłowością i wielkim przywiązaniem do zasad, jakim hołdował. Jako młody i niedoświadczony śledczy pozwolił się jednak wplątać w skandal obyczajowy, mogący na stałe wykluczyć go z pracy w policji. Jego jedyną szansą udowodnienia przełożonym, jak wielką stratą byłoby pozbawienie go prawa do wykonywania zawodu, okazało się znalezienie sprawcy niezwykle okrutnego mordu dokonanego na czwórce gimnazjalistów odnalezionych nagich w 1913 roku we wrocławskiej Hali Stulecia. Nad ich zwłokami zawisło ciało z przymocowanymi do pleców skrzydłami. Początkowo podejrzenia są bardzo różne: jedni obstają za zbiorowym samobójstwem, inni - za rytualnym mordem. Nie ulega jednak wątpliwości, że dojść prawdy nie będzie łatwo, choć wskazana jest szybkość – wszystko musi się wyjaśnić jeszcze przed oficjalnym otwarciem Hali, na które ma przybyć członek rodziny cesarskiej, stroniący od skandali.

 

Mock nie wie jeszcze, jak wiele osób chce mu w rozwiązaniu sprawy przeszkodzić, podsuwając co rusz nowe tropy i narażając go na niebezpieczeństwo. Sprawa jest tym trudniejsza, że zachodzi wielkie prawdopodobieństwo zaangażowania w  nią masonerii, mającej swoich przedstawicieli także we wrocławskiej policji.

 

Dochodzenie to dla Mocka okaże się przełomowe – nauczy go, że w zawodzie śledczego nie ma miejsca na szczerość, litość czy zaufanie. Liczy się jedynie efektywność.

 

Opisanie początków drogi zawodowej Mocka było doskonałą decyzją ze strony Marka Krajewskiego. Tym bardziej, że autor w książce tej udowadnia, że mimo kilku książek słabszych, może powrócić z lekturą na bardzo wysokim poziomie. Mock to kryminał retro w najlepszym stylu – mroczny, gęsty do dymu tytoniowego, pełen brudu burdeli i spelunek, zapachów nocy i niebezpieczeństw. Momentami przypomina klasyczne kryminały noir. Świetna lektura i powrót w wielkim stylu.

Link do recenzji
Avatar użytkownika - wages
wages
Przeczytane:2017-01-12, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2017,
Chciałoby się napisać kontynuacja, ale to raczej początek serii o Mocku! Młody Mock jest wachmistrzem wrocławskiej policji. We Wrocławiu właśnie kończą budować Halę Stulecia i planują otwarcie olbrzymiej wystawy, którą swą obecnością ma zaszczycić sam cesarz. Zanim jednak do tego dojdzie, w Hali ginie aż pięć osób. Kto stoi za przedziwnym morderstwem młodych chłopców? Czy Mock oddelegowany do bibliotek rozwiąże w pojedynkę tę zagadkę? Jako wielbicielka twórczości Krajewskiego jestem naprawdę zadowolona z tej nowej powieści. Jest zdecydowanie prostsza fabuła, ale jakoś nie ujmuje to niczego, a wręcz przeciwnie - czytelnik nie musi się zastanawiać czy niczego nie przegapił! Poza tym jest zdecydowanie mniej mroczna. Ostatnie powieści Krajewskiego były dla mnie zbyt pełne właśnie mroku i grozy. Tu tego nie ma i osobiście odetchnęłam z ulgą. Z niecierpliwością czekam na kolejnego młodego Mocka!
Link do opinii
Avatar użytkownika - czaroska
czaroska
Przeczytane:2017-01-08, Przeczytałem,
Świetna książka, uwielbiam te klimaty starego Wrocławia .
Link do opinii
Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2016-10-16, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016, Mam,
Początek kariery Eberharda Mocka. Zbrodnia na gimnazjalistach. Masoni , czy ktoś inny jest winien? Nie jest dla mnie tak odrażająca jak "Arena szczurów". Dla tych, którzy lubią klimat Wrocławia w wykonaniu Krajewskiego.
Link do opinii
Avatar użytkownika - lady_foe
lady_foe
Przeczytane:2016-10-08, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2016,
Po gigantycznej wpadce z Areną szczurów, Krajewski wrócił do tego, co w miarę dobrze do tej pory mu wychodziło. Mock jest jeszcze młody, nie jest zmanierowany, ma swoje zasady i za wszelką cenę dąży do poznania prawdy. Bestialskie morderstwo w Hali Stulecia, polityczne przepychanki i zadymione szynki Wrocławia. To pozycja dobra, ale bez przesady.
Link do opinii
Avatar użytkownika - lukasus
lukasus
Przeczytane:2017-04-15, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Gutek
Gutek
Przeczytane:2017-03-19, Ocena: 5, Przeczytałem, Posiadam, otrzymane w 2016,
Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2017-02-20, Ocena: 5, Przeczytałem, Kryminały, Literatura polska, Mam,
Avatar użytkownika - Magdalena21b
Magdalena21b
Przeczytane:2017-01-16, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - AD
AD
Przeczytane:2017-01-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - Scathach
Scathach
Przeczytane:2017-01-08, Przeczytałem,

Eberhard Mock powraca. A może raczej: Eberhard Mock debiutuje.

Oto Marek Krajewski powraca do swojego (i czytelników) ulubionego bohatera, pokazując początki jego drogi ku wielkiej karierze. Oto w przedwojennym Wrocławiu, młody wachmistrz Mock, zmierzyć się musi ze sprawą niełatwą, mogącą otworzyć mu drzwi nie tylko do awansu, ale przede wszystkim do szacunku dojrzałych śledczych z ugruntowaną pozycją. Przy tym wszystkim zmagać się musi jednak z zależnością od przełożonych, w których rękach spoczywa jego los.

Ciekawym doświadczeniem czytelniczym jest obserwowanie bohatera z czasów, gdy jeszcze niewiele mógł, choć już wyróżniał się bystrością, pomysłowością i wielkim przywiązaniem do zasad, którym hołdował.  Jako młody i niedoświadczony śledczy dał się on jednak wplątać w skandal obyczajowy, mogący na stałe wykluczyć go z pracy w policji. Jego jedyną szansą jest udowodnienie przełożonym, jak wielką stratą byłoby pozbawienie go prawa do wykonywania zawodu jest znalezienie sprawcy niezwykle okrutnego mordu dokonanego na czwórce gimnazjalistów odnalezionych nagich w  1913 we wrocławskiej Hali Stulecia, nad których zwłokami zawisło ciało trupa z przymocowanymi do pleców skrzydłami, który szybko mianowany został Ikarem. Początkowo podejrzenia kierują się w przeciwnych kierunkach – jedni obstają za zbiorowym samobójstwem, inni za rytualnym mordem. Nie ulega jednak wątpliwości, że dojść prawdy nie będzie łatwo, choć pożądana jest prędkość – wszystko musi się wyjaśnić jeszcze przed oficjalnym otwarciem Hali, na które ma przybyć członek rodziny cesarskiej, stroniący od skandali.

Ponadto Mock nie wie jeszcze, jak wiele osób chce mu w rozwiązaniu sprawy przeszkodzić, podsuwając mu co rusz nowe tropy i narażając go na niebezpieczeństwo. Sprawa jest tym trudniejsza,  że zachodzi wielkie prawdopodobieństwo zaangażowania w  nią masonerii, mającej swoich przedstawicieli także we wrocławskiej policji.

Dochodzenie to dla Mocka okaże się przełomowe – nauczy go, że w  jego zawodzie nie ma miejsca na szczerość, litość czy jakiekolwiek zaufanie. Liczy się jedynie efektywność.

Opisanie początków drogi zawodowej Mocka było doskonałą decyzją Krajewskiego. Tym bardziej, że autor w książce tej udowadnia, że mimo kilku książek słabszych, może powrócić z czymś na bardzo wysokim poziomie. Mock to kryminał retro w najlepszym stylu – mroczny, gęsty do dymu tytoniowego, brudny od burdeli, spelunek, zapachów nocy i niebezpieczny. Momentami przypomina od kryminały noir w czystej postaci. Świetna lektura i powrót w wielkim stylu.

Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2016-12-19, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki w 2016,
Inne książki autora
Eberhard Mock (II). Koniec świata Breslau
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - Eberhard Mock (II). Koniec świata Breslau

Najsłynniejsza polska seria kryminalna. Wrocław. Zima 1927 roku. Seryjny morderca zostawia za sobą krwawy ślad. Przy zwłokach ofiar policja znajduje kartki...

Eberhard Mock (IV). Festung Breslau
Marek Krajewski0
Okładka ksiązki - Eberhard Mock (IV). Festung Breslau

Wrzesień 1945. W zbombardowanym mieście pojawia się kolejny trup. Zabójstwo młodej Niemki nie daje spokoju Mockowi. Powinien posłuchać żony i wyjechać...

Reklamy