Marek Krajewski zakończył serię o Eberhardzie Mocku. O czym opowie finałowa powieść?

Data: 2022-09-15 11:07:33 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Po trzynastu powieściach nadszedł koniec historii Eberharda Mocka. Autor kryminałów ogłosił, że Błaganie o śmierć jest ostatnią książką z serii. O czym będzie ostatni z tomów serii o Eberhardzie Mocku?

Obrazek w treści Marek Krajewski zakończył serię o Eberhardzie Mocku. O czym opowie finałowa powieść? [jpg]fot. Radosław Kaźmierczak

Marek Krajewski to polski pisarz, którego czytelnicy poznali zwłaszcza za sprawą serii kryminałów retro o Eberhardzie Mocku, pracowniku wrocławskiego Prezydium Policji. Po 25 latach od premiery pierwszego tomu, autor postanowił zakończyć cykl, a powieść Błaganie o śmierć uczynić finałową. Swoją decyzję ogłosił na Facebooku, pozdrawiając swojego bohatera: Vale!.

Błaganie o śmierć, czyli pożegnanie z Eberhardem Mockiem

Dzisiaj polskie czytelnictwo wręcz stoi kryminałami. Jest to jeden z najpopularniejszych gatunków, a książki takich autorów, jak: Remigiusz Mróz, Robert Małecki czy Katarzyna Bonda pojawiają się na półkach większości czytelników. Jednak nie zawsze tak było. W czasach, gdy Marek Krajewski zaczął pracę nad pierwszą powieścią, kryminały retro stanowiły w Polsce rynkową niszę. Markowi Krajewskiemu udało się lnie tylko wydać swoją książkę, ale także zachwycić czytelników.

Swoją debiutancką powieść z serii o Mocku, Krajewski ukończył w 1997 roku. Głównym bohaterem, którego śledzimy na przestrzeni książek, to funkcjonariusz wydziału kryminalnego policji – Eberhard Mock. Akcja powieści toczy się w pierwszej połowie XX wieku w Breslau, czyli przedwojennym Wrocławiu.

Czytaj również: „Werdykt” – kolejna część „Chyłki” Remigiusza Mroza jeszcze w tym miesiącu

W swoich książkach Marek Krajewski jest ceniony przede wszystkim za rewelacyjnie oddany klimat przedwojennego niemieckiego Wrocławia. To miasto, w którym króluje przemoc oraz korupcja. To właśnie za godny podziwu warsztat pracy, który pozwolił wskrzesić międzywojenny Wrocław, Krajewski otrzymał „Paszport Polityki”. W jego stylu nie brakuje jednak także i brutalnych czy dosadnych opisów. Autor podobno spędził godziny w prosektorium, żeby móc, jak najbardziej autentycznie opisać ludzkie zwłoki. Sam główny bohater uważany jest za niezwykle bezwzględnego, nie ma też krystalicznie czystego charakteru, jakiego mogłoby się oczekiwać od funkcjonariusza policji. 

Błaganie o śmierć – finałowy tom o funkcjonariuszu Mocku

Swoją oficjalną premierę Błaganie o śmierć ma już za niecały miesiąc – 12 października. Powieść przenosi nas do małego pokoiku z pięterkiem, w którym w 1919 roku wraz z ojcem mieszka Eberhard Mock. Jego życie wypełnia alkohol, kontakty z przemytnikami oraz domy uciech. W jednym z nich poznaje Hertę Rossenbach. Dziewczyna wpada w oko Mocka, jednak ze względu na jej profesję, śledczy stara się nie angażować uczuciowo w łączącą ich relację. Sytuacja się zmienia, gdy córka Herty znika, a Mock postanawia znaleźć dziewczynkę.

Błaganie o śmierć - książka o Mocku

W międzyczasie w dziwnych okolicznościach ginie pewien bokser. Zostaje ogłoszony konkurs – funkcjonariusz, który rozwiąże sprawę, otrzyma luksusowy apartament. Mock będzie musiał zdecydować, na której sprawie zależy mu bardziej. W trakcie powieści, jak zaznacza autor, styka się dławiąca bieda z ostentacyjnym bogactwem. Nie zabraknie sportu, ale także mafii i politycznej manipulacji. To wszystko ma znaleźć się w pożegnalnym tomie.

Książkę Błaganie o śmierć wydaną nakładem wydawnictwa Znak już teraz można zamówić w przedsprzedaży w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: premiery książek, Kryminał retro, polski kryminał,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Błaganie o śmierć
Marek Krajewski0
Okładka książki - Błaganie o śmierć

Pożegnanie z Mockiem Wrocław 1919. Ofiara nawet nie zdążyła krzyknąć, kiedy spowiła ją ciemność. Gdy panna Berger, właścicielka ekskluzywnego domu publicznego...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Pokaż wszystkie recenzje