Quantcast
Zdjęcie - Marek Krajewski

Marek Krajewski

(1966-09-04) - (nadal)

Marek Krajewski to polski pisarz, będący z wykształcenia filologiem klasycznym, posiadający tytuł doktora nauk humanistycznych, autor powieści kryminalnych.

Marek Krajewski - biografia, życie i twórczość

Marek Krajewski specjalizuje się w języku łacińskim. Wykładał na Uniwersytecie Wrocławskim. Powieści z Eberhardem Mockiem w roli głównej przyniosły mu Paszport Polityki. 

Bliscy Marka Krajewskiego pochodzą z okolic Lwowa. 

Marek Krajewski uczył się w IX Liceum, Ogólnokształcącym im. Słowackiego we Wrocławiu, które ukończył w 1985 roku. Później studiował filologię klasyczną na Uniwersytecie Wrocławskim. Po obronie, pozostał na studiach doktoranckich. Ukończył je w 1999 roku, broniąc rozprawy na temat prozodii greckich zapożyczeń u Plauta. 

Rozczarowanie jest cieniem życia - pomyślał - i rzecz w tym, by ten cień polubić.

- Marek Krajewski - cytaty

Marek Krajewski imał się różnych zajęć: był bibliotekarzem, sprzedawcą, magazynierem, pracował jako asystent, adiunkt i starszy wykładowca w Instytucie Filologii Antycznej Uniwersytetu Wrocławskiego. W 2007 roku Marek Krajewski całkowicie poświęcił się pisarstwu. 

Marek Krajewski zasłynął swoimi cyklami książek – m.in. o Eberhardzie Mocku, który pracował we wrocławskim Prezydium Policji. Wspólnie z Mariuszem Czubajem stworzył cykl z Jarosławem Paterem w roli głównej. Kolejną popularną postacią z powieści Krajewskiego stał się Edward Popielski.

Powieści Marka Krajewskiego przetłumaczone zostały na kilkanaście języków. Wydano je w Anglii, Chorwacji, Czechach, Danii, Estonii, Francji, Grecji, Izraelu, Hiszpanii, Holandii, na Litwie, w Niemczech, Norwegii, Szwecji, Słowacji, Ukrainie, na Węgrzech i we Włoszech. 

W powieściach Marka Krajewskiego pojawiają się elementy czarnego kryminału, horroru, jednak to również kryminały retro z prawdziwego zdarzenia. 

Marek Krajewski ceni klasyków kryminału - m.in. Raymonda Chandlera. Otrzymał Paszport „Polityki", Nagrodę Księgarzy „Witryna" 2005, Nagrodę Wielkiego Kalibru, Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Wyróżniano go również w Niemczech. 

Najnowsza – ostatnia książka z Eberhardem Mockiem – to Błaganie o śmierć


Źródło: fot. Wikipedia.org

Marek Krajewski - twórczość

Marek Krajewski - wiadomości

Marek Krajewski - publicystyka

Lista fanów

przesuń
Użytkownik Kiedy został fanem
Purpura93 2021-04-20 17:11:27
Cytaty Autora

- Po co ty o tym myślisz? - zapytał sam siebie, a jego donośny głos odbijał się od ścian. - Zabiłeś jednego skurwysyna, zabij drugiego, potem wróć do domu, zabierz Karen i opuść miasto, dopóki to możliwe! To wszystko! Hrabina przestanie cierpieć, a ty wyjedziesz stąd w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku! Skończysz swoje cholerne, ostatnie w życiu śledztwo.


Więcej

Armia Czerwona cię pomści, biedna dziewczyno. Trupy oprawców złożę przy twym grobie!


Więcej
Wszystkie cytaty tego autora Dodaj cytat tego autora
Reklamy