Lipcowe bestselery Empiku i księgarń kameralnych – co warto czytać?

Data: 2022-08-14 13:12:12 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Co łączy czytelników kupujących w Empiku oraz tych, którzy wybierają księgarnie kameralne? Wychodzi na to, że poza prozą Tokarczuk, niewiele. Przygotowaliśmy dziś dla Was dwa zestawienia bestsellerów. Jesteście ciekawi, po jakie powieści najczęściej sięgali Polacy w lipcu?

Obrazek w treści Lipcowe bestselery Empiku i księgarń kameralnych – co warto czytać? [jpg]

Empik to od lat największy gracz na rynku książkowym. Co miesiąc klienci kupują tam kilkadziesiąt tysięcy różnych książek, a serwis na tej bazie tworzy listę swoich bestsellerów. Księgarnie kameralne od jakiegoś czasu również przygotowują własne zestawienie najlepiej sprzedających się książek. Co wynika z porównania obu list?

TOP 10 Empiku – co kupowali Polacy w ostatnim tygodniu lipca?

W zestawieniu Empiku królują romanse. Możemy wybrać spośród poniższych propozycji zarówno lekką, wakacyjną powieść o rodzącym się uczuciu, jak i ciężką, emocjonującą publikację o stracie i szukaniu własnego ja. Każdy fan tego gatunku znajdzie tu coś dla siebie.

1. Nie ufaj mu, Remigiusz Mróz, Wydawnictwo Czwarta Strona

Powieść Remigiusza Mroza na szczycie listy absolutnie nikogo nie powinna dziwić. Autor ma na swoim koncie ponad pięćdziesiąt książek i nadal nie zwalnia tempa. W lipcu na rynku pojawiła się jego nowa powieść, która stanowi drugi tom cyklu Ina Kobryn.

2. Empuzjon, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

O Oldze Tokarczuk zrobiło się ostatnio głośno nie tylko za sprawą nowej powieści. Autorka została oskarżona o klasizm i elitaryzm po tym jak stwierdziła, że literatura nie jest dla idiotów. Mimo tej wpadki i fali krytyki, jaka na nią spłynęła, książka noblistki znalazła się zarówno w TOPce Empiku, jak i zestawieniu księgarń kameralnych. 

3. Gdzie śpiewają raki, Delia Owens, Wydawnictwo Świat Książki

Gdzie śpiewają raki to książka, która w Polsce, zadebiutowała w 2019 roku i już wtedy była chętnie czytana. Teraz jednak ponownie wróciła na szczyt listy bestsellerów, a to wszystko za sprawą filmu, który ma ukazać się w kinach już 19 lipca. Jest to opowieść o Kyi Clark, która zamieszkuje bagna i przy tym wszystkim wydaje się wolna, dzika i niezależna. 

4. Brakujący element, Harlan Coben, Wydawnictwo Albatros

Brakujący element to najnowsza powieść kryminalna autorstwa Harlana Cobena i równocześnie ciąg dalszy Chłopca z lasu. Wilde ponownie spróbuje dowiedzieć się czegoś o swojej przeszłości i rodzinie. Uda mu się nawet spotkać swojego biologicznego ojca. Nie wszystko jednak pójdzie po jego myśli.

5. The Love Hypothesis, Ali Hazelwood, Wydawnictwo Muza

Nic dziwnego, że na liście znalazła się nowa powieść Ali Hazelwood. Jak możemy przeczytać na okładce, romans o dwójce naukowców zdobył popularność na TikToku już jakiś czas temu. Taka viralowa powieść nie mogła przejść bez echa.

6. The Spanish Love Deception, Elena Armas, Wydawnictwo Otwarte 

Kolejny hit książkowy, który opanował TikToka, znalazł się w zestawieniu Empika. Catalinie Martín wybiera się na ślub siostry do Hiszpanii. Nie ma jednak partnera, który mógłby jej towarzyszyć podczas wyjazdu. Na ochotnika zgłosił się tylko jeden z najbardziej zadufanych w sobie typów, jakich poznała. Czy dziewczyna mimo wszystko zgodzi się na tę propozycję? 

7. Flaw(less). Opowiedz mi naszą historięMarta Łabęcka, Wydawnictwo Editio

Na siódmym miejscu propozycja polskiej autorki. Marta Łabęcka stworzyła wyjątkową opowieść o dwójce nastolatków. Na pierwszy rzut oka Josie i Chase nie mają ze sobą nic wspólnego, jednak w głębi serca są do siebie naprawdę podobni. 

8. Opowiem o tobie gwiazdom, Edyta Prusinowska, Wydawnictwo Otwarte

Książka Edyty Prusinowskiej, znanej też pod pseudonimem Eniiablog, opowiada o Astrid. Dziewczyna po śmierci siostry postanowiła zostawić dawne życie za sobą i udać się w niezapomnianą podróż. Czy uda jej się odnaleźć własne szczęście?

9. Reminders of Him. Cząstka ciebie, którą znam, Colleen Hoover, Wydawnictwo Otwarte

Colleen Hoover to autorka, która od wielu lat jest doceniana za swoje odważne i emocjonujące romanse. Tym razem główną bohaterką książki jest Kenna Rowan, która niedawno wyszła z więzienia. Jej jedynym celem będzie odzyskanie córki. Nie będzie to jednak takie łatwe.

10. Tego lata stałam się piękna, Jenny Han, Wydawnictwo Kobiece

Tego lata stałam się piękna to pierwszy tom cyklu Lato autorstwa Jenny Han. Dzięki wydawnictwu Kobiecemu książka została ponownie wydana w odświeżonej szacie graficznej, dzięki czemu mogła dotrzeć do nowych czytelników.

Księgarnie kameralne – największe bestsellery

Znamy już TOPkę 10 książek Empika, która diametralnie różni się od zestawienia zaproponowanego przez księgarnie kameralne. Czytelnicy uczęszczający do małych księgarń wybierali zupełnie inne pozycje książkowe. Nie znajdziemy tutaj hitów z TikToka. Zgoda pojawiła się tylko w jednej kwestii, a mianowicie: Noblistka musi być wysoko! 

1. Empuzjon, Olga Tokarczuk, Wydawnictwo Literackie

Ponownie Empuzjon autorstwa Olgi Tokarczuk. Tym razem książka znalazła się na pierwszym miejscu i nie miała sobie równych w tym starciu. 

2. Zanim wystygnie kawa, Toshikazu Kawaguchi, Wydawnictwo Mamania

To japońska powieść, która opowiada o małej kawiarni w Tokio. Jest to jedyne miejsce na świecie, które do kawy oferuje… podróże w czasie. Musisz tylko wrócić, zanim twój napój wystygnie. Czy ten krótki moment wystarczy bohaterom?

3. Szkice malajskie, Alfian Sa’at, Wydawnictwo Tajfuny

To książka, która zawiera w sobie mikroopowiadania o fascynującym społeczeństwie malajskim. Są to migawki z życia różnych osób. Dowiemy się jakie marzenia i trudy mają niektórzy bohaterowie.  

4. Witkacy i kobiety. Metafizyczny harem, Małgorzata Czyńska, Wydawnictwo Marginesy

Tym razem mamy do czynienia z książką o słynnym pisarzu, malarzu i skandaliście – Witkacym. Ale bardziej niż o nim, jest to biografia o tych wszystkich kobietach, które kochał i portretował na różnych etapach swojego życia. 

5. Jak starzeć się bez godności, Ewa Winnicka, Magdalena Grzebałkowska, Wydawnictwo Agora 

Twórczynie podcastu Jak się starzec bez godności Magdalena Grzebałkowska i Ewa Winnicka w swoim antyporadniku spróbują znaleźć odpowiedzi na te zarówno ważne, jak i mniej istotne pytania na temat starzenia się. 

6. Przygodne rozważania, Elena Ferrante, Wydawnictwo Sonia Draga

To publikacja, na kartach której znajdziemy aż 51 różnych esejów i felietonów. Elena Ferrante skupia się na swoim życiu, doświadczeniach, wspomnieniach, a także poetyce i sztuce. Wiele tematów miesza się i tworzy jedną spójną całość. 

7. Proste równoległe, Agata Romaniuk, Wydawnictwo Agora

Agata Romaniuk zdecydowała się napisać powieść, która toczy się w latach 80 XX wieku. Wszystko kręci się wokół przyjaźni młodziutkiej Marta Rychter z tajemniczą skrzypaczką Wandą Krajewską. 

8. Fakty muszą zatańczyć, Mariusz Szczygieł, Wydawnictwo Dowody na Istnienie

Fakty muszą zatańczyć to nowa, wydana w czerwcu publikacja, Mariusza Szczygła. Autor jest jednym z najlepszych polskich reporterów i felietonistów. Tym razem zdecydował się stworzyć esej o reportażu i miłości do niego. Pisarz odpowiada na wiele pytań, które mogą nurtować miłośników tego gatunku. 

9. Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki, Anton Gill, Wydawnictwo Znak

Kolejne biograficzne dzieło w tym zestawieniu opowiada o niezwykłej kobiecie, jednej z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku, czyli Peggy Guggenheim. Całe swoje życie zdecydowała się poświęcić sztuce. Kochanka wielu artystów, mecenaska sztuki i niesamowita osobowość.

10. Sycylijskie lwy, Stefania Auci, Wydawnictwo W.A.B. 

To ostatnia już w tym zestawieniu książka, pierwszy tom cyklu o rodzinie Florio. To jej członkowie zostali nazwani niekoronowanymi królami Sycylii. Szybko wspinali się po drabinie społecznej i zdobywali uznanie społeczności. Udało im się dojść na sam szczyt, tylko dzięki determinacji i ciężkiej pracy. 

Sierpniowe zestawienie jest już dostępne na naszym serwisie. 

Czytaliście któreś spośród wymienionych książek? Które wybory są Wam bliższe: klientów Empiku czy raczej księgarń kameralnych? 

Gdzie kupujemy książki?

Częściej kupuję:

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Empuzjon
Olga Tokarczuk1
Okładka książki - Empuzjon

Najnowsza powieść Olgi Tokarczuk przenosi czytelników do 1913 roku. To właśnie wówczas do sanatorium na Dolnym Śląsku przyjeżdża młody student ze Lwowa...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
S. Kaid-Salah Ferrón
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje