Sycylijskie lwy

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2022-06-29
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788328087835
Liczba stron: 512
Tłumaczenie: Tomasz Kwiecień

Tom 1 cyklu Rodzina Florio

Ocena: 5 (5 głosów)

Rodzina, która rzuciła wyzwanie światu. Rodzina, która zdobyła wszystko. Rodzina, która stała się legendą.

Oparta na prawdziwej historii niekoronowanych królów Sycylii.
Historia rodziny niespokojnej i ambitnej, sprytnej i zdeterminowanej, by dotrzeć na szczyt, stać się bogatszą i potężniejszą niż ktokolwiek inny.

Marsala to proste, mało wyrafinowane wino. Tylko wytrwałość, talent i palące pragnienie awansu były w stanie zamienić je w nektar godny królewskiego stołu.
Oto historia rodziny Florio.

Bracia Paolo i Ignazio Florio przybywają do Palermo w 1799 roku. Są obcy i wzbudzają pogardę wśród mieszkańców miasta, jednak wrogość Sycylijczyków jeszcze bardziej motywuje Floriów. Ci niezwykle sprytni, odważni, często bezwzględni mężczyźni wspierani przez wyjątkowe i wytrwałe kobiety szybko wspinają się po drabinie lokalnej hierarchii. Przechodzą drogę od sprzedawców przypraw do ,,niekoronowanych królów Sycylii". Życie ich samych i ich rodzin to fascynująca historia sławy, bogactwa, romansów, władzy i mrocznych tajemnic.

Tłem dla sagi rodziny Floriów jest najbardziej burzliwy okres w XIX wiecznej Italii. Od powstania przeciwko władzy Burbonów z 1819 roku, po lądowanie Garibaldiego na Sycylii w 1860. Historyczna pasja i drobiazgowość autorki w oddawaniu realiów sprawiają, że książkowe uniwersum jest żywe i pulsujące. Opuszczenie go to trudne doświadczenie.

Tagi: literatura piękna

Kup książkę Sycylijskie lwy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Sycylijskie lwy

Rzadko dzisiaj wydaje się ‘zwyczajne’ powieści. Po prostu opowiadające jakąś historię, bez szokowania treścią i formą, bez udziwnień.

„Sycylijskie lwy” to zwyczajna powieść o zwyczajnych ludziach, oparta na faktach, ze sporą dawką historii. Opowieść zaczyna się na początku XIX wieku, pokazując losy kilku pokoleń przedsiębiorców, dziś powiedzielibyśmy – biznesmenów, którzy dorobili się ogromnej fortuny, zaczynając od sprzedaży przypraw.

Auci świetnie łączy historię z powieścią obyczajową i odrobiną romansu.

Polecam fanom sag obyczajowych ze sporą dawką historii, tu akurat historii Sycylii. Jest już drugi tom, co daje nam dobrze ponad 1000 stron lektury!

Link do opinii
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2023-04-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023,

Ciekawa opowieść łącząca historię i fikcję. Doskonale przedstawiona saga rodziny Florio z jej wzlotami (przede wszystkim) i trudnościami (jak na razie skutecznie przezwyciężanymi). O sile determinacji, ambicji i dążeniu do zdobycia szacunku i pozycji nie wynikającej tylko z bogactwa. Jestem pełna podziwu dla ich pracowitości i zmysłu przedsiębiorczości. Tylko pozazdrościć! To też historia kobiet - żon, matek, sióstr, córek i kochanek. Auci poświęciła wiele uwagi pozycji kobiet w tamtych czasach, wnikliwie nakreśliła normy zachowania wymagane od kobiet w XIX-wiecznej Sycylii. Najciekawszą postacią była dla mnie Giulia. Niejednoznaczna - można było się na nią złościć za początkową uległość, a później docenić za podejmowanie prób bycia nie tylko żoną, ale towarzyszką mężczyzny, kobietą, która wyraża swoje zdanie i walczy (to prawda, dość słabo - ale takie czasy) chociaż o namiastkę partnerstwa w związku. Dużą wartością jest nakreślenie przez autorkę tła historycznego opisywanych wydarzeń i dbałość o szczegóły. Już sięgam po następną część - Zimę lwów. Mam nadzieję, że będzie równie intrygująca.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2022-12-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Książkę tę, ze względu na dużą ilość w po oślich słów i moją nieznajomosc tego języka , przesłuchałam w audiobooku. Mimo to książka mnie zafascynowała. Dzieje kolejnych pokoleń rodziny Glorii pochłonęły mnie bez reszty. Słuchając, razem z bohaterami, przemierzałam ulice włoskich miast, a jednym z życiowych marzeń po przeczytaniu tej pozycji stało się odwiedzenie Sycylii. Głównych bohaterów tej historii - Paola, Ignazia i Vinzenza, podziwiam za pracowitość, odwagę, spryt i przedsiebiorczosć. 

Saga ta przybliża czytelnikowi także tło historyczne ówczesnych Włoch, w tym Sycylii, czy Neapolu.

Link do opinii
Avatar użytkownika - Esclavo
Esclavo
Przeczytane:2022-06-20, Ocena: 5, Przeczytałam,

Włoska saga rodzinna stworzona z wielkim rozmachem. "Sycylijskie lwy" to właśnie taka powieść. Prawie sto lat historii rodu zamknięte w pierwszym tomie, opowiada o sile rodziny w obliczu zmian i przeciwności losu.

Jest to książka, która wyróżnia się bogatym tłem historycznym i dbałością o szczegóły jeśli chodzi o przedstawienie norm społecznych panujących we Włoszech XIX wieku. A że jest to saga rodzinna, i to dość rozciągnięta w czasie, to nie zabraknie tu dobrych i złych emocji  czy decyzji. Zdrady, romanse, tajemnice, bogactwo i władza. Rodzina Flori pozna smak szczęścia, radości ale i porażki. Na pewno nie jest to historia dla wszystkich, a raczej dla osób, które lubią klimatyczne powieści, w którym można się znużyć i wejść w przedstawiony świat. Jest to książka obszerna, którą nie czyta się szybko, a raczej z pewnym mozolem. Według mnie bierze się to stąd, że autorka dość wybiórczo skupia się na jednych wydarzeniach, a pomija inne, chociaż wszystkie mają taki sam wpływ na fabułę.

Trochę specyficzna, ale warta poznania. Tak trzeba się nastawić na czytanie tej powieści. Dla fanów Włoch, Sycylii, Ojca Chrzestnego i podróży przez wieki - pozycja obowiązkowa. 

Link do opinii
Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2023-04-15, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - magducha
magducha
Przeczytane:2022-11-04, Ocena: 5, Przeczytałam, Wysłuchane 2022,
Inne książki autora
Zima lwów
Stefania Auci0
Okładka ksiązki - Zima lwów

Jeden z największych włoskich bestsellerów ostatnich lat, nad którego ekranizacją pracuje już Paolo Genovese! ,,Zima lwów" to kontynuacja niezwykłej...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Recenzje miesiąca
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
One temu winne
Marta Urbaniak-Piotrowska
One temu winne
Pamięć dla Heleny
Ewa Formella ;
Pamięć dla Heleny
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy