Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-05-18
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

WIELKA SZTUKA, GŁOŚNE ROMANSE I ŚWIAT BOHEMY

Poznajcie biografię Peggy Guggenheim i jej niezwykłe życie uzależnione od sztuki.

Jej ojciec zginął w katastrofie Titanica, a ona sama była jedną z uboższych krewnych w rodzinie milionerów. Mogła marzyć o zostaniu żoną bogatego biznesmena, tymczasem stała się jedną z najważniejszych postaci bohemy artystycznej XX wieku.

Na pytanie, ilu miała mężów, odpowiadała: ,,Swoich czy cudzych?". A tym ulubionym (i pierwszym) był niestroniący od alkoholu angielski pisarz Laurence Vail. Choć wśród wielu kochanków znaleźli się między innymi Samuel Beckett, Max Ernst i Roland Penrose, prawdziwa miłość zawsze zdawała się jej umykać.

Może dlatego całe życie poświęciła sztuce. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu. Założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej w Londynie. W Nowym Jorku, w Paryżu i w każdym miejscu, w którym znalazła się choć na chwilę, stawała się czołową postacią elit artystycznych.

To ona odkryła Jacksona Pollocka i pozowała przed obiektywem Man Raya, w jej salonie wisiały obrazy Picassa, a przez jej dom przewinęli się wszyscy znani ludzie sztuki i literatury pierwszej połowy XX wieku. Znała tych, których trzeba było znać.

Życie Peggy było niekonwencjonalne, a ona sama uwielbiała szokować. Ekscentryczna, trudna, nieoceniona.

Anton Gill przedstawia biografię niesamowitej kobiety - patronki modernizmu, mecenaski sztuki nowoczesnej, przyjaciółki, muzy i kochanki wielu artystów.

JEJ ŻYCIE BYŁO DOKŁADNIE TAKIE, JAK SZTUKA, KTÓRĄ KOCHAŁA - SURREALISTYCZNE.

Kup książkę Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki

Opinie o książce - Peggy Guggenheim. Życie uzależnione od sztuki

W dusznym świecie weneckiej socjety była wyjątkiem. W oazie renesansu i baroku, w mieście tysiąca kościołów, w których można znaleźć płótna wszystkich mistrzów XV i XVI wieku, otworzyła galerię obrazów sztuki nowoczesnej. Wyśmiewana, krytykowana, podziwiana i nienawidzona – stworzyła świat, który jest przyjemnym odpoczynkiem po nadmiarze uznanego i wielbionego przez wszystkich, znawców i amatorów, piękna, jakim jawi się Wenecja – miasto cudów, amoralności i pruderii. Peggy Guggenheim. Margeuerite Guggenheim urodziła się w zamożnej rodzinie amerykańskich Żydów, emigrantów ze Szwajcarii. Od dziecka źle znosiła antysemicką atmosferę Nowego Jorku, zwłaszcza gdy wyszło na jaw, że jej ojciec, Ben Guggenheim, nie do końca identyfikował się z filozofią życiową, wyznawaną przez jego ojca i braci. Beniamin był wolnym duchem, genialnym inwestorem i kochał życie. Zginął w katastrofie Titanica, na którym wracał, z kolejną kochanką, do Ameryki. Peggy nienawidziła Nowego Jorku, jego hipokryzji i pruderii. Dzieciństwo wspominała jako pasmo smutku i samotności, karmiona na siłę przez niańkę w ciemnej bibliotece pełnej ponurych obrazów przodków, na zawsze przeklęła świat, który ja stworzył. Porzuciła go z radością, uciekając do Europy, szybko wychodząc za mąż za pisarza Laurence’a Vaila i wtopiła się w artystyczną cyganerię Paryża lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Zauroczona sztuka nowoczesną, rzeźbą, malarstwem i ...
Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2022-06-15, Ocena: 5, Przeczytałam,

Peggy Guggenheim (1898-1979) to nieszablonowa postać w świecie artystycznej bohemy XX wieku. Kolekcjonerka sztuki, dziedziczka fortuny Guggenheimów, kobieta ekscentryczna, nowojorczanka, miłośniczka psów.
W jej kolekcji znajdują się prace autorstwa m.in.: Picassa, Magritte'a, Dalego czy Miró. W swoim weneckim pałacu zgromadziła największą kolekcję dzieł modernizmu, a w Londynie założyła jedną z pierwszych galerii sztuki nowoczesnej.

"Peggy miała dar bycia właściwą osobą we właściwym miejscu we właściwym czasie".
Prowadziła intensywne życie w otoczeniu sztuki i w towarzystwie sławnych artystów.

Książka Antona Gilla to doskonała, bardzo wnikliwa biografia Peggy. A podtytuł "życie uzależnione od sztuki" idealnie do niej pasuje! To historia kolekcjonerki, która chciała, aby dzieła sztuki za nią przemawiały. Jest to więc książka w równym stopniu o sztuce, jak o samej Peggy: jej licznej rodzinie, znajomościach, romansach, mężczyznach jej życia ...

Ta książka była dla mnie podróżą po wybranej sztuce XX wieku. Momentami czułam się wręcz zaproszona do świata Peggy, oszołomiona wydarzeniami, postaciami i czasami, w których przyszło jej żyć. Peggy była naprawdę intrygującą osobą a czytanie o niej zajęło mi dobrych kilka dni. Ale zdecydowanie warto się z nią zapoznać. Bardzo polecam.

Tylko to, co ważne
Agnieszka Stec-Kotasińska