Łukasz Barys z Paszportem Polityki 2021! 

Data: 2022-01-18 21:16:36 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Łukasz Barys został laureatem Paszportów Polityki 2021 w kategorii literatura. To kolejna edycja popularnej nagrody organizowanej przez Tygodnik Polityka.

Obrazek w treści

18 stycznia odbyła się gala Paszportów Polityki 2021. Wśród nominowanych do nagrody znaleźli się Łukasz Barysa, Grzegorz Uzdański oraz Elżbieta Łapczyńska. Relacje na żywo z gali można przeczytać w naszym poprzednim artykule.

– W tym roku polska literatura dużo opowiadał o rodzinnych traumach, z przeszłości wyłaniają się przemilczane historie: traumy rodzinne związane z alkoholizmem i przemocą. Polskie picie otoczone było aurą romantyzmu, teraz coraz więcej mówi się o cenie, jaką płacimy za ten mit. To nie był łatwy rok dla rynku książki, w dodatku zakończył się brakami papieru. Tym bardziej cieszy, że na rynku pojawia się coraz więcej odważnych wydawców, gotowych ryzykować wydawanie debiutantów – mówiła Justyna Sobolewska, krytyczka literacka „Polityki”.

Łukasz Barys laureatem Paszportów Polityki 2021 

Paszportami Polityki 2021 nagrodzony został Łukasz Barys.  Łukasz Barys to pisarz młodego pokolenia zadebiutował w 2020 roku tomikiem poetyckim Wysokie słońce. W ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Cyranka ukazała się powieść Kości, które nosisz w kieszeni, za którą Barys nominowany był Paszporty Polityki. Nagorda przyznana została „za znakomitą opowieść o sojuszu żywych ze zmarłymi, o biedzie i niesprawiedliwości, a także o Pabianicach od strony kości”.

To dość niesamowite, że książka, którą wystukałem na zajęciach online, dzisiaj zdobywa tak ważną nagrodę. Dziękuję mojemu wydawcy, Konradowi z Cyranki, za to, że zainwestował, zaryzykował, postawił na moją książkę. Rodzinnym Pabianicom, które też są bohaterem tej książki. Mam nadzieję, że Państwo przeczytają tę książkę, ale też książki pozostałych nominowanych, bo Bestiariusz nowohucki i Wypiór też są świetne – mówił Łukasz Barys w momencie odbioru nagrody.

Oprócz Barysa, szansę na nagrodę mieli Grzegorz Uzdański i Elżbieta Łapczyńska. Uzdański to doktor filozofii, były nauczyciel oraz twórca internetowy, który przed laty zadebiutował książką Wakacje. W 2021 Uzdański wydał publikację Nowe wiersze sławnych poetów, w której zaprezentował wiersze stylizowane na najsławniejszych polskich twórców. Do Paszportów Polityki autor nominowany został za publikację Wypiór, poemat dygresyjny zapisany trzynastozgłoskowcem. Elżbieta Łapczyńska jest filozofką, chociaż na co dzień zajmuje się copywritingiem. W swoim dorobku ma także sztuki teatralne oraz komiksy i publikacje dla najmłodszych czytelników. Do Paszportów Polityki autorka nominowana została za Bestiariusz nowohuckim, nominowany m.in. do Nagrody Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Pełne biografie nominowanych odnaleźć można w naszym poprzednim materiale.

Nagrodzona Paszportem powieść Kości, które nosisz w kieszeni to prozatorski debiut autora, co nie uszło uwadze prowadzącym.

Rzadko przyznajemy tę nagrodę debiutantom, poza Łukaszem Barysem najmłodszą debiutantką była Dorota Masłowska – podkreślił Jerzy Baczyński, naczelny „Polityki”. 

Również Grażyna Torbicka zachęcała do przeczytania książek pozostałych laureatów Paszportów „Polityki”, podkreślając, że to bardzo ważne, by z przekazem o dobrych książkach dotrzeć do szerokiego grona odbiorców – a było to możliwe z uwagi na to, że gala transmitowana była na antenie głównej TVN. 

Paszporty Polityki 2021 – kim są pozostali zwycięzcy?

Paszporty „Polityki" odebrała także Aleksandra Terpińska za boleśnie prowokacyjne spojrzenie na polską rzeczywistość, pasję, odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie. Reżyserka nominowana była za pełnometrażowy film fabularny Inni ludzie na podstawie książki Doroty Masłowskiej.

W kategorii teatr wyróżniono Dominika Strycharskiego – „za tworzone, nierzadko na żywo, muzyczne fonosfery, które nie tylko wyznaczają puls i oddają atmosferę spektakli, ale są jednymi z ich bohaterów i scenicznymi partnerami dla aktorów i aktorek”.

Wyróżniony został także Mikołaj Sobczak, który w swojej sztuce łączy intelektualną przygodę z emocjonalnym wyzwaniem i upomina się o grupy marginalizowane.

W kategorii muzyki popularnej Paszport Polityki zdobył Ralph Kamiński, który – zdaniem jurorów – szczególnie zasługuje na wyróżnienie z uwagi na swoją osobowość i umiejętność odróżniania się od innych. Ralph Kamiński tworzy piosenki autorskie, ale też potrafi interpretować utwory innych artystów w niezapomniany sposób.

Nagrodzona w kategorii muzyki poważnej Teoniki Rożynek została wyróżniona „za ogromną wyobraźnię dźwiękową i swobodne poruszanie się po różnorodnych światach muzycznych". Kompozytorka tworzy też muzykę filmową – m.in. do filmów „Wieża. Jasny dzień" czy „Prime Time". Tworzy też muzykę teatralną, a jej utwory grywane są na najważniejszych światowych festiwalach

W kategorii kultury cyfrowej nagrodzony został Tomasz Konrad Ostafin, jeden z twórców gry „Papetura". W uzasadnieniu werdyktu czytamy, że nagrodzono go „za umiejętność budowania pięknych światów z papieru i światła, na pograniczu sfer materii i wyobraźni, sklejonych w jedność magicznym kunsztem. Za wytrwałość, konsekwencję i wrażliwość".

Kreatorką kultury została Katarzyna Nosowska. Kreatorką kultury została jedna z najważniejszych polskich artystek ostatniego trzydziestolecia, podróżująca przez różne style, bezkompromisowa, jedyna w swoim rodzaju. Potrafi być autoironiczna i niezwykle zabawna, a poczucie humoru to skarb jest bezcenny. Katarzyna Nosowska otrzymała również jeden z pierwszych Paszportów „Polityki" w historii.

Podobnie jak przed laty, także i tego roku galę poprowadziła Grażyna Torbicka i Jerzy Baczyński. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Kości, które nosisz w kieszeni
Łukasz Barys 1
Okładka książki - Kości, które nosisz w kieszeni

Pod naszymi domami piętrzą się kości. Można po nie sięgnąć i schować je do kieszeni. Zmarli nie lubią siedzieć w grobach, księżniczka zamienia się w rzekę...

dodaj do biblioteczki
Reklamy