Opis ksiązki
Kup Teraz

My dzieci z dworca Zoo

Ocena ( 69 osób )
5.2
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 1987-03-18
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-207-0801-1
Liczba stron: 244
Dodał/a książkę:Wojciech Polak
Szokująca relacja Christiane F., piętnastoletniej narkomanki z Berlina Zachodniego. Dziewczyna chciała, aby z zapisu magnetofonowego jej rozmów z dziennikarzami powstała ta książka, gdyż jak niemal wszyscy narkomani odczuwała przemożną chęć przełamania wstydliwej zmowy milczenia wokół plagi tego nałogu wśród dorastającej młodzieży. Załączone wypowiedzi matki Christiane oraz innych osób, z którymi się kontaktowała, mają służyć rozszerzeniu perspektywy i pomóc głębiej zrozumieć istotę problemu narkomanii.
szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
vulkann plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-05-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
To właściwie nie jest powieść, tylko zapis rozmowy z Christiane F. - młodej narkomance z Berlina Zachodniego. Podobna do innych książek o ćpunach, ale w tym wypadku bardziej prawdziwa. Dostajemy także zapisy rozmów rodziców i postronnych osób, które także opisują swój pogląd na całą tę sytuację.
Marcik plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-03-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Tym razem postanowiłam sięgnąć po zdecydowanie cięższą lekturę.
Jak penie wiele osób wie książka jest "autobiografią" niemieckiej narkomanki - Christiane F. Opowiada ona jak dziewczyna stopniowo staczał się sięgając stopniowo po - alkohol, haszysz, wszelkie narkotyki miękkie i wreszcie heroinę. Do jej upadku przyczyniło się też zarabianie na środki odurzające: na początku podbieranie mamie, następnie handel (dość nieudolny) i na końcu prostytucja. Jednak pomimo wielu trudności dzięki racjonalnej decyzji, w sumie jedynej, matki Christiane, bohaterce udało się wyjść z nałogu.
Książka zdecydowanie jest warta przeczytania. Stawia narkomanów w zupełnie innym świetle. Pokazuje np. że są osobami całkowicie świadomymi szkodliwości swojego nałogu. Bardzo ciekawa i wartościowa książka.
SlasheE plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,12 Książek 2015,
Miałam zaledwie 12 lub 13 lat, kiedy pierwszy raz usłyszałam o tej książce. Od razu zapragnęłam ją przeczytać pomimo niektórych fragmentów, a także obrazów, które odrzucały od samego początku... jest tyle książek do przeczytania, a mimo to stale do niej wracam i za każdym razem czytam ją inaczej. Za każdym razem więcej rozumiem, więcej wniosków z niej wyciągam. Zupełnie tak jakbym czytała ją po raz pierwszy. Może dlatego, że im jestem starsza tym więcej rozumiem, doświadczenie życiowe i takie tam...
Książka jest dziennikiem, pamiętnikiem, spisem wspomnień burzliwego okresu dorastania... na kartach tejże książki poznajemy najpierw sześcioletnie dziecko, które w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, jaka czeka ją przyszłość. Christiane jest bardzo podekscytowana przenosinami do wielkiego miasta jakim jest Berlin. Mimo ekscytacji, jest bardzo zadowolona z życia na wsi oraz jej uroków. Niemal zaraz po przeprowadzce dziewczyna spotyka się z okrucieństwem swoich rówieśników. Niszczą dziewczynce rower za co obrywa jej się u ojca. W miarę jak dziewczynka dorasta, widzimy jak jej życie, które miało być piękne i szczęśliwe, powoli rozpada się na kawałki. Zestresowany i agresywny ojciec zaczyna wyżywać się na niej i jej rodzinie. Christiane przeżywa koszmar otrzymując lanie za każde nawet najbardziej niewinne przewinienie. Na tym się jednak nie kończy. Z czasem dochodzi do rozpadu jej rodziny - rodzice się rozwodzą i wbrew pozorom jest to dla Christiane kolejny cios. Im dziewczyna starsza tym mniej dogaduje się z matką. Wchodzi w buntowniczy okres dorastania. Matka poznaje nowego mężczyznę, z którym dziewczyna też nie może się porozumieć, a także poznaje ludzi, których nie powinna. Poznaje w szkole Kessi, która imponuje jej ogólną aparycją, dorosłym wyglądem i tym, że wszyscy ją lubią, a także, że ma najlepszego chłopaka w szkole. Christiane nie zdaje sobie sprawy, że wkracza na niebezpieczną ścieżkę. Wkrótce potem zaczynają się ucieczki z domu, późne powroty, brak kontaktu z matką. Dziewczyna czuje się samotna i zaprzyjaźnia się z ludźmi chodzącymi często do dyskoteki "Sound". To tam po raz pierwszy odczuwa pierwsze skutki działania narkotyków. Przeraża fakt, że początkowo jej matka niczego nie zauważa; nic dziwnego jednak, kiedy kobieta jest zainteresowana wyłącznie swoim nowym partnerem. Osamotniona przez społeczeństwo dziewczyna ma wrażenie, że tylko narkotyki są jej prawdziwymi przyjaciółmi i wchodzi w ten świat jeszcze głębiej. Najpierw lekkie narkotyki haszysz itp. a później heroina, która zmusza ją do sprzedawania własnego ciała, by mieć trochę grosza na kolejną działkę.
Książka ta jest nie tylko o trudnym uzależnieniu od narkotyków, ale także o trudnych relacjach międzyludzkich, które przez pogoń za dostatkiem zupełnie zanikają. Jest też o wyborze drogi, jaką pójdzie się przez dalsze życie; o tym, że czasem nie do końca przemyślane decyzje mogą nas doprowadzić do katastrofy, do całkowitego zejścia na psy, na margines społeczny. Książka uświadamia nam także, że nawet w najtrudniejszych chwilach sami musimy radzić sobie z najgorszymi problemami.
Jest to bardzo dobra przestroga dla tych, którzy chcą wypróbować różnych specyfików. Absolutnie szczera i odrażająca, a jednak niesamowicie wciągająca i sprawiająca, że czytelnik nie może się od niej oderwać. Doskonała chyba pod każdym względem. Z całą pewnością wrócę do niej jeszcze nieraz, może znowu odkryję w niej coś nowego.
Matt plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Czytałem tę książkę nie w wieku nastoletnim, ale jako osoba w miarę, powiedzmy to, dojrzała. I co? I było to doświadczenie przerażająco-porażające. Domyślam się, że mając lat kilkanaście, jest się pod jeszcze większym wrażeniem. Beznadzieja, niemoc i dno pokazane w bardzo jaskrawym świetle, ukazującym cały turpizm. Bez wątpienia wcisnę to swojemu dziecku, jak będzie na "etapie eksperymentowania".
Aramina plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Moim zdaniem przeciętna. Owszem, wstrząsające, żeby tak młoda dziewczyna przeszła już w życiu tyle nieciekawych jego aspektów, jednak mam porównanie do "Pamiętnika narkomanki", gdzie emocje bohaterki odczuwałam sama, biły we mnie z rażącym impetem. Tutaj czuję się jakbym dostawała suche fakty, bez wyrazu, bez odczuć. Sucha relacja po czasie (czym w sumie teoretycznie to było). Ciekawą nowością było dodanie komentarzy osób pobocznych, chociażby matki Christiane, której szczególnie w momencie czytania jej kwestii ogromnie współczułam. O przypadkach narkomanii można by wiele mówić, natomiast o samej książce - nie wywarła na mnie ogromnego wrażenia.
Ankalipso plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-02-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Mimo, iż czytałam ją bardzo dawno temu jako nastolatka i nie pamiętam już dokładnie treści, to nadal pamiętam to uczucie przerażenia, które odczuwałam podczas czytania tej książki
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 (253) książki w 2014,Audiobooki,Mam,Obyczajowe,
Wstrząsająca historia młodocianej narkomanki. Naprawdę ta lektura daje dużo do myślenia. Wiele się słyszy o narkomanach, ale żeby problem dotyczył 12-14 letnich dzieci, to przerażające.

Książka ta to właściwie relacja Christiane o tym jak uzależniła się od narkotyków. Poprzeplatana jest wypowiedziami jej mamy oraz osób pracujących w policji czy pracowników instytucji zajmujących się odwykiem.
Sadu plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-02, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Książka zachwyciła mnie teraz choć większość ludzi sięgnęło po nią w młodszym wieku. Na pewno też polecam ją młodszym, świetny sposób by zapoznać się ze światem narkotyków i innych problemów jak prostytucja czy odrzucenie przez rówieśników. Książka bardzo znana opowiada o dziewczynie, która bardzo wcześnie sięgnęła po narkotyki już w wieku 12 lat. W dodatku jest to historia prawdziwa. Książka właściwie nie zawiera pouczeń typu nie sięgaj po narkotyki, to jest złe i tak dalej. Bardziej pozuje sposób myślenia narkomana, jak to wygląda z jego strony. Nie wystarczy jej przeczytać, warto także trochę nad nią pomyśleć.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:1990-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Przeczytałam te wstrząsające wyznania jako osoba dorosła i nie potrafiłam sobie poradzić z emocjami, które rodziły się podczas tej lektury, nic więc dziwnego, że jej bohaterka też nie potrafiła. Myślę, że współczesna młodzież powinna ją przeczytać.
karla1214 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
My dzieci z dworca zoo, to przerażająca historia narkomanów. Bardzo młodych narkomanów, których moim zdaniem nie można nawet nazwać nastolatkami.
Szczerze mówiąc, nie przepadam za tego typu książkami, ponieważ osobiście wole, kiedy powieść przenosi mnie w lepszy świat, a nie ukazuje szarą rzeczywistość. Pomimo tego uważam, że każdy "szanujący się" czytelnik powinien ją kiedyś przeczytać.
W książce, każda sytuacja opisana jest bardzo dokładnie, czasem nawet zbyt dokładnie.
Nie to jest jednak główną wadą książki. Najgorsze jest to, że ona nie do końca przekonuje by trzymać się z dala od narkotyków. Opisy autorki, kiedy była pod wpływem jakiś środków są niemal zachęcające, co wyjątkowo utkwiło mi w pamięci. Bo kogo zraziłby fakt, że po zaaplikowaniu narkotyku autorka czuła się jak w niebie.
Oczywiście wszytko się tutaj równoważy, ponieważ mniej więcej w połowie książki jesteśmy świadkami odwyków jakie przechodzi Christiane, co już wcale nie wydaje się przyjemne. Warto jednak dla przestrogi wiedzieć, jak to wygląda.
Podsumowując, książkę warto przeczytać, jednak trzeba się liczyć z tym, że może ona się okazać inna niż myślimy.
Lexxy plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
książka ta przede wszystkim pokazuje prawdziwe oblicze narkomani,porusza i wciąga.Każde zdanie przeżywałam , odczuwałam emocje głównej bohaterki a w pewnych momentach identyfikowałam się z Nią.Myślę że to jest najważniejsze w książce autentycznie czuć to co autor chciał przekazać.Książka jest napisana prostym językiem dzięki czemu każdy może po Nią sięgnąć, polecam !
Okularnica plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2013 ,
Książka w pewien sposób nas szokuje bo to co jest w niej napisane jest prawda, nie jakaś historyjka wyimaginowaną. Czytając ją wcielamy się w 12-letnią dziewczynkę którą los prowadzi do bram zła-narkotyków, prostytucji... Pozostawiona sama sobie wpada w koło, z którego nie ma wyjścia. Pokazuje jak ciężko jest wyjść z nałogu, pomimo szczerych chęci, jak inna jest miłość, jak może być zdradziecka. Ta książka otwiera szerzej oczy młodym ludziom jak i rodzicom na otaczające nas środowisko i związany z nim rożne pokusy. Przykre jest to, ze Christiana musiała to wszystko odczuć na własnej skórze żebyśmy my mogli to przeczytać i zastanowić się : Czy aby na pewno w życiu trzeba wszystkiego spróbować? Powstało wiele książek o narkotykach i jego skutkach ale według mnie ta jest najlepsza. Polecam :)
mesenger plusminus Linia koment
Przeczytane:2005-11-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Co tu dużo pisać. Książka zasługuje na celujący! Przeczytałam kilka razy i pewnie jeszcze nie raz do niej wrócę.
zuzannaxd plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-30, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Wstrząsające przeżycia młodej mieszkanki Berlina zachodniego na długo utkwią mi w pamięci. Bohaterka wpada w wir narkotyków i pociąga za sobą na dno znajomych. Książka przeraża i skłania do myślenia o problemach młodzieży. Uważam , że warto ją przeczytać .
Pyza07 plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,Przeczytane,
Książka, która wzbudza w czytelniku głębokie poruszenie. Czytając wczuwamy się w historię młodej narkomanki- z pozoru normalnej dziewczyny, która z czasem wpada w złe towarzystwo, przez które zaczyna swoją przygodę ze światem używek. Uświadamiając sobie, że ta historia miała miejsce i że takie rzeczy dzieją się naokoło nas, nie możemy wyjść z zszokowania. Książka wprowadza nas w ten gorszy wiat, który tak łatwo przeoczyć. Zauważamy co dzieje się za plecami nieświadomych rodziców, nauczycieli czy nawet przyjaciół- którzy wydawali się bliscy. Sięgając po te przemyślenie Christiane F. dowiadujemy się jak wygląda jej codzienne życie. Jesteśmy przy niej w momencie zażycia jej pierwszej dawki heroiny, przy jej pierwszym seksie, przy jej staczaniu się na dno. Każdy z nas- czytelników, nie jest w stanie przebrnąć przez tą historię bez chociaż krzty współczucia, lecz główną emocją jaka nam przy tym towarzyszy jest przerażanie. Czy książka mi się podobała? Nie sądzę, że książki tego typu powinny się podobać. Takie rzeczy powinny przede wszystkim otwierać oczy tym, którzy widzą świat jako idealny zbiór materii. Każdy człowiek powinien być świadomy tego, co dzieje się za naszymi plecami. Moim zdaniem powinna być to lektura obowiązkowa w szkole lub chociaż każdy z nas powinien mieć z nią styczność w młodym wieku- najlepiej w okresie buntu.
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:1990-12-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,2012 i wcześniej,
Książkę "My, dzieci z dworca ZOO" podkradłam mamie będąc nastolatką. Przeżyłam szok, dowiadując się z niej, jak prosta droga prowadzi od lekkiego narkotyku do twardych. Lektura unaoczniła mi, czym jest nałóg i co potrafi zrobić z człowiekiem, z jego psychiką i ciałem oraz to, jakie cierpienie przynosi również osobom bliskim - rodzicom. Pokazała, jak łatwo można zmieszać błotem samego siebie, przestać się szanować. Czytając tę książkę wierzy się w każde napisane w niej słowo, ponieważ powstała na podstawie rzeczywistych zdarzeń. "...dzieci z dworca ZOO" powinna być istotną pozycją dla każdego nastolatka - jako ostrzeżenie.
dalekiezblizenia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Lektura obowiązkowa. Co więcej mam powiedzieć?
Anka664 plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-12-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Autorami książki "My dzieci z dworca ZOO" są Kai Hermann i Horst Rieck niemieccy pisarze, dziennikarze i publicyści. Najbardziej znani są z książkowej wersji wywiadu z nastoletnią narkomanką Christiane Flescherinow.
Kiedy w Niemczech zaczęła narastać fala narkomanii, jedną z jej ofiar stała się Christanie F. która wychowywała się w patologicznej rodzinie. Jej ojciec był alkoholikiem i bił zarówno bohaterkę książki jak i jej siostrę i matkę.
Pewnego dnia wyprowadzają się. Matka wciąga się w wir pracy, pozostawiając dzieci same sobie.
Christiane po raz pierwszy spróbowała haszyszu mając zaledwie 12 lat, potem zaczęła brać coraz twardsze narkotyki, aż w końcu sięgnęła po heroinę. Potem było coraz gorzej, uzależniła się i z powodu braku pieniędzy na narkotyki zaczęła szukać źródeł dochodu poprzez kradzieże i prostytucje. Christiane wielokrotnie przechodziła odwyk jednak bez skutku. Ostatecznie została wywieziona do rodziny w Hamburgu gdzie uczyła się żyć bez heroiny.
Sądze że książka jest bardzo dobra, gdyż opowiada o sytuacji wielu ludzi. Czasami jest to przedstawiane dość drastycznie, ale uważam że jest to dobre ponieważ do nie których nie dociera nie jest to przedstawione w ten sposób.
inconsiderada plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-06-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Przerażająca i dająca do myślenia. Powinna być traktowana jako przestroga, kiedy będę miała dzieci w odpowiednim czasie podsunę im ją.
Ervisha plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-06-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Daną książkę przeczytałam dwa razy. Opisuje przeżycia młodej dziewczyny , która ma poważne problemy z własnym życiem ( rodzicami, przyjaciółmi, chłopakiem oraz narkotykami ). Lektura daje dużo do myślenia. Została napisana w sposób drastyczny. Książka jest skierowana głównie dla młodziezy, jak i również dorosłym. Naprawdę warta niejednokrotnego przeczytania. Cały czas trzyma w napięciu i z każdą następną kartką coraz bardziej "wciągą".
ARTa plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Fenomenalna, wszystko opisane tak jak wygląda w rzeczywistości.
maddziaa plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Książka bezlitośnie uświadamia nam, jaką władzę posiada narkotyk. Jedna z ważniejszych pozycji w mojej biblioteczce.
astamate plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
książka w moim odczuciu powinna być lekturą obowiązkową w szkołach. Traktuje o ważnym problemie i ukazuje jego głębię. porusza i uprzytamnia.
Azucena Linia koment
Przeczytane:2006-06-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, Biografia/autobiografia/pamiętnik,
madziap Linia koment
Przeczytane:2016-05-04, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Karen72 Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
anaemia Linia koment
Przeczytane:2016-02-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
saksofonistka Linia koment
Przeczytane:2014-08-13, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
AMJ1986 Linia koment
Przeczytane:2006-05-17, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Nazaria Linia koment
Przeczytane:2000-01-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Justine943 Linia koment
Przeczytane:2005-01-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Flawsoffancy Linia koment
Przeczytane:2015-08-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Gordian Linia koment
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2015-07-21, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
kinia1131 Linia koment
Przeczytane:2015-06-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Filipeciek Linia koment
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,PRZECZYTANE 2015,
wronxxx Linia koment
Przeczytane:2015-03-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Cremon Linia koment
Przeczytane:2015-04-02, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Łukasz,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2007-02-13, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Aribaxx Linia koment
Przeczytane:2015-02-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,PRZECZYTANE,
kotokoto Linia koment
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
xesxs Linia koment
Przeczytane:2015-01-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
koshi Linia koment
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Tamarka Linia koment
Przeczytane:2014-07-14, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Almiria Linia koment
Przeczytane:2007-06-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
rabiosa7 Linia koment
Przeczytane:2014-05-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
monikad Linia koment
Przeczytane:1997-03-01, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2009-04-16, Na półkach: Przeczytałem,
Muminka789 Linia koment
Przeczytane:1995-03-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
redaktor Linia koment
Przeczytane:2014-03-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
oklaskim Linia koment
Przeczytane:2014-02-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Triste Linia koment
Przeczytane:2014-02-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
kozunia97 Linia koment
Przeczytane:2014-02-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
justim Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katiewa92 Linia koment
Przeczytane:2005-03-11, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Eliszeba Linia koment
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane,
magdkos Linia koment
Przeczytane:2014-01-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane odkąd pamiętam do końca 2013 ;),
czarniutka21 Linia koment
Przeczytane:2005-07-26, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ot Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
annaart Linia koment
Przeczytane:2014-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
agusia97 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
gosia_gosia16 Linia koment
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
patt23r Linia koment
Przeczytane:2013-12-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
pinczerakapinczp Linia koment
Przeczytane:2013-12-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Chciałbym mieć,
mika1 Linia koment
Przeczytane:2013-11-24, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
slash Linia koment
Przeczytane:2013-11-19, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
glaadys Linia koment
Przeczytane:2013-11-09, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Książki na długi wieczór,Pióro i pazur,
Dorota_Dega Linia koment
Przeczytane:2013-09-21, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
betxp Linia koment
Przeczytane:2013-08-20, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Cytrus Linia koment
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 2, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach: Inne,
karin Linia koment
Przeczytane:2013-05-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
white_swan Linia koment
Na półkach: Przeczytałem,
janilorak Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytane w przeszłości,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów