Nakarmić kamień

Nakarmić kamień to nieustanne dociekanie istoty rzeczy. Przedstawiony przez Nowicką świat nie obrósł jeszcze we wtórne znaczenia, w sposób szczególny działa więc na wyobraźnię, wytwarzając własne ciągi przyczynowo-skutkowe, własną logikę. Autorka penetruje relacje łączące ludzi i rzeczy, kwestionuje i podważa zastałe hierarchie, balansuje na granicy ciała i świata zewnętrznego. Związek człowiek-rzecz to dla poetki również podstawa do uobecniania zmarłych, zapamiętanych, "zatrzymanych" w przedmiotach. To mocny, świeży debiut w literaturze polskiej.

Informacje dodatkowe o Nakarmić kamień:

Wydawnictwo: Biuro Literackie
Data wydania: 2015-06-19
Kategoria: Poezja

Kup książkę Nakarmić kamień

Nakarmić kamień - opinie o książce

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2016-10-21, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Nie jest to jakoś szczególnie zła książka, choć brak jej świeżości, a Autorce niejeden raz zdarzyło się zabełkotać czy opakować w poetyckie sreberko nieświeży frazes, sądząc, że gdy ukryje datę ważności, nikogo od tego brzuch nie rozboli. Dało się wyłuskać z tego tomiku kilka bardziej udanych zdań i spostrzeżeń, ale trzeba było grzebać głęboko pośród sztywnych i nie zawsze lotnych fraz. Jeśli książka miała pełnić funkcję terapeutyczną i Autorka chciała w ten sposób przepracować dziecięce traumy, miała do tego święte prawo, ale nagrodzenie tej książki to fatalna decyzja, zwłaszcza, że konkurencja prezentowała bardzo wysoki poziom, a niektóre znakomite pozycje, jak choćby "Mała zagłada" nie dotarły nawet do finału. To był jeden z tych werdyktów, po których człowiek wątpi w sens przyznawania nagród oraz w ich wartość i z przygnębieniem spoglądając w okno zastanawia się czy z jego inteligencją i wrażliwością, jest coś nie tak, czy może to świat bywa niepoczytalny. Dla niewprawnego pióra proza poetycka to pułapka, bo łatwo popaść w śmieszność, coelhizmy i pustosłowie. Bronka balansuje na granicy grafomaństwa i choć ostatecznie w nie nie popada, uparcie trzyma się konwencji zbudowanej na niedopowiedzeniu i tajemnicy, a czyni to z widocznym wysiłkiem, przez co czytelnik (miast poddać się tej z mozołem budowanej aurze) zastanawia się, czy Autorce czasem nie brakowało pomysłu i czy nie wyczerpała już siebie w tych paru zdawkowych i spiętych tekstach, za którymi czai się... NIC? Utwory Bronki, choć poprawne, na "wyższej" półce leżeć nie powinny, bo tylko rozczarują i zirytują tych, którzy najczęściej sięgają tam ręką.

Podobno ten krótki tomik wierszy/opowiadań Bronki Nowickiej albo się kocha, albo nienawidzi.

Ja bezwątpienia należę do tych, których ta cieniutka książeczka oczarowała. Bo oto mamy kilkanaście krótkich utworów-dziwnych, niezrozumiałych, specyficznych, które nie dają wyboru. „Czytelniku, zastanów się" - krzyczą i nie pozwalają gnać przez tę książkę. Wymagają, aby się zatrzymać.

Bronka Nowicka mnie zafascynowała i sprawiła, że otworzyłam oczy ze zdumienia. Niejednokrotnie musiałam czytać pojedyncze „rozdziały" kilkakrotnie, aby ułożyć sobie to wszystko w głowie. Mimo że książka jest cieniutka, ja czytałam ją powoli, delektując się.

To na pewno nie jest utwór dla wszystkich. Być może bardziej zaciekawi tych, którzy uwielbiają metafory, ukryte znaczenia i specyficzne podejście do tematu. Być może bardziej poruszy tych, którzy nie stąpają twardo po ziemi.

Mówię „być może", bo niczego nie mogę być pewna.

Kodeks Pomylonych
Bronka Nowicka0
Okładka ksiązki - Kodeks Pomylonych

Kiedyś Pomyleni mieli miasta obsiane ze wszystkich stron lękiem. Wschodził szybko, był łatwy w uprawie, czernił się i odstraszał Normalnych. Bali się wchodzić...