Nakręcana dziewczyna

Bacigalupi prezentuje starcie kultur w obliczu katastrofy. Kalorie wypierają tradycyjne środki płatnicze, stając się podstawą wymiany handlowej, zaś źródła energii, bliskie wyczerpania, zastępuje w znacznej mierze siła mięśni. Międzynarodowe korporacje stojące w tle aktów bioterroryzmu, bezlitośnie wykorzystują sytuację, narzucając zdesperowanym rządom krajów dotkniętych pogłębiającym się głodem, warunki sprzedaży zmodyfikowanych genetycznie roślin, czerpiąc z procederu kolosalne zyski. Nie wszystko jednak ułożyło się po myśli korporacji. Poszukują teraz nieskażonych zasobów genetycznych. Jednym z dobrze rokujących obszarów jest Tajlandia, w ramach desperackiej, a jednocześnie skutecznej obrony przed skażeniem, izolująca się od reszty świata. Właśnie tu, w Bangkoku, zagrożonym zatopieniem w efekcie drastycznego podniesienia poziomu wód w oceanach, pojawia się Anderson Lake, działający pod przykrywką menadżera zarządzającego fabryką, przedstawiciel AgriGen.

Informacje dodatkowe o Nakręcana dziewczyna:

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2013-03-06
ISBN: 978-83-7480-264-2

Kup książkę Nakręcana dziewczyna

Nakręcana dziewczyna - opinie o książce

Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2013-04-29, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 (190) książek w 2013, Fantastyka, Mam,
Do czytania książki zasiadłam pozytywnie nastawiona jej opisem. Jest to historia dziejąca się w świecie przyszłości, niezbyt odległej. Kończą się zasoby żywności, która głownie pozyskiwana jest przez modyfikacje genetyczne, ponieważ wszystko co powstaje w sposób naturalny zostaje skażone. Zostaje także stworzona nowa rasa ludzi, odporniejszych na choroby, robiących praktycznie za niewolników. Można ich rozpoznać po nienaturalnych, szarpiących ruchach. Takim Nowym Człowiekiem jest główna bohaterka Emiko, na co dzień wykorzystywana seksualnie w nocnym klubie. Marzy jej się stąd wydostać i udać się na wyspę, gdzie podobno żyją jej wolni pobratymcy. Niestety książka nie posiada szczęśliwego zakończenia, co podziałało na mnie trochę przytłaczająco. Ale ogólnie mogę pochwalić ją za ciekawy pomysł i przesłania, które sobą niesie.
Avatar użytkownika - truskaweczka8989
truskaweczka8989
Przeczytane:2013-04-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - fantastyka,
Nie spotkałam się wcześniej z twórczością Paolo Bacigalupi, ale do przeczytania książki zachęciły mnie liczne pozytywne opinie. Książka była ciekawa i zapadła mi w pamięć. Powieść opowiada o mrocznej, dystopijnej przyszłości, w której wyczerpały się ziemskie zasoby a warunki dyktuje ten, kto ma władzę i pieniądze oraz dojścia i odpowiednie powiązania. Bardzo łatwo było mi się zżyć z bohaterami i przeżywać najróżniejsze sytuacje z ich udziałem. Nie brakuje tu także emocji, przygód, refleksji i zagadek. Książka naprawde warta przeczytania :)
Avatar użytkownika - joseheim
joseheim
Przeczytane:2020-09-07, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2020,

Wahałam się długo, jednak zdecydowałam się na ocenę 6 a nie 7. Ostrzyłam sobie zęby na "Dziewczynę", polowałam na nią (bo nakład dawno wyczerpany), cieszyłam się, kupując używkę po okazyjnej cenie. No i niestety oczekiwania były duże, a efekt mnie nieco rozczarował.
Z jednej strony bardzo doceniam i podoba mi się sama wizja Tajlandii przyszłości i w ogóle świata pozbawionego ropy naftowej, zniszczonego plagami, pozbawionego żywności, walczącego o dżule i kalorie - to jest świetne. Ale na tym tle historie kolejnych bohaterów wypadają jakoś tak blado. Trudno ich polubić, a trzeba lubić bohaterów choć trochę, by chętnie śledzić ich losy. Niechętnie śledziłam fragmenty poświęcone Hock Sengowi, wątek postaci, którą nawet polubiłam, zakończył się przedwcześnie i jakoś tak ogólnie czytało mi się dość opornie, niemiodnie. Najciekawsza w tym wszystkim wydała mi się tytułowa nakręcana dziewczyna, Emiko, nagięcie jej natury do granic, w ogóle motyw "nowego człowieka" zmodyfikowanego genetycznie i jego miejsca w świecie, ale co poradzić, gdy to akurat zostało potraktowane dość po macoszemu.
Podsumowując - dla fanów SF, dystopii, katastrof ekologicznych i historii z grubsza politycznych, "Nakręcana dziewczyna" będzie jak znalazł. Jeśli ktoś poszukuje opowieści bardziej wartkiej i wciągającej, z żywymi bohaterami i relacjami między nimi, powinien poszukać gdzie indziej.

Avatar użytkownika - lucter
lucter
Przeczytane:2016-10-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - LikierCzekoladow
LikierCzekoladow
Przeczytane:2013-05-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Wodny nóż
Paolo Bacigalupi0
Okładka ksiązki - Wodny nóż

W przyszłości dotkniętej klęską zmiany klimatu oraz suszy górskie śniegi obróciły się w deszcz, a deszcz paruje, zanim spadnie na ziemię. W zbałkanizowanych...

Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć
Paolo Bacigalupi0
Okładka ksiązki - Nakręcana dziewczyna. Pompa numer sześć

Zdobywczyni HUGO, NEBULA, LOCUS, CAMPBELL, COMPTON CROOK NAJWIĘKSZE WYDARZENIE LITERACKIE OBECNEJ DEKADY 2000-2010 Nakręcana dziewczyna (The Windup Girl)...