Puste niebo

Zapraszamy do powieści wykreowanej przez Radka Raka z tęsknoty za czasami, które odeszły, miastem, które nigdy nie istniało i historią, która nie mogła się wydarzyć. Puste niebo opowiada o magicznym Lublinie, niezwykłych mieszkańcach dawnych Kresów oraz dziwnych istotach z pogranicza zaświatów. Powieść Radka Raka to realizm magiczny w oryginalnym polskim wydaniu. Czytać można na wielu poziomach – magicznej baśni, dziejów grzechu, historii dojrzewania, traktatu historiozoficznego czy zabawy literackiej z dziedzictwem Ksiąg Tory, Biblii, poezji Leśmiana, czy prozy Schulza i Manna – w zależności od wiedzy, wrażliwości i kompetencji czytelnika. Grafikę okładkową oraz rysunki ilustrujące każdy z trzydziestu rozdziałów stworzył Igor Myszkiewicz – artysta grafik, którego inspiracje twórczością Williama Blake’a doskonale współgrają z poetyką Pustego nieba. Warto dodać, że Igor Myszkiewicz jest autorem bloga graficznego Kryzys Wieku Średniego (kryzyswieku.blogspot.com).

Informacje dodatkowe o Puste niebo:

Wydawnictwo: powergraph
Data wydania: 2016-09-16
ISBN: 978-83-64384-53-0

Kup książkę Puste niebo

Puste niebo - opinie o książce

Avatar użytkownika - Jarzebinka
Jarzebinka
Przeczytane:2022-01-27, Przeczytałam, Literatura ,

"Puste niebo" Radek Rak
Czy zastanawialiście się kiedyś co by było gdyby nagle zabrakło księżyca? Co stało by się ze świtem i ludźmi? Główny bohater , Tołpi, łowi ryby w Bugu wyławia księżyc, a że nie jest zbyt bystry to zamiast go uwolnić postanawia go zanieść swojej miłości Zorce,za sprawą wierzbowego czorta Zapliczki który za gorzałkę chce mu pomóc rozbijają księżyc na drobny mak. I tu zaczyna się opowieść.
Czy Tołpi posłucha babuszki Sławuszki i wykonana dobrze jej polecenie? Bo Tołpi musi udać się do Lublina, odszukać starego mądrego żyda Jana Azraela Hespera bo tylko on jest w stanie wytopić nowy księżyc.
Akcja książki dzieję się w Lublinie w czasie kiedy Kolektyw Robotniczo-Chłopski wypowiedział wojnę bogaczom. Dzięki temu samo miasto jest mroczne,duszne i przerażająco niebezpieczne, pełne zapomnianych zakamarków i zaułków, pełne podziemnych tuneli pod starym miastem, które stale się zmieniają w szczególności kto je odwiedza. Stary Lublin jest pokazany jako bajkowy świat, gdzie autor w miasto i mieszkańców wplótł stworzenia fantastyczne,taką rzeczywistość na kształt snu, który przecież jest bardzo ważny,a sny jeszcze ważniejsze. I tak mamy mnóstwo dziwnych sytuacji i dużą porcję dziwaczno- rubasznego poczucia humoru, do tego dochodzą wręcz nieprawdopodobne przygody Tołpiego i innych bohaterów. Sam Tołpi to naiwny, głupkowaty, mało rozgarnięty i leniwy młodzieniec, który wchodzi w świat dorosłych, a walka z nieprzyzwoitymi myślami jest ponad jego siły i możliwości. Wraz z toczeniem się powieści Tołpi dorośleje emocjonalnie, nie staje się mądrzejszy ale dorośleje. Za sprawą naszego Tołpiego, który jest trochę prostaczkiem, możliwe jest połączenie starego Lublina z fikcją i fantastyką. Mistrzowska kreacja bohaterów nie tylko Tołpiego ale i innych np. wierzbowe licho Zapliczka który jest jednym z najzabawniejszych i najsympatyczniejszych bohaterów; Jan Azrael Hesper i jego przyjaciel Tyfon Gorgonowicz,( bez tego duetu nie było by części Lubelskiej opowieści),Jan Azrael to żydowski uczony a Tyfon to narcyz i bawidamek który lubi się zabawić, a razem tworzą dosyć zabawny duet.
,,Puste niebo,, Radka Raka to powieść z trochę wyższej półki, lekkość pióra autora, która pozwala mu tak łatwo łączyć fikcję z prawdziwymi elementami świata, dzięki temu opowiadana przez niego historia w ten sposób jest prosta i zrozumiała. Cudowna bajka dla dużych dzieci, jeżeli lubiliście bajki w swoim dziecięcym wieku to na pewno spodoba się wam tą powieść.
Polecam gorąco

Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2016-09-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
W serii Kontrapunkty ukazuje się polska proza wymykająca się schematom, charakteryzująca się nietypowymi fabułami, różnorodnością interpretacyjną i kunsztownym językiem. W ramach tej serii wydana została książka Radka Raka ,,Puste niebo". Autor zadebiutował powieścią ,,Kocham cię, Lilith". Jego opowiadania znalazły się w antologii ,,Legendy polskie" wydanej przez Powergraph i Allegro. ,,Puste niebo" to druga powieść w dorobku autora. Młodziutki Tołpi zamiast ryb złowił w sieci księżyc, który postanowił podarować Zorce kowalównie, by na niego przychylnie spojrzała i przestała śmiać się z jego zalotów. Po drodze czart wierzbowy, Zapaliczka, stłukł księżyc. Tołpi pozbierał księżycowy pył, ale kiedy zaniósł go Zorce, zamienił się w szary piach. Zawstydzony czym prędzej pobiegł po radę do Babuszki Sławuszki, a ta uświadomiła go, że zrobił coś bardzo nierozsądnego i złego. Księżyc wstając rano z Bugu czasem zaplącze się w sieć, ale należy go uwolnić, bo teraz, gdy go nie ma zaczną się dziać nieszczęścia. ,,Księżyc bab humorami w ciele rządzi, a bez tego ludzie się począć nie mogą. Gdy w nowiu-nerwy ludziom koi, a ziarnu zasianemu błogosławi, dlatego w nów siać należy. A w pełni krew w chłopach burzy, dlatego i jurniejsi wtedy, i do bitki bardziej skorzy, ale i cudów odwagi dokonać gotowi. Nów i pełnia to jest życia rytm, to są ciemnego serca świata uderzenia." Babuszka radzi Tołpiemu, by udał się do Lublina, gdzie mieszka cadyk Jan Azryjel Hesper, który kiedyś wytapiał księżyce. Młodzieniec udaje się w podróż, by wszystko naprawić. Tołpi zburzył odwieczny porządek łowiąc księżyc w Bugu, a kiedy przybył do miasta przez przypadek wywołał rewolucję. Komuniści w Lublinie wprowadzają swój ład. Chcą wystrzelać burżujów, klechów, starozakonnych. Zburzyć synagogę i cerkiew, a na ich miejscu zbudować dworzec, gdzie będą zajeżdżały autobusy i dyliżanse z całego świata. Kiedy każdy katolik, ewangelista, prawosławny, Żyd i Ormianin dostaną kulkę w głowę zapanuje powszechny ład i szczęśliwość. Tylko kto zostanie, by się z tego nowego ładu cieszyć? W ,,Pustym niebie" spotykają się odmienne światy-realny i fantastyczny, świadomy i podświadomy, boski i ludzki. Mieszkańcy dawnych Kresów mieszkają obok baśniowych istot. Tołpi na swojej drodze spotyka nie tylko wiejską wiedźmę Sławuszkę i zubożałego diabła, ale też okrutne zakonnice z Domu Świętego Obskuranta- Remedios i Intenebrio oraz rozpustną Rozynę. Na jego drodze pojawiają się upadłe anioły, karły, przyjaciele i źli ludzie, kupiec Tyfon Gorgonowicz, Madame i wiele innych postaci. Wyraziści bohaterowie ulegają słabościom, zachciankom i namiętnościom, ale też potrafią dążyć do wyznaczonego celu. Tołpi z półgłówka i niedojdy pod wpływem różnych doświadczeń zaczyna dojrzewać i zdobywać życiowe doświadczenie. Radek Rak doskonale poradził sobie ze sferą erotyczną w powieści. Piękny, zmysłowy język pobudza wyobraźnię i oddaje uczucia bohaterów. Autor zabiera Czytelnika w magiczną podróż po starym Lublinie i jego okolicach. Odmalowuje piękny i bajkowy świat zaułków, zakamarków, podziemi, ogrodów i starych uliczek. Miejsca prawdziwe współistnieją z wymyślonymi przez nieograniczoną wyobraźnię autora. ,,Lochy pod Lublinem spowijała ciemność tak gęsta, że aż kleista. Głębokie piwnice-zachyłki, co niegdyś wypączkowały z domów w ciemność pod ziemią, ślepe zaułki, o których mało kto pamiętał-woniały pleśnią i saletrą. Kręte tunele, śliskie schodki-zdawało się, że droga wiedzie poskręcanymi trzewiami pradawnego potwora." Uwielbiam powieści z gatunku realizmu magicznego, a ,,Puste niebo" Radka Raka spełniło moje wszystkie oczekiwania i mam nadzieję, że autor nie każe zbyt długo czekać na nową powieść. Jak najbardziej polecam wielbicielom realizmu magicznego i baśni:) http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli
Radek Rak0
Okładka ksiązki - Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych...

Agla. Aurora
Radek Rak0
Okładka ksiązki - Agla. Aurora

Radek Rak kolejny raz porywa czytelnika w świat swojej wyobraźni. Agla. Aurora to trzaskająca przejmującym mrozem, pełna oryginalnych i wielowymiarowych...