Starsza pani wnika

Data wydania: 2012-05-08
ISBN: 978-83-7839-140-1
Dodał/a książkę:jusia
Recenzja - Starsza pani wnika
Brawurowo ironiczna, ironicznie brawurowa powieść, która jest czymś więcej niż tylko kryminałem.

Torturowany przed śmiercią nauczyciel angielskiego, zostaje znaleziony we własnym mieszkaniu. Pewna księgowa znika bez śladu. Ktoś w okrutny sposób pastwi się nad kotami. Te na pierwszy rzut oka niepołączone ze sobą wątki wiąże osoba starszej pani, która – korzystając z nieformalnych powiązań z zaprzyjaźnioną agencją detektywistyczną – usiłuje dociec, kto bruździ na jej podwórku. I jest w tym zaskakująco skuteczna! Zapewne dlatego, że potrafi wykorzystać atuty, jakimi dysponuje tylko kobieta naprawdę dojrzała...

Kapitalna książka Fryczkowskiej komedią jedynie bywa. To przede wszystkim trzymająca w napięciu opowieść o zawiłym, kilkutorowym śledztwie, o konieczności wzięcia sprawiedliwości we własne ręce i o stawianiu czoła stereotypom.

Marta Mizuro, „Zwierciadło”

W powieści Fryczkowskiej nic nie jest takie, jak się wydaje. A starsze panie… Cóż, nigdy więcej nie odważę się spojrzeć na staruszki od kotów z mieszaniną współczucia i pobłażania. Ze strachu.

Marta Bratkowska, „Wprost”

Jest w tej powieści język, który perfekcyjnie owija myśli w słowa. I jest zagadka, która od początku do końca drży, by ją rozwiązać. Kolejna książka Anny Fryczkowskiej, gotowa, by się w niej zatopić i nie spać z wrażenia do trzeciej nad ranem.

Joanna Jodełka, pisarka, laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru
Recenzja
kolmanka Linia koment
Na półkach:

Czcigodna emerytka, Halinka, wiedzie spokojnie, niespieszne życie u boku swojego nieszczególnie zaradnego życiowo, niespełna trzydziestoletniego wnuczka - Jarka. Ma swój mały, pozbawiony większych trosk świat, kijki do chodzenia i przyjaciółki, które nigdy nie odmawiają jej towarzystwa. Natomiast Jarek to mężczyzna, któremu wyraźnie odpowiada leniwa i pasożytnicza egzystencja u boku babci. Całymi dnami wyjada zapasy z lodówki, sprawiając, że sam staje się coraz większy. Powodzenie u kobiet raczej nie jest jego mocną stroną, a możliwość rozwoju i podniesienia kompetencji nie leży w kręgu jego zainteresowań

justa21 Linia koment
Przeczytane:2013-08-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Wesołe jest życie staruszki

Myślisz, że emerytura oznacza przejście w stan spoczynku? Że jedyne, co pozostaje, to wpatrywanie się w cztery ściany mieszkania w blokowisku i moherowy beret? Że już nic nie będzie sprawiało radości, nic nie będzie wyzwaniem? Bzdura! Przekroczenie magicznej granicy wieku, poza którą człowiek staje się jakby niewidzialny dla otoczenia, wcale nie oznacza, że nie może się dobrze bawić

annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Bardzo przyjemny, lekki kryminał z humorem. Głównymi bohaterami są żwawe i pełne życia staruszki, młodsze duchem od własnych wnuków.
monalizka plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-12, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2015,
Gatunkowo ciężko zakwalifikować ten tytuł: z pewnością jest to niekonwencjonalny kryminał w krzywym zwierciadle, trochę komedia (miejscami ironiczna), pojawiają się też wątki romansowe. W tym wszystkim autorka ukazuje jak wygląda branie sprawiedliwości we własne ręce, o tym, że przeszłość może każdego dogonić w każdym momencie, a także. Zgrabnie poprowadzona całość, dosyć spokojna akcja- tylko zakończenie wyszło trochę ,,kulawe", liczyłam na coś zupełnie innego...

Gdy starsza pani zacznie wnikać, to nic się nie ukryje... Zwykłe sprawy (zaginięcie, morderstwo) ukazują nowe oblicze. Oprócz sympatycznej, a zarazem sprytnej staruszki mamy tutaj bezrobotnego babisynka w roli detektywa, dwie panie doktor, nastolatkę, inne staruszki, podwórkowe koty, które dręczy pewien ktoś no i mordercę- więc całkiem różnorodny przekrój bohaterów. Po lekturze dam Wam radę: nie lekceważcie starszych pań.

Chętnych na rozrywkową, czarną komedię- kryminalną z bystrymi obserwatorkami rzeczywistości, starszych wiekiem, ale młodych duchem, zapraszam do lektury.
just_monca plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-12-07, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Thriller/sensacja/kryminał,
Najbardziej humorystyczny kryminał, jaki w życiu czytałam. Odrobinę przypominający film "Stój bo mamuśka strzela". Odrobinę, bo Jarcio wcale nie przypomina Sylwestra Stalone'a, a jedyne czym może się pochwalić to rosnący brzuch. Tym co nadaje sens nie tylko jego życiu, ale i całej powieści jest jego babcia Halina, która ma więcej werwy i animuszu niż jej leniwy, trzydziestoletni wnuczek. To właśnie ona pomaga mu rozkręcić agencję detektywistyczną i dzięki niej zaczyna ona przynosić zyski. Babcia to nie potulna i dobrotliwa starsza pani moherkowa - o nie! To kobieta, która ma niesamowite wyczucie chwili i smykałkę detektywa, której pan Bóg poskąpił Jarciowi.
Jednym słowem - Babcia Halina rządzi!
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-25, Na półkach: Przeczytałem,detektyw, kryminał,humor,obyczaj,przygoda,
I tutaj przyznam Ci rację. Książka była niesamowita. A sieć intryg, którą tworzyła sama babcia była nie do wyobrażenia. Potrafiła prawie wszędzie dotrzeć i tak ułożyć sprawy by były po jej myśli. Taka kulturalna i cwana babcia, którą uwielbiają chyba wszyscy Ci którzy czytali tę książkę.
magi18 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-06-13, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Ciężko mi się tą książkę czytało. Dla mnie było niewiele momentów naprawdę zabawnych.
Przeczytałam, bo przeczytałam. Czy do niej wrócę? Na pewno nie.
ewaboruch plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-25, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,detektyw, kryminał,humor,obyczaj,przygoda,
Lekki kryminałek porównywalny do Chmielewskiej. Powieść pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji. Niesamowita babcia, której układa się wszystko jak chce i jej wnuczek, który został detektywem. razem rozwiązują zagadkę osoby, która dokucza kotom. Polecam!
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-05, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,Książki na długi wieczór,
Seryjny morderca, oprawca kotów. Nauczyciel angielskiego, niewierny mąż i oszust wielu pań w różnym wieku - torturowany i zamordowany. Księgowa, babcia, słuchaczka Uniwersytetu Trzeciego Wieku znikająca bez śladu. Do tego:
- domorosły detektyw, nieco ciamajdowaty, mający kłopoty w relacjach damsko-męskich, podejrzewany przez innych o romanse - czy słusznie?
- jego babcia, wspierająca mniej lub bardziej dyskretnie wnuka w pracy detektywistycznej i dążeniu do życiowej stabilizacji oraz jej sąsiadki tworzące z nią grupę energicznych strażniczek kotów;
- zdradzone, oszukane kobiety, borykające się z samotnym rodzicielstwem.
Kilka równoległych wątków, które wzajemnie się uzupełniają. Całość stanowi nieco ironiczny obraz naszej rzeczywistości - pełnej stereotypów, wymagającej "brania sprawy w swoje ręce", gdy "inni umywają ręce".
Jedyna trudność, na jaką napotkałam czytając tę książkę - dość makabryczne opisy form znęcania się nad kotami.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-27, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,

Pierwszy raz z twórczością Anny Fryczkowskiej spotkałam się w książce pt. "Kobieta bez twarzy". Oceniłam ją bardzo wysoko. Teraz przeszedł czas na kolejny jej kryminał ze starszymi paniami w rolach głównych.

Starsza pani. No właśnie, z czym kojarzy Ci się starsza pani? Być może wymienisz obgadywanie, zbyt duże zainteresowanie sąsiadami, nadmierną ciekawość, dociekliwość. W tej książce starsze panie są naprawdę wyjątkowe, ale dociekliwości odmówić im nie można.

Jaro Trzaskowski to nie najchudszy, młody mężczyzna, były nauczyciel wychowania fizycznego, a przede wszystkim facet mieszkający ze swoją babcią Haliną i będący na jej utrzymaniu. Jaro postanawia założyć własną agencję detektywistyczną, ale czy taka nieudolna osoba nadaje się do tego zajęcia? Wkrótce pojawia się pierwsza sprawa i to nie byle jaka. Jak poradzi sobie nasz pan detektyw?

Książka jest bardzo lekka i przyjemna. Wielokrotnie uśmiałam się, gdy czytałam o perypetiach starszych pań, a szczególnie Haliny, która bardziej nadawała się na detektywa niż jej wnuczek. Nie myście sobie, że starość jest nudna, a osoba mająca swoje lata bezużyteczna. Co to, to nie. Starsze panie dużo mogą, a w grupach są nie do pokonania. Ten element czyni książkę wyjątkową i na swój sposób oryginalną.

Książka miejscami była trochę nudna, akcja stopowała, ale w ogólnym rozrachunku wypada dobrze. Nie jest to jakiś szczególnie krwawy, mroczny kryminał, ale raczej taka lekka, przyjemna, wielowątkowa książka, którą w szczególności polecam starszym paniom, ale też wszystkim innym. Jeżeli miałabym porównać tę książkę do "Kobiety bez twarzy" to wypada na pewno gorzej, ale nie żałuję, że ją przeczytałam.

kingaczyta.blogspot.com
bibliotekarkaB plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-05-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Okazuje się, że miłość do jedynego wnuczka to nie tylko troska o niego, ale również niebezpieczne sytuacje,a co za tym idzie konieczność angażowania się w sprawę tajemniczego morderstwa. Ciekawa historia kryminalna, bardzo dobrze napisana.
Eli1605 Linia koment
Kamulka84 Linia koment