Opis ksiązki
Kup Teraz

Więzień zemsty

Ocena ( 5 osób )
5.6
Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Data wydania: 2015-06-16
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7859-498-7
Liczba stron: 339
Dodał/a książkę:AnetaGo
Recenzja - Więzień zemsty
Rok 1984, komunistyczna Polska. Władze przygotowują się do usunięcia kolejnej niewygodnej przeszkody. Celem jest ksiądz, który dla wielu ludzi jest symbolem wolności słowa i wiary w Polskę niepodległą. Jednak prawo ustala grupa pseudopatriotów, którzy wolą Polskę silną w kajdanach, niż słabą na wolności.

Głównym, choć nie jedynym, bohaterem książki jest Marek Morwin. Były agent Służb Bezpieczeństwa. Niegdyś mordował, kierując się skrzywionym rozumieniem walki dla dobra ojczyzny. Po upadku komunizmu trafił do więzienia i choć próbował odsiedzieć swoje w spokoju, odzywa się do niego przeszłość....

Zastanawia się czy tak naprawdę był kiedykolwiek wolnym człowiekiem. Pewne czyny nie mogą zostać wymazane od tak, jednym należy się kara, drugim prawo do jej wykonania. Kto chce bogactwa, kto sprawiedliwości, kto władzy, a kto zemsty? Nikt nie jest bezinteresowny, nic nie jest czarne czy białe.

Komu śmierć, komu życie? Odpowiedzi może dać przedmiot zwany „Pandora”.
Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Puszka PandoryPandora to w mitologii greckiej pierwsza kobieta na Ziemi zesłana przez Zeusa jako kara dla ludzkości. W posagu Pandora otrzymała szczelnie zamkniętą gliniana puszkę, którą wraz z mężem Epimeteuszem otworzyła. W pojemniku znajdowały się wszelkie nieszczęścia, które rozprzestrzeniły się po całym świecie. Do dziś „puszka Pandory” stanowi symbol nieszczęścia, źródło niekończących się smutków i trosk. Pandora to także wystarczajacy powód by… zabić, szczególnie dla Rafała Wałęka. Jego znakomity kryminał „Więzień zemsty” wykorzystuje to mitologiczne odniesienie by wplątać w spiralę wzajemnych oskarżeń i morderstwa swoich

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
zuzankawes plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,

Projekt Pandora


 


Co przyniosła ludziom mitologiczna puszka Pandory wie każde dziecko już od szkoły podstawowej, kiedy tylko zacznie przerabiać mitologię. To chyba jeden z najbardziej znanych mitów starożytnej Grecji. Jak zatem zrozumieć fakt, że Pandora stała się obiektem pożądanym przez wszystkich, w książce Rafała Wałęki „Więzień zemsty”? Jaką niespodziankę w sobie kryła, że dla niej ludzie tracili głowy i życie? Pewnym jest, że była to rzecz zupełnie inna, niż to co znalazło się w puszce starożytnej bogini, niemniej jednak nie kryła w sobie niczego dobrego. To, co zawierała warte było zachodu, bo w odpowiednich rękach stanowiło prawdziwą broń o olbrzymiej sile rażenia.


                Poznajcie zatem tajemnicę „Więźnia zemsty” młodego, obiecującego pisarza Rafała Wałęki, zamieszkującego Śląsk. Po co o Śląsku wspominam? Bo autor właśnie na Śląsku, który jest mu domem, osadził akcję swojej powieści, kierując kroki swoich bohaterów ulicami Rybnika, Czerwionki, czy Raciborza. Może nie ma to znaczenia nadrzędnego i ponadwymiarowego, bo historia ta mogłaby się rozegrać równie dobrze w każdym innym miejscu Polski, ale jakże miło od czasu do czasu połechtać ego lokalnym patriotyzmem. Dla mnie, mieszkanki miasta sąsiadującego z Rybnikiem, ma to właśnie taki oddźwięk.


                Wierzysz w skuteczną resocjalizację? W proces przywracania zatwardziałych kryminalistów społeczeństwu, modyfikowanie osobowości i tym podobne? Jeśli odpowiesz, że to brednie, sięgnij po książkę Wałęki. Bo w jego kryminale „Więzień zemsty” nie znajdziesz ani jednego skruszonego przestępcy, ani jednego grzesznika, wracającego na ścieżkę sprawiedliwości. Wręcz odwrotnie. Tutaj natkniesz się na porządnych ludzi, przemieniających się w bezlitosne bestie.


Główny bohater powieści Marek Morwin, to typ spod ciemnej gwiazdy, odsiadujący wyrok za zabójstwo w raciborskim zakładzie karnym. To klasyczny twardziel, używający do mokrej roboty nie tylko mięśni, ale i mózgu. To także dawny pracownik SB do zadań specjalnych, za którym ciągnie się przeszłość i fatalna opinia, na którą „uczciwie” zapracował. Morwin, to strzelba najważniejszych osób w państwie, które po wykorzystaniu jego nietypowych umiejętności, postanowiły pozbyć się niewygodnego dla nich mężczyzny. Ale to nie jedyne problemy więźnia. Znajduje się on na celowniku wielu ludzi, w tym i jednego z więziennych strażników, któremu zabił ukochaną osobę. Jak potoczy się historia, w której każdy poluje na każdego, owładnięty żądzą zemsty, przeczytajcie w książce Wałęki.


                Trudno nazwać „Więźnia zemsty” pozycją wybijającą się. Ale nie ulega wątpliwości, że jest to książka napisana przyzwoicie. Autor dobrze buduje napięcie, wprowadzając retrospekcję. Śledzimy w ten sposób losy bohaterów z czasów sprzed dokonania zbrodni, poznajemy sytuację z różnych perspektyw, widzianą oczami kilku osób bezpośrednio zaangażowanych w sprawę. Zdecydowanie zwiększa to atrakcyjność historii, komplikując ją i gmatwając.


Ciekawie nakreślone zostały także główne postacie powieści. Co ważne, nikt nie jest tu bohaterem pozytywnym, ale u postaci, po których nie spodziewalibyśmy się ludzkich odruchów, doszukać można się pozytywnych cech, by po chwili nabrać jeszcze większego obrzydzenia. Niestety autor nie popisał się nadając swoim bohaterom nazwiska. Szczoch, Krzywda, czy Wałek to tylko niektóre z postaci pojawiających się w „Więźniu…”, a ich nazwiska dość prymitywnie podkreślają niektóre cechy ich osobowości.


Odczuwam też pewien niesmak, a może niedosyt jeśli o zakończenie powieści chodzi. Dlaczego? Przez kilka nieprawdopodobnych akcji rodem z kiczowatych produkcji amerykańskich. Albo z braku pomysłów autora na rozwiązanie sytuacji, albo z powodu jego zbyt dużej wiary w polskie realia. A może zwyczajnie Wałęka poszedł na łatwiznę? Oceńcie sami. W każdym razie w moim odczuciu zakończenie zostało zepsute, obniżając nieco moją ogólną ocenę tej niezłej książki. Zachęcam więc do lektury i zapamiętanie nazwiska Wałęka, bo biorąc pod uwagę wiek autora i kryjący się w nim potencjał, myślę że jeszcze o nim usłyszymy.

Silviana plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-21, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Cytat będący bezpośrednim wprowadzeniem do książki:

,,Kto żyje dostatecznie długo, ten doczeka wszystkiego. Przyjaciele staną się wrogami, a wrogowie przyjaciółmi. Mędrcy głupcami, a głupcy mędrcami. Białe będzie czarnym, a czarne - białym. Wystarczy nie spieszyć się z umieraniem"

doskonale oddaje ukazaną przez autora historię.
Czasy, w którym przyszło żyć milionom Polaków dla jednych były szansą dojścia do władzy, zyskania sławy i pieniędzy, dla innych zaś czasem, w którym każdy dzień był walką o swoje życie. Tak, jak mówi stare porzekadło - wygra silniejszy. I tak też było w tym przypadku. Osoby wpływowe, stojące na czele rządu decydowały o losach milionów. Ich czyny, często niecne, mroczne, niebezpieczne, tuszowano przed całym światem. Jednak w tym świecie nikt nie mógł czuć się bezpiecznie - przyjaciel stawał się wrogiem, a wróg jednym sprzymierzeńcem. Wszystko było kwestią układów, pieniędzy i walki o tzw. Puszkę Pandory, która w rękach nieodpowiednich osób stawała się bronią, której skutki były dotkliwe dla wszystkich - nie tylko dla władzy, ale i zwykłych obywateli - była to ,,plaga" współczesnych czasów.

Autor swoją historię osadził na pograniczu dwóch ustrojów: komunizmu i polski wolnej, demokratycznej. Jeden z głównych bohaterów, Marek Morwin był pracownikiem SB, który w trakcie swojej służby na rozkaz przełożonych zabił wiele osób, również tych niewinnych, które osądzone niesprawiedliwie przez władzę stawały się przeciwnikami politycznymi Polski. Dlatego też losy pracownika SB skrzyżowały się z losami młodego fizjoterapeuty, który zaślepiony żądzą zemsty postanawia ukarać osoby winne zabójstwa jego ukochanej Agaty. W momencie, gdy Morwin - z początku jego wróg - zostaje osadzony w raciborskim więzieniu, o którym hucznie mówią media (wysoce wydajny program resocjalizacji więźniów), sam Patryk Kowal przeistacza się w oprawcę innych. Zaślepiony, zraniony chce wymierzyć sprawiedliwość na własną rękę. Jednak, jego działania doprowadzają do zguby i nieszczęść innych osób, szczególnie, gdy z więzienia uciekają najgroźniejsi przestępcy. Na własne życzenie zostaje również wmieszany w polityczne układy. Zemsta, której chciał dokonać za wszelką cenę, zebrała swoje żniwo.

Rafał Wałęka w doskonały sposób wprowadza czytelnika w interesującą, polityczną historię. Barwne postaci (głównego bohatera, Marka Morwina jego żony i córki, Patryka Kowala i Agaty Patyckiej, Edwarda Krzywdy i innych wpływowych osób) doskonale ukazują mroczną stronę człowieka, jego pragnienia i najbardziej skrywane tajemnice. Poprzeplatane natomiast ze sobą wydarzenia, które dzieli kilkanaście lat, dodają całej kompozycji utworu nieprzewidywalności. Sprawia to, iż historia wciąga czytelnika od pierwszych stron, zaś całą książkę czyta się jednym tchem.

Twórczość pana Rafała Wałęki jest naprawdę na wysokim poziomie.

S.P-M.
mrukmruk plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Jak na debiut, to całkiem udana, mnie się podoba. Kolejna fajna pozycja z goneta.net, coraz bardziej lubię to wydawnictwo i książki, które wydają.
berbul plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
ciekawa... choc to chyba debiut autora... mimo to wciąga
RafalWaleka Linia koment
Przeczytane:2015-07-16, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Więzień zemsty Pokonaj odwlekanie - rozwiń wytrwałość
Piotr Modzelewski
Okładka - Więzień zemsty Tukany latają nisko
Maciej Lipka
Okładka - Więzień zemsty Fotopowieści niedokończone
Michał Statkiewicz
Okładka - Więzień zemsty Władczyni mroku
K.C. Hiddenstorm
Okładka - Więzień zemsty Podpalę wasze serca!
Marcin Brzostowski
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów