Zaćmienie

Tom 3 cyklu Zmierzch

Trzeci tom wampirzej sagi miłosnej.

Kiedy media zaczynają donosić o serii tajemniczych morderstw w Seattle, a do lasów wokół Forks powraca żądna zemsty wampirzyca, Bella uświadamia sobie, że znowu grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. W dodatku, wiedząc, że jej decyzja może doprowadzić do odnowienia odwiecznego konfliktu pomiędzy wampirami a wilkołakami, zmuszona jest wybierać pomiędzy miłością Edwarda a przyjaźnią Jacoba. Zbliża się też zakończenie roku szkolnego, a więc termin przemiany - czy Bella ma wybrać życie czy śmierć?

Cykl Zmierzchu (The Twilight Saga) zajmuje czołowe miejsca na światowych listach bestsellerów.

Informacje dodatkowe o Zaćmienie:

Język oryginału: Angielski
Tłumaczenie: Joanna Urban

Kup książkę Zaćmienie

Zaćmienie - opinie o książce

Trzecia część sagi o miłości Belli i Edwarda opisuje ich dalsze losy. Wampirzyca Victoria poprzysięgła zemstę na młodym Cullenie, dlatego w Seattle tworzy armię nowonarodzonych. Życie Belli jak i jej przyjaciół znowu jest w śmiertelnym niebezpieczeństwie. Isabella ma również problem bo musi wybierać między miłością do Cullena i Jacoba. Dziewczyna chce również stać się nieśmiertelną wampirzycą po zakończeniu liceum. Obawia się, że jej decyzja może pogłębić konflikt między wilkołakami a wampirami. Bella toczy wewnętrzną walkę sama ze sobą.
Ta książka jak dwie wcześniejsze również napisana jest po mistrzowsku. Trzyma w napięciu czytelnika od początku aż do końca. Świetne opisy, dialogi, walka, rozterki nie pozwalają nudzić się czytelnikowi. „Zaćmienie” to idealna lektura dla ludzi szukających emocji jak i miłości. Ta książka naprawdę odrywa nas od nudy i codziennych problemów. Spędziłam miło czas czytając tę pozycję.

Avatar użytkownika - Edyta_S
Edyta_S
Przeczytane:2015-06-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Przyjemne czytadełko na wieczór w samotne dni :) czyta się szybko i przyjemnie
,,Tak się cieszę,że wróciłeś. -Uwielbiam do Ciebie wracać. -Uwielbiam Cię witać'' Ciąg dalszy popularnej sagi Twilight. Kiedy media zaczynają donosić o serii tajemniczych morderstw w Seattle, a do lasów wokół Forks powraca żądna zemsty wampirzyca, Bella uświadamia sobie, że znowu grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo. W dodatku, wiedząc, że jej decyzja może doprowadzić do odnowienia odwiecznego konfliktu pomiędzy wampirami a wilkołakami, zmuszona jest wybierać pomiędzy miłością Edwarda a przyjaźnią Jacoba. zbliża się też zakończenie roku szkolnego, a więc termin przemiany co Bella ma wybrać: życie czy śmierć. Moim zdaniem jest to najlepsza książka z całej sagi. Akcja toczy się szybko i zaskakująco. Mimo tego, że najpierw obejrzałam film, książka była zaskakująca. Wielu wątków nie znajdziemy w filmie, więc każdemu polecam ją przeczytać. Uważam, że ekranizacja nawet w połowie nie oddaje atmosfery książki. Polecam!
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2013-04-04, Ocena: 6, Przeczytałam,
Po powrocie z Włoch wydaje się, że Bella i Edward zaczną prowadzić nudne życie (o ile takim można nazwać chodzenie z wampirem i przyjaźń ze Zmiennokształtnym) Nie, nie, nie. Jest ktoś, kto nie zapomniał wyrządzonych mu krzywd (w mniemaniu tej osoby) i szykuje krwawy odwet. Poznajemy także bliżej postać Jaspera i jego osobę. Końcówka... można się domyślić, co się stanie, jeśli chłopak wampir, nie chce żyć dłużej na kocią łapę ze swoją dziewczyną człowiekiem :)
Avatar użytkownika - Maryszka
Maryszka
Przeczytane:2014-08-31, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Właściwie nie mam nic więcej do dodania, bo we wcześniejszych recenzjach napisałam wszystko. Książka na pewno lepsza od filmu, jak to we wszystkich wypadkach tej sagi.
Avatar użytkownika - zetka21
zetka21
Przeczytane:2011-06-27, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Kolejna, fantastyczna część:)
Avatar użytkownika - anonimowa000
anonimowa000
Przeczytane:2014-05-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Och... Książka jest niezła- w końcu przypomina trochę horror. Ale film...Film to robota spaprana.Wszystko zagrane jest sztucznie.Naprawdę nie polecam, a nawet gorąco zachęcam do jego nieoglądania.
Avatar użytkownika - patusia1990
patusia1990
Przeczytane:2014-01-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Nio i w końcu , po drugiej części cos zaczęło się dziać. To lubię, akcja, akcja, akcja :)
Kolejna wspaniała część sagi. Belli grozi kolejne niebezpieczeństwo - chce ją zabić Viktoria, aby zemścić się za śmierć swojego partnera. W tym celu tworzy armię nowo-narodzonych wampirów- bardzo silnych i nieprzewidywalnych. Zabijają na oczach ludzi, siejąc panikę w Seatle. Wszystkim zaczynają się pierwotne wampiry i przybywają do miasteczka. Ostatecznie wszystko kończy się dobrze, ale Bella musi zostać wampirem aby przetrwać.
Avatar użytkownika - dominika76767
dominika76767
Przeczytane:2013-02-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Książka jak każda część zmierzchu cudowna :)
Avatar użytkownika - Sylwia-T
Sylwia-T
Przeczytane:2013-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Trzecia część Sagi jest bardzo dynamiczna, dużo się dzieje we wszystkich wątkach. Oglądałam oczywiście film, ale nie ma w ogóle porównania do książki. Takie drobiazgi jak chociażby listy wymieniane przez Bellę i Jacoba, przy pomocy ojców są naprawdę istotne i wiele wnoszą. W tej części urzekają mnie miłosne deklaracje Belli i Edwarda (szczególnie że podpierane są cytatami z Wichrowych Wzgórz - oczywiście kolejnej z moich ulubionych książek), ale też Jacoba, który z bólem stwierdza, że nawet będąc Słońcem Belli, nie jest w stanie walczyć z Zaćmieniem, jakim nazywa Edwarda. Ach... mnóstwo wzruszeń... ale i zabawnych momentów. Nie mogę się doczekać, aż moja córka będzie mogła to przeczytać :)
Avatar użytkownika - LilAlia
LilAlia
Przeczytane:2012-12-04,
Zgodzę się, że chyba najlepsza część ;) Jak reszta książek z tej sagi - lekka i przyjemna :)
Avatar użytkownika - darinda
darinda
Przeczytane:2011-08-25, Ocena: 6, Przeczytałam,
Dalszy ciąg. Bodajże część 3 :) boska :)
Avatar użytkownika - catling
catling
Przeczytane:2011-02-23, Ocena: 6, Przeczytałam,
hm... jackob nieźle namieszał ; ]
Avatar użytkownika - Fabian
Fabian
Przeczytane:2010-12-10,
Saga zmierz jest bardzo fascynująca ! Polecam każdemu ! Film zaćmienie super ! :)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-12-04,
Zdecydowanie najlepsza część z calej sagi. Tak jakby "najostrzejsza". Niektóre sceny nie spodobały mi się. Polecam wszystkim :)
Avatar użytkownika - Fleur
Fleur
Przeczytane:2010-12-10, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
książka super. Tak jak i film.
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Ocena: 4, Czytam,
Zdecydowanie dla nastolatek
Avatar użytkownika - zosia781
zosia781
Przeczytane:2011-06-02, Ocena: 6, Przeczytałam,
Polecam tą książkę wszystkim :)
Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2009-11-17, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Przygody wampirków S.Meyer są warte uwagi ;)Szybko zapoznałam się z trzecim tomem . Zresztą całą serię pochłania się dość prędko .
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Przeczytane:2010-05-08, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Jak każda książka tej autorki - wspaniała. Polecam przeczytac całą serię.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-05-07,
Najlepsza z całej Sagi ;)

Dalsze losy Belli jako człowieka, która marzy o tym żeby zmienić ją w wampira. Książka według mnie była troszkę nudna, gdyż pomimo tego, że miała ciekawą akcję związana z grupą nowonarodzonych to skupiała się głównie i bez przerwy na uczuciach Belli i do Edwarda i do Jacoba. Według mnie było tego troszkę za dużo, gdyż od początku jej znajomości z Jacobem było widać że pomiędzy nimi zbudowała się głęboka więź, ale też od początku było wiadome, że Bella nie odpuści sobie Edwarda. Dlatego jej ciągle rozważanie nad swoimi uczuciami, jej odtrącenia Jacoba i gwarantowanie miłości do Edwarda było dla mnie monotonne i spodziewane. Jednak postawa Edwarda względem Jacoba bardzo mnie zdziwiła i ich rozmowa w namiocie była dla mnie niezwykle wzruszająca. To, że obydwoje stawiają dobro Belli ponad własne, że obydwoje kochają ją tak mocno że nie obchodzi ich że oni sami będą cierpieć byleby tylko Bella była szczęśliwa jest po prostu piękne.

Avatar użytkownika - djas
djas
Przeczytane:2021-04-15, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2021,

Ufff... umordowałem się straszliwie. Cała książka poza małymi fragmentami to dylematy trójki bohaterów kto kogo jak zranił. Może Jacob najmniej, ale Bella z Edwardem prześcigali się w byciu najbardziej krzywdzącą partnera osobę we własnym mniemaniu.

Tacy faceci jak Edward chyba się nie zdarzają, ale jeśli w umysłach kobiet nieustannie trwają takie spięcia na synapsach, to dziwię się, że potrafią w ogóle funkcjonować.

Ja wiem, że to książka dla nastolatek, nie jest bardzo zła, ale tu autorka mogła wyciąć lekko 100 stron bez straty dla fabuły, a w trosce o zdrowie czytelnika.

Najsłabsza część, najbardziej mnie zmęczyła i upewniła, że to tylko ten raz i nigdy więcej Belli i spółki...

Avatar użytkownika - kozunia97
kozunia97
Przeczytane:2020-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2020,
#rereading trwa
dalej czyta się szybko, lekko i dość przyjemnie

po latach nawt Bella nie wkurza mnie tak bardzo jak kiedyś

z pozoru kulminacyjna scena (bitwa na polanie) trochę mi się ciągnęła ale nie narzekam tylko płynnym ruchem przechodzę do Przed Świtem

Szczerze mówiąc ta część spodobała mi się bardziej niż poprzednie. Co prawda rozterki Belli nadal przyprawiają o ból głowy ale jest zdecydowanie ciekawsza i momentami wciągająca. Przybycie Viktorii która tworzy swą armie nowonarodzonych przyprawia o dreszczyk emocji, jednak zabrakło mi barwnych opsów walki.

Avatar użytkownika - InezStanley
InezStanley
Przeczytane:2017-10-12, Ocena: 5, Przeczytałam, Rok 2017,

„Ogień i Lód. Jedni mówią, że świat zniszczy ogień. Inni, że lód. Iż poznałem pożądania srogie, Jestem z tymi, którzy mówią: ogień
Gdyby świat zaś dwakroć ginąć mógł, Myślę, że wiem o nienawiści
Dość, by rzec: równie dobry lód
Jest, by niszczyć, jest go w bród.”
Robert Frost

Kolejna część serii, którą zna chyba każdy. Saga „Zmierzch” przyniosła autorce wielką sławę, a każda kolejna książka cieszyła się taką samą, a może i nawet większą popularnością od swojej poprzedniczki. Jedni uważają ją za beznadziejną, inni zakochują się w niej, a mnie urzekła na tyle, abym sięgnęła po kolejne tomy.

W Seattle dochodzi do serii niewyjaśnionych morderstw. W żaden sposób nie są ze sobą połączone, przez co policja nie może ustalić kto jest ich sprawcą. Jednak dla Edwarda i Jacoba nie to stanowi główny problem, dowiadują się, że Bella jest na celowniku i jest w ogromnym niebezpieczeństwie. Wampiry i wilkołaki muszą wstrzymać swój odwieczny konflikt, aby chronić dziewczynę przed wampirzycą, która powróciła żądna zemsty za zabicie jej ukochanego przez Edwarda.

Jacob dość jednoznacznie stara się o względy Belli, niekiedy w bolesny dla niej sposób. Dziewczyna stanie przed wyborem – stonowany, odpowiedzialny Edward, czy nonszalancki, oddany, acz wybuchowy Jacob. Wybór wcale nie będzie prosty i oczywisty, gdyż przyjaźń łącząca Jacoba z Bellą to silna, wręcz nierozerwalna więź. Kontakty na linii wampiry – wilkołaki ulegną ociepleniu. Stado postanowi pomóc Cullenom w pokonaniu armii nowonarodzonych krwiopijców, by ochronić miasto i Bellę. Walka ramię w ramię doprowadzi do powstania kilku interesujących przyjaźni. Chłopak w tej części staje się bardziej porywczy, arogancki i coraz mniej się uśmiecha. Nie jest już miłym chłopaczkiem, ale raczej agresywnym młodym mężczyzną. Edward jest raczej wycofany i jak na razie niepokazujący swoich emocji, mimo iż wiele razy miał ochotę, a przynajmniej tak mi się wydawało, na wybuch agresji wobec Jacoba. Nie robił tego jednak, gdyż nie chciał zranić Belli, która przyjaźni się z Blackiem od najmłodszych lat. Bella nie wie co zrobić. Chciałaby, aby wszyscy byli szczęśliwi, a jednocześnie jest świadoma, że cokolwiek nie zrobi, komuś złamie serce i zapewne go straci na zawsze.

Autorka wiarygodnie przedstawiła dramat, z jakim musi poradzić sobie główna bohaterka. Bella stara się nie skrzywdzić tych, na którym najbardziej jej zależy, jednak z góry wie, że nie można uszczęśliwić wszystkich. Ponadto ciężko wybrać pomiędzy życiem, a śmiercią: wszak życie z Edwardem w ostateczności oznaczać będzie porzucenie rodziny; natomiast związek z Jacobem umożliwi niemal normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

W książce też ukazana jest również nowa postać, a mianowicie Bree Tanner, która jest raczej postacią epizodyczną i występuje mniej więcej przez kilka stron,a jednak autorka postanowiła stworzyć osobną książkę poświęconą właśnie jej osobie. Jestem bardzo ciekawa co z tego wyjdzie. Więc dla wszystkich miłośników książek Pani Stephanie Meyer, którzy zamierzają przeczytać również „Drugie życie Bree Tanner”, radzę zwrócić uwagę na tę postać, żeby potem było wiadomo o kogo chodzi i jaką rolę odegrała w „Zaćmieniu”. Być może będzie to ponownie wyjaśnione w tej dodatkowej powieści, ale ponieważ jeszcze jej nie czytałam, nie jestem w stanie tego stwierdzić.

Meyer udaje się utrzymać na równie wysokim jak poprzednio poziomie dialogi i opisy, a wątki romantyczno – komediowe dodają książce atrakcyjności, czyniąc z niej nietuzinkową lekturę. Niektóre z kwestii Belli mogą powalić czytelnika, który nie raz zaniesie się śmiechem podczas lektury. Jednocześnie miłośnicy spisków, opowieści z dreszczykiem oraz scen walki również nie powinni czuć się zawiedzeni. Pojedynków będzie co nie miara, podobnie scen poruszających do łez. Wystarczy wspomnieć tajemniczo o zakończeniu, które wzrusza, a jednocześnie zaostrza apetyt na ciąg dalszy. Miłośnicy wampirów, kryminałów i historii z dreszczykiem zaczytają się w "Zaćmieniu" na... śmierć.

Autorka pomyślała o wszystkim, nawet o znaczeniu tytułów i okładek swoich książek. „Zaćmienie” odnosi się do Jacoba, który jak sam ujął w książce: „Nie byłbym twoim narkotykiem, tylko twoim powietrzem, twoim słońcem”. Tak też jest on ukazany w tytule jako słońce. Edward natomiast jest tutaj księżycem, który przysłania go i staje się on dla Belli jakby niewidoczny. Przerwana wstążka na okładce ma symbolizować trudną decyzję, którą dziewczyna musi podjąć.

„Zaćmienie” ma w sobie dość dużo śmiesznych, smutnych, tragicznych i takich, które wzbudzają w nas gniew scen. Moim zdaniem jest w nim więcej różnorodnych emocji, a nie tak jak w przypadku „Księżyca w nowiu”, załamań nerwowych Belli Swan, jednak i jej dość dziwnych zachowań nie brakuje. Polecam tę część wszystkim, którym podobały się dwie poprzednie części, a wszystkich, którzy jeszcze nie czytali tej sagi, a wahają się nad sięgnięciem po nią zapraszam do recenzji „Zmierzchu”.

Polecam!!!

P.S. Na końcu książki rozgrywa się bitwa, która mimo, iż niewielka, wzbudza wiele emocji i wstrzymuje nam dech w piersiach. Pojawia się w niej wiele zwrotów akcji i moim zdaniem jest dość dobrze zobrazowana.

Drugie życie Bree Tanner
Stephenie Meyer0
Okładka ksiązki - Drugie życie Bree Tanner

"Drugie życie Bree Tanner" to porywająca opowieść na motywach trzeciej części sagi "Zmierzch". Doskonale łączy tajemnicę, suspens i romantyczną intrygę...

Chemik. Audiobook
Stephenie Meyer0
Okładka ksiązki - Chemik. Audiobook

Powiedzmy, że nazywa się Alex. Tożsamość i imiona zmienia jak rękawiczki – pracuje dla amerykańskiej agencji rządowej, która jest tak tajna, że nawet...

Forget Me Not
Julie Soto