Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Czarna lista firm
Kup Teraz

Czarna lista firm

Klaus Werner, Hans Weiss

Ocena ( 2 osoby )
5.5
Wydawnictwo: Hidari
Data wydania: 2009
Kategoria: Inne
ISBN: 9788361410003
Liczba stron: 400
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Koncerny, korupcja i komercja?


Globalizacja jest terminem stosunkowo młodym i jest używana do opisywania zmian w społeczeństwie i gospodarce światowej. Opiera się ona na zwiększeniu wymiany informacyjnej, wzroście handlu międzynarodowego oraz inwestycji zagranicznych spowodowanych znoszeniem barier i zacieśnieniem współpracy pomiędzy krajami. W zakresie ekonomii globalizacja jest rozpatrywana głównie przez pryzmat liberalizacji wymiany handlowej bądź ideę tzw. „wolnego handlu”.


    W nową organizację gospodarki znakomicie wpisują się koncerny handlowe, czyli wielkie firmy mające swoje lokalizacje na całym ziemskim globie. Dysponujące ogromnymi budżetami (nierzadko odpowiadającymi środkom kilku lub kilkunastu najbiedniejszych krajów), firmy mają ściśle określone cele strategiczne – pokonanie konkurencji i ekspansja na kolejne rynki. Przy tak dużej skali działania jest to możliwe tylko w jeden sposób – poprzez drastyczne cięcie kosztów.


    Kształt budżetu czy też planowanie krótko- i długookresowe jest ściśle strzeżoną tajemnicą, ale w niektórych przypadkach już przy powierzchownej analizie przedsiębiorstwa widać, na czym oszczędza ono najbardziej. Dwoje ludzi – Klaus Werner i Hans Weiss pokusiło się o to, by przeprowadzić prawdziwe śledztwo i zdemaskować wszystkie brudne sekrety znanych na świecie firm. Efektem tego dochodzenia jest wstrząsający dokument „Czarna lista firm”, który zmienia nastawienie do lubianych i szanowanych dotychczas przedsiębiorstw.


    Adidas, Chicco, Coca-Cola Company, Nestlé S.A. czy też  BP – kto z nas nie zna tych marek? Kto uczciwie przyzna, że ani razu nie skorzystał z „dobrodziejstw” ich produktów? Bez strachu (ale też i bez dumy) można tu przytaknąć, bowiem wykorzystywanie dzieci do pracy, nieuczciwe praktyki, szantażowanie lokalnych rządów czy dewastacja środowiska naturalnego to „ciemna strona” działania prawie każdego przedsiębiorstwa.


Na co dzień słyszymy jedynie wypowiedzi wykształconych specjalistów ds. PR, a na kreowanie wizerunku firmy wydają znaczną część budżetu. Organizowane kampanie reklamowe pokazują firmy z tradycjami, zaangażowane społecznie, wspierające wiele szlachetnych celów. Szkoda tylko, że owe zabiegi są czysto marketingowym zagraniem służącym tylko jednemu – zmanipulowaniu klienta. Zgodnie z wnioskami autorów książki, poza produktami oznaczonymi znakiem jakości „Trans Fair”, uczciwą firmę jest trudniej znaleźć, niż przysłowiową igłę w stogu siana.


Klaus Werner i Hand Weiss bezlitośnie rozprawiają się z mitami na temat szlachetnego serca wielkich korporacji, a ponad 10 tysięcy sprzedanych egzemplarzy książki świadczy, że ludzie już nie chcą być traktowani jak bezwolne maszyny do kupowania wszystkiego. Wraz z globalizacją  nadeszła era świadomego konsumenta, a ten chętnie pozna mechanizmy wyzysku przez koncerny i postawi pytanie „czy ja chcę w tym uczestniczyć?”.
Niemiecki „Spiegel” stwierdził, że książka uderza w najbardziej wrażliwe miejsce koncernów: ich reputację, a ja w pełni podpisuje się pod tą konkluzją. Korupcyjne powiązania pomiędzy elitami gospodarki i polityki, wrogie demokracji lobby firm, nieludzkie warunki produkcji towaru, współczesne niewolnictwo – oto cała tajemnica ponadprzeciętnych zysków. 12 mln dzieci ciężko pracujących przy produkcji tanich towarów, 100 tys. osób umierających wskutek głodu i wyzysku – to z kolei smutna statystyka, o której korporacje wolą nie wspominać.
Era neoliberalnej globalizacji koncernów wyrażająca się w bezgranicznej wolności dla przepływu pieniądza i dla eksploatacji zasobów (w tym ludzi) stała się szansą na wzmocnienie pozycji rynkowej firm. Szansą dla Ciebie jest natomiast świadoma rezygnacja z dóbr wytwarzanych w warunkach urągających człowieczeństwu, do czego nawołuje „Czarna lista firm”.


Jako konsument masz wybór – możesz ślepo dać się omamiać sztuczkom wielkich firm lub jako obywatel wywierać na nie presję bojkotując komercyjne towary. Może dzięki książce Weissa i Wernera, kiedy następnym razem sięgniesz po kolejny zbędny ci produkt bez znaku „Trans Fair” zastanowisz się jak maleńkie rączki głodnego dziecka przyczyniły się do jego powstania.


Justyna Gul

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Wega plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
Pozwólcie, że zadam Wam pytanie - co wiecie o pochodzeniu rzeczy, które Was otaczają?

Wasz wzrok z pewnością pada teraz na przedmioty codziennego użytku – mniej bądź bardziej „wypasiona” komórka u boku, resztki czekolady ukryte sprytnie w kącie szuflady, koszyk soczystych brzoskwiń kuszących w kuchni. Lodówka pełna wędlin, jogurtów, mięsa i napojów. Łazienka i jej kosmetyczne cuda. Ale to jeszcze nie wszystko – w końcu wielkim przeoczeniem byłoby nie wspomnieć o miejscu, w którym dzieje się magia – szafie, która kryje w sobie wielkie skarby kobiecej (i nie tylko) garderoby. Wreszcie apteczka domowego użytku, która służy nam swoimi specyfikami o każdej porze dnia i nocy. Skąd to wszystko mamy? Rzecz jasna, są to owoce naszych wycieczek do okolicznych galerii handlowych czy hipermarketów (w niektórych kręgach znanych jako Krainy Wiecznej Szczęśliwości). Nasze zainteresowanie kończy się zazwyczaj tutaj – nie cofamy się do momentu dystrybucji, a tym bardziej produkcji, kiedy to dzieją się rzeczy najciekawsze. A mówiąc „najciekawsze”, mam na myśli oczywiście najbardziej przerażające.

„Czarna lista firm. Intrygi światowych koncernów” autorstwa Klausa Wernera i Hansa Weissa, dwóch niezwykle wścibskich dziennikarzy, jest świadectwem tego, co się dzieje, gdy zysk staje się kwestią priorytetową, a człowiek – środkiem do jego osiągnięcia. W podzielonej na dwie części książce, zostaje przed nami odsłonięta tajemnica potęgi ogromnych przedsiębiorstw. Poznajemy źródło ich władzy i warunki ich istnienia.

W ten oto sposób w kolejnych reportażach z porażającą dokładnością wysnuty zostaje przed nami obraz pracy wielkich firm. I tak w fabrykach dostarczających odzież wszystkim większym koncernom tekstylnym (tu warto wspomnieć o markach typu H&M, Zara, Tommy Hilfiger, Nike, Adidas, Reebok, Donna Karan International Inc., do której należy m.in. Louis Vuitton, czy Christian Dior) dochodzi do karygodnych przypadków łamań praw człowieka. Praca 14-16 godzin na dobę (często z udziałem dzieci), brak zapłaty za nadgodziny, molestowania seksualne, ku przestrodze innych -zastraszanie czy wręcz mordowanie protestujących i związkowców, pożary w fabrykach skutkujące ofiarami śmiertelnymi, a wynikające z niedostatecznych zabezpieczeń. Niestety, termin „niewolnictwo” aż ciśnie się na usta. Indie, Chiny, Tajlandia, Wietnam – to tutaj najczęściej dochodzi do karygodnego i bezlitosnego wykorzystywania szwaczek. Powód? Niska płaca minimalna, która częstokroć jest jeszcze zaniżana i brak odpowiednio działających związków zawodowych.

Ale publikacja Wernera i Weissa bierze pod lupę także wiele przedsiębiorstw związanych z innymi branżami. Czytamy tu o firmach farmaceutycznych przeprowadzających nielegalne eksperymenty swoich nowych leków (na ludziach, oczywiście), koncernach naftowych niszczących środowisko naturalne, wspierających konflikty wojenne i biorących czynny udział w handlu bronią w Afryce, w zamian za prawo do wydobywania ropy (BP czy Shell), Mattel, której lalka Barbie jest okupowana 364 dniami pracy w roku, z jedynie jednym dniem wolnym dla pracowników… Druga część książki, gdzie w sposób przejrzysty przedstawione są rażące uchybienia koncernów, obfituje w o wiele większą liczbę słynnych marek. Oprócz portretów tych firm, mamy też wskazówki, co możemy zrobić, aby zaprotestować, a także wykaz stron internetowych, za pośrednictwem których jesteśmy w stanie sprawdzić wiarygodność rewelacji ujawnianych przez autorów.

Co jest najbardziej paradoksalne – niektóre wydarzenia obecne na kartach książki nie są nam zupełnie nieznane. Coś kiedyś obiło się o uszy, mamy mgliste skojarzenia, że owszem, był czas, kiedy o czymś takim mówiono. Ale człowiek współczesny to istota zaganiana, wiecznie zajęta, a z multum informacji docierających do nas każdego dnia trudno wychwycić te naprawdę warte zapamiętania. Natomiast „Czarna lista firm” pozwala nam przysiąść na chwilkę, zostawić cały zgiełk za nami i skupić się na tym, co jest naprawdę istotne – na ludziach. Bo nie tyle chodzi tu o mroczną stronę globalizacji, bezduszność bogatych dyrektorów, panującą korupcję i wyzysk – ale o ludzi właśnie i ich cierpienie.

Książka opublikowana przez Wydawnictwo Hidari z pewnością nie zapewni nam dobrego humoru, ani nie wywoła uśmiechu na naszej twarzy. Szokuje i zatrważa, ukazując w pełnym świetle okrutną rzeczywistość.

Jej zadanie jest jasne i konkretne – uświadomić.
Bo wiedzieć to jeszcze nie znaczy działać.
Ale to już pierwszy krok.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mamalea Linia koment
Przeczytane:2013-04-20, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Czarna lista firm Mac OS X Snow Leopard Ilustrowany przewodnik
Łukasz Suma
Okładka - Czarna lista firm Doskonały uwodziciel
Oliver Kuhn
Okładka - Czarna lista firm Milcząca Arka
Juliet Gellatley, Tony Wardle
Okładka - Czarna lista firm Paskudna dziewczyna
Margrit Schriber
Okładka - Czarna lista firm Czarna lista firm
Klaus Werner, Hans Weiss
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów