Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Dzienniki kołymskie

Jacek Hugo - Bader

Ocena ( 10 osób )
5.0
Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2012-01-05
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7536-292-3
Liczba stron: 320
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Isabelle

Dzienniki kołymskie to relacja z podróży Jacka Hugo-Badera, która rozpoczyna się w Magadanie i ciągnie przez cały trakt kołymski, aż do Jakucka. Razem jest to 2025 kilometrów, które reporter pokonuje głównie z pomocą przygodnie spotkanych kierowców i ich solidnych kamazów, uralów czy krazów.

„Starzy ludzie mówią, że ta droga to najdłuższy cmentarz świata. Policzyłem, że gdyby wszystkie ofiary kołymskich łagrów epoki Stalina położyć jedna za drugą, to by się na niej nie zmieściły” (str. 18)

 

Trakt kołymski również w sensie dosłownym jest cmentarzem, ponieważ więźniowie umierali licznie przy jego budowie, a ciała zakopywano pod powierzchnią. Łącznie w łagrach życie straciło sporo ponad 2 miliony ludzi, a ich liczba z racji niekompletnych archiwów do dziś nie jest znana. Hugo-Bader w planie miał unikanie martyrologii, opisów nieszczęścia i śmierci, ale czy w miejscu, gdzie historia naznaczyła tak wiele pokoleń, jest to w ogóle możliwe? Jak się okazuje, niemal każdy mieszkaniec Kołymy, którego spotyka autor, ma przeszłość związaną z łagrami i radzieckimi represjami.

 

Kołyma – "złote serce Rosji" słynie głównie z rozlicznych żył złota i sporego wydobycia tego kruszcu. Dzięki autorowi możemy poznać kulisy życia poszukiwaczy złota, które wcale „złote” i piękne nie są. Praca ciężka, a po obliczeniach reportera okazuje się, że wcale nie można dzięki niej zbyt wiele zarobić. Poszukiwacze to, oczywiście, nie jedyni bohaterowie Hugo-Badera. Niedostępny i zimny obszar Rosji poznajemy przez pryzmat różnych ludzkich historii. A że autor ma dużo reporterskiego szczęścia, możemy zjeść kolację z kołymskim oligarchą Aleksandrem Basanskim, poznać przyszłość dzięki sławnej szamance Edij Dorze, czy też wysłuchać historii najprawdziwszej rosyjskiej arystokratki. A to tylko kropla w morzu ludzkich historii, jakie znajdziemy w  Dziennikach kołymskich. Dzięki tym opowieściom mamy okazję stworzyć w wyobraźni obraz współczesnej Kołymy, bez łagrów, za to ze złą polityką, wymierającymi miasteczkami i wsiami oraz dużym bezrobociem.

 

Książka podzielona jest jakby na dwie części, których poszczególne rozdziały przeplatają się wzajemnie. Każdy kolejny etap trasy kołymskiej poprzedzony jest pamiętnikiem autora, który skupia się na sprawach całkiem zwyczajnych, takich jak choćby brak możliwości ogolenia się i umycia. Poznajemy też jego rozterki i wątpliwości związane z podróżą oraz poszczególnymi jej etapami. Po pamiętniku przychodzi czas na rozmowy z ludźmi i ich niezwykłe życiowe historie czy zajęcia.

 

Jacek Hugo-Bader jest mistrzem reportażu, ponieważ potrafi bez większego wysiłku oddać emocje bohaterów i zawładnąć przy tym umysłami oraz wyobraźnią czytelników. Po prostu czuje się, jakby czytelnik wraz z nim pokonał każdy kilometr traktu kołymskiego. Poznajemy życie w krainie naznaczonej śmiercią i ludzi ją zamieszkujących. Język, jakiego używa Hugo-Bader, jest może prosty i mało literacki, ale świetnie oddaje atmosferę reporterskiej podróży po Kołymie. Na każdej stronie czuć tu entuzjazm i wielką radość autora, jaką daje mu pokonywanie kolejnych kilometrów traktu i możliwość spotkania z ludźmi. I właśnie ten entuzjazm oraz radość czytelnicy Hugo-Badera uwielbiają.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
annna84 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Bardzo dobra lektura. Przedstawia zapiski spotkań autora z mieszkańcami dzisiejszej Kołymy. Są wspomnienia i opowieści o tym, jak się tam aktualnie żyje.
kowalskil plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Akurat skonczylem czytac te ciekawa ksiazke. Kupilem ja (za 30 dolarow w sklepie polskim w Chicago) bo chcialem dowiedzic sie jak ludzie teraz zyja tam dokad wyslano mojego ojca, w roku 1938. Umarl tam dwa lata pozniej, w wieku 36 lat

.Ludwik Kowalski, autor "Pametnik bylego komunisty."

http://ludkow.info/byt
danutka plusminus Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,z_52 książki 2013,
Doceniam wysiłek autora, jego wytrwałość i chęć poznawania świata w jego najtrudniejszych odsłonach, ale nie przemawia do mnie jego twórczość. Mimo całkowicie innego świata i ciężkich losów bohaterów, przedstawionych w dziennikach, nie mogłam się wciągnąć w podróże, przebrnęłam z pewnym wysiłkiem i znużeniem. To już druga moja średnio udana próba z Hugo-Baderem, najwidoczniej nadajemy na innych falach.

(Ocena: 4/6)
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-18, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - literatura faktu",
"Dzienniki kołymskie" to reporterska relacja Jacka Hugo Badera z jego podroży po Kołymie - radzieckim, północno-wschodnim szlaku liczącym ponad dwa tysiące kilometrów, którym to w latach 1932-1957 wędrowały miliony więźniów i zesłańców w głąb ZSRR, a spośród których blisko 6 milionów nigdy nie dotarło do celu swej podróży, umierając z wycieńczenia, głodu i zimna po drodze.

Książka ta jest opowieścią o historii i teraźniejszości, o okrucieństwie i sile ludzkiego charakteru, o ohydztwie i zarazem pięknie tego miejsca, jak i również o ludziach, którzy zdecydowali się tam wieść swoje życie. I to właśnie rozmowy z tymi ludźmi wydają się być największa wartością tego reportażu, rozmowy o tragicznej historii, o dramatycznym losie milionów zesłańców ale i również o zwykłych problemach ich codziennej egzystencji. Książka ta wciąga czytelnika w ten straszny i zarazem fascynujący świat Kołymy..
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Gutek Linia koment
Przeczytane:2015-10-27, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
edytka222 Linia koment
Przeczytane:2015-08-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 5, Na półkach:
Olena Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2012),
amalka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
iwan Linia koment
Przeczytane:2012-02-11, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 4, Na półkach: 2012,Mam ebook,
piotr-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów