Okładka książki - Fortuna i namiętności. Klątwa

Fortuna i namiętności. Klątwa

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2015-02-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788310126160
Liczba stron: 464
Dodał/a recenzje: Sławomir Krempa

Ocena: 4.9 (31 głosów)

Wraz z ukazaniem się jej najnowszej powieści - Fortuna i namiętności. Klątwa, niejako wbrew nieco niefortunnemu tytułowi, Małgorzata Gutowska-Adamczyk zrywa z etykietą „literatura kobieca”, jaka przylgnęła do niej za sprawą popularnej Cukierni pod Amorem. Autorka coraz głębiej zanurza się w historii i opowiada o sprawach naprawdę ważnych, dbając jednak zarazem o atrakcyjność warstwy fabularnej oraz o wierność historycznym realiom. Klątwa to po prostu świetna powieść.


Rzecz dzieje się w I połowie XVIII wieku na Litwie. Ostatnie miesiące panowania Augusta II to niespokojny czas w Rzeczypospolitej. Po śmierci króla szlachta wybiera się do Warszawy, gdzie ma nastąpić wolna elekcja. Czy zwyciężą poplecznicy Stanisława Leszczyńskiego, za którym przemawia poparcie Francji, czy też wspieranego przez Rosję Augusta III? Czy państwo, obciążone niemal nieograniczonymi przywilejami szlachty, państwo, w którym nie łoży się praktycznie podatków na armię, ma szansę przetrwać wobec rosnącej siły sąsiadów? Odpowiedzi na te pytania znamy z historii, jednak Małgorzata Gutowska-Adamczyk stara się nieco odświeżyć wiedzę czytelników. A przy okazji chyba także opowiedzieć co nieco o nas, Polakach współczesnych.


Historia to jednak tylko tło dla naprawdę wciągającej fabuły, dla warto toczącej się akcji, która rozgrywa się od Warszawy aż po Litwę. Turowem i okolicą rządzi kasztelan Tadeusz Jandźwiłł. Pod jego wpływem za czary skazana zostaje na śmierć młoda dziewczyna. Czy jednak faktycznie była czarownicą? Czy przed śmiercią mogła rzucić klątwę, która ciążyć będzie na kasztelanie i jego bliskich? Jaką rolę w całej historii odegrają szlachcic-infamis Kacper Hadziewicz i szlachcic-zbójca Bartek Rabiński? Jak wielka Historia wpłynie na życie okolicznych mieszkańców?


Opis wydawniczy zdaje się sugerować, że głównymi bohaterkami tej książki będą dwie kobiety, szlachcianki Zofia i Cecylia. Tymczasem siła powieści tkwi w dopracowaniu charakterystyki każdego z bohaterów. Czytelniczki rzeczywiście będą prawdopodobnie zwracały największą uwagę na Zofię - wdowę, kobietę skromną, lecz gotową walczyć o swoje szczęście. W walce tej trudno jej zresztą nie kibicować. Jest i Cecylia - kobieta gorącej krwi (cierpiąca, najmocniej przepraszam, na wściekliznę macicy), targana namiętnościami, jakby nie do końca pasująca do czasów, w których przyszło jej żyć. Ale barwne postaci kobiece to tylko jedna strona tej powieści, to swego rodzaju ukłon w stronę dotychczasowych czytelniczek twórczości Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. Fabułę bowiem tak naprawdę napędzają mężczyźni - Bartek Rabiński, szlachcic, któremu przyszło rabować w służbie kasztelana. Podstarości Kacper Hadziewicz, mężczyzna w gorącej wodzie kąpany, starający się o rękę Zofii. Oraz ich przeciwnicy, kasztelan Tadeusz Jandźwiłł i nieustannie nim manipulujący Wacław Strasz. To oni i ich działania zapewne przykują uwagę mężczyzn, jeśli ci zdecydują się sięgnąć po powieść Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk. A warto, by to uczynili, Klątwa to bowiem pod względem fabularnym lektura nie mniej atrakcyjna niż Sienkiewiczowa Trylogia. Powieść czyta się błyskawicznie, napięcie budowane jest sprawnie, a zwroty akcji - mimo pewnej konwencjonalności całości - potrafią zaskoczyć. 


Firmujący swymi nazwiskami tę książkę celebryci zwracają zresztą uwagę na analogie wobec Sienkiewicza właśnie. Takie skojarzenia, rzeczywiście, nasuwać się muszą. I to nie tylko dlatego, że Fortuna i namiętności. Klątwa to dopiero otwarcie powieściowego cyklu. Przełomowe czasy w historii, hasło „Ojczyzna w potrzebie”, potrzeba mobilizacji w obliczu dramatycznej perspektywy - wszystko to znamy i chyba lubimy, skoro w każde święta regularnie siadamy przed telewizorami, by oglądać ekranizacje powieści Sienkiewicza. Całości smaku dodają wątki awanturnicze i obyczajowe - miłość i namiętność, zdrada, sąsiedzkie waśnie i porachunki, a także (nie) ostatni zajazd na Litwie. Jest i sporo refleksji - na przykład tych dotyczących narodowych przywar Polaków. Nie chciało się płacić podatku na własne wojsko, trzeba cudze pod swoim dachem przyjmować - czytamy w Klątwie. Co może boleć, słowa te wypowiada obcokrajowiec, szlachcic-utracjusz i wielki blagier…


Jeśli od literatury oczekujemy dobrze opowiedzianej, interesującej historii, odrobiny refleksji i wielu prawdziwych, zupełnie nie papierowych emocji - Fortuna i namiętności. Klątwa to naprawdę trafny wybór. To świetnie napisana książka, co w czasach, gdy pisze niemal każdy, choć nikt nie czyta i cierpimy na wielki deficyt warsztatu jest prawdziwą rzadkością. To dobra literatura obyczajowa - ale raczej wymykająca się schematom i, by tak rzec, z ambicjami. To dobra powieść historyczna. To - wreszcie - dobra literatura. Bez określenia "kobieca" czy "męska", bez dodatkowych przymiotników. Po prostu.

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie

Avatar użytkownika - mag-maggie
mag-maggie
Przeczytane:2017-01-29, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 ksiązki 2015, 52 książki 2017, Mam,
Przeczytałam po raz drugi, bo chciałam sobie przypomnieć historię miecznikowej i jej perypetie życiowe przed rozpoczęciem części drugiej. Osadzona w realiach czasów Sasa i Leszczyńskiego w Polsce książka jest ciekawa. Podoba mi się i właśnie rozpoczynam część drugą.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Shi4
Shi4
Przeczytane:2016-12-28, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 (285) książki w 2016 roku, E-booki, Obyczajowe,
To moja kolejna przygoda z książką tej autorki. Do tej pory było różnie. Pierwsza seria - "Cukiernia pod Amorem" bardzo mi się podobała, druga natomiast, dziejąca się wspócześnie - "Serenada" sromotnie zawiodła. Tym razem podeszłam entuzjaztycznie do książki, ponieważ bardzo lubię powieści historyczne. I powiem, że nie było źle, ale nie było też idealnie. Ksiażkę czytało się dosyć szybko, lecz momentami wypadałam z akcji przez stylizację na staropolski język. Zabrakło mi rozwinięcia niektórych watków i jakby postacie były trochę mdłe i momentami gubiłam się czy to opisywana jest Cecylia czy Zofia. Zaletą powieści było nakreślone tło historyczne - czasy ostatnich królów polski, kiedy to szlachta powoli zaczynała ciągnąć Polskę do upadku.
Link do opinii
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2016-12-05, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki (2016),
Autorka po raz kolejny mnie urzekła :) Uwielbiam beletrystyke historyczną i uważam że doskonale został tu oddnay klimat epoki. Przychylam się do stwierdzeń, że Sienkiewicz znalazł godnego następcę, a książka warta jest ekranizacji. Sięgam od razu po część drugą ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Hitomi
Hitomi
Przeczytane:2016-11-17, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2016,
Książka ma naprawdę niepowtarzalny klimat, który udało się osiągnąć autorce poprzez prowadzenie książki jak gdyby wprost wyciągnięto ją z tamtych czasów! Wyrażenia, dialogi, opisy, sposób myślenia. To niesamowita książka warta polecenia. Nie będę długo czekała z kolejną częścią.
Link do opinii
Bardzo lubię beletrystykę historyczną. Świat jaki kreują autorzy takiej prozy sprawia, że czytelnik ma okazję poznać znane fakty historyczne z zupełnie innej strony. W takich historiach bardzo często ożywają postacie zapomniane, przemilczane choć niekiedy mające ogromny wpływ na losy świata.. Po raz kolejny miałam szansę przeczytać prozę historyczną napasaną przez rodzimego autora. "Klątwa. Fortuna i namiętności," jest bardziej historią miłosną dwóch bohaterek w cieniu której rozgrywają się losy Polski po śmierci Zygmunta Augusta. Małgorzata Gutkowska - Adamczyk stopniowo wprowadza nas w zawiłości życia Polski szlacheckiej i panującej w niej obyczajach. Na kartach książki poznajemy losy Zofii, wdowy, samotnej matki która będzie zmuszona stawić czoła nie tylko rosyjskiemu wojsku ale też i miłości do dwóch mężczyzn . Losy Zofii przeplatane są losami innej niewiasty, Cecylii córki Kasztelana zmuszonej przez ojca do rezygnacji z życia jakie wiodła i z miłości jakiej pragnęła. Podczas czytania I tomu nie mogłam się pozbyć wrażenia, że autorka nie bardzo wiedziała jak z książki obyczajowej stworzyć historię która wpasowałaby się w ramy beletrystyki historycznej. Wątki historyczne dotyczące wyborów elekcyjnych, sejmików czy koronowaniu nowego władcy zeszły na drug plan, stały się tłem dla opowieści. Moje oczekiwania rozminęły się z treścią książki, a wykreowany świat nie zachęcił mnie do kontynuowania przygody z głównymi bohaterkami.
Link do opinii
Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2016-08-17, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki 2016,
Ciekawie napisana, dynamiczna powieść historyczna. Przenosimy się do XVIII w., aby śledzić losy bohaterów na tle zawirowań historycznych. Lubię takie powieści, bo dzięki nim łatwiej przyswoić sobie fakty historyczne.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Kominek
Kominek
Przeczytane:2016-07-11, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Minął już jakiś czas, gdym z wyjątkową swobodą zanurzył się na dłużej w powieść historyczną. Wtedy, ,,Bóg, honor, trucizna" męskiego pióra Roberta Forysia ujęła mnie żarliwością opowieści i lekkości przetykanej słowem, zaskoczyła bardziej, niż zdawać mógłbym sobie z tego sprawę. Kolejnych książek autora nie dane mi było jak dotąd czytać, stąd nie znam dalszych losów Bogusława Tynera, ani tym bardziej Charlotty Mesire, damy od specjalnych poruczeń Marysieńki Sobieskiej. Wtedy też rzekłem, że Sienkiewicz byłby dumny czerpiąc przyjemność z tej pełnej uniesienia lektury. Teraz opowieść, którą z czytelnikiem dzieli się Małgorzata Gutowska-Adamczyk, że oto ponownie wysmakowany gust Henryka Sienkiewicza, którego bez cienia wątpliwości uznać można za prekursora powieści historycznej mile połechtanym by został. ,,Fortuna i namiętności" jest częścią pierwszą trylogii historycznej pióra Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, a jednocześnie pierwszą powieścią, którą mam wielką przyjemność poznać. Pierwszą, ale bez wątpienia nie ostatnią, gdyż o ile czas pozwoli będą chciał sięgnąć po inne jej dokonania. Część pierwsza nosząca tytuł, ,,Klątwa", część druga, na którą już czekam, czyli ,,Zemsta", część trzecia zapewne za jakiś czas... Litwa, Ukraina, kraj od morza do morza, miodem i mlekiem płynący, wszystko to była Rzeczypospolita. Aż trudnym do uwierzenia jest, że tak właśnie było, a jednak trudno polemizować z prawdą historyczną. I to właśnie na Litwę pierwszej połowy wieku XVIII zabiera na ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2016-06-10, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki - 2016,
,,Fortuna i namiętności" to powieść historyczna z wątkami zarówno miłosnymi, jak i awanturniczo-przygodowymi. Pisarka ukazuje zarówno sytuację polityczną naszego kraju po śmierci króla Augusta II, polityczne rozważania szlachty, wolną elekcję; życie zwykłych, szarych obywateli: gospodarzy, służących, staropolską gościnność. Daje wgląd w skrywane namiętności niewiast, młodych wdów, tak różnych od siebie: Cecylii, która jest niecierpliwa i szuka przygód i podniet miłosnych; Zofii, zrównoważonej i spokojnej, która musi dbać sama o gospodarstwo i o swoje dzieci. Na łamach kart pojawią się także zbóje, którzy nie zawsze są czarnymi charakterami i mają swój własny kodeks honorowy; kat, który stara się uciec od tytułowej klątwy rzuconej przez ,,czarownicę". Tak więc tematyka jest różnorodna: od amorów, do polityki, do zabobonów, to wszystko w starodawnej stylizacji językowej. Do tej staropolszczyzny trzeba się z początku przyzwyczaić, ale moim zdaniem pasuje do konwencji utworu. Zaletą powieści jest dosyć wartka akcja; różnorodni, wyraziści, może trochę schematyczni bohaterowie. Znajdą się także opisy właściwej tamtym czasom społeczności, zwyczajów, prawa; wykorzystywanie słabszym przez tych z władzą. A fortuna kołem się toczy... Ten pierwszy tom na tyle mnie zainteresował, że jestem ciekawa co będzie dalej. Jeśli więc lubicie lekkie powieści historyczne, gdzie między konwenansami, zbójeckimi przygodami i polityczną zawieruchą skrywane są ludzkie namiętności, to polecam ten tytuł ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - luimig
luimig
Przeczytane:2016-02-15, Ocena: 6, Przeczytałem, 12 książek 2016,
Fortuna i namiętność to kolejna powieść jednej z moich ulubionych autorek. Tym razem poczułam się jakbym czytała książkę napisaną przez kogoś innego, co jest dodatkowym plusem. To co pierwsze od razu pokochałam w tej powieści to piękny staropolski język idealnie wpisujący się w fabułę. Bardzo lubię czytać książki typowo historyczne z tego okresu i muszę przyznać, że odwzorowanie stylu i słownictwa jest imponujące. Co prawda na kartach brakuje mi przenoszenia się w czasie pomiędzy współczesnością a czasami dawnymi (jak w Cukierni pod Amorem czy Huczmirankach) bo to ostatnio jeden z moich ulubionych elementów fabuły, ale ta książka jest oryginalna z innych powodów. Pokazanie środowiska szlachty tej zaściankowej i tej ziemskiej, różnice, wolna elekcja, przepychanki i drobne zajazdy na swoje posiadłości jest urokliwe i myślę, że interesujące także dla osób nie lubiących historii. Ale cóż ja się będę rozpisywała o ciekawym tle historycznym podczas gdy autorka ukształtowała na nim interesujących bohaterów fikcyjnych pokazując ich losy i często bardzo nieoczekiwane zmiany akcji. Nawet miłość ma w tej książce różne oblicza jest uczucie typowo romantyczne Kacpra który zakochał się mimo swojego dotychczasowego stylu życia, uczucia namiętne Cecyli, miłość dojrzała Zofii ze Złotego Mostu, miłostki kasztelana, itd. Bo historia ta pełna jest miłości i namiętności oraz oczywiście idącej z nią w parze zazdrości. I to wszechobecne przekonanie o klątwie czarownicy, która nie była czarownica a ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - enigma1
enigma1
Przeczytane:2016-01-21, Ocena: 6, Przeczytałem, 26 książek 2016,
Klementyna Furtak, "czarownica", zostaje skazana na spalenie na stosie. Czym i komu naraziła się ta wyjątkowo piękna dziewczyna, która służyła na dworze Jandźwiłłów w Turowie? Dziewczyna odrzuca oświadczyny kata (przyjęcie oświadczyn ocaliłoby jej życie) i ginie na stosie. Rozchodzi się pogłoska, że dziewczyna rzuciła klątwę na wszystkich, przez których cierpiała i zginęła. To, co początkowo wydaje się plotką, potem zaczyna nabierać realnego kształtu. Kasztelan Jandźwiłł, główny rozgrywający w okolicy, mający ogromny posłuch wśród szlachty, ma też ogromny wpływ na życie podległej mu szlachty, łącznie z aranżowaniem małżeństw - nikomu nawet do głowy nie przychodzi, żeby nie podporządkować się kasztelańskim poleceniom. To dlatego miecznikowa Zofia Niezgodzka z obawami jechała na ślub córki kasztelana, nie bez powodu obawiając się, że i ją zechce kasztelan wkrótce komuś wyswatać. Ślub kasztelańskiej córki, Cecylii, odbywa się - mimo iż właśnie nadchodzi wiadomość o śmierci króla Augusta II. Córka kasztelana, Cecylia, to przeciwieństwo spokojnej, skromnej Zofii. Cecylia to nimfomanka, nawiązująca romanse z każdym możliwym młodym mężczyzną. Zdaje się, że to i ona przyłożyła rękę do oskarżenia Klementyny, gdy dowiedziała się, że jeden z jej kochanków woli tę dziewczynę od kasztelańskiej córki. Cecylia stosuje ówczesne środki antykoncepcyjne, które zawiodły ją dopiero w stolicy, dokąd udała się razem ze świeżo poślubionym mężem. Nepomucen Maria Lange, mąż Cecylii, okazał się haza ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
W powieści tej podążamy śladami Sienkiewicza. Mamy XVIII wieczną Litwę i Koronę, walkę stronnictw ubiegających się o koronę, politykę, zdradę i oczywiście miłość:)
Link do opinii
Avatar użytkownika - jezyna122
jezyna122
Przeczytane:2015-09-18, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2015,
"Historia to świadek dziejów, źródło prawdy, życia, pamięci, mistrzyni życia, piastunka przeszłości i zwiastunka przyszłości." Tytus Liwiusz       Jak dotąd z prozą Małgorzaty Adamczyk- Gutowskiej spotkałam się kilkakrotnie i za każdym razem zdecydowanie budziła ona moje zaciekawienie, ponieważ autorka posiada dużą umiejętność toczenia fabuły na kilku płaszczyznach czasowych. Świetnie łączyła fakty historyczne z wartką fabułą, pełną interesujących bohaterów, wprowadzając czytelnika w świat tak realny, że często żałowałam, że jest on tylko fikcją literacką. „Klątwa” to pierwszy tom powieści, której akcję autorka umieściła na Litwie w 1773 roku. Jest to książka typowo historyczna, bez czasowych odniesień do współczesności, świetnie ukazująca czas rządów saskich. Myślę, że autorka zaczynając powieść stanęła przed sporym wyzwaniem, z którym jednak znakomicie sobie poradziła. Opierając się na faktach historycznych łatwo popełnić błąd i trzeba bardzo uważać, żeby całość była wiarygodna. Powieść rozpoczyna się dość mrocznie, kiedy to kat dokonuje spalenia na stosie młodej czarownicy. Może zostać zostać przez niego ułaskawiona, ma on taki przywilej, kobieta nie korzysta z takiej możliwości, w odwecie rzucając klątwę, na wszystkich tych , którzy przyczynili się do wyroku. Ten fakt staje się neuralgicznym punktem powieści i znajdziemy później do niego wiele odniesień. Muszę p ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Małgorzata Gutowska Adamczyk należy do moich ulubionych pisarek. Wiem, że gdy sięgam po jej książki, nigdy się nie rozczaruję. Czy tak było i tym razem, kiedy dostałam z Wydawnictwa Nasza Księgarnia przesyłkę z najnowszą powieścią pani Małgorzaty? Akcja książki rozpoczyna się w 1733 roku. Na stosie ginie młoda kobieta oskarżona o czary. Tuż przed egzekucją spogląda w tłum gapiów i rzuca na nich klątwę. Po czym umiera w płomieniach. W tym czasie w kraju trwa nerwowy okres. Umiera król August II i zaczyna się wolna elekcja. Szlachta dba tylko o swoje interesy, nie widząc krzywdy innych. W tych trudnych czasach przyszło żyć dwóm kobietom, bohaterkom powieści, Cecylii i Zofii. Poznajemy je w momencie, gdy Zofia wraz z rodzicami udaje się na ślub Cecylii z Nepomucenem Maria Lange. Odkrywamy ich tajemnice, dowiadujemy się, że Cecylia, pomimo, iż młoda mężatka, nie stroni od obcowania z innymi mężczyznami, z którymi umawia się gdzie tylko może i oddaje miłosnym uniesieniom. Zofia, to jej zupełne przeciwieństwo. Pokorna wdowa, wychowująca dzieci. Właśnie kończy się jej czas żałoby i trzeba szukać kandydata na męża. Nikt jednak nie wie, że Zofia już ma swojego wybranka, brata Cecylii. W powieści autorka z doskonałą starannością przedstawiła nam zwyczaje, stroje i zachowania ludzi, żyjących w owych czasach. Opisy są niezwykle dokładne, można wyobrazić sobie każdy, najmniejszy nawet szczegół. Nie zapomniała również o pięknym języku, czystym, staropolskim, bez zbędnych, nowoczesnych wt ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
21 VIII 1811 roku w wramińskim miasteczku spalono na stosie ostatnią czarownicę w Europie - Barbarę Zdunk. Kobieta została oskarżona o podpalenie kilku budynków (spłonął wówczas również zamek) i odprawianie czarów. To historyczne wydarzenie od razu przypomniało mi się, gdy zaczęłam czytać pierwszy tom serii Fortuna i namiętności Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk pt. Klątwa. Pierwsza scena powieści to właśnie spalenie na stosie młodej dziewczyny oskarżonej o czary. Rzecz się dzieje na Litwie Anno Domini 1733. Ofiara pomówień zanim zginęła w płomieniach odrzuciła ofertę kata i rzuciła klątwę na winnych swej krzywdy. Od tej pory pech prześladuje Tadeusza Jańdźwiłła z Turowa, a nawet Polskę... Klątwa to jest, wiecie, takie paskudztwo, że gdziebyście nie poleźli, tam was dopadnie. Choćbyście się w mysiej dziurze skryli powlecze się za wami i swoje zrobi. Można przed nią uciekać za góry, za lasy, nic to nie da. (s. 259) Tak, klątwa niewiernej ma moc, jak twierdzili ówcześni ludzie. I sam kasztelan Jańdźwiłł uważał, że to ta klątwa była przyczyną wszystkich jego niepowodzeń, poczynając od spraw rodzinnych, a kończąc na powiatowych i politycznych. Jego twarde rządy w powiecie przysporzyły mu wrogów, wszyscy się go boją i darzą złudnym respektem. A kasztelan jest gotów zrobić wszystko, nawet najniecniejsze czyny krwią skalane, byle tylko skarbiec swój powiększyć, bowiem złoto miłował on nade wszystko. Jednak jego rządy nie do końca są jego, gdyż Wacław Strasz to kuty na cztery nogi, inte ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2015-05-07, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015,
Wszyscy, którzy choć trochę lubią historię, powinni sięgnąć po tę pozycję. Wiadomo, że w XVIII wieku inaczej niż teraz się żyło, autorka pokazuje i czarownice palone na stosie, i szlachtę żyjąca ponad stan, kłopoty zwykłych ziemian i elekcję kolejnego króla. Można przenieść się czasie, bez większego problemu.
Link do opinii
Avatar użytkownika - LidiaS
LidiaS
Przeczytane:2015-05-03, Przeczytałem,
Powieść Małgorzaty Gutowskiej -Adamczyk powinna się podobać . Oczywiście znajdą się tacy, którzy będą wyszukiwać mankamentów. Życzę im powodzenia, bo będą szukać igły w stogu siana. Dobra książka zawsze się obroni. Umówmy się tak, że wszystkie podane przeze mnie argumenty przemawiające za przeczytaniem opowieści, niech będą po prostu moje. Wy po lekturze znajdziecie mnóstwo innych swoich. Książka ubogaci was od strony historycznej, obyczajowej, literackiej. Przeżyjecie przygodę, a za rok czeka was powtórka, bo zapowiadana jest następna część. Usiądźcie wygodnie w lando, na początek poprowadzę!Przez dwa dni wciągającej lektury ubierałam jedwabną czapkę z brylantami, futro z soboli i trzewiki haftowane złotą nicią i perłami i przenosiłam się w świat szlachty polskiej z 1733-1734 r. Czas to był ważny, bo umarł król August II i zaczęła się wolna elekcja. W tle starannie i wiernie odmalowanych wydarzeń historycznych, rozgrywają się losy bohaterów. Jest ich wielu. Każdy narysowany niepowtarzalną osobowością z charakterystycznymi przywarami czy zaletami ówcześnie występujących warstw społecznych.Poznajemy ich w słabościach natury cielesnej (pożądliwości pieniądza i rozkoszy ciała), widzimy głębokie przeobrażenia duchowe, wielkie miłości, romanse, łgarstwa rodzinne, zakłamaną politykę, świat tęsknot, lęków o życie doczesne, radości dnia codziennego. Kolorytu powieści dodają postaci z różnych klas społecznych ze swo ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - kawusiaaa
kawusiaaa
Przeczytane:2015-04-13, Ocena: 5, Przeczytałem, 100 książek na 2015 ,
Dobra powieść historyczna nie tylko wprawnie przybliża czytelnikowi przełomowe wydarzenia z dziejów świata, ale w sposób szczególny oddaje klimat dawnych lat, czy to poprzez swoistą stylizację językową, nawiązującą do ówczesnej gwary, czy poprzez plastyczne opisy, przedstawiające starodawne kostiumy, wyposażenie wystawnych dworków i prostych chat. Czy najnowszą powieść polskiej autorki Małgorzaty Gutowskiej - Adamczyk ,,Fortunę i namiętności" można włączyć w poczet godnych przeczytania książek historycznych? Akcja książki rozgrywa się w XVIII wieku na Litwie, gdzie na tle burzliwych losów państwa polskiego, opartych w dużej mierze na zaciętej walce o tron między dwoma rywalizującymi dynastiami, w efekcie prowadzącej do podwójnej elekcji, poznajemy cały szereg nietuzinkowych i charakternych postaci. Na pierwszy plan wysuwają się jednak dwie szlachetnie urodzone kobiety, które niczym przeciwne żywioły, oddziałują ze spotęgowaną siłą na wyobraźnię czytelnika. Zofia jest młodą wdową z dwójką dzieci, która po niespodziewanej śmierci męża, musi na nowo odbudować swoje życie, oddając się w pełni roli statecznej i usłużnej żony. Kobieta z niespotykaną siłą i odwagą zarządza majątkiem zmarłego męża, ignorując przy tym coraz głośniejsze nawoływania stęsknionego serca. Cecylia to bogato urodzona szlachcianka, córka miejscowego kasztelana, która z typową dla siebie pewnością, oddaje się kolejnym gorącym romansom. Kobieta zimna i bezwzględna, która dla własnych korzyści, gotowa jest wtr ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - KsiazkowoLC
KsiazkowoLC
Przeczytane:2015-03-26, Ocena: 5, Przeczytałem, 2015, Mam, Recenzenckie/Autorskie, Wyzwanie 2015,
Całkiem niedawno, bo w lutym tego roku ukazał się pierwszy tom kolejnej powieści autorki bestsellerowych serii ,,Cukiernia pod Amorem" oraz ,,Podróż do miasta świateł". Tym razem Pani Małgorzata Gutowska - Adamczyk postanowiła zabrać swoich czytelników w historyczną podróż, gdyż akcja powieści rozpoczyna się w roku 1733 na Litwie. "Fortuna i namiętności. Klątwa" jest powieścią historyczną zawierającą w sobie wiele innych wątków - takich jak np. miłosny czy awanturniczo - przygodowy. W książce autorka nakreśliła całą gamę bardzo różnorodnych, nietuzinkowych i intrygujących postaci. Nie brakuje również opisów właściwej tamtym czasom obyczajowości, uczt czy też noszonych wówczas przez ludzi strojów więc można się wiele dowiedzieć odnośnie tych aspektów życia w opisywanych czasach. Jedynym minusem powieści jest według mnie nadmiar staropolszczyzny, który najmocniej zauważalny jest w początkowych około 100 stronach lektury. Przypuszczam, iż Pani Małgorzata chciała nim dodatkowo podkreślić smak czasów, w których osadzona została powieść jednakże moim zdaniem może to przyczynić się do zawężenia grona potencjalnych odbiorców książki, gdyż nie każdy czytelnik będzie w stanie przebrnąć przez ten dosyć ciężki językowo początek opowieści i może zwyczajnie zniechęcić się do jej dalszego czytania. Jeśli zaistniałaby taka sytuacja to było by to z ogromną szkodą dla niniejszej powieści, ponieważ jako całość jest ona naprawdę bardzo ciekawa i warta uwagi, więc apeluje do wszystkich czyte ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Alex9
Alex9
Przeczytane:2015-04-03, Przeczytałem,
Buzia w ciup, ręce w małdrzyk, wzrok skromnie skierowany w dół, to przystoi kobiecie. Każde inne zachowanie może zostać poczytane jako nieobyczajne. Jak w takich warunkach zdobyć to czego się pragnie? Sposób zawsze się znajdzie, chociaż czasem trzeba sięgnąć po środki bardzo radykalne ...Rzeczpospolita podzielona, Korona i Litwa objęte wrzeniem elekcyjnych sojuszy, spisków i intryg. Mogłoby się wydawać, że najważniejsze jest dobro państwa, zresztą właśnie pod takim sztandarem wciąż rodzą się nowe konfederacje, ale niektórzy mają własny interes na oku. W takiej atmosferze szczęście osobiste jest najmniej ważną kwestią, szczególnie kiedy decyzje do siebie samego są nie tyle niemile widziane, lecz w ogóle uważane za bardzo szkodliwą fanaberię. Piękna kasztelanka Cecylia i skromna miecznikowa Zofia, różne od siebie jak noc i dzień lub ogień i woda, wiedzą, iż ich dalszy los mało zależny jest od nich samych. Jedna zuchwała i umiejąca osiągnąć swój cel, druga żyjąca zgodnie z zasadami i raczej poddająca się losowi, lecz obie jak do tej pory, godząc się lub nie, spełniały rodzicielską wolę. Może nadszedł dobry moment by i one głośno wyraziły swoje zdanie? Czy w tak gorącym czasie nie będzie im łatwiej zdobyć to o czym marzyły? Cecylia wybrała już drogę spełniania swych pragnień, a te nie należą ani do skromnych, ani tym bardziej do ogólnie przyjętych za stosowne. Kto jednak oprze się zuchwałej piękności jeżeli umie ona o ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - vesta
vesta
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 5, Przeczytałem, Czytam regularnie w 2015 roku, Mam,
Zupełnie inny styl niż w Cukierni. Nie ma przeplatania się wątków i pomieszania w czasie, które tak lubiłam, ale to nie szkodzi. Styl trafnie porównywany do Sienkiewicza. Podobny język, adekwatny do przedstawianych czasów. Czy mi się podobała książka? Tak ale czy mnie zachwyciła tego już nie jestem pewna. Historia ciekawa przedstawiająca dwa rodzaje kobiet, twardą i silną oraz uległą mężczyznom i zapatrzoną w siebie i swoje oczekiwania. Obie postacie ciekawe i intrygujące. Z pewnością sięgnę po kolejną część!
Link do opinii
Avatar użytkownika - anek7
anek7
Przeczytane:2015-03-17, Ocena: 6, Przeczytałem, 52 książki w 2015 roku, Mam,
Akcja "Fortuny i namiętności" przenosi nas w wiek XVIII. Jest luty 1733 roku. Na winnickim rynku ginie młoda dziewczyna oskarżona o czary. To wydarzenie, wcale nie takie znów rzadkie w tamtych czasach, będzie miało ogromny wpływ na życie kilkunastu osób... Tymczasem do należącego do kasztelana Tadeusza Jandźwiłła zamku w Turowie zjeżdżają się goście. Powodem zjazdu jest ślub kasztelanki Cecylii Jandźwiłłówny z saskim urzędnikiem Nepomucenem Marią Lange. Na wesele przybywa między innymi rodzina cześnika Floriana Żelskiego. Pan Florian liczy, że w czasie uroczystości uda mu się porozmawiać z kasztelanem na temat przyszłości swojej córki Zofii, która już od ponad roku pozostaje we wdowieństwie i najwyższy czas aby rozejrzeć się dla niej za nowym mężem. Nikt nie zdaje sobie sprawy, że miecznikowa Zofia z Żelskich Niezgodzka od lat jest potajemnie zakochana w Janie, starszym synu kasztelana. Radosną uroczystość zakłócają wieści z Warszawy - zmarł najjaśniejszy pan August II Wettyn. Szykuje się więc elekcja, a sprawy prywatne muszą ustąpić miejsca wielkiej polityce... "Klątwa" to pierwsza część cyklu "Fortuna i namiętności", której kontynuacja pt. "Zemsta" ma się ukazać w przyszłym roku. I to jest moi drodzy właściwie jedyna wada tej książki, bo autorka zadbała o trzymające w napięciu zakończenie... Już swoimi poprzednimi książkami (cykle "Cukiernia pod amorem" i "Podróż do miasta świateł") Małgorzata Gutowska-Adamczyk udowodniła, że potrafi pisać o przeszłości. Bo jej powieśc ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2015-03-03, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015, Mam,
Po lekturze - bardzo udanej zresztą - serii "Cukiernia Pod Amorem" (wprawdzie został mi tom trzeci do przeczytania, ale większość serii za mną) czy "Podróż do miasta świateł" pióra Małgorzaty Gutowskiej-Adamczyk, koniecznie chciałam przeczytać najnowszą powieść "Fortuna i namiętności. Klątwa". Jest to pierwszy tom nowej serii i traktuje o czasach, kiedy to w lesie rabowali zbójcy, kobiety dostawały wiano, czarownice palono na stosie a szlachta wybierała króla. Czyli jednym słowem wolna elekcja, Litwa oraz Korona i akcja tocząca się od roku 1733. Powieść rozpoczyna się dość specyficznie - od spalenia na stosie młodej dziewczyny, która zostaje oskarżona o czary. Jak się okazuje w treści lektury, dziewczyna była raczej niewinna, ale przecież czasami trzeba kogoś nastraszyć czy dać przykład. A i kat od "nic nie robienia" nie zarabia. Zresztą tuż przed podpaleniem stosu otrzymała propozycję, dzięki której mogła swoje życie uratować... Jednak odmówiła. Rzuciła za to tytułową klątwę i wszyscy, którzy w jakimkolwiek stopniu przyczynili się do odebrania jej życia, przeklinają pecha od tamtej pory im towarzyszącego. Głównymi bohaterkami książki są dwie młode wdowy: Zofia oraz Cecylia i to wokół nich została osnuta akcja. Zofia jest skromną kobietą, wdową po mieczniku, która mieszka w majątku Złoty Most. Ma dwoje dzieci i wiedzie spokojne - jak na tamte czasy - życie, licząc na pomoc życzliwych sąsiadów w chwilach niespokojnych. Obawia się o los swojej rodziny, rodziców - czy w oblicz ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2015-02-19, Przeczytałem, Mam,
Kto z nas przynajmniej raz nie ulokował swych uczuć w niewłaściwej osobie? Tyle, że w naszych czasach kończy się to co najwyżej na złamanym sercu. W roku 1733, schyłku rządów Augusta II i czasie trudnego Sejmu Konwokacyjnego, złamane serca mogły zostać przyćmione tymi wydarzeniami. Ale czyż nie złamane serca potrafią wzbudzać największe pragnienia i najbardziej nieodpowiedzialne pobudki? Przenieście się w czasy polskiej szlachty, która w tym trudnym politycznie momencie, musi być zwarta jak nigdy, bowiem nie wiadomo kiedy i skąd uderzy wróg. Polowanie na czarownice oznaczało często usuwanie niewygodnych kobiet, które mogły zaszkodzić reputacji wielkich panów, czy tak jest tym razem? A może owa białogłowa faktycznie weszła w konszachty z szatanem i dlatego zadrwiła z oświadczyn kata? Czy sytuacja w kraju ma z tym jakikolwiek związek? Dlaczego zawsze gdzie jest polska szlachta, tam pojawiają się problemy? A może wszystkie złe wydarzenia są konsekwencją klątwy rzuconej przez czarownicę? Mimo wszystko to był piękny okres w polskiej historii, a jego barwny opis z "Fortuny i namiętności" sprawi, że zatopicie się w tym okresie bez pamięci. Nieśmiało napomknę, że odpowiednia ekranizacja zgromadziłaby w kinach spore tłumy. Polacy uwielbiają czasy szlacheckie. Autorka wykreowała wyraziste postaci, których perypetie można sobie wyobrażać jak dobry scenariusz filmowy. Historia opleciona fikcją, fabuła okraszona polityką i miłość skazana na porażkę, którą bohaterowie wydają się znosić ze ...
(Pokaż całą opinie)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Barak89
Barak89
Przeczytane:2017-01-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2017,
Avatar użytkownika - Barbarra
Barbarra
Przeczytane:2016-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016, Mam,
Avatar użytkownika - annazet5
annazet5
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Avatar użytkownika - ewia101
ewia101
Przeczytane:2015-08-17, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Avatar użytkownika - villemo47
villemo47
Przeczytane:2015-08-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2015 , Mam,
Avatar użytkownika - mapi
mapi
Przeczytane:2015-05-18, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2015,
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2015-05-01, Przeczytałam, 2015, Mam,
Avatar użytkownika - MelchiorABC
MelchiorABC
Przeczytane:2015-04-25, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - brightwitch
brightwitch
Przeczytane:2015-03-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Avatar użytkownika - Ruczek
Ruczek
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2015-03-09, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, przeczytane,
Avatar użytkownika - Bas1992
Bas1992
Przeczytane:2015-03-05, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - angelwings
angelwings
Przeczytane:2015-02-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam,
Inne książki autora
Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord

Rose i Nina, mimo że żyją w zupełnie innych czasach, mają bardzo podobne doświadczenia. Obie wyruszają w podróż do miasta świateł ze złamanym sercem. Obie...

Cukiernia Pod Amorem. Hryciowie
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Cukiernia Pod Amorem. Hryciowie

Najlepsza książka na jesień 2011 - kategoria: powieści obyczajowe i romanse - wybór Internautów   Wojenna zawierucha. Dramatyczna podróż po okupowanej...

Reklamy