Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Freud

Zofia Rosińska

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
Data wydania: 2002-05-02
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 8321408575
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: kalina

Książka Zofii Rosińskiej “Freud” to kolejna z pozycji serii “Myśli i ludzie”, która przedstawia sylwetki i poglądy znanych myślicieli.

Freud do dziś jest postacią kontrowersyjną. Ma zarówno wielu zwolenników, jak i przeciwników. Oczywiście spory na jego temat są toczone przez naukowców. Przeciętny człowiek ma na ogół niewielkie pojęcie o koncepcjach Freuda. Nazwisko kojarzy mu się na ogół z pewnym utartym schematem. Jak pisze autorka:

“Dość wysoki jest poziom “wiedzy stołowej”, czyli rozmów towarzyskich przy stole, żartów, kokieterii. Podtrzymuje dobre mniemanie o nas w nas i wśród innych. (Pan się sprośnie przejęzyczył, pani z błyskiem w oku zareagowała: "“oho, dr Freud się kłania"; i wszyscy z zadowoleniem jedzą i piją dalej.”

Zamysłem książki było zapewne przybliżenie takiemu przeciętnemu Kowalskiemu sylwetki i myśli Freuda. Zaczyna się bardzo obiecująco. Po krótkim wstępie przechodzimy do biogramu- historii życia twórcy psychoanalizy. Jest on napisany bardzo ciekawie. Dowiadujemy się na przykład, że dorastał on w atmosferze niezwykłości. Jak pisze autorka: “Dwa fakty kształtowały jego obraz samego siebie w dzieciństwie. Po pierwsze, przekonanie, że z małżeństwa o dużej różnicy wieku rodzą się genialne dzieci (np. znaczna różnica wieku istniała między rodzicami Goethego, a matka Freuda była o 20 lat młodsza od jego ojca). Po drugie, przed jego urodzeniem wiejska kobieta przepowiedziała jego matce, że ta da światu wielkiego człowieka”.

Niezwykła była jednak głównie waga jego teorii naukowych. Jego życie autorka przedstawia jednak jako przeciętne i zwyczajne, pisząc:

“Określając styl życia Freuda jednym słowem, należałoby użyć słowa “mieszczańskie”. Żył jak przyzwoity mieszczanin wiedeński epoki wiktioriańskiej. Miał normalną, typową rodzinę: żonę, sześcioro dzieci, służącą. Żona zajmowała się domem i dziećmi, troszczyła się także o niego. Nie wtrącała się do jego spraw zawodowych. On z kolei żonę swą szanował i do końca życia trwał w monogamii. (...) Sposoby odpoczywania miał- jak dziś określiłoby się je- banalne. W sobotnie wieczory spotykał się od lat z tymi samymi przyjaciółmi i grali w karty. Szczególnie lubił taroka. Kiedy miał więcej wolnego czasu, wyjeżdżał na grzyby, namiętnie lubił je zbierać”.

Właściwie jedynym rysem niecodzienności (a właściwie rodzajem dziwactwa) było u Freuda utożsamianie siebie i bliskich z postaciami historycznymi orazmitologicznymi. Swoją żonę nazywał Kordelią, najmłodszą córkę Antygoną, natomiast siebie Hannibalem lub Mojżeszem.

Całość biografii jest napisana interesująco, żywym i barwnym językiem. Zachęceni i zaciekawieni przechodzimy do kolejnych rozdziałów. Tam poznajemy główne myśli Freuda. Zaznajamiamy się z podstawami psychoanalizy. Są one wyłożone dość prostym i zrozumiałym językiem, niemniej jednak wymagają od odbiorcy skupienia. Przeciętny Kowalski, nie zainteresowany zbytnio teoriami naukowymi, może się więc poczuć znużony. Poznajemy także poglądy Freuda na kulturę oraz religię. Bardzo duży nacisk autorka kładzie na ewolucję tychże poglądów. Widzimy więc, jak rozmaite koncepcje myśliciela rozwijały się i zmieniały w czasie. Całość uzupełniona jest: przedstawieniem podejścia do psychoanalizy różnych naukowców w Polsce i na świecie, spisem ważniejszych dat z życia Freuda oraz bibliografia. Na końcu znajdziemy wybór najważniejszych pism.

Książka według mnie ani nie rozczarowuje, ani nie oczarowuje. Zdecydowanie najlepszy jest rozdział poświęcony życiu Freuda, napisany rewelacyjnym stylem. Natomiast dalsza część mimo dość jasnego wykładu może się okazać dla przeciętnego czytelnika nużąca. Jest to bowiem lektura, nad którą naprawdę trzeba się skupić. Poza tym razi mnie ewidentna dysproporcja ilościowa między przedstawieniem sylwetki myśliciela a prezentacją jego poglądów. Życiu Freuda poświęcony jest jeden skromny objętościowo rozdzialik, natomiast jego myśli naukowo- filozoficznej zdecydowana większość książki. Szczerze mówiąc oczekiwałam czegoś innego. Myślałam, że główny nacisk będzie położony na sylwetkę twórcy psychoanalizy, przybliżenie jego postaci przeciętnemu czytelnikowi, który na ogół nie jest zainteresowany teoriami naukowymi. Jest jednak trochę inaczej. Jeśli ktoś już wcześniej zapoznał się wstępnie z koncepcjami Freuda i zainteresował się nimi, książka ta niewątpliwie będzie dla niego bardzo ciekawa. Zwyczajny Kowalski, któremu postać ta kojarzy się tylko z pikantnymi przejęzyczeniami, będzie najprawdopodobniej znudzony lekturą. Jest bowiem w niej za dużo terminów naukowych, nad którymi trzeba się solidnie skupić (czego przeciętny czytelnik, nie będący pasjonatem nauki, zbytnio nie lubi). Polecam ją więc z czystym sumieniem wyłącznie osobom zainteresowanym rozwojem myśli twórców psychoanalizy.

Kalina Beluch

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Freud Atlantyda
Ludwik Zajdler
Okładka - Freud ABC dobrego wychowania
Irena Gumowska
Okładka - Freud Loty kosmiczne
Dawid Jarząbek
Okładka - Freud Zaświaty. Fantazja czy rzeczywistość?
B.D. Benedikt
Okładka - Freud Herod król Judei
Aleksander Krawczuk
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów