Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Granice w życiu nastolatków

Townsend John

Ocena ( 2 osoby )
4.5
Wydawnictwo: KOINONIA
Data wydania: 2013-08-31
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-601-2475-8
Liczba stron: 307
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Osiągnięcie dojrzałości psychicznej czyli zdolności do decydowania o sobie, odkrycie sensu własnego istnienia oraz odnalezienie swej tożsamości - to czynniki bezsprzecznie wskazujące na zakończenie okresu bycia nastolatkiem. Zanim to jednak nastąpi, rodzice i opiekunowie zmuszeni są do zmagania się z trudnymi do zaakceptowania zachowaniami młodego człowieka. Z pomocą przychodzi im Wydawnictwo Koinonia, publikując wartościowy poradnik, dzięki któremu zainteresowani upewnią się, kiedy mówić TAK oraz jak mówić NIE. Warto sięgnąć po zawierające praktyczne rozwiązania i cenne podpowiedzi Granice w życiu nastolatków, dzięki nim bowiem łatwiej przetrwać trudny okres wchodzenia w dorosłość.


Jako ojciec dwóch nastoletnich synów John Townsend dzieli się z czytelnikami własnym doświadczeniem oraz refleksjami, będącymi skutkiem wieloletnich obserwacji relacji zachodzących pomiędzy rodzicami a ich dorastającymi dziećmi. W poradniku zastosowano metodę świadomego wyboru: w zależności od aktualnej potrzeby czytelnik może skorzystać z tej części książki, której treść zawiera konkretne propozycje, pozwalające na rozwiązanie naglących problemów. Tak więc część pierwsza jest zbiorem określającym osobiste granice rodziców, służące tworzeniu przynoszących pozytywne owoce granic dla nastolatków (podróż w lata młodzieńcze, troska o kontakty, poczucie winy i strachu, integracja oraz wzajemna zgoda, a także samotny czy przybrany rodzic). Druga część ułatwia utożsamienie się z dorastającym dzieckiem, dla którego czas szybko następujących po sobie zmian rozwojowych jest przyczyną pogłębienia samodzielnego myślenia, oddzielenia od rodziców, duchowych zmagań i doświadczeń kulturowych oraz różnego spojrzenia na płeć. Ściśle ze sobą powiązane część trzecia i czwarta to – krótko mówiąc – praktyka życia: określając granice dla nastolatka, rodzic musi wziąć pod uwagę powszechne problemy: agresywne zachowania, używki, zasady życia domowego, bunt, kłótliwość, pieniądze, korzystanie z osiągnięć techniki, imprezy oraz wszystko to, co skutecznie może utrudniać wzajemne relacje.


Publikacja Granice w życiu nastolatków rzeczywiście jest warta zainteresowania, bowiem zawiera tylko takie wskazania, które przydają się w codziennym życiu. Cennym wsparciem są również praktyczne rady dotyczące pomocy specjalistycznej oraz lista wskazówek skutecznych w sytuacjach pozornie „bez wyjścia”. Poszczególne części poprzedzono myślą przewodnią oraz ogólnymi refleksjami. Nieco ważniejsze treści zapisano pogrubioną czcionką, inne zamieszczono w ramkach. Korzystający z Granic w życiu nastolatków zdobędą nie tylko potrzebne informacje, ale - przede wszystkim - wykształcą cenną umiejętność wprowadzania swych dorastających dzieci w dorosły świat.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
hania_sr plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-09-26, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Podejście do wychowania z perspektywy wiary. Mało da się wyczytać rzeczy nowatorskich i ciekawych.
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gosia45 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
katechetka Linia koment
Przeczytane:2013-12-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
ali9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
Milly Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
auriga Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Mathab Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Marcela Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
danutka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów