Recenzja książki: Granice w życiu nastolatków

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Osiągnięcie dojrzałości psychicznej czyli zdolności do decydowania o sobie, odkrycie sensu własnego istnienia oraz odnalezienie swej tożsamości - to czynniki bezsprzecznie wskazujące na zakończenie okresu bycia nastolatkiem. Zanim to jednak nastąpi, rodzice i opiekunowie zmuszeni są do zmagania się z trudnymi do zaakceptowania zachowaniami młodego człowieka. Z pomocą przychodzi im Wydawnictwo Koinonia, publikując wartościowy poradnik, dzięki któremu zainteresowani upewnią się, kiedy mówić TAK oraz jak mówić NIE. Warto sięgnąć po zawierające praktyczne rozwiązania i cenne podpowiedzi Granice w życiu nastolatków, dzięki nim bowiem łatwiej przetrwać trudny okres wchodzenia w dorosłość.


Jako ojciec dwóch nastoletnich synów John Townsend dzieli się z czytelnikami własnym doświadczeniem oraz refleksjami, będącymi skutkiem wieloletnich obserwacji relacji zachodzących pomiędzy rodzicami a ich dorastającymi dziećmi. W poradniku zastosowano metodę świadomego wyboru: w zależności od aktualnej potrzeby czytelnik może skorzystać z tej części książki, której treść zawiera konkretne propozycje, pozwalające na rozwiązanie naglących problemów. Tak więc część pierwsza jest zbiorem określającym osobiste granice rodziców, służące tworzeniu przynoszących pozytywne owoce granic dla nastolatków (podróż w lata młodzieńcze, troska o kontakty, poczucie winy i strachu, integracja oraz wzajemna zgoda, a także samotny czy przybrany rodzic). Druga część ułatwia utożsamienie się z dorastającym dzieckiem, dla którego czas szybko następujących po sobie zmian rozwojowych jest przyczyną pogłębienia samodzielnego myślenia, oddzielenia od rodziców, duchowych zmagań i doświadczeń kulturowych oraz różnego spojrzenia na płeć. Ściśle ze sobą powiązane część trzecia i czwarta to – krótko mówiąc – praktyka życia: określając granice dla nastolatka, rodzic musi wziąć pod uwagę powszechne problemy: agresywne zachowania, używki, zasady życia domowego, bunt, kłótliwość, pieniądze, korzystanie z osiągnięć techniki, imprezy oraz wszystko to, co skutecznie może utrudniać wzajemne relacje.


Publikacja Granice w życiu nastolatków rzeczywiście jest warta zainteresowania, bowiem zawiera tylko takie wskazania, które przydają się w codziennym życiu. Cennym wsparciem są również praktyczne rady dotyczące pomocy specjalistycznej oraz lista wskazówek skutecznych w sytuacjach pozornie „bez wyjścia”. Poszczególne części poprzedzono myślą przewodnią oraz ogólnymi refleksjami. Nieco ważniejsze treści zapisano pogrubioną czcionką, inne zamieszczono w ramkach. Korzystający z Granic w życiu nastolatków zdobędą nie tylko potrzebne informacje, ale - przede wszystkim - wykształcą cenną umiejętność wprowadzania swych dorastających dzieci w dorosły świat.

Kup książkę Granice w życiu nastolatków

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Granice w życiu nastolatków
Książka
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy