Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Irlandzki koktajl

Gosia Brzezińska

Ocena ( 6 osób )
4.3
Wydawnictwo: Bliskie
Data wydania: 2010-10-05
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-930558-2-1
Liczba stron: 348
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul
Dasz grejsz

Wejście Polski do Unii Europejskiej i otwarcie granic zintensyfikowało wypływ ludzi z kraju. Swoisty emigracyjny boom spowodował, że tysiące studentów, bezrobotnych czy też rozczarowanych surową, polską rzeczywistością rzucały wszystko i decydowały się na rozpoczęcie nowego życia. Najczęstszym kierunkiem wyjazdów były Anglia i Irlandia, gdzie rzesze nowo przybyłych oblegały zmywaki i hotele (oczywiście w roli serwisu sprzątającego, a nie gości). Bardzo często wyjeżdżający, zdesperowani czy rozgoryczeni ludzie, nie znali nawet języka, licząc na pomoc tworzącej się na miejscu Polonii, czy na zwykłe „jakoś to będzie”.

Część z podróżujących w poszukiwaniu lepszego losu nigdy nie spełniła swoich marzeń i nie zaspokoiła oczekiwań, a utknąwszy na podrzędnym, robotniczym stanowisku, coraz bardziej tęskniła za krajem. Zdarzali się też tacy, do których szczęście się uśmiechnęło, a obczyzna szybko stała się drugim domem. Byli wreszcie ci, których emigracja skończyła się na bruku, a ich codzienność różniła się od polskiej tym, że spali i żebrali wśród obcych, a nie - swoich.

Kasia Przybylska, bohaterka znakomitej, podszytej nutką humoru, ale i ironii książki „Irlandzki koktajl” nie zalicza się do żadnej z typowych grup emigrantów. Autorka powieści, Gosia Brzezińska, stworzyła postać o wielce skomplikowanej osobowości, targaną rozterkami, która pomimo sukcesu odniesionego w Irlandii nie odnalazła tam swojego miejsca, a jedynie - przystań. W Dublinie natomiast zacumowała swoje rozgoryczenie, tu nauczyła się żyć, kochać każdą chwilę i nie planować zbyt wiele.

Potrzebny był wyjazd daleko od domu, by zniknęła zachowawcza Kasia, podążająca zawsze za marzeniami innych, spełniająca oczekiwania otoczenia. Zniknęła Kasia, absolwentka marketingu i zarządzania, która już w wieku dwudziestu pięciu lat miała wytyczoną ścieżkę kariery i docelowe miejsce w wyścigu szczurów. Dziewczyna, która narodziła się na obczyźnie, była pewna swojej wartości, wsłuchująca się w siebie i spontaniczna. Jednocześnie zachowała wartości wpojone w rodzinnym domu i świeżość spojrzenia na otaczający ją wielokulturowy świat.

Właśnie obiektywne spojrzenie, pozbawione ksenofobicznych naleciałości, przekazuje nam Gosia Brzezińska za pośrednictwem swojej bohaterki. W „Irlandzkim koktajlu” Kasi przyjdzie zmierzyć się z wieloma przeszkodami, a my, poznając szczegóły z nimi związane, sami możemy wyrobić sobie pogląd na daną kwestię. Dziewczyna snuje opowieść o trudnych początkach pobytu w Dublinie, o pracy w charakterze kelnerki w uroczym i klimatycznym IFI, kultowym kinie na Temple Bar. Ten prawdziwy sprawdzian języka i sprawności fizycznej oraz wytrwałości przypomniał jej, że choć jest to zajęcie popłatne i zajmujące, ona powinna szukać swojej drogi gdzie indziej. Nie dała się zamknąć w pułapce, w którą wpada większość rodaków, trzymając się kurczowo stanowiska poniżej swoich możliwości i marzeń, a poszukiwania pracy zgodnej z zainteresowaniami poprowadziły ją przez mało rozwojową pracę w Towarzystwie Ubezpieczeniowym w Blackrock, aż do działu marketingu banku w centrum Dublina.

Wartością dodaną emigracji Kasi, poza poznaniem samej siebie, są ludzie, którzy ją tu otoczyli miłością i opieką. Jest Emma – podróżniczka i kolekcjonerka wszystkiego, co się do kolekcjonowania nadaje (i nie tylko), Jack – irlandzki muzyk, członek rockowej kapeli Sore Throats, Jenny Wood – artystka, malarka i fotograficzka, właścicielka domu nad morzem, który ukoił rozkołataną duszę Kasi oraz Henri z Lille we Francji, poeta, który zarabiał na życie jako tłumacz i korepetytor. Serca tej mieszanki narodowości biły jednak w jednym rytmie, a przyjaźń, jaka ich połączyła, znaczyła więcej niż zarobione pieniądze.

Irlandia była dla Kasi wyzwaniem, które „miało zbudzić ją z życiowej śpiączki” i swoje zadanie spełniła znakomicie. Dodatkowo Kasia przekonała się, że szczęście nie zależy od miejsca zamieszkania, tylko od stanu ducha oraz ponownie zdecydowała się zaufać mężczyźnie. Czy związek z Eamonem przetrwa powrót do Polski? Tego nie wie nikt, nawet sama Kasia. I właśnie ta nieprzewidywalność, jaką niesie życie, jest piękna i pełna nadziei.

„Irlandzki koktajl” Gosi Brzezińskiej to nie tylko opowieść o dwóch latach spędzonych w kraju, gdzie "japonki" i sukienki na ramiączkach zostają zastąpione przez kalosze i płaszcze przeciwdeszczowe. To także historia o dojrzewaniu, poszukiwaniu samego siebie i podążaniu za głosem swojego serca. Autorka stworzyła wspaniałą, łamiącą stereotypy opowieść o emigracji, demaskującą pozory propagandy sukcesu tworzonej przez Polonię na obczyźnie i skłaniającą do zgłębiania meandrów ludzkiej duszy. Adresowana zarówno do tych, którzy już wrócili, jeszcze są, bądź dopiero planują wyjazd,  jak i krajan, którzy swój dom widzą tylko w Polsce, historia pokazuje możliwe drogi wyboru. Ścieżka i serce Kasi prowadzi do kraju rodzinnego. A Twoje?

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
basiekgo plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-06-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015-czytam regularnie 2015,
Pokazane zycie na obczyźnie ,A także to co zostaje w kraju , miłość, rodzina . Jednak trzeba sobie radzić.W niektórych przypadkach ludzie szukają przygody jak to robi nasza bohaterka, która chce spełnic swoje marzenia.nie rezygnuje z ambicji.
jusia plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2013,
Emigracja to temat trudny, zmieniający i przewracający dotychczasowe życie, pozwalający na lepszą perspektywę niż z naszym kraju ale przynoszący również wiele porażek i niepowodzeń.
Kasia wyjeżdża do Dublina zostawia ukochanego i rodzinę, która sprzeciwia się wyjazdowi. Ma nadzieje na lepsze życie, przygodę, zmianę pracy, na odnalezienie nowej siebie, pomagają jej w tym nowi znajomi, dzięki którym może odnaleźć się w nowej rzeczywistości.
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-02-22, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,
Świetna książka i jeszcze ta optymistyczna okładka!
Wystarczyło, bym zaczęła czytać i od razu polubiłam tę historię, ponieważ bardzo chciałabym pojechać kiedyś do Irlandii, poznać ten kraj, klimat, obyczaje tam panujące. W związku z tym ten tytuł od razu mnie zaciekawił i przypadł mi do gustu.
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-12-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Lekka powieść o tych naszych czasach..
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
NataliaLena Linia koment
Przeczytane:2011-10-29, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
basia02033 Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
iwona-w Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Irlandzki koktajl Strusie jajo
Maja Kotarska
Okładka - Irlandzki koktajl Jak dobrze wyjść za mąż po czterdziestce
Anna Klara Majewska
Okładka - Irlandzki koktajl Druga strona recepty
Sokołowska Zofia
Okładka - Irlandzki koktajl Siostrzyczka miłosierdzia
Ewa Zaleska
Okładka - Irlandzki koktajl Amatorka
Jan Mostowik
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów