Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Jak zostać geniuszem? Eksperymenty dla małych bystrzaków

Angelika Sust, Barbara Scholz, Niklas Böwer, Oliver Kockmann

Ocena ( 1 osoba )
5.0
Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2014-05-06
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-7660-733-7
Liczba stron: 152
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Każdy rodzic chce, by jego dziecko wyrosło na inteligentnego i ciekawego świata człowieka. Chociaż rosnące maluchy z dnia na dzień coraz bardziej interesują się otaczającym je światem, to niezbędne jest pielęgnowanie i umacnianie tej ciekawości. Służą temu najpierw różnego rodzaju zabawki edukacyjne, a w późniejszym czasie programy telewizyjne i książki. Jedną z takich pozycji jest opublikowana nakładem Wydawnictwa Jedność publikacja Jak zostać geniuszem? Eksperymenty dla małych bystrzaków.

Dlaczego w wodzie ważymy mniej? Czemu garnki opatrzone są plastikowymi uchwytami? Jaka pogoda będzie jutro? Czemu parasol nie przecieka? Na wystrzeloną niczym z karabinu maszynowego serię pytań ciężko jest znaleźć szybkie i jednoznaczne odpowiedzi. Kilkuletnie dzieci, zachwycone otaczającą je przyrodą, ciekawymi zjawiskami czy niezrozumiałymi dla nich jeszcze prawami natury, pragną odkryć drzemiące w świecie tajemnice. O wiele rzeczy pytają rodziców, jednak nie zawsze znajdują wtedy satysfakcjonującą odpowiedź. W książce Jak zostać geniuszem? mały odkrywca nie tylko znajdzie wyczerpujące wyjaśnienia, ale przede wszystkim będzie miał okazję przeprowadzić ciekawe doświadczenia. 

Publikacja Jak zostać geniuszem? stworzona została z myślą o dzieciach w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Książka składa się z kilku rozdziałów, poświęconych między innymi takim zagadnieniom, jak „lekko, ciężko”, „głośno, cicho” czy też „ciepło i zimno”. W każdym rozdziale szczegółowo opisanych zostało sześć lub siedem eksperymentów, które mały odkrywca przeprowadzić może samodzielnie lub z niewielką pomocą osoby dorosłej. Każdy z eksperymentów został przedstawiony w książce w podobny sposób. Zauważyć można analityczne podejście do postawionego problemu. Taki sposób myślenia jest niezwykle przydatny podczas rozwiązywania przeróżnych problemów, a okazja, by się go nauczyć, pojawia się zwykle bardzo późno – najczęściej dopiero na studiach technicznych.


Mały odkrywca najpierw zadaje pytanie. Niech będzie to problem dotyczący koloru światła. Aby uzyskać odpowiedź, potrzebnych jest kilka prostych przedmiotów: kartka papieru, szklanka, woda, tektura i taśma klejąca. Podążając za przedstawionymi w książce wskazówkami, czytelnik przygotuje zestaw doświadczalny. Następnie przy jego pomocy przeprowadzi eksperyment i zapisze poczynione obserwacje. Nierzadko będzie musiał eksperyment powtórzyć, aby otrzymać serię wyników, z których następnie uzyska wartość średnią, najbardziej zbliżoną do rzeczywistej. Ostatnim punktem będzie zestawienie własnych spostrzeżeń z odpowiedzią zawartą w publikacji. Czy uzyskaliśmy taki sam wynik? Czy wnioski, które wyciągnęliśmy z doświadczenia, są zbliżone do właściwej odpowiedzi? Każdy eksperyment okraszony jest dodatkowo także ciekawostką ze świata, by lepiej i na dłużej przyswoić wiedzę na dany temat.

Jak zostać geniuszem? to także prawdziwa gratka dla oka. Książka wydana została w dużym formacie, w pełnym kolorze na papierze kredowym. Na kartach książki, oprócz zabawnych rysunków przedstawiających małych naukowców – Zuzię i jej psa Bobika – czytelnicy znajdą liczne fotografie, ukazujące ciekawe zjawiska przyrody.

Książka Jak zostać geniuszem? rozwija u maluchów nie tylko zdolność analitycznego myślenia, dokładność, precyzję czy umiejętność formułowania przypuszczeń i wniosków, ale także uczy kreatywności i pomysłowości. Publikacja przygotowana została w sposób przemyślany, jasny i przejrzysty, zastosowany w niej język jest prosty, a informacje przekazywane są w zrozumiały i nie budzący wątpliwości sposób. Nauka przez zabawę jest sprawdzonym sposobem zdobywania wiedzy. Książka wydawnictwa Jedność skłania maluchy do rozwiązywania coraz bardziej złożonych problemów. I chociaż publikacja jednoznacznie nie odpowiada na zawarte w tytule pytanie, mały odkrywca po przeprowadzeniu kilkunastu zaprezentowanych w niej eksperymentów z pewnością bliższy będzie osiągnięcia statusu geniusza niż kiedykolwiek wcześniej.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
AMAF12 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
madak Linia koment
Przeczytane:2014-05-23, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki w 2014 roku,Książki dla dzieci,
break
Okładka - Jak zostać geniuszem? Eksperymenty dla małych bystrzaków Pieski. Naklejki Iskierki
Dorota Skwark
Okładka - Jak zostać geniuszem? Eksperymenty dla małych bystrzaków Bóg, królewna i księżniczki
ks. Marek Dziewiecki
Okładka - Jak zostać geniuszem? Eksperymenty dla małych bystrzaków Moja Biblia kropka do kropki. Boże Narodzenie
Christina Goodings
Okładka - Jak zostać geniuszem? Eksperymenty dla małych bystrzaków Jezus nam się narodził
Sophie Piper, Anne Yvonne Gilbert
Okładka - Jak zostać geniuszem? Eksperymenty dla małych bystrzaków Jezus malusieńki. Opowieść o Bożym Narodzeniu
Julia Stone, Dubravka Kolanovic
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów