Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Konające zwierzę

Philip Roth

Ocena ( 9 osób )
4.8
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2016-06-02
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-08-06151-0
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Według naszych modernistycznych twórców praprzyczyną i motorem ludzkich działań była chuć. Philip Roth w swej powieści z 2001 roku (wydanej właśnie nakładem Czytelnika) konstatuje, że chuć jest nie tylko początkiem, ale i – wbrew powszechnie panującej opinii – końcem życia człowieka.

Siedemdziesięcioletni wykładowca (prowadzący w Stanach Zjednoczonych seminarium krytyki stosowanej), znany recenzent i krytyk, przyznaje się do jednej zaledwie słabostki – wrażliwości na kobiecą urodę. Owa bagatelizowana przez bohatera słabostka oznacza oczywiście otwarte propagowanie wolnej miłości. Przez egzystencję i mieszkanie wykładowcy przewijają się setki kobiet – przeważnie byłych studentek, ale też dawnych znajomych, którym nie ułożyło się w życiu. Bohater koncentruje się szczególnie na jednej minionej historii. Consuela Castillo, Kubanka, zawładnęła jego starzejącym się ciałem (w chwili rozpoczęcia romansu miał sześćdziesiąt dwa lata) i umysłem. Rozkochała w sobie „profesora pożądania” i zniknęła z jego życia, ale nie z pamięci. Powróciła, gdy okazało się, że okrutny los drwi sobie z jej urody i młodości.

Romans sześćdziesięciodwulatka i dwudziestoczterolatki. Studium miłości zmysłowej i pięknej, jakby wbrew nieubłagalnym prawom natury, wbrew starzeniu się ciała. Zresztą Philip Roth używa w pewnym momencie stwierdzenia, że seks to zemsta na śmierci. W rzeczywistości przy wspomnieniowych opisach zespolenia ciał nie ma miejsca na obrazy starości. Wszystko jest harmonijne, zgodne i piękne. Być może czas zatarł w pamięci bohatera niekorzystne sytuacje, być może współuczestnik tańca namiętności nie odczuwał skutków nieodwracalnego procesu starzenia się organizmu. Poza arsenałem niekoniecznie przekonujących acz popularnych fetyszy, historia burzliwego romansu opowiedziana jest w znakomity sposób.

W „Konającym zwierzęciu” bezustannie przeplatają się dwa światy, dwie siły rządzące organizmem ludzkim – popęd płciowy i obumieranie ciała. Powracają wciąż, splecione w makabrycznym tańcu – chuć podsyca ponure memento, bliskość śmierci budzi pożądanie kreowane jako chęć ucieczki przed zagładą. Demaskacja mitów na temat starości pojawia się w najmniej spodziewanych tematach. „Czy mimo wszystko, godzi się, aby siedemdziesięciolatek uczestniczył aktywnie w cielesnym wątku komedii ludzkiej? Aby był niepoprawnym i dalekim od klasztornej wstrzemięźliwości staruszkiem, wciąż podatnym na czysto ludzkie podniety? (…) nic w człowieku nie ulega uśpieniu, choćby był nie wiem jak stary”.

Namiętna przygoda z Consuelą stała się jedynie preludium do analizy tęsknoty i minionej zazdrości – uczuć nieznanych dotąd zdeklarowanemu casanovie. Tak, obok studium miłości, to tęsknota głównie jest czynnikiem organizującym wspomnienia mężczyzny. I tak jak miłość pozwalała się wyrwać ze szponów przemijania, tak tęsknota i bolesna świadomość, że nigdy nie będzie tak jak dawniej, na nowo wrzuca człowieka w otchłań śmierci. „Pod warunkiem, że nie zżera nas tęsknota, samotne życie potrafi być nie lada przyjemnością” – stwierdza bohater. Jednak towarzysząca mu przez cały czas nostalgia nie pozwala na beztroskie korzystanie z uroków życia, za to wciąż przypomina o upływającym czasie.

„Starzenie się jest niewyobrażalne dla wszystkich oprócz tych, którzy się starzeją” – to jedno ze sformułowań odkrywających znaną przecież, a przynajmniej przeczuwaną prawdę o przemijaniu. Takich myśli jest w książce wiele więcej, czasem opowieść o seksie wydaje się być po prostu przykrywką dla rozważań o starości. Rozważań oczywistych, choć odrzucanych.

Apogeum tematu śmierci i podeszłego wieku przypada na wspomnienie o odejściu przyjaciela – rodzina George’a skazała bliskiego sobie człowieka na straszliwy, powolny zgon – przez odłączenie aparatury utrzymującej go przy życiu. George po kilkudniowych męczarniach odzyskał nagle siły witalne, pragnąc bliskości żony udowodnił, że owa wysławiana przez bohatera chuć ulega zagładzie dopiero w momencie śmierci człowieka. Ale obrazy miłosnego zespolenia bądź potencjalne sceny erotyczne ukrywają to drugie przesłanie tekstu – odwieczny lęk człowieka przed nieuchronną w końcu śmiercią. Wiele zagadnień uniwersalnych porusza w swojej powieści Philip Roth, ale wszystkie splatają się w tym właśnie punkcie: w obawie przed przemijaniem.

Autor „Konającego zwierzęcia” łączy w powieści w powieści tradycyjny i nieco nawet staroświecki styl opisu z ponowoczesną tematyką. Książkę czyta się jednym tchem. Philip Roth umiejętnie wykorzystuje zmysł ironii (ujawniający się w drobiazgach, choćby w temacie pracy dyplomowej jednej ze studentek – „100 sposobów perwersyjnych zachowań w bibliotece”). Mimo głównego tematu powieści – motywu seksu w wieku podojrzałym, nie ma mowy o pornograficznym wydźwięku książki.

„Konające zwierzę” ujawnia podświadomie i skrzętnie ukrywane dążenie człowieka do zaspokajania własnych potrzeb. Wykazuje, że zatapianie się w namiętnościach czy po prostu konsekwentne realizowanie swoich pragnień jest próbą ucieczki od myśli o przemijaniu i nieuchronności śmierci. Czy rzeczywiście chuć, tytułowe zwierzę, ginie dopiero razem z człowiekiem? Czy człowiek umiera, kiedy świat marzeń zastępuje mu rzeczywistość?

„Konające zwierzę” to połączenie tych wątków – siły witalnej, oznaki żywotności i szansy na przetrwanie z destrukcyjną i ostateczną mocą śmierci. Współczesna powieść o odwiecznych dylematach i lękach.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2016,Egzemplarz recenzencki,Mam,
"Jak wiadomo, jestem niezmiernie wrażliwy na kobiecą urodę. Każdy z nas ma jakąś słabostkę, a moją jest właśnie ta. Widok piękna zaślepia mnie na wszystko dokoła. Studentki wchodzą na pierwsze zajęcia, a ja niemal natychmiast wiem, która dziewczyna jest dla mnie."

Philip Roth jest jednym z największych żyjących pisarzy amerykańskich. Jego proza słynie z erudycyjności i została doceniona zarówno przez czytelników, jak i krytyków na całym świecie. Roth od wielu lat uchodzi za jednego z głównych kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla, a lista nagród, które otrzymał jest dłuższa niż lista jego publikacji. Konające zwierzę stanowi trzecią i ostatnią książkę z cyklu Davida Kepesha.

David Kepesh jest krytykiem kultury, wykładowcą akademickim oraz osobistością medialną. Kepesh jest także hedonistą, wielkim kobieciarzem, który rokrocznie romansuje ze studentkami z kursu krytyki stosowanej. Nie można jednak nazwać go mizoginem, gdyż Kepesh podziwia kobiety, zachwyca się nimi jak dziełami sztuki, jest od nich w pełni zależny i ma tego świadomość. Najważniejszym wątkiem opowieści głównego bohatera i narratora zarazem, opowieści pełnej dygresji, jest płomienny romans z dwudziestoczteroletnią Consuelą Castillo - dziewczyną z dobrego, tradycyjnego domu kubańskich emigrantów. Kepesh natomiast ma już sześćdziesiąt dwa lata i czuje dotykającą go starość.

"Potrafisz wyobrazić sobie starość? Jasne, że nie potrafisz. Ja jej sobie nie wyobrażałem. Nie mieściła mi się w głowie. Nie miałem pojęcia, na czym ona polega. Żadnego wyobrażenia - choćby fałszywego. I nikt nie pragnie więcej. Nikt nie chce oglądać starości, dopóki nie musi. Do czego to wszystko prowadzi? Tępota w tej kwestii jest wręcz wskazana."

Kepesh opowiada nie tylko historię swojego romansu ze studentką, ale mówi także o innych ważniejszych kobietach jego życia i relacji z synem. Istotne są również rozważania bohatera na temat samej natury seksu. Choć książka jest krótka, to treściowo mogłaby zapełnić kilkakrotnie więcej stron. Erudycyjność tekstu może stanowić barierę dla części czytelników, ale nie należy się od początku zrażać. Choć trzeba przyznać, że Roth uczynił ze swojego bohatera pyszałka, chwalącego się swoją wiedzą i obyciem, co potrafi irytować. Konające zwierzę jest jednak jedną z tych powieści, które warto znać, ponieważ swą tematyką dotyka bardzo ważkiej części naszego życia. A Roth, wkładający słowa w usta Kepesha, zna się na seksie i jego wpływie na człowieka jak mało kto.

"Jakiś młody facet ją znajdzie i zabierze. Widzę go. Znam go. Wiem, do czego jest zdolny, bo to jestem ja w wieku dwudziestu pięciu lat, jeszcze bez żony i dziecka; ten facet jest mną w stanie surowym, zanim jeszcze zrobiłem to, co wszyscy."

Konające zwierzę nie jest jedynie powieścią o obsesji starca na punkcie młodej dziewczyny. Powieść stanowi przede wszystkim kulturową analizę popędu seksualnego, erudycyjne obserwacje Kepesha na przestrzeni lat. W niektórych momentach powieść przemienia się niemal w esej, w kolejny wykład profesora. Jednakże teraz stary belfer ma tylko jednego słuchacza. Cała powieść ma formę monologu wypowiadanego przez Kepesha do nieznajomego. Trudno to nazwać powieścią spowiedzią, gdyż bohater się nie kaja ani nie usprawiedliwia. Jego monolog to swoiste podsumowanie najważniejszego aspektu jego życia, logiczne wytłumaczenie dla obranej przez niego życiowej drogi.

"A teraz niech śmiech ucichnie, dajmy belfrowi skończyć. Jasne, że przyjemność, doświadczenie i wiek to sprawy, które już nikogo nie obchodzą - prawda? Więc myśl sobie o mnie, co chcesz, ale dosłuchaj do końca."

http://monweg.blogspot.com/2016/06/konajace-zwierze-philip-roth.html
jeke5 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Moje spotkanie z twórczością Philipa Rotha-jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy amerykańskich-nastąpiło za sprawą powieści ,,Kompleks Portnoya". Powieść zaintrygowała mnie i spowodowała, że sięgnęłam po kolejną książkę autora pt.,,Konające zwierzę".

David Kepesh prowadzi seminarium z krytyki literackiej dla studentów jednej z nowojorskich uczelni, a do tego recenzuje książki dla radia NPR i prowadzi program o kulturze w telewizji. Jego zajęcia są bardzo popularne wśród studentek, które garną się do popularnego wykładowcy. Widok pięknych i młodych kobiet zaślepia Davida na wszystko dokoła. W wieku 62 lat poznaje 24-letnią studentkę Consuelę Castillo wyróżniającą się na tle grupy dyskretną elegancją. Dziewczyna pochodzi z zamożnej rodziny kubańskiej mieszkającej od lat w Jersey. Consuela pomimo swojej nobliwości i wypielęgnowanemu stylowi bycia jest doskonale świadoma siebie, swojej siły, tylko jeszcze niepewna, jak jej używać. David, który sypia ze studentkami wprowadza młodą kobietę do swojego świata.

Pożądanie, chuć, seks-o tym myśli cały czas podstarzały wykładowca i krok po kroku zmierza do tego, by trafić do łóżka z Consuelą. Zaprasza ją do teatru, na drinka, do domu, aby posłuchać muzyki klasycznej. Gra na pianinie i stwarza romantyczną, uwodzicielską atmosferę, by spotęgować uczucie upojenia ostatecznie prowadzące do finału. Davida pociąga w Consueli nie tylko młodość, ale też nietypowość, drobne niespodzianki i naiwna szczerość. Odczuwa lęk przed jej utratą, myśli o niej ustawicznie, jest coraz bardziej zazdrosny.

Przepastna różnica wieku dla większości ludzi jest gorsząca, ale dla Consueli jest atrakcyjna. Przeciętny człowiek widzi w takim związku erotyczne i niesmaczne dziwactwo, odpychającą farsę, ale niektóre dziewczyny uważają starszych mężczyzn za atrakcyjnych. Autor rozważa dlaczego istnieją takie związki, co kieruje kobietą i mężczyzną w takim układzie. Intymna zażyłość ze starszym mężczyzną daje młodej kobiecie poczucie władzy, jakiego nigdy nie zazna w układzie z młodym partnerem? Korzysta z uroków uległości i panowania na zmianę? Znajduje się w centrum uwagi mężczyzny, jest obiektem pożądania i wkracza w zamknięty do tej pory dla niej świat?
A starszy mężczyzna zdaje sobie sprawę, że już nigdy w życiu nie dostanie w swoje ręce doskonałego ciała młodej kobiety? Ulega nadal silnemu impulsowi pożądania? Jest świadomy, że niebawem jego ciało ulegnie uwiądowi i przestanie się liczyć? Ostatnie akty i strach przed starością?

David Kepesh szczerze dzieli się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na temat starości. ,,Pomyśl o starości w ten sposób: zwykły, codzienny stan życia wiszącego na włosku. Nie da się ominąć prawdy o tym, co wkrótce nas czeka. O ciszy, która otoczy na na zawsze. Poza tym wszystko toczy się jak dawniej. Poza tym człowiek pozostaje nieśmiertelny aż do końca życia."
Bunt przeciwko zegarowi biologicznemu odbierany jest przez społeczeństwo jako afront, ale David twierdzi, że w starym człowieku podniety nie ulegają uśpieniu. W młodości porzucił żonę, syna i popłynął z nurtem rewolucji seksualnej przypadającej na lata sześćdziesiąte XX wieku. Na starość nie zmienił swoich przyzwyczajeń.

,,Konające zwierzę" to powieść inteligentna, szczera, prowokująca, z czarnym humorem i nie sposób uciec od myśli, że Philip Roth zawarł w niej spostrzeżenia z własnego życia. Tytuł książki znamienny, adekwatny do treści i rozważań głównego bohatera o pożądaniu i starzeniu się. Czytało mi się bardzo dobrze i na pewno sięgnę po inne powieści autora.
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com
asurowiec plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-03-23, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Przeczytałam książkę do końca, ale szczerze mówiąc nie porwała mnie. Jak dla mnie zbyt wulgarna i perwersyjna. Wątek znany, szczerze mówiąc bardzo mi bliski osobiście, tylko nasz związek był (jest) o wiele głębszy... właściwie trwa do dziś, tylko w sferze mentalnej. To coś pięknego, dlatego, że granica w naszym przypadku nie została nigdy przekroczona. Cudowne jest to, że dwie osoby, które dzieli ogromna różnica wieku wierzą, że są 2 połówkami tej samej pomarańczy. Związek dusz, który być może byłby pogłębiony albo zerwany przez cielesne doznania, dlatego tej granicy nie przekroczyliśmy do dziś. To coś pięknego ...W tej książce podobało mi się, że jest wiele odniesień do literatury, min. "Bracia Karamazow" i in. Koniec jest bardzo optymistyczny. Zwyciężają ludzkie odruchy - wykładowca- kochanek jedzie do szpitala do Consueli Costello - jego studentki (będącej po operacji - rak). Romans naznaczony tragizmem. Książka zdecydowanie nie dla wszystkich. Oceniam na 4
Natalia_Katarzyn plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-01-19, Na półkach: Przeczytałem,2014 (52 książki),Z biblioteki,
W moje ręce trafiło "Konające zwierzę" autorstwa Philipa Rotha. Za twórczość tego pisarza zamierzałam zabrać się już dawno, bo natknęłam się na kilka recenzji jego książek i byłam ciekawa jak ja odbiorę jego powieści. "Konające zwierzę" traktuje o siedemdziesięcioletnim wykładowcy i publicyście kulturalnym, który wspomina swój romans z dwudziestokilkuletnią kobietą o kubańskich korzeniach - Consuelą. On miał wtedy ponad 60 lat. Dla mnie ta historia jest zapiskiem doświadczeń bohatera związanych nie tylko z rewolucją seksualną, ale także z jego własnymi doświadczeniami erotycznymi, nie tylko związanymi z romansem, który jest głównym wątkiem. Szczerze mówiąc wiele momentów było dla mnie wręcz niesmacznych i bardzo naciąganych, co sprawiło, że nie czytało mi się dobrze tej powieści. Czytając określone fragmenty tejże książki sama wracałam pamięcią do czasów studenckich i jak pomyślałam, że któraś z moich koleżanek (albo nawet ja sama) mogłaby "polecieć" na wykładowce w wieku 60+ to, aż mnie wzdrygało. Chyba dlatego, że po pierwsze raczej żadnej nie przeszło przez myśl, żeby pakować się do łóżka jakiemukolwiek wykładowcy; a po drugie dlatego, że starsi doktorzy czy też profesorowie przeważnie byli u nas strasznie zdziwaczali, przez co byli traktowani przez studentów bardzo pobłażliwie. Swoją drogą to mnie trochę przeraża, że rzadko trafialiśmy na kogoś, kto był dla nas naukowym autorytetem.

Nie wiem - może kogoś pociągają starsi panowie (chociaż dla mnie to już gerontofilia), aczkolwiek to dla mnie rzadkość (a przynajmniej niewiele kobiet się do tego przyznaje). Mimo wszystko ciężko mi jest sobie wyobrazić, żeby mężczyzna w podeszłym wieku miał kobiet niemalże na pęczki. Dlatego też w znacznej części ta powieść była dla mnie nie tylko śmieszna, ale poniekąd żałosna, bo politowanie dla głównego bohatera przysłoniło mi jakiekolwiek walory "Konającego zwierzęcia".

Może ja się nie znam i nie dostrzegam tego jak dobrą książkę przyszło mi przeczytać, ale jakoś nie mogłam jej zbytnio zdzierżyć. Na szczęście nie jest to długa książka - wręcz przeciwnie, jest to wydanie broszurkowe, co pozwoliło mi ją szybko zmęczyć.

Dajcie znać czy czytaliście tą książkę i jakie macie odczucia, bo zastanawiam się czy jestem sama, czy też po prostu nie znam się i mam fatalny gust literacki;].
kasiajurcz plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-15, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2013,
Poruszająca historia. Zmusza do refleksji nad sensem miłości. A może jej braku?
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Po książkę sięgnęłam pod wpływem promocji filmu "Elegia" ale jeszcze przed obejrzeniem go. I znów trzeba przyznać, że film absolutnie nie oddaje klimatu panującego w książce, zmienia wiele dość istotnych zdarzeń. Książka skupia się na motywach bohaterów, Roth poddaje ich dość gruntownej analizie psychologicznej, czego film zdecydowanie nie oddał.
Katarzyna_O Linia koment
Przeczytane:2016-10-10, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jenny777 Linia koment
Przeczytane:2013-02-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,głośne tytuły i arcydzieła,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Olena Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki (2012),Mam,
agni79 Linia koment
Przeczytane:2010-02-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów