Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Król demon

Cinda Williams Chima

Ocena ( 10 osób )
5.1
Wydawnictwo: Galeria Książki
Data wydania: 2011-06-29
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-62170-26-5
Liczba stron: 560
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Tala_1986

Cinda Williams Chima swoją przygodę z pisaniem rozpoczęła w trzeciej klasie szkoły podstawowej. Zaczęła od pisania opowiadań i poezji, aby w gimnazjum przejść już do pisania powieści. Na swoim koncie ma dwie serie wydawnicze. Siedem Królestw jest jedną z nich, a rozpoczyna ją właśnie Król demon.

 

Han Alister od chwili swoich narodzin ma na nadgarstkach srebrne bransolety, całkowicie pokryte runami, które wydają się magiczne, ponieważ rosną razem z nim i w żaden sposób nie można ich zdjąć. To właśnie one stały się jego znakiem rozpoznawczym, kiedy Han stał na czele gangu Łachmaniarzy, a także okazały się źródłem jego przezwiska. Jednak naszego bohatera poznajemy już po zerwaniu przezeń ze złodziejskim życiem. W tej chwili jedynym celem chłopaka jest utrzymanie i zapewnienie wyżywienia jego matce i młodszej siostrzyczce.

 

Nasz bohater ma jednak niesamowity talent do... pakowania się w tarapaty. Tym razem nie stało się inaczej - z tą jednak różnicą, że Han nawet nie podejrzewał, jak bardzo jego decyzja może być brzemienna w skutki. Podczas jednego z polowań w górach, Han razem z Tancerzem natykają się na trzech młodych magów. W wyniku tego spotkania chłopak zmusza Micaha Bayara do porzucenia drogocennego i potężnego amuletu, który później w wyniku impulsu nasz bohater zabiera ze sobą. Okazuje się, że amulet należał kiedyś do jednego z najpotężniejszych czarnoksiężników, którego zwano Królem demonem. To właśnie on o mało nie zniszczył świata ponad tysiąc lat temu. Właśnie z jego powodu nad Hanem zawiśnie straszne niebezpieczeństwo, ponieważ ród Bayarów nie cofnie się przed niczym, aby odzyskać potężny artefakt.

 

Równolegle poznajemy historię księżniczki, Raisy ana’Marianny, która powróciła na dwór królewski z kolonii Demonai, z której pochodzi jej ojciec, aby przygotować się na szesnaste święto swojego imienia. Zostanie wtedy uznana za prawowita następczynię tronu oraz uzyska możliwość wyjścia za mąż. Do tej drugiej możliwości księżniczka jednak w ogóle się nie pali, ma nadzieję, że jeszcze długi czas będzie mogła cieszyć się swobodą i wolnością. Jednak okazuje się, że jej matka, królowa Marianna, ma zupełnie inne plany wobec Raisy. Niestety, wiążą się one z zerwaniem prastarych praw rządzących Siedmioma Królestwami. Księżniczka musi ratować się bardzo szybko i podjąć niełatwą decyzję, aby w Fells nie doszło do wojny domowej z tego powodu.

 

Drogi tej dwójki przetną się w nieoczekiwanych okolicznościach. W ten sposób ich światy, tak od siebie odległe, wprost zadrżą w posadach.

 

Historie głównych bohaterów rozgrywają się równolegle, a rozdziały im poświęcone następują naprzemiennie. Jednak przejścia pomiędzy nimi są bardzo płynne i historie zachowują ciągłość, więc czytelnik nie ma szans nadmiernie się zagubić. Dużą zaletą jest także pomysłowość autorki, która świat, będący tłem dla fabuły, oraz prawa nim rządzące, stworzyła w taki sposób, że raczej nie przypomina on żadnego z wymiarów, o których mogliśmy czytać do tej pory w powieściach fantasy.

 

Autorka zadbała również o to, aby powieściowi bohaterowie byli zarysowani bardzo wiarygodnie i wyraziście, a ich charaktery swoiście się uzupełniały. Z całą pewnością wielu czytelników identyfikować się będzie mocno z Hanem Alisterem. Chłopak miał bowiem naprawdę ciężkie życie i często, aby przeżyć, musiał się uciekać do gangsterki. Potrafił jednak zrezygnować z tego procederu w obawie o życie swojej rodziny. Han jest inteligentny, sprytny i bardzo przebiegły. Życie w Łachmantargu nauczyło go, jak przetrwać nawet w najtrudniejszych sytuacjach. Nieco gorzej jest w przypadku Raisy, której niezdecydowanie i zmienność potrafią mocno irytować. Księżniczka miejscami wydaje się po prostu głupiutką pannicą, której tylko amory i pocałunki w głowie.

 

Książka, pomimo pewnej schematyczności (biedny chłopak okazuje się kimś niezwykłym i to od niego w znacznej mierze zależy los Siedmiu Królestw), jest wciągająca i intrygująca. Mamy tu do czynienia z wartką akcją, której nie przerywają zbędne opisy. Fabuła jest sprawnie skomponowana i poprowadzona, pomimo swojej prostoty i przewidywalności wywołuje więc dreszczyk emocji u czytającego. Natomiast język powieści jest bardzo żywy i swobodny, więc książkę czyta się bardzo szybko. Król demon to dobra lektura na długie, zimowe wieczory dla czytelników w każdym wieku. To książka, po którą z pewnością sięgnąć warto.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
roksana85 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,Wyzwanie Initium - fantastyka,
Niezła intryga i ciekawi bohaterowie. Wartą ją mieć chocby tylko dla okładki - wszystkie są śliczne ;)
karli49 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-07-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2014 - czytasz jedną książkę tygodniowo,
opowieśc o księżniczce Raisie którma zostać królową
sol47 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-03, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,Mam,
Czyta się szybko i przyjemnie, ale ta książka to nic wyszukanego. Treścią i językiem nie powala, ale to dobra i wciągająca lektura na nudne wieczory.
Mamut plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-25, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,ROK 2013 PONAD WYZWANIE,
Han pod sam koniec książki w końcu pozbywa się bransolet, ale wcale nie podoba mu się to, czego się o sobie dowiaduje. Księżniczka Raisa, odważna lecz dość lekkomyślna dziewczyna decyduje o swoim losie. To bardzo dobry, gruby tom doskonałej fantastyki. Sądzę, że ekranizacja byłaby równie porywajaca jak filmy z cyklu "Władca pierścieni" i "Harry Potter", a na pewno ciekawsza. Tu nie ma (jak na razie) dziwacznych stworów, tylko magowie, kupcy, rycerze... w zasadzie czyta się jak powieść toczącą się w średniowieczu.
Shi4 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-27, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 (190) książek w 2013,Fantastyka,Mam,
Książka niby skierowana do nastolatków (16 lat to wiek głównych bohaterów), jednak może spodobać się także starszemu czytelnikowi. W pierwszej połowie książki historia Hana przeplata się z historią księżniczki. W pewnym momencie ich losy stykają się. Ale aby dowiedzieć się co z tego wyniknie koniecznie trzeba przeczytać kolejne tomy, za co myślę, że się zabiorę, bo seria przypadła mi do gustu, a akcja naprawdę potrafi wciągnąć.
olasob17 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-04-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książkę pochłonęłam jednym tchem. Nie wiem czemu ale Han przypomina mi ciut Harrego Pottera... Gorąco polecam!!!
Alf plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-03-09, Ocena: 5, Na półkach: Chcę przeczytać,52 książki - 2013,
Książka fantasy, pokazująca trudy życia, w przepięknym, choć, także pełnym zła świecie. Wiele tajemnic, i ciekawych przygód, świetnie ubarwiają tą książkę.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Sumire Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
karolina_c Linia koment
Przeczytane:2013-10-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
aniaraven Linia koment
Przeczytane:2014-11-13, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
andr Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ironicperson Linia koment
Przeczytane:2014-09-18, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
aishiteru Linia koment
Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Król demon Młot Thora
Rick Riordan
Okładka - Król demon Ukryta łowczyni
Danielle L Jensen
Okładka - Król demon Big Red Tequila
Rick Riordan
Okładka - Król demon Na skraju jutra
Hiroshi Sakurazaka
Okładka - Król demon Apollo i boskie próby. Tom 1. Ukryta wyrocznia
Riordan Rick
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów