Recenzja redakcji granice.pl

Data wydania: 2012-06-05
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-6274-502-9
Dodał/a recenzję: Sławomir Krempa

Bardzo często zdarza się, że najciekawsze zjawiska w literaturze popularnej rodzą się z dala od sensacyjnych okładek kolorowych pism, od czołówek list bestsellerów - tych, za pozycję na których trzeba zapłacić czy tych, o pozycji na których decyduje ilość środków wyłożonych na promocję w danej sieci. Bardzo często to, co najciekawsze, znaleźć można w niewielkich, niszowych wydawnictwach, specjalizujących się w wydawaniu i publikowaniu literatury konkretnego nurtu czy regionu. Tak rzecz się ma w przypadku "Księgi Ogni" Jane Borodale, która ukazała się nakładem Domu Wydawniczego Mała Kurka.

Rzecz dzieje się w Anglii może 200 lat temu. Młoda dziewczyna, urodzona i mieszkająca we wsi Agnes, staje w obliczu poważnego problemu. Pochodzi z rodziny wielodzietnej, która właśnie w wyniku procesu ogradzania w Anglii właściwie traci szansę na godne bytowanie. Tymczasem sama Agnes w wyniku gwałtu, zachodzi w ciążę. Za żadną cenę nie chce zostać żoną mężczyzny, który jest ojcem jej dziecka. Tymczasem dla kobiety samotne wychowywanie potomka niesie nie tylko niesławę. Może mieć również o wiele dalej idące konsekwencje.

Agnes wyrusza więc w podróż do Londynu - do miasta, w którym ma szansę zniknąć i wtopić się w tłum. Tu zatrudnia się jako pomocnica wytwórcy fajerwerków - niejakiego Blacklocka. Jednak wstydliwy jej "problem" nie znika. Jak prosta, choć bardzo inteligentna, dziewczyna z małej wioski poradzi sobie w wielkim, nieszczególnie przyjaznym wobec obcych Londynie? Czy podoła wyzwaniom, jakie postawi przed nią los? Nad tym z pewnością zastanawiać się będą czytelnicy powieści Borodale.

Powieści znakomitej zresztą, a to z wielu względów. Przede wszystkim ogromnie udała się autorce kreacja głównej bohaterki. Agnes czytelnik poznaje bardzo dokładnie. Jej życzliwość, odpowiedzialność, przedziwne połączenie dojrzałości z prowincjonalną naiwnością szybko zjednają dziewczynie wiele sympatii ze strony czytelników. Jej sytuacja jest nie do pozazdroszczenia. Z jednej strony nie chce opuszczać domu - widzimy jej bliskie, choć momentami nieco szorstkie związki z rodziną. Z drugiej - wie, że pozostanie w rodzinnej wsi ściągnęłoby na bliskich niesławę, a być może i poważniejsze problemy. Agnes ma odwagę, by podjąć naprawdę trudną decyzję w ważnym momencie. Jej naiwność i strach łączą się z zaradnością i pragnieniem podejmowania się trudnych wyzwań.

Docenia to Blacklock - nauczyciel i mistrz, który musi być chyba świadomy sytuacji podopiecznej. A jednak łamie utarte schematy myślenia, nie ocenia Agnes przez pryzmat konwenansów czy obyczajów, lecz zwracając uwagę na to, ile nasza bohaterka potrafi i ja bardzo stara się odnaleźć w nowej rzeczywistości.

Rzeczywistości, którą stale opisuje poprzez pryzmat i porównania lz naturą. Przenikliwość Agnes musi budzić zdumienie w jej nauczycielu - jak zresztą budzi je u czytelników.

Do tego problemy, by tak rzec, uniwersalne. Samotne macierzyństwo. Leżące na stosie śmieci noworodki. Unikanie przyznania się do tego, że było się ofiarą gwałtu. Pragnący krwi tłum - nawet, gdyby przelana miała być krew sprawiedliwego. Zrządzenie losu, które sprawić może, że człowiek w jednej chwili stacza się na samo dno bądź wynoszony jest na szczyt. To wszystko - tak odległe i tak bliskie. To wszystko przecież było, jest i będzie. To odnajdujemy w "Księdze ogni" Jane Borodale. W powieści wyjątkowej urody._

monweg plusminus Linia koment
Przeczytane:2017-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki - 2017,Egzemplarz recenzencki,Mam,
Kiedy ukrywasz coś, co okryje hańbą Ciebie i całą Twoją rodzinę... ucieczka wydaje się najlepszym rozwiązaniem...
Anglia, rok 1752. Agnes Trussel, bohaterka powieści Księga ogni, siedemnastoletnia dziewczyna z małej wioski w Sussex, po haniebnym gwałcie postanawia pozostawić za sobą przeszłość i ucieka do Londynu. Tu, kierowana ręką bożą trafia do warsztatu pirotechnika Johna Blacklocka, twórcy fajerwerków. Nastolatka ukrywa niechcianą ciążę będącą następstwem jej pohańbienia. Blacklock nie jest łatwym w obejściu mężczyzną, ale mimo trudnego charakteru pracodawcy dziewczyna czuje się dobrze i bezpiecznie w warsztacie, między półkami zapełnionymi tajemnymi substancjami. Okazuje się, że jest bardzo pojętną uczennicą, czym zaskarbia sobie przychylność Mistrza. Nie zauważa, że John zaczyna darzyć ją uczuciem. A mogłoby być tak pięknie, jak w bajce. Jednak zły los przyszykował dla Agnes nowy dramat. John nagle umiera. Co teraz stanie się z ciężarną dziewczyną? Nie napiszę. Sami musicie się tego dowiedzieć.

Księga ogni to debiut literacki angielskiej pisarki Jane Borodale. Napiszę więcej - to bardzo dobry debiut, a książka jest niesamowita, ciekawa i wciągająca. Zostajemy wrzuceni do osiemnastowiecznego Londynu, brudnego, pełnego nędzy i głodu. Przechadzka ulicami angielskiej stolicy nie jest niczym przyjemnym. Jako alternatywę mamy warsztat pirotechniczny, gdzie wszystko ma swoje miejsce i gdzie króluje ogień.

Jane Borodale wykonała kawał dobrej pracy. Do napisania książki zainspirowały ją historie ludzi pozbawionych życia na Placu Tyburn w XVIII wieku. I prawdę mówiąc czuje się ukochanie historii przez angielską pisarkę. Nie koloryzuje rzeczywistości, nie ubarwia sytuacji, ani charakterów. Londyn przez nią przedstawiony jest ohydny, a postaci powieści uwalane w brudzie i zepsuciu moralnym. Do samej głównej bohaterki mam stosunek ambiwalentny. Nie da się jej do końca lubić. Zresztą uważam, że taka bohaterka świetnie wpisuje się w mroczną i odpychającą atmosferę Londynu.

Podsumowując Księga ogni to bardzo interesująca pozycja na rynku wydawniczym, w ciekawej i prostej szacie graficznej, która przyciąga oko. Wciągająca i fascynująca lektura dla niektórych czytelników będzie prawdziwym kamieniem Syzyfa, a to za sprawą wielu opisów, które mogą wywoływać uczucie znużenia. Jednak proszę, nie zniechęcajcie się, bo opowieść snuta przez Jane Borodale jest naprawdę warta poznania.

Księga ogni to powieść społeczno-obyczajowo-historyczna. Skostniałe obyczaje, dramaty, walka z przeciwnościami, wewnętrzna rozterka. Idealna dla czytelników, którzy pragną przenieść się do osiemnastowiecznej Anglii i klimatu iście z powieści Dickensa, snującego się mrocznymi ulicami jak wieczorna, duszna mgła. Zdecydowanie polecam.

Gotowi na oczyszczającą moc ognia?
ulvang plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Polecam wszystkim, którzy lubią dobrze skonstruowane powieści.
slk Linia koment
Przeczytane:2012-01-07, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,