Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Magiczne miejsce

Agnieszka Krawczyk

Ocena ( 10 osób )
5.2
Wydawnictwo: SOL
Data wydania: 2010-07-01
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788362405077
Liczba stron: 288
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Magdalena Galiczek-Krempa

Po świetnym książkowym debiucie Agnieszki Krawczyk czytelnicy z niecierpliwością oczekiwali nowej publikacji tej nietuzinkowej autorki. Na wstępie od razu należy podkreślić, że „Magiczne miejsce” ani na krok nie ustępuje pierwszej powieści Agnieszki Krawczyk „Napisz na priv”, ale udowadnia jedynie, że autorka na dobre umościła sobie miejsce w czołówce polskich autorek literatury obyczajowej.

Ucieczka z pełnego zgiełku miasta na spokojną, pachnącą naturą i swojszczyzną wieś jest motywem przewodnim „Magicznego miejsca”. Zmęczony stawianiem kolejnych kroków na politycznej drabinie kariery Witold za namową sprzedawcy nieruchomości nabywa dworek, wraz z rozciągającym się wokół, niezwykle malowniczym terenem. Mężczyzna przybywa na wieś, gdzie poznaje uroki życia blisko natury. Ze zdziwieniem odkrywa, że mieszkańcy wsi nie są zwyczajnymi rolnikami, ale zaskakującymi osobowościami, rozwijającymi własne, często bardzo dziwne hobby. Poznajemy więc właścicielkę małej manufaktury perfum, człowieka interesującego się astronomią czy miłośnika piractwa i literatury marynistycznej. Urokliwa wieś wywiera ogromne wrażenie na Witoldzie. Mężczyzna nie wie jednak, że to, co dotychczas ujrzał, to dopiero początek szalonych przygód. Witold bowiem stanie się bohaterem niezwykle wciągającego dla czytelników wątku przygodowo-kryminalnego z tajemniczym skarbem w tle.

„Magiczne miejsce” to powieść ciepła, z której emanuje ogromna dawka optymizmu. Czytelnik z wielką przyjemnością zagłębiał się będzie w coraz to nowe pojawiające się na kartach powieści wątki. A tych jest w „Magicznym miejscu” całkiem sporo. Agnieszka Krawczyk sprytnie wplata w swoją powieść także burzliwe wydarzenia mające miejsce w Argentynie w latach osiemdziesiątych XX wieku. Autorka nie skupiła się tylko na skonstruowaniu ciekawej fabuły, ale sięgnęła także po udokumentowane, historyczne zdarzenia.

Bohaterowie powieści Agnieszki Krawczyk przedstawiają szeroką gamę ludzkich charakterów. Autorka stworzyła postaci nietuzinkowe, oryginalne, żyjące własnym, często bardzo ciekawym życiem i posiadające interesującą i barwną przeszłość. Taka prezentacja bohaterów dodaje powieści wiarygodności – każdy bowiem jest inny, nie pojawiają się w książce postaci płaskie, monochromatyczne, a przez to – zwyczajnie nudne.

„Magiczne miejsce” posiada jeszcze jedną, niezwykle ważną zaletę. Pod pozorem lekkiej i spokojnej obyczajówki, autorka skrywa także wątki, które pchają czytelnika do szybkiego wertowania kolejnych stron powieści. Ukryty skarb, czająca się na horyzoncie przygoda i liczne tajemnice do odkrycia sprawiają, że „Magiczne miejsce” czyta się jak najlepszy kryminał.

Jedno jeszcze powiedzieć trzeba o powieściach Agnieszki Krawczyk: nieodmiennie wprowadzają one czytelnika w doskonały humor. Lekkość pióra, pomysłowość w tworzeniu zawiłych wątków i nietypowych intryg sprawiają, że „Magiczne miejsce” zaspokoi apetyt wszystkich miłośników zarówno relaksujących powieści obyczajowych, jak i fanów dynamicznych, pełnych zagadek książek przygodowo-sensacyjnych.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
atena plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-10-17, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,"Wyzwanie - powieści obyczajowe 2015",52 książki 2015,
Czy magiczne miejsca istnieją? Według autorki tak. Jest to Ida - mała miejscowość gdzieś w Bieszczadach, albo jak kto woli na końcu świata. Jej magiczność wiąże się z ludźmi, którzy tam mieszkają, współpracują, po prostu żyją. Pojawienie się Witolda Mossakowskiego - prawnika, pracownika ministerstwa, właściciela popadającego pałacu - może nasunąć pytanie: A co on robi w takiej "dziurze"? Jednak klimat tego miejsca, jego spokój, równowaga i harmonia, powodują, że i on odnajduje się w tym miejscu siebie. Polecam wszystkim, którzy jeszcze szukają swojego miejsca (nie koniecznie magicznego).
izabela81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-11-08, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem, 52 książki - 2015,Mam,
Jest to ciepła, pełna magii opowieść o poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi poprzeplatana tajemnicą i rozkwitającym powolnie uczuciem. Autorce w znakomity sposób udało się połączyć humor, sensację oraz romans. Nie brak również momentów smutnych, a nawet tragicznych, jest to jednak powieść optymistyczna. Liczne przygody, pomysły i ciekawostki (m.in. o perfumach, ogrodach, labiryntach, skarbach, morskich podróżach, astronomii) wplecione w fabułę są świetnym dopełnieniem.
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-19, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,
Częstym motywem opisywanym w literaturze jest wyjazd kobiety na prowincję w trudnej sytuacji życiowej. Problemy z pracą, mężczyzną, zdrowiem albo kilka takowych w hurcie sprawia, że chcą odciąć się od wszystkiego co dotychczas je unieszczęśliwiało i najpierw się pozbierać do kupy a potem rozpocząć nowe życie. A w jakim celu na prowincję wyjechałby mężczyzna?

Do lektury tej książki jakoś nie mogłam się przekonać. Kusiła mnie tematyka, zwłaszcza że na półce czeka kolejna książka autorki, jednak nie wiem czy to za sprawą okładki czy drobniejszych niż zwykle liter nie mogłam się przemóc, by zacząć. Czy treść wynagrodziła mi początkową niechęć?

Witold Mossakowski jest trzydziestopięcioletnim ważnym urzędnikiem w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i właśnie finalizuje w Kopenhadze przystąpienie Polski do Unii Europejskiej. Kiedy próbuje odespać wynik pogłębiania przyjaźni polsko-słoweńskiej otrzymuje telefon, który początkowo go denerwuje, ale perspektywicznie nie zdaje sobie sprawy jak bardzo odmieni on jego życie. A kto je wywróci do góry nogami?

Szkolny kolega Witolda - Marek Wilczyński, który jest prawnikiem od nieruchomości - ma dla niego niesamowitą propozycję. Otóż znalazł niebanalną ofertę: do nabycia jest stary dwór wraz z zabytkowym parkiem i setką hektarów ziemi w uroczej wsi o nazwie Ida, pośród ciszy oraz piękna gór i lasów. Niezbyt wysoka cena sprawia, że Witek kupuje posiadłość Tyczyńskich i wyrusza do dworu. Poznaje uroczą panią sołtys, miejscowych nauczycieli, poprzednią właścicielkę swojego domostwa, całą feerię barwnych mieszkańców miasteczka oraz młodą wielbicielkę Harrego Pottera.

Stan dworu i parku jest kiepski, więc to remont dominuje w życiu Mossakowskiego. Jednak powieść nie jest ani odrobinę nudna. Jest bardzo zróżnicowana (ale nie męczy ilością wątków), porusza wiele tematów i myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Są duchy, wyrabianie perfum, astronomia, piłka nożna, wspomniany już Harry Potter, Światła Quenna, piraci i poszukiwanie skarbów. I to nie w bajkach, ale bohaterowie naprawdę zajmują się rozwiązywaniem zagadki zatopionego skarbu, posiłkując się literaturą marynistyczną. Jest też wieża bez drzwi, skrzynia sprzed lat z wywołującą łzy zawartością, próba odtworzenia pierwotnie stworzonego w parku labiryntu, są niesamowite wnętrza odrestaurowanego dworu wraz z oryginalną mozaiką na podłodze jednego z pomieszczeń. A to nie koniec niespodzianek - jeden z poprzednich właścicieli dworu był pasjonatem Świętego Graala i dzięki temu przeczytamy sporo informacji na ten temat. O swojej skrzętnie ukrywanej tajemnicy opowie też pani sołtys... I tak zwykłą powieść obyczajową śmiało określiłabym mianem książki przygodowo-sensacyjnej. Oj, dzieje się...

W powieści nie brakuje również miłości a miłym zaskoczeniem dla mnie był fakt, że w tak małej miejscowości tak dużo się czyta i rozmawia o literaturze i to w każdym pokoleniu - od dzieciaków w szkole, poprzez nauczycieli aż po starszyznę.

Czy Witold zadomowi się w dworze Idy? Czy duchy go nie przestraszą? Jaki ma pomysł na tak duży budynek, w którym przecież nie będzie mieszkał samotnie? Jak bardzo wpłynie na mieszkańców Idy nowy członek ich społeczności a jaki będzie wpływ ogółu na Mossakowskiego? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie już w lekturze. Ja nie zdradzę ani słowa więcej, bo fabuła jest tak ukształtowana, że zniszczyłabym poszczególne zagadki i ich rozwiązywanie. Bowiem całkowicie odwrotnie do literatury kryminalnej, na odkrycie tajemnic nie trzeba czekać do końca książki, bowiem autorka dawkuje nam je stopniowo.

Niezależnie od tego, które wydanie macie okazję czytać zapewniam, że będzie tak samo zachwyceni. Bardzo podoba mi się styl autorki i jej pomysły na fabułę; jest też dużo ciekawych dialogów, dawka dobrego humoru, chwile grozy i zaskoczenia. Agnieszka Krawczyk sprawiła, że nie miałam czasu nudzić się podczas czytania i z zapartym tchem śledziłam kolejne wątki, dotyczące nie tylko Witolda, ale i sympatycznych mieszkańców Idy. Gorąco polecam Wam "Magiczne miejsce". W najbliższych planach czytelniczych mam kolejną książkę autorki, która jest drugim tomem serii Magiczne miejsce - "Dolina mgieł i róż".
archer81 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-22, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,czytam regularnie w 2013 roku,
Droga Tachykardio!
Kiedy za oknem pogoda nie sprzyja podróżom, kiedy nie mamy ochoty na spacery po parku, powinniśmy zasiąść w swoim ulubionym fotelu i oddać się lekturze książki. Najlepiej takiej, która całkowicie oderwie nas od rzeczywistości. Która sprawi, że chociaż na chwilę uciekniemy wraz z bohaterami w ich świat. Tak właśnie było gdy czytałam powieść Agnieszki Krawczyk „Magiczne miejsce” .
Wraz z Witoldem Mossakowskim przenosimy się do maleńkiej i malowniczej wioski o wdzięcznej nazwie Ida (nie wiem dlaczego, ale skojarzyła mi się ona z tytułem książki M. Musierowicz „Ida Sierpniowa”, muszę zapytać Autorki czy było to zamierzone). Witold kupuje tam zrujnowany pałac. Bo przecież „z wiekiem spada zapotrzebowanie na zysk, a rośnie na święty spokój. (jak się potem okazało to cytat z ulubionego filmu Autorki). Postanawia go wyremontować. Zaprzyjaźnia się z panią sołtys Milą, ekscentrycznymi nauczycielami Wojtkiem i Albertem, a także z właścicielką dworku. Odkrywa, że mieszkanie w takim miejscu ma swój urok. Postanawia na stałe przenieść się do Idy, a także założyć własny biznes.
Agnieszka napisała książkę pełną ciepła, humoru, miłości, marzeń i o dążeniu do celu. Dodatkowo każda strona przepełniona jest zapachem perfum, które wytwarzała w swoim domku Tekla. A także śmiechem dzieci oglądających niebo przez teleskop, na wieży domu Mili. Autorka w swojej powieści pokazała, że każdy z nas powinien mieć swoje miejsce na ziemi. Miejsce w którym będziemy mogli zapuścić korzenie na starość. Główny bohater właśnie po wielu latach podróży, w końcu postanawia znaleźć swoje miejsce. Przenosi się z głośnej Warszawy do Idy, miasteczka na końcu Polski.
Najbardziej przypadło mi do gustu to, że mieszkańcy tej małej mieściny na końcu Polski nałogowo czytali książki. I to nie byle jakie. Dzieciaki były zachwycone serią książek o Harrym Potterze. Do tego stopnia, że doszkuwiały się w Witoldzie podobieństw ze znanym czarodziejem. Oprócz tego, starsi bohaterowie lubowali się w książkach przygodowych, marynistycznych oraz w klasyce a konkretniej w „Moby Dick”. Dodatkowo Autorka nawiązywała do filmów z lat 80-tych między innymi kultowego „Miś” czy „Vabank”.
Na okładce książki widnieje informacja od Agnieszki: „Bardzo chciałam, żeby książka budziła pozytywne emocje, była ciepła i krzepiła jak cukier.” Myślę, że udało się to Autorce bez dwóch zdań.
Tachykardio, wiem, że lubisz książki z poczuciem humoru, z tajemnicą a także z pięknymi miejscami. Wiem także, że marzysz i wiesz, że te marzenia się spełnią. Jeśli znajdziesz czas koniecznie przeczytaj „Magiczne miejsce”, nie zawiedziesz się. Polecam!
asymaka plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-01-04, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki,
Bardzo ciekawie napisana zabawna historia dorosłego mężczyzny przypominającego z wyglądu Harry.ego Pottera, szukającego swojego miejsca na ziemi.
Sabinka plusminus Linia koment
Przeczytane:2011-01-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
Szklanka przyrody, garść postaci, garść tajemnic, troszkę magii, odrobina ziół, trochę aromatu, szczypta eliksiru miłosnego oraz szczypta pyłu gwiezdnego ...... to wszystko wymieszać i trafimy do pięknej , malowniczej miejscowości Ida, gdzieś na końcu Polski ....a dokładniej przeniesiemy się do tajemniczo brzmiącej nazwy książki "Magiczne miejsce" p. Agnieszki Krawczyk.
Ten przepis wymyślony jest przeze mnie, przyśnił mi się w nocy jak przeczytałam pół powieści !!! nie mogłam go nie wykorzystać :O)


"Magiczne miejsce" to historia o wysoko postawionym pracowniku MSZ - Witoldzie Mossakowskim, który kupuje zrujnowany pałac w małej miejscowości Ida, gdzieś na końcu Polski. Gdy pałac zostaje pod remontowany, postanawia tam spędzić swój zaległy urlop. Mieszkańcy okazują się niezwykle uroczymi i nieco ekscentrycznymi ludźmi, a miejscowość uroczym malowniczym miejscem z ciekawą historią , duchami i niesamowicie, niesamowitą sołtys-ową :O) Witold, zaprzyjaźnia się z mieszkańcami, staje się jednym z nich, odkrywa niezwykłe zdolności mieszkańców...postanawia .... i tu niestety musicie się pofatygować i przeczytać książkę !


Książka niezwykle pozytywna, ciepła i pełna magii. Było mi niezmiernie miło, bo poczułam się tam jakbym była wśród mieszkańców Idy. Wręcz czułam zapach ziół pani Tekli , która wytwarza perfumy, oglądała gwiazdy z dziećmi i Milą, urządzała pałac, by wreszcie uczestniczyć w święcie na cześć wiosny .....
Jednak mnie oczywiście najbardziej ujęło i ucieszyło to ,że głównym zajęciem mieszkanek jest haft i koronkarstwo!!!
Fajnie się tak przenieść w inne miejsce. Bardzo podobało mi się wplatanie cytatów, powiedzeń , czy też różnych ciekawych tytułów książek. Co jest niesamowite??? nigdy wcześniej nawet o tym nie myślałam , za sprawa książki pani Agnieszki Krawczyk i małej Alinki jestem już pewna koniecznie muszę przeczytać Harrego Pottera !!!!
"Magiczne miejsce" POLECAM !!!! komu? każdemu kto lubi przygody i zagadki, kto uwielbia takie niesamowite magiczne miejsca, marynistykę , bo w tej książce tego nie brak oraz osobom , które chcą się oderwać od dnia codziennego . Osobiście chętnie do książki wrócę , póki co muszę koniecznie zdobyć inną książkę autorki - "Napisz na priv
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mamulka14 Linia koment
Przeczytane:2016-01-12, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,Mam,przeczytane,
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-11-10, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
wusia Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Czytam,
agasam9 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
bbo Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Magiczne miejsce Słońce świeci wszystkim
Monika Szwaja
Okładka - Magiczne miejsce Suka w szołbiznesie
Pruchniewska Agata
Okładka - Magiczne miejsce Okno z widokiem
Magdalena Kordel
Okładka - Magiczne miejsce Nie tylko o łajdakach
Magdalena Kulus
Okładka - Magiczne miejsce I dobry Bóg stworzył aktorkę
Agata Pruchniewska
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów