Okładka książki - Mroczna kolekcja

Mroczna kolekcja

Wydawnictwo: HACHETTE
Data wydania: 2012-09-30
Kategoria: Kryminał, sensacja, thriller
ISBN: 9788377399200
Liczba stron: 512
Dodał/a recenzje: Sylwia Szymkiewicz - Borowska

Ocena: 4.4 (5 głosów)

Kryminały, książki sensacyjne, thrillery. Mocne horrory i nieco spokojniejsze dreszczowce. Tego typu literatura od dawien dawna gości na rynku literackim. Czemu? Przecież ludzie raczej nie lubią tragedii - szczególnie tych, mających miejsce w ich bezpośredniej bliskości. Sprawa ma się jednak zupełnie inaczej w przypadku strasznych - ba: przerażających - rzeczy, opisywanych przez autorów powieści czy reżyserów. Trzymające w napięciu od pierwszej do ostatniej strony książki od zawsze cieszą się ogromną popularnością wśród czytelników. Czy taką książką jest Mroczna kolekcja Teda Dekkera? 


Agent specjalny FBI Brad Raines, na co dzień pracujący w Denver, staje w obliczu bardzo skomplikowanej i mrożącej krew w żyłach sprawy. Wśród pustych pól w Louisville w rozpadającej się stodole odnaleziono ciało kobiety. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że to nie pierwszy taki przypadek. Od jakiegoś czasu na terenach otaczających Denver odnajdowano brutalnie zamordowane piękne dziewczyny, które na potrzeby śledztwa nazywano Pannami Młodymi. Otumanione i zniewolone, były znieczulane przez oprawcę, który następnie wywiercał w ich piętach otwory, mające być początkiem ich końca. Po ich zaklejeniu, morderca przytwierdzał ofiarę do ściany i układał ją w pozie przypominającej anioła. Następnie pozwalał, by ofiary się wykrwawiły. Z wielką przyjemnością pisał i ukrywał liścik, mający być wskazówką dla śledczych, głoszący, że to nie zabawa. Odliczanie się rozpoczęło, tylko… czy nie za późno je odkryto? Czy Brad Raines znalazł wszystkie porzucone dotychczas przez kolekcjonera ciała? Czy będzie w stanie uratować kolejne ofiary, jeśli takowe mają się pojawić? Czy odnajdzie mordercę nim ten wyruszy na poszukiwanie kolejnej Panny Młodej? Jedno jest pewne: pomocną dłoń wyciągnie do agenta psycholog Nikki Holden, Kim Peterson – patolog sądowa oraz Paradise - zamknięta w sobie dziewczyna, będąca pacjentką szpitala dla psychicznie chorych. Czy temu, raczej dość nietypowemu zespołowi, uda się rozwikłać sprawę? By się tego dowiedzieć, trzeba sięgnąć po powieść Teda Dekkera Mroczna kolekcja.

 
Początkowo powieść potrafi oczarować. Zawiera ona wszystkie elementy, które konieczne są do stworzenia solidnego współczesnego dreszczowca. Tajemnicę. Wielką zbrodnię. Obsesję. Zagadkę do rozwikłania. Życie. Próbę przeżycia. Śmierć. Podstawy Mrocznej kolekcji są więc idealne. Pomysł świetny. Przedstawienie problemu – genialne. Nic, tylko wzdychać i cieszyć się, że trafiło się na wspaniałą pozycję. Niestety, jak często bywa, powieść nie jest wolna od wad. Największą z nich da się ująć krótko: „za dużo słów”. Autor tworzy kolejne zdania, a my albo nie potrafimy pojąć sensu ich zawarcia w książce, albo musimy dojść do wniosku, że opisy są tu zwyczajnie zbyt długie. Powieść jest na tyle przegadana, że miejscami napięcie zwyczajnie opada - a to już błąd, jakiego autor tej klasy, co Dekker, nie powinien popełniać. 

 

Ted Dekker miał jednak wspaniały pomysł na powieść. Wykreował bardzo ciekawe i wyraziste postaci. Przedstawił losy bohaterów w atrakcyjny, wciągający sposób. Gdyby nie przydługie opisy i zbyt duża ilość przemyśleń poszczególnych osób, Mroczną kolekcję czytałoby się po prostu znacznie lepiej. 

Kup książkę

przesuń

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Opinie

Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 5, Przeczytałem, 52 książki 2015, Mam,
W gąszczu książek, które przeczytałam w tym roku, ta mi umknęła, więc opinia będzie uboga. Na pewno nie żałuję zakupu (oczywiście w rewelacyjnie promocyjnej cenie), bo książka naprawdę świetna. Jest i seryjny morderca i ciekawe MO i agent specjalny (a to już 3 z 3 warunków, które przyciągają moją uwagę przy doborze lektur) i wciągająca historia, ciekawe postacie i stylistycznie też bardzo dobrze napisana - czyta się ją nadzwyczajnie szybko. Może trochę Dekker przesadził jeśli chodzi o postać Brada - trochę zbyt idealny jak na agenta FBI - a przecież wiadomo, że oni swoje za uszami mają, ponadto przez charakter ich pracy nie są w stanie być idealni i mogą mieć mroczną stronę, jakieś nałogi, lekki "brak serca" albo czarny, nieprzyjemny humor. Tutaj... no cóż, idealny, przystojny, wrażliwy Brad trochę odstaje od tego, co lubię - kontrowersyjnego agenta, który z jednej strony jest genialnym śledczym, ale nie do końca przystosowanym społecznie (no ale i tacy jak Raines muszą być!). Książka trzymała w napięciu, wciągała niesamowicie. I muszę dodać na koniec duży plus dla Dekkera - postać Paradise, która wbrew stereotypom tak powszechnym w naszym życiu i pomimo bycia pacjentką ośrodka dla chorych umysłowo, jest naprawdę genialna postacią. No i chyba budziła więcej sympatii niż sam przesłodzony Brad. (Pokaż całą)
Link do opinii
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2014-09-07, Ocena: 4, Przeczytałem, 52 książki w 2014, Mam,
Książkę mogę określić jako dobrą. Jest dość gruba, a przez 1/3 długości akcja rozwija się BARDZO powoli. Ciężko mi się ją czytało, nie wiem, z jakiego powodu właściwie - trudno było się wciągnąć. Plus jednak za ciekawy zwrot akcji i intrygujące zakończenie :) (Pokaż całą)
Link do opinii
Avatar użytkownika - karamba
karamba
Przeczytane:,
Super kryminał. Wciąga i nie chce puścić! (Pokaż całą)
Link do opinii
chce ją podarować swojemu męzowi (Pokaż całą)
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:,
Koniecznie muszę ją przeczytać! (Pokaż całą)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Poziomka
Poziomka
Przeczytane:2016-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - MeaCulpa
MeaCulpa
Przeczytane:2016-03-13, Przeczytałam, Pożyczone,
Zaintrygował mnie opis... muszę to przeczytać:)
Inne książki autora
Obsesja
Ted Dekker0
Okładka ksiązki - Obsesja

Stephen Friedman prowadzi spokojny tryb życia. Jest facetem jakich wielu. A może tak mu się tylko wydaje? Pewnego dnia otrzymuje niezwykłą informację...

Adam
Ted Dekker0
Okładka ksiązki - Adam

Witajcie w świecie, w którym granice między życiem a śmiercią, fikcją a rzeczywistością zacierają się w stopniu przyprawiającym o dreszcze! Daniel Clark...

Reklamy