Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Musierowicz dla zakochanych

Małgorzata Musierowicz

Ocena ( 3 osoby )
4.3
Wydawnictwo: Akapit Press
Data wydania: 2008-02-08
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788360773574
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Zapowiadany z serii gawęd kulinarnych tom „Na Wielkanoc” wyprzedziła Małgorzata Musierowicz książką „Dla zakochanych” – pozycją, która świetnie nadaje się na walentynkowy prezent, albo na inspirację do smakowitych walentynkowych prezentów. Pomyślała też autorka nie tylko o swoich wiernych czytelniczkach, ale i o ich partnerach.

 

Książka podzielona jest na dwie części: pierwsza przeznaczona jest dla dziewczyn sięgających po gawędy ulubionej pisarki, druga, uzyskiwana po odwróceniu tomu – dla tych chłopaków i mężczyzn, którzy przyznają się do czytania książek Małgorzaty Musierowicz. Kolejne rozdziały obu części są konstruowane w miarę symetrycznie, choć różnią się treścią wspomnień, przepisami oraz literackimi i kulturowymi opowieściami o miłości. Każdy z rozdziałów jest tym razem budowany według łatwego do odczytania schematu: początkowo przywołuje Musierowicz kilka lirycznych wypowiedzi na temat stanu zakochania, odwołuje się do zamkniętych we wzruszających strofach prawd, przypomina mniej znane wśród młodzieży słowa Tuwima, Słowackiego, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Gałczyńskiego czy Szekspira. Sięga również do myśli mniej znanych autorów czy postaci, które zmieniały bieg historii. Podaje źródła cytatów – choć czasami trudno oprzeć się wrażeniu, że wyłuskiwała je ze zbiorów w rodzaju „Skrzydlatych słów” lub podręcznych zestawów cytatów na każdą okazję. Nie zmienia to faktu, że przytacza kilka pięknych sformułowań i cząstek wierszy, mało tego – w „męskiej” połowie książki doradza nawet, by wykorzystywać owe liryki przy pisaniu kartek walentynkowych. W tych literackich poszukiwaniach Musierowicz odkrywa przed młodymi odbiorcami uroki poezji (w mniejszym stopniu i prozy), przedstawia uniwersalne aspekty dawnych związków, troski, będące udziałem zakochanych; stara się rozbudzić w czytelnikach zamiłowanie do literatury.

 

Sprytnie prowadzi narrację, by wykazać za pomocą cytatów słuszność swoich sądów – tworzy minieseje, mało skomplikowane w swojej konstrukcji. Z rozważań kolejno wypływają dość tendencyjne motywy – refleksje na temat twarzy i oczu ukochanej osoby (które to szczegóły anatomiczne autorka apodyktycznie uznaje za najważniejsze, a wręcz jedyne w miłości młodych: zamiast trywializacji - idealizacja), głosu serca, rozumienia się nawzajem, problemu rozłączenia (bezpośrednio nawiązującego do kwestii emigracji zarobkowej), wpływu słowików, księżyca czy też lubczyku – najbardziej stereotypowych elementów wyobrażeń o miłości. Gawędy gęsto przeplatane są przepisami – dla dziewczyn bardziej skomplikowanymi (żeberka czy zupy), dla chłopaków – ograniczonymi raczej do wypieków i przekąsek na słodko.

 

W poradach dla facetów balansuje Musierowicz na granicy kiczu, radząc wszystko podawać w kształcie serduszka czy z dodatkiem serduszek. Czasem w przepisach trafiają się humorystyczne podpowiedzi czy ostrzeżenia nawiązujące do kulinarnych przygód autorki. Oczywiście cytaty i przepisy są wyróżnione ramką i kolorem czcionki (cytaty – brązowym, przepisy czerwonym). Żeby do opisów przysmaków łatwiej było trafić uwzględnione zostały w spisie treści. Obie części książki są zróżnicowane tematycznie –dziewczynom autorka tłumaczy zachowania i upodobania chłopaków, zgłębia tajniki ich postaw, zatrzymuje się nad sprawami ulotnymi i kruchymi, dąży do babskiego porozumienia dusz. Chłopakom przedstawia więcej anegdot z własnego życia i podpowiada, że ogromną ilością serduszek czy odrobiną romantyzmu można zdobyć serce ukochanej. Opiera się często na banałach i stereotypach. Razi przyswojony przez autorkę zwrot „Kochana Czytelniczko”, używany zarówno do odbiorczyń, jak i w opowieściach o nich. Tak wykorzystywany staje się do bólu schematyczny i wyraźnie nieszczery. Do czytelników zwraca się Musierowicz z mniejszym zaangażowaniem – „Drogi Czytelniku”, co jest łatwiejsze do zniesienia. Wielki druk w książce nadrabia małą w gruncie rzeczy ilość tekstu – ale to już prawa serii. O ile świąteczne tomy wydają się być pisane na siłę, o tyle „Musierowicz dla zakochanych” świetnie uzupełnia młodzieżowe powieści – w końcu miłość w książkach tej autorki gra przeważnie główną rolę…

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
22200116Zp Linia koment
Przeczytane:2015-11-20, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,gimnazjum,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kirjanna Linia koment
Przeczytane:2016-02-28, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
dayna15 Linia koment
Przeczytane:2016-02-02, Na półkach: Przeczytałem,z_Przeczytałam przed 2013,
Aramina Linia koment
Przeczytane:2015-04-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Przeczytane w 2014 i wcześniej,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-09-05, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Książka, dzięki której pokochasz książki. Nawet, jeśli nie lubisz czytać
Pax
Nieja i ja
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów