Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Na fejsie z moim synem

Wiśniewski Janusz L., Wiśniewska Irena

Ocena ( 4 osoby )
3.2
Wydawnictwo: Wielka Litera
Data wydania: 2012-02-08
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788363387013
Liczba stron: 448
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Kasiek

Czyżby Wiśniewski pozazdrościł Szymonowi Hołowni i postanowił napisać zwykłym, potocznym językiem książkę o sprawach ostatecznych, okraszoną informacjami z dziedziny popkultury? Oraz, jak to u tego pisarza bywa, zasypać czytelnika lawiną informacji z genetyki, fizyki, chemii i innych nauk – przede wszystkim ścisłych? Jeśli taki był jego zamysł, niestety. Nie udało się. 


A nieco to dziwne, bo intrygująca jest już choćby konwencja tekstu. Książka miała być utrzymana w konwencji rozmowy z matką, tymczasem do czytelnika trafia swego rodzaju monolog. Irena Wiśniewska postanawia napisać do ukochanego syna i powiedzieć mu to, czego za życia nie zdążyła (bo - jak większość ludzi - wierzyła, że będzie żyć wiecznie i czasu na takie rozmowy zostało jej jeszcze wiele) oraz opowiedzieć, co widziała już po zejściu z tego świata i zakwaterowaniu w piekle. 

Nie można odmówić autorowi umiejętności tworzenia niezłych, rozczulających, wzruszających momentów, które poruszają serca czytelników. Jednak tak naprawdę trudno oprzeć się wrażeniu, że Wiśniewski spisuje swoje historie przede wszystkim po to, by "błysnąć" wiedzą i zasypać czytelnika dziesiątkami ciekawostek czy anegdot z zakresu nauk ścisłych. Mamy tu więc wiele historii podobnych do tych, o których czytaliśmy już w S@motności w sieci, nieco tylko przerobionych. W książce znajdą się też wizje życia pozagrobowego postaci, które Wiśniewski ceni, lubi, podziwia, a które wplatał również w fabułę swoich pozostałych powieści.

Autor stworzył mieszankę, jak się okazuje, wybuchową. W tej książce jest wszystko: historia, teologia, podręcznik do nauk, którymi autor się zajmuje, biografie ludzi znanych, losy ludzi, którzy po śmierci trafili do piekła (losy ziemskie i "piekielne"). Gdyby autor chociaż minimalnie się ograniczył, być może jego książka mogłaby być nieco bardziej udana. W tej formie wydaje się, że to pozycja o wszystkim, ale tak naprawdę o niczym.

W dodatku Wiśniewski - o zgrozo - postanawia rozprawić się ze swymi krytykami. Jeżeli ktoś śmie krytykować to, co pisze, to znaczy, że nie dorósł, nie zna się, jest frustratem, który sam chce napisać i wydać książkę, ale mu się nie udaje. Mamy tu też masę absurdalnych historii, dziwnych, nierzeczywistych. Autor sprawia wrażenie, jakby w ekstazę wprawiało go to, jak genialną prozę właśnie stworzył. A spora część czytelników pewnie tej opinii przyklaśnie, bo choć nie będą wiedzieli, o co pisarzowi chodzi, to aby nie wyjść na niedouczonych ignorantów, postanowią pochwalić go za nowatorstwo.

Czy przeniesienie zasad rządzących współczesnym światem, Europą, Polską do nieba czy piekła jest pomysłem nowym? Zdecydowanie nie. Również uwypuklenie absurdów, z którymi stykamy się na co dzień, nie jest niczym nowym.

Oczywiście, z nowej książki Wiśniewskiego wprost bije ogromna miłość łącząca syna i matkę, co uczuciem jest szczególnym, świętym i nienaruszalnym. Tak naprawdę jednak chyba Wiśniewski posłużył się postacią Matki tylko po to, aby móc przedstawić swoje poglądy i teorie. Dlatego kobieta bez matury, która przez całe życie pracowała fizycznie, posiada wiedzę profesora chemii.

Niestety, Na fejsie z moim synem jest jedną z tych książek, wobec których większość czytelników ma ogromne oczekiwania, a które tym bardziej zawodzą. Lektura to kiepska, niezbyt dobrze napisana, z powtarzanymi po wielekroć historiami i anegdotami. To pozycja po prostu do bólu wtórna. 


szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
onesimpleidea plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-21, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,
Bardzo lubię Wiśniewskiego, ale ostatnio miałam kilkuletnią przerwę w naszych spotkaniach na kartkach papieru.Długa rozłąka sprawia, że pojawia się głód autora i jego dzieł. Tak więc, gdy ostatnio wstąpiłam do biblioteki od razu rzuciła mi się w oczy kolejna powieść Nuszy, bo tak nazywa matka swojego syna w powieści. Przyznam, że była to pozycja dosyć zaskakująca, spodziewałam się czegoś innego...Książka jest jedną wielką wiadomością fejsbukową Ireny Wiśniewskiej do syna Janusza. Co ciekawe, matka pisze do syna z samego piekła.Tutaj zdziwił mnie fakt, że Wiśniewski nie przedsatwił matki w sposób piękny, idealizowany, skazał ją na piekło, mimo iż z lektury dowiadujemy się, że nie byłą to zła kobieta. Niezwykły jest też sposób w jaki matka zwraca się do Syna, w jej wiadomościach nie ma tabu, cenzury, żaden temat nie jest wstydliwy, matka mówi o wszystkim, nawet o intymnych szczegółach. Mogłoby się wydawać, że taka relacja istnieje tylko na lini ojciec-syn lub matka-córka, książka pokazuje, że nawet z matką syn może mieć tak świetny kontakt. Chociaż to może dlatego, iż na fejsie wszystko przychodzi łatwiej, nawet rozmowa, która jest wirtualna, można w niej bezkarnie wsztsko powiedzieć drugiej osobie, niespotykając się z ostrą reakcją, która ma miejsce w spotkaniach face-to-face. Wiadomości do syna są dla Ireny nie tylko okazją do opowiedzenia jak wygląda teraz jej życie w piekle, do wyrażenia opini o wydarzeniach przeszłych i obecnych, ale także do powiedzenia tego, na co nie było czasu,odwagi i okazji w życiu doczesnym. To taka wewnętrzna spowiedź Ireny. Swoją drogą w książce urzeka humor z jakim Irena opwiada wydarzenia z piekła: jak cały piekielny świat cieszy się z istnienia fejsa, bo to źródło grzechu i okazja do jego rozpowszechniania, z humorem są przedstawiane wszystkie czarne postaci jak Hitler, Stalin, gwiazdy kina, literatury, muzyki. Irena pisze w osobliwy dla niej sposób, który nadaje książce odpowiedniego charakteru. Mimo, że to kobieta nie wykształcona, wieczność w piekle pozwala jej na zgłębianie wiedzy, na którą nie miała czasu za życia. Wiśniewski odwalił tutaj kawał dobrej roboty i wielkie brawa i ukłony dla niego ode mnie za tak fajnie, lekko, z humorem, a często na poważnie napisanie książki. Nasze spotkanie uważam za udane, niebawem umawiam się na kolejne :)
pinkcafe plusminus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Wydaje się być ciekawa.
rena-56-56 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
"Dzisiaj w piekle były urodziny Hitlera.
I się synuś działo.(...) Bo Adolf H. jak mało kto zasługami swoimi Piekło rozpowszechnił."
"Kogo tam, synuś, spotkać można! (...) Hemingway przychodzi przeważnie już mocno napity. Hawańskiego cygara z ust nie wyjmuje (...) Czasami tam także Wyspiańskiego, Przybyszewskiego , Leśmiana i Wojaczka widuję. Co gatunek Polonicum sapiens w Piekle ku radości mojej ogromnej bardzo popularyzuje".
(...) Bogu dzięki, u nas w Piekle jakość grzechu, a nie ilość się liczy."
Itd. ! To tylko mikrocząstka tekstu, który wciąga niepomiernie. Czego tam nie ma !
Do tego - język, którym matka pisze do syna na fejsie z Piekła - bardzo specyficzny, skrzący się dowcipem i złośliwościami.
Lektura przyjemna, odkrywająca wiele ciekawostek z życia sławnych ludzi. Polecam !
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Fleur Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Kamulka84 Linia koment
Przeczytane:2014-04-08, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 1, Na półkach: Mam,
iwan Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,Mam,
break
Okładka - Na fejsie z moim synem Morze po kolana
Kołodziejczyk Marcin, Podolec Marcin
Okładka - Na fejsie z moim synem Grand (mk)
Janusz L. Wiśniewski
Okładka - Na fejsie z moim synem Pakiet: Dotyk Crossa/Płomień Crossa/Wyznanie Crossa
Sylvia Day
Okładka - Na fejsie z moim synem Grand (audio CD)
Janusz L. Wiśniewski
Okładka - Na fejsie z moim synem Kulminacje (audio CD)
Joanna Jodełka
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów