Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Na Gołasa

Agnieszka Gołas-Ners

Ocena ( 1 osoba )
3.0
Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2008
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788324708215
Liczba stron: 248
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Dla miłośników Kabaretu Starszych Panów, „Czterech pancernych” czy choćby komedii Stanisława Barei nie lada gratką są publikacje dotyczące występujących tam aktorów. W nurt biograficznych wywodów wpisała się i Agnieszka Gołas-Ners, córka Wiesława Gołasa, przeprowadzając z artystą wspomnieniowy wywiad-rzekę. Tak powstała książka „Na Gołasa” (tytuł da się też odczytywać jako „na golasa”, co jest trafnym zobrazowaniem swoistego ekshibicjonizmu).

 

Ma książka charakter autobiografii – Gołas relacjonuje swoje życie, począwszy od rodzimych anegdot dotyczących przyjścia na świat, szkół czy dziecięcych przyjaźni. Opowiada o swoich rolach – życiowych, teatralnych czy filmowych, o relacjach z innymi ludźmi, o tym, co dla niego najważniejsze. Trzeba przyznać, że Agnieszka Gołas-Ners w roli dociekliwej dziennikarki sprawdza się doskonale – wydobywa z wywodów ojca to, co najważniejsze i najciekawsze, prosi o uściślenia bądź wyjaśnienia, współtworzy historię Gołasa przytaczając zapamiętane historyjki. Jako że zna pozakulisowe okoliczności wielu sytuacji, uzupełnia czasem opowieści rozmówcy swoimi opiniami i spostrzeżeniami, przypomina i dopowiada – nigdy jednak nie przesłania sobą bohatera książki.

 

Rodzinne relacje między rozmówcami sprawiają, że czytelnik ma wrażenie uczestniczenia w przyjacielskiej lekkiej (choć i bardzo szczegółowej) pogawędce. Pogawędce, która toczy się zgodnie z życzeniem najbardziej nawet wymagających czytelników – bo nie pozostawia wrażenia niedosytu (nie rodzi też uczucia przesytu!), prezentuje wszystko to, co interesuje odbiorców. W opowieści Gołasa cenne są poza typowo biograficznymi punktami i informacje ulotne –wspomnienia o uczuciach czy wrażeniach. Nie ukrywam, że najwięcej radości sprawiły mi przytaczane niemal bez przerwy anegdoty z planu filmowego bądź zza kulis. Gołas nie tai, że aktorzy często robią sobie dowcipy, stroją żarty z kolegów. To, co było domeną satyryków – chęć rozśmieszenia estradowego partnera niespodziewaną dodatkową puentką czy nieprzewidywalnym zachowaniem – było wielokrotnie udziałem i Gołasa. Opowiada on więc o podobnych psikusach i reakcjach kolegów, przywołując kolejne dowody na pomysłowość i poczucie humoru przedstawicieli środowiska aktorskiego. Wśród pytań znajdują się takie, które dotyczą faktów z życia Gołasa, ale i ogólniejsze – na przykład „co cię śmieszy”. Podpiera się autorka książki niekiedy fragmentami recenzji czy wywiadów z ojcem, wpasowując je w rozmowę (a zaznaczając większym wcięciem i przypisem).

 

Poza rozmową z ojcem stara się Agnieszka Gołas-Ners zbudować i portret według innych: przeprowadza zatem szereg małych wywiadów ze współpracownikami Wiesława Gołasa, jego przyjaciółmi bądź bliskimi. Często krótsze wypowiedzi służą do ilustrowania danych tez lub opisywanych sytuacji. Cytaty zaznaczane są niewielkim wcięciem i kursywą – jednak lekturę utrudnia fakt, że książka została złożona czcionką bezszeryfową, w której niewielka jest różnica między pismem prostym i pochylonym, gorzej też ze względów technicznych śledzi się taki tekst. Nie został wyróżniony dłuższy fragment wypowiedzi żony Wiesława Gołasa – podpisany na końcu, bez wprowadzenia dotyczącego zmiany narratora…

 

Książka zawiera mnóstwo zdjęć (czarno-białych) – kadrów z filmów, zdjęć z planu, dokumentacji estradowej (są tu fotografie m.in. z zapomnianych dziś kabaretów Jerzego Dobrowolskiego i słynne „filipinki” w wykonaniu Gołasa, Kobuszewskiego, Dziewońskiego i Kobieli. Jest co czytać, a i archiwum fotograficzne nie rozczarowuje. Całości dopełnia rejestr ról teatralnych, filmowych, spis nagród i widowisk telewizyjnych, w których Wiesław Gołas brał udział. Gratka dla wielbicieli.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 3, Na półkach: 26 książek w 2014r,Nie zachwyca. Nie wciąga. Nic szczególnego.

Jest to wywiad córki z ojcem. Ojciec opowiada o swojej pracy. Teatr- kabaret- teatr - kabaret.
O życiu prywatnym tak, żeby nic nie powiedzieć. Zbór mniej lub bardziej śmiesznych anegdot ze sceny. Wiele pochwał i zachwytów nad swoim talentem i pracowitością. Książka miejscami odstręcza. Mimo mojej sympatii do W.Gołasa miałam ochotę ją zamknąć i nigdy nie otwierać. Nadzieja, że dalej, na innej karcie, doszukam się czegoś ciekawszego, popychała mnie w czytaniu. Nadzieja zmarła na ostatniej stronie. Niestety płonna.

Fotografie które możemy tam obejrzeć też przedstawiają scenę. Na początku widzimy dwie, może ze trzy foty z domu rodzinnego. Nic ponad. Czyli widzimy takiego samego obcego W.Gołasa na ekranie i w książce. Kto chciałby się czegoś więcej dowiedzieć niech poszuka w wikipedii, bo w tej biografii szukanie na nic. Mimo sezonu w tym lesie grzybów nie ma.


"Magda ma absolutna rację: tak ze mną jest. ale nie mogę już tego zmienić. Nie lubię jeździć, wszystko już zobaczyłem i przeżyłem. Męczy mnie szum, ruch, hałas. Ostatnio nawet ćwiczę się w zasypianiu bez dźwięków, bez mojego radyjka. Cisza. Teraz jest u mnie czas na ciszę". Str.227.


Tak czuje się w. Gołas. I ja się tak czuje po przeczytaniu tej książki. Zmęczona.


te czasy, które minęły, były...
"Straszliwie ciężkie i cudowne. Cudowne artystycznie. W wypadku satyry wychodziły wówczas wspaniałe, uczciwe rzeczy. Dzisiaj jest tyle kabaretów, tylu utalentowanych aktorów, których podziwiam za ich chęci do pracy i zapał. Ale - znowu będę zrzędą - u nich to wszystko idzie na ilość, jest jakby nieprzetrawione. U nas szło o jakość" Str. 224. *

W takim tonie - toniemy w ciemnych głębiach lektury...

* łatwiej jest zasmucać, Ewa Mazgal - "Gazeta Olsztyńska", 25-27 II 1994.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
marian51015 Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
kiki94kms Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
Okładka - Na Gołasa Córka pirata
Margaret Cezair-Thompson
Okładka - Na Gołasa Prawda
Neil Strauss
Okładka - Na Gołasa Pokusa czerni
Carter Wilson
Okładka - Na Gołasa Ostatnie wyjście
Federiko Axat
Okładka - Na Gołasa Dotyk
Claire North
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów