Recenzja redakcji granice.pl

Kup Teraz

Obraz 3D

Andrzej Mleczko

Ocena ( 0 osoby )
Wydawnictwo: Iskry
Data wydania: 2011-10-15
Kategoria: Rozrywka, humor
ISBN: 978-83-244-0174-1
Liczba stron: 176
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Danuta Szelejewska

Andrzej Mleczko jest powszechnie znanym autorem rysunków satyrycznych. Charakterystyczna dla niego metoda komentowania codziennego życia Polaków nie tylko bawi i zadziwia, ale również daje wiele do myślenia. Wydarzenia, których jesteśmy świadkami, stały się przedmiotem zainteresowania satyryka, co zostało zilustrowane w sposób humorystyczny oraz refleksyjny. Do rąk czytelnika trafia kolejny album wydawnictwa Iskry, w którym autor - łącząc słowo z obrazem - po mistrzowsku przedstawił wszystko to, co warte jest komentarza.

 

W kilku rozdziałach znalazły się świetnie zobrazowane przejawy zwykłej, szarej codzienności każdego z nas. Na to, co wielokrotnie jest powodem zdenerwowania, wzburzenia i głośno wypowiadanych nieprzyjemnych słów, Andrzej Mleczko spojrzał z innej perspektywy. W zestawie Obrazów 3D znalazły się polityczne skandale, narodowe niesnaski, potknięcia przedstawicieli Kościoła katolickiego, problemy przywódców, zmagania historyczne, ustroje społeczne, działalność różnorodnych grup obywatelskich i układy damsko-męskie, czyli wszystko to, co stanowi podstawy ludzkiej egzystencji.

 

W zaprezentowanym albumie w znakomity sposób zostało połączone słowo z obrazem. Do tego celu Andrzej Mleczko wykorzystał myśli ludzi wielkich i znanych, wśród których znaleźli się między innymi: Pablo Picasso, Julian Tuwim, Stanisław Jerzy Lec, Antoine de Saint-Exupéry, Woody Allen, Jaroslav Hašek, ale również Sofokles i święty Augustyn, Te i wiele jeszcze innych znanych nazwisk przewija się, zdobiąc karty książki. Poważne stwierdzenia, zabawne powiedzonka i hasła feministyczne wskazują na różnorodność źródeł, które posłużyły autorowi za skarbnicę pomysłów.

 

Satyryczne rysunki Andrzeja Mleczki cieszyły oko widzów na 125 wystawach indywidualnych w Polsce i 30 za granicą. Jest to sprawa całkowicie zrozumiała, bowiem podjęte przez siebie zadania autor realizuje w sposób bezbłędny, celnie ukazując to, o czym myślą i mówią Polacy. Dzięki niemu wszystko, co irytuje, rozdrażnia lub nawet zniechęca do „lekkiego” spojrzenia na rzeczywistość, zostało złagodzone.

 

Książka Obraz 3D została zaadresowana do Polaków, którym zależy na „poprawieniu humoru”. Satyryczne rysunki w doskonały sposób spełniają swoje zadanie. Nietypowy format (poziomy) wyróżnia lekturę spośród wielu innych. Twarda okładka umożliwia częste korzystanie z niej, bez obawy szybkiego zniszczenia. Wczytując (i wpatrując) się w treść, można zyskać wiele – uspokojenie wzburzonych emocji oraz pogodne spojrzenie na jakże skomplikowane realia kraju, w którym przyszło nam żyć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
ajrin Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów