Recenzja książki: Sekrety małej poduszki

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Nikt nie ma (a przynajmniej nie powinien mieć) najmniejszych nawet wątpliwości, że sekret to informacja, która nie powinna trafić do uszu osoby niepowołanej. Do przestrzegania ogólnych norm postępowania zobowiązani są bezwzględnie wszyscy, dlatego kwestia dochowania tajemnicy dotyczy każdego z nas bez wyjątku. Tytułowe Sekrety małej poduszki usłyszy tylko i wyłącznie to dziecko, które wieczorową porą grzecznie położy swoją główkę na mięciutkiej poduszce.

Dzięki zamieszczonym w książeczce wierszykom Katarzyna Prudło pokazała, że doskonale zdaje sobie sprawę z istnienia dziecięcej wrażliwości, która na tym etapie rozwoju posiada jeszcze bardzo wysoki poziom. Reszty dopełnia wyobraźnia, otwarta na piękno otaczającego świata, przyjmująca wpajane treści w sposób ufny i bez zastrzeżeń, a także dostrzegająca w codziennych wydarzeniach wyzwania, którym warto sprostać.

W swoich wierszykach autorka w interesujący sposób wykorzystała elementy znane dziecku z bajek i realnego życia. Baranki z wełnianą sierścią, żółciutkie słoneczko i rudy kotek, otulająca wszystko mgła, wywołujący strach i gęsią skórkę piracki okręt, budząca niedźwiadka pani wiosna w sukience z delikatnych kwiatów, wreszcie trzy długouche i zwinne króliczki oraz srebrzysty księżycowy balonik – wszystko to wprowadza dziecko w świat tajemniczych przygód, pogmatwanych sytuacji i – wreszcie – prostych rozwiązań. Zaprezentowane opowieści nie tylko ułatwiają zasypianie, ale przede wszystkim utwierdzają w przekonaniu, że przy odrobinie dobrych chęci wszelkie przeszkody zostaną pokonane.

Książeczka nie posiada ani jednej strony bez wspomagających wyobraźnię ilustracji autorstwa Alicji Rybickiej. Wszystkie rysunki są duże, wyraźne, kolorowe oraz realistyczne, a przedstawieni na nich ludzie i zwierząt są sympatyczni. Ilustracje pomagają dziecku utożsamiać się z przedstawionymi bohaterami, co sprzyja chęci sprostania odpowiedzialnym zadaniom, jakie przed każdym człowiekiem stawia życie. Atutem jest również twarda okładka, która pozwala na częste korzystanie z proponowanej pozycji, bez obawy o szybkie jej zniszczenie. Dołączona płyta CD zawiera pełną dynamizmu interpretację publikacji wraz z muzycznymi utworami, napisanymi specjalnie na potrzeby książeczki.

Lektura z pewnością przypadnie do gustu przedszkolakom oraz dzieciom w młodszym wieku szkolnym. Stanowi ona również nieodzowną pomoc dla rodziców, którym przecież zależy na tym, by przeżycia ich pociech były delikatne, wysublimowane, pogłębiające wewnętrzne doznania, a także, by dalszy rozwój najmłodszych przebiegał bez zakłóceń.

Kup książkę Sekrety małej poduszki

Zobacz opinie o książce Sekrety małej poduszki
Sekrety małej poduszki
Katarzyna Prudło
Bo widzisz, mamusiu
Katarzyna Prudło0
Okładka ksiązki - Bo widzisz, mamusiu

Wierszyki Katarzyny Prudło są urocze i pełne humoru. Bo widzisz moja mamusiu, mamo... - tłumaczy cierpliwie chłopczyk, który rozbił szklanki i talerze...

Wielka chmura, brat i ja
Katarzyna Prudło0
Okładka ksiązki - Wielka chmura, brat i ja

Potwór w domu, nuda znikająca za zakrętem, kosmos do odnalezienia, marzenie wędrujące po ulicy... I co jeszcze? Świat przecież jest tak fascynujący. Dotknijmy...