Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Szczęście za progiem

Manula Kalicka

Ocena ( 6 osób )
5.0
Wydawnictwo: Szara Godzina
Data wydania: 2014-03-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-64312-21-2
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Beatka1161

Książka Manuli Kalickiej „Szczęście za progiem" to bardzo lekka i przyjemna w lekturze powieść obyczajowa, opowiadająca o tym, jak młodziutka Małgosia po wiejskiej szkole odzieżowej wybiera się w poszukiwaniu szczęścia do Warszawy. Dziewczyna pochodzi z bardzo biednej rodziny, w której wszyscy starają się walczyć o byt i przeżycie.

 

W Jagniętowie – rodzinnej wiosce Małgosi, nie zmienia się i nie dzieje nic. Brak perspektyw, szans na poprawę życia sprawia, że Małgosia w końcu postanawia pożyczyć pieniądze od babci i wyruszyć na podbój Warszawy. Niestety, marzenia o szczęściu w wielkim mieście zderzają się z szarą rzeczywistością. Dziewczyna musi tańczyć w stołecznym PIP-ie aby zarobić na chleb i obskurny pokój, jaki zajmuje. Z czasem jednak determinacja dziewczyny w dążeniu do celu zdaje się przynosić szansę na poprawę bytu – trafia pod dach przemiłej pani Ireny, u której zaznaje wiele miłości i szczęścia, uczuć, jakich nigdy nie przeżyła w rodzinnym domu. Małgosia wykorzystuje kolejne zsyłane jej przez los szanse – rozpoczyna studia, rozwija się… Mimo tego – nie jest całkiem szczęśliwa. Cały czas marzy o pieniądzach, a gdy w końcu i je znajduje, okazuje się, że zabrakło jej najważniejszego. Małgosia zawsze mówiła, że za żadną cenę nie wolno się sprzedać. Tymczasem, pnąc się w górę, upadła bardzo nisko. Pieniądze zabiły w niej wrodzoną wrażliwość, inteligencję i pasje – zamiłowanie do sztuki, muzyki.

 

Powieść Kalickiej jest więc ogromnie aktualna i świetnie ukazuje realia życia na tak zwanej prowincji, ale też ludzką mentalność i sytuacje, w jakich znaleźć się może człowiek z małego miasteczka, który nagle trafia do stolicy. „Szczęście za progiem” to książka świetna, bardzo interesująca. Już od samego początku utożsamiamy się z bohaterami, ich życie nas wciąga, fascynuje, pragniemy pomóc im, doradzić, jak powinni się zachować w kolejnych sytuacjach, jakie zsyła im los. Wiele osób zapewne odnajdzie w głównej bohaterce odbicie własnych wyborów i losów. Dziewczyna niejednokrotnie upada, romansuje, rozpycha się łokciami – marzy, by w końcu ją zauważono i w nadziei na lepsze życie gotowa jest się sprzedać, odciąć od przeszłości. Powieść Kalickiej nie jest więc książką dla radosnej nastolatki, która po prostu lubi czytać lekkie, łatwe i przyjemne romanse. Tu trzeba o wiele więcej zaangażowania.

 

Dzięki powieści Kalickiej odkryć można, co jest w życiu najważniejsze. Z pewnością wielkim atutem książki są świetnie zarysowane portrety bohaterów. Na kartach powieści przewija się plejada barwnych postaci, bardzo wiarygodnie i rzetelnie zarysowanych. Z pewnością każdy z czytelników znajdzie tu kogoś, z kim będzie mógł się identyfikować, komu będzie współczuł, w kim odnajdzie odbicie własnych losów.

 

Choć „Szczęście za progiem” to książka mocno zawiła – wiele tu zaskakujących zwrotów akcji, intryga zaś jest naprawdę nieprzewidywalna, czyta się ją ogromnie lekko. Miejscami nie można od lektury się oderwać, choć równocześnie warto poświęcić kilka chwil, by przemyśleć, co tak naprawdę chciała nam uświadomić Kalicka. A czytanie powieści w letnie wieczory z pewnością pomoże nam łatwiej wniknąć w jej atmosferę i klimat.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Ewfor plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-07-18, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Wyzwanie czytelnicze 2015,
Szczęście za progiem to zabawna współczesna powieść obyczajowa napisana w formie pamiętnika.

Małgosia jest typową dziewczyną z prowincji, która postanawia pomóc swojemu losowi i pewnego letniego dnia opuszcza swoje rodzinne Jagniątkowo i wyrusza do Warszawy z jedną tekturową walizką. Marzy o tym, aby podbić świat. Początki pobytu w wielkim mieście są trudne, ale dziewczyna dzięki przypadkowi i odwadze, oraz determinacji, która jest jej potrzebna głównie do zdobycia pieniędzy na utrzymanie, wkrótce zaczyna piąć się po szczeblach kariery. Po drodze poznaje trochę starszego od niej, ale bardzo bogatego mężczyznę, oraz kilku wspaniałych starszych ludzi, którzy są dla niej kimś więcej niż przyjaciółmi. Czy uda jej się podbić świat? Czy przyjdzie chwila, że będzie zmuszona wrócić do rodzinnego domu? O tym dowiecie się jedynie sięgając po książkę.

Powieść ta jest fascynującą i zabawną historią, w której akcja idzie dosłownie jak burza, a przygody przytrafiające się jej bohaterce powodują, że nie można oderwać się od tej lektury.

Autorka w bardzo zabawny i interesujący sposób przedstawiała postaci przewijające się przez życie młodej dziewczyny, począwszy od drobnego pijaczka a kończąc na wyjątkowo sympatycznym muzyku - panu Józiu, czy też starszej pani Irenie, właścicielce mieszkania, w którym Gosia wynajmuje pokój.

Początkowo trochę byłam zdezorientowana przeplatającymi się wątkami dotyczącymi niejakiego Marcela, mieszało mi to wpisy Gosi, zwłaszcza, że jej wpisy zaczęły się dwa lata wcześniej niż wątki dotyczące Marcela. Ta różnica lat właśnie mi jakoś nie pasowała do całości. Na szczęście im bliżej końca tym bardziej klarowne stawało się powiązanie tych wątków, aż efekt końcowy okazał się tak zaskakujący, że... ufff

Trzeba przyznać, że autorka w tej książce wykazała się wyjątkowym poczuciem humoru, nawet opisując miejsca i ludzi o których nie można mówić z przymrużeniem oka, i tu mam na myśli wątki dotyczące patologicznego bytu rodziny pani Gęsi i jej sąsiada pijaczka.

Muszę dodać, że okładka książki, którą ja dostałam do przeczytania nie do końca zachęca do sięgnięcia po tę powieść, ale już nowsze wydanie z pewnością przykuje oko niejednej czytelniczki. Oczy się śmieją na sam widok.
kasia1234563 plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-11-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Dobrze sie czyta mi zajela 2 godziny
nasturia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-04-09, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,
Jagniątkowo, mała wieś. Przy sklepie siedzi Gosia, bardzo młoda kobieta, sącząca powoli piwo i obserwująca muchę taplającą się w rozlanym alkoholu. Dzień płynie powoli i sennie, jak każdy dzień Gosi. Nagły impuls powoduje, że dziewczyna postanawia zmienić swoje życie.
Wyrusza do Warszawy na podbój świata. Znajduje nocleg w melinie, a pracę w peep-show. Może to nie jest szczyt marzeń, ale Gosia jest ambitna i pracowita, potrafi wykorzystać każdą nadarzającą się okazję. Kiedy ma już dość niekończących się imprez odbywających się za ścianą jej pokoju, przypadkowo znajduje swoją przystań w domu zamieszkanym przez kilkoro starszych osób. To właśnie dzięki tym ludziom odnajdzie spokój, poczuje co to znaczy wspierająca rodzina. Właśnie za sprawą mieszkańców z ulicy Mokotowskiej pokocha muzykę klasyczną, rozwinie się literacko, wybierze swoją drogę życiową oraz dowie się, jak postępować z mężczyznami.
Jest i współczesny książę w lśniącej zbroi, ten, który ma być szczęściem Gosi i miłością życia. Typowy biznesmen, ,,siedzący na pieniądzach", któremu wydaje się, że może wszystko chcieć, może wszystko mieć, a zdobycie jest tylko kwestią ceny. I kiedy pewnego dnia zauważa Gosię z Jagniątkowa, robi wszystko, żeby była jego. Ta właśnie niepozorna dziewczyna ze wsi staje się obsesją Marcela, kimś więcej, niż kolejną dziewczyną do łóżka.
Postać Gosi Manula Kalicka skreśliła bardzo ciekawie. Jest obdarzona niesamowitym humorem, lekko kpiarskim, trochę prześmiewczym, czasem złośliwym, szczególnie w stosunku do siebie samej i swoich braków w obyciu z tzw ,,wielkim światem", czasem naiwnym, ale i bardzo inteligentnym, czyli tak, jak najbardziej lubię. Urzekające postacie drugoplanowe, czyli panie Irena, Józia i Helenka oraz lekko roztargniony, może i szalony, za to prawdziwy miłośnik muzyki klasycznej pan Józio, to hołd oddany wiedzy i doświadczeniu ludzi starszych, którzy nie jedno w życiu widzieli, nie jedno przeżyli.
Książka, choć wydana pierwszy raz dziewięć lat temu, jak dla mnie nie straciła na świeżości czy przekazie. Mimo prostego języka, a może właśnie dzięki niemu, Manula Kalicka udowadnia prawdę jak najbardziej oczywistą, że tylko ludzie ambitni i pracowici, jednocześnie pamiętający o swoich korzeniach, są w stanie czegoś w życiu dokonać, są w stanie walczyć o swoje szczęście. Czy je odnajdą i co nim będzie, to już jest zupełnie inna historia.
agnik66 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-08-07, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Książka jest nudna, nie rozbawiła mnie i żałuję, że poświęciłam czas na jej czytanie. Było to moje drugie nieudane spotkanie z tą autorką i po więcej jej powieści na pewno już nie sięgnę.
ania19880 Linia koment
Przeczytane:2015-03-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
jolantasatko Linia koment
Przeczytane:2014-02-06, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,2005,
annna84 Linia koment
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
Okładka - Szczęście za progiem Dom, którego nie było
Dorota Schrammek
Okładka - Szczęście za progiem Niedomówienia
Anna Sakowicz
Okładka - Szczęście za progiem Zagubiony szlak
Beata Zdziarska
Okładka - Szczęście za progiem Maski zła
Iwona Banach
Okładka - Szczęście za progiem Czarna biel. Wspomnienia
Marian A. Nocoń
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów