Recenzja książki: Trafiona zatopiona

Recenzuje: Justyna Gul

Przewodnik po (nie)codzienności
Zwyczajne życie to pasmo cieni i blasków, sukcesów i porażek, śmiechu i  łez. Każdy człowiek ma swoją historię, bilans korzyści i strat oraz swoją opowieść. Zazwyczaj jest ona ukryta głęboko w sercu -  chyba, że zdarzy się coś, dzięki czemu ujrzy  światło dzienne.

Takim bodźcem odsłaniającym tajemnicę ludzkiej duszy mogą być tragedie, katastrofy oraz klęski żywiołowe. Może na przykład niesforna Wisła zgotować niespodziankę Stolicy i wtłoczyć swoje mętne wody do domostw, jak to miało miejsce w poruszającej książce Anny Ryczkowskiej. „Trafiona-zatopiona” nie jest jednak relacją z walki z potopem, który rości sobie prawo do warszawskiego Powiśla, bezlitośnie traktując zamieszkałych tam ludzi. To raczej zapis batalii, jaką każdy człowiek toczy sam ze sobą i z demonami, które zrodziły się z traumatycznych wydarzeń przeszłości.

Bohaterami powieści Fryczkowskiej są przeciętni statystycznie obywatele miasta, zarówno rdzenni mieszkańcy Warszawy, jak i ci napływowi. Wszystkich ich łączy jednak bolesna, rozdzierająca serce samotność, niezależnie od tego, czy mają u boku rodzinę, czy też nie.

Poznajemy zatem Besię, sfrustrowaną kurę domową, która na własne życzenie zamknęła się w ciasnych ścianach swojego M. Po urodzeniu dziecka zrezygnowała z pracy, po drugim porodzie zaś… zrezygnowała z siebie. Dodatkowo w źle pojętym akcie wiary ślubuje wraz z mężem „biały związek”, co ostatecznie niszczy ich już i tak kruche relacje.

Autorka przedstawia też Agatę, studentkę zarządzania i pracownicę jednego z barów typu fast-food. Jej mała kawalerka to dla niej azyl i warowna twierdza, a zarazem swoisty pakt z Szatanem, którego rodzina nie może jej wybaczyć. Za swoje cztery kąty zapłaciła odziedziczoną ziemią, ale tak naprawdę-niewinnością i strachem, stanowiąc zabawkę „starego fetyszysty-onanisty”.

Sąsiadem Agaty (jednym z wielu anonimowych) jest Chudy, hipochondryk, obsesyjnie podchodzący do kwestii zarazków i grzybów. Nazywany przez wszystkich dziwakiem, mieszka ze starszą panią Zuzią, poznaną w poczekalni u lekarza. Już samo w sobie jest to dziwne, a na dodatek owa nobliwa dama… zmarła miesiąc temu. Chudy, niezwykle wyczulony na emocje i ludzkie myśli, wciąż obawia się jej powrotu z zaświatów. Można by bez wahania określić chłopaka mianem nieszkodliwego świra, gdyby nie fakt, że z jego słów wyzierają bezdenna rozpacz, niezrozumienie i odrzucenie.

W wieżowcu na Powiślu niczym doktor Judym niesie pomoc chirurg Tomek, nawet nie zdając sobie sprawy z tego, że w pierwszej kolejności powinien zająć się swoim małżeństwem z Besią. W rozmowach z Agatą, czy też obserwując roszczeniową matkę-karmicielkę, zaczyna analizować swoje życie i zachowanie, choć konfrontacja z pracoholizmem nie jest łatwa. Może praca stanowi tylko ucieczkę przed pustką, jaka zieje w jego związku?

„Trafiona-zatopiona” to powieść terapeutyczna o tyle niezwykła, że uniwersalna i poruszająca czułe struny w duszy każdego z nas. Wnikliwa analiza bohaterów, ich problemy, rozterki i słabości, czynią ich ludźmi z krwi i kości, takimi jak my. Jednocześnie Fryczkowska  zapala latarnię nadziei, byśmy mogli zawsze odnaleźć drogę do domu, prawdę i szczęście. Z „Trafioną-zatopioną” jaśniejącą wewnętrznym blaskiem pokonamy wszystkie demony, po cichu marząc, by na rynku było więcej takich opowieści – przewodników po (nie)codzienności.

Kup książkę Trafiona zatopiona

Zobacz opinie o książce Trafiona zatopiona
Trafiona zatopiona
Anna Fryczkowska
Sześć kobiet w śniegu (nie licząc suki)
Anna Fryczkowska0
Okładka ksiązki - Sześć kobiet w śniegu (nie licząc suki)

To miał być zwykły kobiecy wieczór. Spotkały się w luksusowej willi pod miastem, żeby przy nielimitowanej ilości wina omówić najświeższe plotki, palące...

Kurort Amnezja
Anna Fryczkowska0
Okładka ksiązki - Kurort Amnezja

Dwie kobiece bohaterki i nadmorski kurort w środku zimy. Zemsta, miłość, żałoba, ucieczka przed przeszłością, szukanie tożsamości. Zbrodnia, kara, dojrzewanie...