Recenzja czytelnika granice.pl

Kup Teraz

Udław się

Chuck Palahniuk

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Niebieska Studnia
Data wydania: 2007
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-92-15126-5
Liczba stron: 352
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Paulina

Nim zaczniesz czytać, przygotuj się. Każda strona to spotkanie z kolejną fantazją seksualną. Każda strona to popis wyobraźni autora w wymyślaniu uciech seksualnych. Jeśli szukasz instrukcji, jak przeżyć niesamowity „pierwszy raz”, tutaj znajdziesz odpowiedź. Jeśli chcesz dowiedzieć się, z jakimi problemami trafiają ludzie na pogotowie, to tutaj znajdziesz odpowiedź. Jeśli chcesz wiedzieć, jak zachowują się seksoholicy i do czego są zdolni, to tutaj masz szansę ich poznać.

 

Poznaj historię Victora – seksoholika.

 

Naiwny ten, kto jednak myśli, że Udław się to książka o seksie. To jedna z wierzchnich warstw, która tylko czeka, aż zostanie zdjęta. Bo seks to tylko przykrywka do opowieści o kondycji człowieka we współczesnym świecie. A może to tylko kpina i cynizm przemawiają przez autora? A może jedno i drugie? O tym trzeba przekonać się samodzielnie. Nie będzie łatwo. Czytelnika czeka zmęczenie i wysiłek. Intelektualny, oczywiście...

 

Victor Mancini. Główny bohater. Seksoholik, który uczęszcza na terapię. Seksoholik, który utkwił na czwartym kroku. Mężczyzna, który dławił się w restauracjach, by naciągnąć naiwnych ludzi. Ludzi, którzy pragnęli być bohaterami. Na życie zarabia, odgrywając rolę XVII-wiecznego służącego. Pieniądze, które zbierze, przeznacza na pobyt matki w szpitalu psychiatrycznym. Ma też przyjaciela - Danny'ego. Również seksoholika, który obsesyjnie oddaje się masturbacji. Lecz, jak w każdej powieści, tak i tutaj czeka bohatera przemiana...

 

Victor spotyka na swej drodze Paige, młodą lekarkę, która opiekuje się jego matką. To ona sprawia, że zaczyna inaczej patrzeć na rzeczywistość. Nie myśl jednak, że to kolejna historia rodzącej się romantycznej miłości. To tylko przystanek, kolejny powód, by wyśmiać rzeczywistość. Bo w życiu nie jest jak w filmie, a miłość nie przychodzi do nas ot, tak. Nie zawsze jest romantycznie i nie zawsze kończy się happy endem. Jednak jest to pewnego rodzaju punkt zwrotny. Coś, co daje do myślenia i zmienia sposób postrzegania świata przez Victora.

 

Ale Victor nie tylko uprawia przygodny seks, pomaga przyjacielowi i dławi się w restauracji.

 

Victor odwiedza również matkę. Co tydzień. Nie jest to relacja łatwa. Od samego początku, od narodzin Victora, naznaczona jest uzależnieniem. Najpierw matki, buntującej się przeciwko systemowi i ustalonemu porządkowi, później - jej syna. Palahniuk pokazuje, jak do samego końca matka wpływa na ukształtowanie charakteru bohatera. Pokazuje, jak niezdrowa relacja matka-syn ma negatywny wpływ na dalsze ich życie. Nie, nie jest to relacja łatwa...

 

Historia Victora to kolejne prześmiewcze spojrzenie na rzeczywistość. To opis człowieka samotnego, który szuka ratunku. Jak wielu - ucieka w uzależnienie i - jak wielu - próbuje się z niego wydostać. To historia, która nie daje się zapomnieć – nie ze względu na wszechobecny seks, lecz na historię człowieka, który szuka swojego miejsca na Ziemi. Który próbuje znaleźć swoje prawidzwe "ja". Bo Victor wciąż nie wie, czy jest tym dobrym, czy - tym złym... A jeśli on nie wie, to kto może to wiedzieć?

 

Palahniuk igra z czytelnikiem. Gdy myślimy, że do ostatniej strony będziemy czytali o ekscesach głównego bohatera, mylimy się. Bo autor wodzi czytelnika za nos, usypia jego czujność, by pokazać, że to nie o to w powieści chodzi. Sama dałam się zwieść, wciągnąć w wir i potok słów, by później zostać zaskoczoną. I to wielokrotnie.

 

Udław się to książka nie dla każdego. Osoby wrażliwe i stroniące od mocnych opisów erotycznych (choć nie wiem, czy w tym przypadku to dobre słowo) powinny omijać ją z daleka. Pozostali powinni zapoznać się z nią jak najszybciej. Udław się to świetna książka, która na długo powinna zapaść w pamięć.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
Twiggy plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-10-19, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,
Moje pierwsze spotkanie z Palahniukiem, mam nadzieję, że nie ostatnie ;)
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach: 52 książki 2013,Mam,
Pokręcona - to nie najlepsze słowo, ale pierwsze, jakie mi przychodzi do głowy.
W tej książce nie ma nic normalnego, nie ma żadnej zwyczajności. Powieść jest o poważnych sprawach - no bo seksoholizm, no bo choroby psychiczne, no bo codzienna walka o przetrwanie, no bo problemy finansowe, no i porwane dziecko, które samo nie wie kim jest. Ani trochę nie zakrawa to na poważną powieść psychologiczną, jednocześnie czytając ją wcale nie jest też do śmiechu. To książka, którą trudno określić, której nie da się zaszufladkować i jeszcze jedno - jest to raczej książka, która nie nadaje się dla wrażliwego czytelnika.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
wkp Linia koment
Przeczytane:2015-12-15, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów