Recenzja redakcji granice.pl

Okładka - Wciąż o tobie śnię
Kup Teraz

Wciąż o tobie śnię

Fannie Flagg

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: Nowa Proza
Data wydania: 2010-11-10
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-7534-029-7
Liczba stron: 356
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: Justyna Gul

Sięgnąć gwiazd i… korony

Długo tym razem musieliśmy czekać na książkę Fannie Flagg, autorki znanej z takiego bestsellera jak „Smażone, zielone pomidory”. Wieloletnia przerwa była jednak owocna, a powrót - triumfalny, z powieścią  „Wciąż o tobie śnię” na tarczy.

Flagg jest obdarzona rzadko spotykaną umiejętnością pisania sercem, a każda z jej powieści traktuje o rzeczach zwykłych w niezwykły sposób. Tym razem stara się przekonać nas, że życie jest cudem, a każdego dnia możemy od nowa się nim cieszyć. „Wciąż o tobie śnię” jest lekturą dla wszystkich zagubionych, zniechęconych codziennością ludzi oraz – obowiązkowo - dla rzeszy wielbicieli stylu Fannie Flagg.

Nowa książka to ciepła historia, kryminał i komedia pełna czarnego humoru w jednym. Poznajemy charyzmatyczną Hazel Whisenknott, właścicielkę agencji nieruchomości Red Mountain Realty w Birmingham. Chociaż „poznajemy” to nieadekwatne słowo, bowiem sylwetkę kobiety składamy z okruchów wspomnień bliskich jej osób.

Minęło pięć lat od śmierci legendarnej Hazel, małej kobietki o wielkim sercu i determinacji, która uważała, że „osobiście zawiesiła księżyc na niebie”. Jej agencja nieruchomości wciąż działa, a siłą zatrudnionych w niej kobiet są wzajemne zaufanie i przyjaźń. Pomimo perfidnych zagrywek konkurencyjnej firmy, prowadzonej przez „nikczemnego potwora, dwulicowego wampira i obłudną despotkę”, która „nie ma pojęcia co to moralność”, czyli Babs Bingington, trójka dziewcząt Hazel radzi sobie całkiem dobrze.

Kierowniczką biura po śmierci Hazel jest Ethel Clipp z burzą fioletowych włosów na głowie, a pozostałe agentki to Brenda - członkini Klubu Anonimowych Podjadaczy z politycznymi aspiracjami oraz Margaret Anne Fortenberry. Ostatnia z nich, zwana Maggie, to była Miss Alabamy w ciężkiej depresji. Odejście Hazel było dla niej jak utrata fundamentu, na którym się opierała. Po śmierci rodziców to szefowa stała się - mimo swoich 101 cm wzrostu - jej mentorką, oparciem oraz wzorem. Dlatego teraz, działając jak zwykle metodycznie i przerażająco perfekcyjnie, zamierza… wyprawić się na tamten świat.

Maggie planuje popełnić samobójstwo, odejść nieco wcześniej niż wszyscy się spodziewali, po cichu, dyskretnie. Ma to być atak wyprzedzający starość, ale i ucieczka przed samotnością oraz pustym w gruncie rzeczy życiem. Nasza bohaterka straciła wiele lat na martwienie się różnymi sprawami, zaprzepaściła szansę na miłość i małżeństwo, teraz zatem pozostaje jej jedynie pogrążyć się w odmętach rzeki Warrior River. Sporządza zatem listę rzeczy do załatwienia przed śmiercią, pozbywa się ubrań, płaci rachunki, nie przewiduje jednak, że Hazel czuwa nad nią z zaświatów i nie pozwoli jej tak łatwo się poddać.

Nieoczekiwanie los zaczyna sprzyjać Maggie, a zagadka pewnego kościotrupa okaże się na tyle zajmująca, że była miss przełoży nawet własną śmierć, by dowiedzieć się, jak zginął Edward Crocker. Czy jej się to uda? O tym przekonacie się, zagłębiając się w książkę Fannie Flagg. „Wciąż o tobie śnię” jak zwykle wzrusza, bawi, zmusza do refleksji, a autorka z każdą kolejną powieścią staje się nam coraz bliższa. Wspaniale zbudowane postacie (szczególnie Hazel, która uczyniła ze swej odmienności atut), tajemnica i zwyczajne życie, które mogłoby być udziałem każdego z nas - oto tajemnica sukcesu Flagg. A przesłanie książki „w całym wszechświecie nie ma dość mroku, żeby przyćmić światło choćby jednej małej świecy” powinno nam towarzyszyć każdego dnia. Uczyńmy zatem z naszych serc takie świetliste drogowskazy i razem z Fannie Flagg i Hazel sięgajmy gwiazd.

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
erykmisiek plusminus Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
Jak zaplanować własną śmierć? praktyczny poradnik jak żyć dalej....
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Charlotte5 Linia koment
Przeczytane:2015-01-14, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
anoola Linia koment
Przeczytane:2014-09-04, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Birgitta Linia koment
Przeczytane:2013-02-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów