Recenzja czytelnika granice.pl

Okładka - Zanim umrę
Kup Teraz

Zanim umrę

Jenny Downham

Ocena ( 8 osób )
5.0
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2009
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-10-11666-6
Liczba stron: 271
Dodał/a książkę:
Dodał/a recenzję: mrowka

Jeszcze do niedawna cierpienie powodowane przez nieuleczalną chorobę było w szeroko rozumianej literaturze rozrywkowej tematem tabu. Seria publikacji diariuszowych bądź beletryzowanych, swoistych dzienników walki z nowotworami, otworzyła autorom nową drogę literackich poszukiwań. „Zanim umrę” Jenny Downham jest książką przedstawiającą odchodzenie młodej dziewczyny, chorej na białaczkę Tessy: wydana przez WNK (gałąź Naszej Księgarni, prezentująca powieści dla dorosłych i starszych nastolatków) pozycja jest próbą przeszczepienia motywu z prawdziwych zapisków na grunt fabularyzowanej literatury masowej. I choć nie należy tej książki traktować jako źródła wiedzy o zmianach zachodzących w organizmie chorego, a przeżycia Tessy są fikcją literacką, „Zanim umrę” okazuje się powieścią poruszającą i niebanalną, wbrew niektórym rozwiązaniom.

 

Tessa ma szesnaście lat. Wie, że niedługo umrze; ogarnięta apatią leży całymi dniami w łóżku – ale na tapecie na ścianie spisuje swoje pragnienia. „Mam długą listę rzeczy, których chciałabym doświadczyć” – wyznaje swojej przyjaciółce, Zoey. Zdaje sobie sprawę, że może zrobić wszystko praktycznie bez konsekwencji – i kiedy Zoey zgodzi się na pomoc w realizowaniu planów z listy życzeń, życie Tessy bardzo się zmieni. Nastolatka chce przed odejściem z tego świata doznać jak najwięcej i są to nierzadko szalone, śmiałe pomysły. Pierwszym wyzwaniem będzie seks. Tessa czuje, że nie ma ani chwili do stracenia – chce poznać smak zakazanego owocu od razu, pierwszego wieczoru. Musi wyrwać się spod kurateli samotnie ją wychowującego ojca i małego braciszka – dzieciaka, który nie chce, by siostrę spotkała jakakolwiek krzywda. Tessa zna seks z książek, chce sprawdzić, jak będzie się czuła, kiedy wyląduje w łóżku z chłopakiem. Seks to jednak dopiero pierwsze pragnienie na dziesięciopunktowej liście zadań do zrealizowania przed śmiercią. Przypomina trochę powieść Downham „Oskara i Panią Różę” – głód życia, choć na inną skalę, powoduje intensyfikację doznań. Tessa przyspiesza okres adolescencji, wykazuje się przy tym raz kompletną lekkomyślnością, raz rozsądkiem. Skupia się na swoich potrzebach lub na zachciankach swoich bliskich i zamienia dotychczasową wegetację w życie pełne przygód, życie, w którym nie ma nic do stracenia, a każdy dzień obfituje w nowe niespodzianki. Motyw choroby Tessy jest osią konstrukcyjną powieści.

 

Drugim ważnym wątkiem staje się kwestia rozbitych rodzin: matka Tessy wydaje się być nieodpowiedzialna, nie radzi sobie z wyzwaniami i ucieka od problemów. Przyjaciółka bohaterki, porzucona przez chłopaka, ma dylemat: usunąć niechcianą ciążę, czy urodzić dziecko. Tata Tessy nie wie, czego chce, próbuje zmusić córkę do jakiejkolwiek aktywności, ale hamuje ją, kiedy ta ma zamiar się wyszaleć. Trzecim tematem spajającym opowieść okazuje się miłość: chociaż w pierwszej chwili wydaje się, że nie będzie to relacja baśniowa, potem Downham łagodzi zakończenie raczej przewidywalnym rozwiązaniem. Książka „Zanim umrę”, co oczywiste, znacząco różni się od publikacji tworzonych przez chorych. Chociaż utrzymana jest tu pierwszoosobowa narracja, nie zawiera autorka paktu autobiograficznego z czytelnikami. Nie ma tu wielu szczegółów dotyczących życia z nowotworem, w momentach apatii czy odpoczynku relacja się urywa, powraca tylko, gdy coś się dzieje. Celem opowieści jest zresztą nie choroba sama w sobie, a droga do osiągnięcia szczęścia.

 

Jenny Downham buduje swoją historię z przetwarzanych informacji – wtórnych z konieczności, więc często niezaskakujących. Składa je natomiast w dynamiczną i wartką relację, która wzrusza. Autorka zmienia proporcje znane z literatury tragedii – wola życia młodej dziewczyny przejawia się tu między innymi w rosnącym popędzie seksualnym. Sporo będzie w „Zanim umrę” opisów zbliżeń bohaterki z niemal idealnym mężczyzną (tu przejawia się baśniowość książki): rozpaczliwych prób ocalenia siebie. U Downham ból jest bólem – nie ma wielu sposobów na jego opisanie. Seks za to mieni się licznymi odcieniami i jest doznaniem – w odróżnieniu od niektórych rodzajów bólu – wiarygodnie przedstawionym. „Zanim umrę” uczy cieszenia się każdą chwilą.

 

Tessa udowadnia, że można czerpać radość z każdej zrealizowanej zachcianki, ale przede wszystkim pokazuje, co w życiu jest najważniejsze. Z zestawu ekstremalnych przeżyć wyłuskać można receptę na udaną, szczęśliwą egzystencję. Jenny Downham wykorzystała w swojej książce motyw, który wymusza wzruszenie odbiorców. Smutek zapewnia ciągle obecna myśl o śmierci, skontrastowana z nadziejami i planami dziewczyny, przygotowywanymi mimo wszystko. Fakt przejęcia tematu z notatek cierpiących pozwala – paradoksalnie – na oddalanie litości.

 

Autorka nie chce pochylać się nad nieuleczalnie chorymi, znacznie ważniejsze jest dla niej udowodnienie, że da się dobrze (a przynajmniej atrakcyjnie) wykorzystać czas, który został człowiekowi. Jest ta powieść próbą przełożenia notowanych przez chore osoby wrażeń i odczuć na język literatury popularnej – i uważam, że to próba udana. Downham podjęła spore ryzyko, ale opłąciło się to.

 

Izabela Mikrut

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
ejotek plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-07-06, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2016,Mam,
Z opinii o książce, które miałam okazję czytać (wiele osób czytało ją w wydaniu pierwszym) wynikało, że to świetna, rewelacyjna, hitowa wręcz lektura. Dlatego nie zastanawiałam się długo, gdy tylko nadarzyła się okazja i pojawiło się wydanie drugie. Tylko czy jestem zadowolona? Czy potrzebowałam chusteczek? Nie... No właśnie nie! Książka jest dobra, owszem, porusza bardzo ważny i smutny temat - chorobę dziecka. I to jaką chorobę! Ale nie przemówiło do mnie zachowanie tego właśnie ciężko chorego dziecka. Tessa zachowywała się jak rozpieszczona i nie mająca żadnych ograniczeń osoba. Sposób wykreowania głównej bohaterki, jej pomysły, do tego sposób ujmowania myśli przez autorkę sprawiły, że książka mnie nie porwała... Nie uroniłam ani jednej łzy, choć zaczynając lekturę byłam przekonana, że będę płakać jak bóbr. To piękna historia, poruszająca swym tematem, bólem, przerażeniem, koniecznością pogodzenia się z losem przez chorego i jego najbliższych. Ale zabrakło mi tu przysłowiowej "kropki nad i", która oddziaływałaby na moje emocje, wnikała do serca, duszy i umysłu... Może ludziom młodym książka ta bardziej przypadnie do gustu, wszak została adresowana właśnie do młodzieży.

Myślałam, że moją ocenę powieści uratuje ostatnia scena, bo przecież jakoś się ta historia musi zakończyć - albo pozytywnie albo negatywnie... Ale niestety nie podobał mi się sposób, w jaki autorka zamknęła historię Tessy. Dziwne porównania, nietypowe zwroty, niezrozumiałe skojarzenia... Nie zadziałało to na mnie ani odrobinę emocjonalnie czy uczuciowo... Szkoda.

Podsumowując - to trudna tematycznie lektura, która mówi o chorobie, śmierci i pogodzeniu się z tym, co przyniósł los (lub nie). Niemoc rodziców, trudność lekarzy w przekazywaniu prawdy o stanie zdrowia, emocje i myśli samego pacjenta. Przygnębiająca i uzmysławiająca co jest w życiu ważne. Sami zdecydujcie czy to lektura dla Was.

całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/07/jenny-downham-zanim-umre.html
wkp plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-16, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
10... 9... 8... 7... 6... 5... 4... 3... 2... 1... ?

Wszyscy muszą umrzeć. Wbrew przez wieki snutym marzeniom o nieśmiertelności i ciągłym próbom ratowania choćby młodości, każdego z nas czeka śmierć. Taka jest smutna prawda. Frazes - można by było rzec. Każdy z nas musi się z tym jednak pogodzić, ale o wiele trudniej jest, kiedy odejść z tego świata musi młoda osoba.

Tessa Scott ma zaledwie szesnaście lat, a jednak musi zmierzyć się z faktem, że zostało jej kilka miesięcy życia. Nie choruje od dziś, nowotwór powoli wyniszcza jej zdrowie od pewnego czasu, a sytuacja rodzinna także nie jest najlepsza. Tessa mieszka z ojcem, matka opuściła ją wiele lat temu, by wrócić na wieść o chorobie, ale nie wróciła do rodziny. Tessa chciałaby wiele, wiele ma marzeń i pragnień, ale niewiele już na nie czasu. Dlatego wybiera dziesięć najważniejszych rzeczy, jakie chciałaby zrobić zanim umrze. O pomoc prosi swoją przyjaciółkę Zoey. Numerem jeden, najpilniejszym i najważniejszym, jest seks. Poznanie chłopaka, pierwszy pocałunek, pierwsze pieszczoty, wreszcie utrata dziewictwa. Najlepiej dzisiejszego wieczoru. Kiedy śmierć czai się za rogiem, a samopoczucie odbiera wiele okazji, nie można zwlekać, nie można wybrzydzać. Tylko czy takie podejście do tematu da jej szczęście? Da jej spełnienie? Odliczanie Tessy trwa, 10... 9... 8... 7... Kolejne życzenia, kolejne pragnienia. 6... 5... 4... Kolejne chwile uciekają. 3... 2... 1... Tess chciałaby znaleźć ratunek, znaleźć szczęście, ale wie, że nie ma na to najmniejszych szans...

Literatura young adult uwielbia trudne tematy. I bardzo dobrze. Minęły czasy, kiedy nastoletnich czytelników traktowało się jakby można było serwować im tylko to, co łatwe, lekkie i przyjemne. Miłość i seks, życie i śmierć, codzienność z całą jej paletą barw trafiła na łamy książek dla młodych. I to właśnie znalazło się też w powieści Jenny Downham, ,,Zanim umrę". W lekkim stylu, owszem, z pewną łagodnością także i bez epatowania niecenzuralnymi scenami, ale z powagą i uszanowaniem tematu. Z porcją wzruszeń i przede wszystkim prawdą.

Czy można tutaj liczyć na happy end? Są momenty, kiedy naprawdę by się chciało. Kiedy pragnęłoby się pozytywnego rozwiązania. Znalezienia lekarstwa na raka, cudu. Tessa mimo swoich błędów i czasem idiotycznych zachowań jest sympatyczną dziewczyną. Nie chcemy by umierała, ma jeszcze tyle życia przed sobą. Ale czy takie myślenie ma sens?

,,Zanim umrę" to literatura stricte młodzieżowa, ale myślę, że nie jeden dorosły odnajdzie się w tej historii, jeśli tylko nie przeszkadza mu lekkość i prostota stylu reprezentowana przez ten gatunek. Dlatego polecam.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/06/16/zanim-umre-jenny-downham/
kocik83 plusminus Linia koment
Przeczytane:2015-01-15, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2015,
Smutna,poruszająca powieść o szesnastoletniej dziewczynie chorej na raka.Tessa przygotowała listę dziesięciu rzeczy które chce zrealizować przed śmiercią i w której realizacji pomaga jej przyjaciółka.Niespodziewanie dla niej samej dziewczyna poznaje smak miłości.
dreamer08 plusminus Linia koment
Przeczytane:2012-07-03, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Ulubione,
Dzięki tej książce zrozumiałam, że należy cieszyć się każdym dniem, czerpać z życia garściami oraz doceniać to, co mam. Co więcej, obudziła najwrażliwsze zakątki mojej duszy i pomogła spojrzeć na świat z innej perspektywy, dostrzec w nim to, co piękne i wartościowe. A przecież nigdy nie wiadomo kiedy przyjdzie na nas pora...
Zdecydowanie polecam.
Naprawdę warto zapoznać się z treścią tej książki.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Książka,którą warto przeczytać. Otwiera oczy na pewny sprawy, motywuje do działania,do wykorzystywania czasu, nie poddawania się mimo trudności. Powieść poruszająca do głębi.
Geronimo26 plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-08-06, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
bardzo mądrą, ciekawa i warta poznania książka
Madaleno plusminus Linia koment
Przeczytane:2010-03-04, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
To świetna powieść w postaci pamiętnika czternastoletniej dziewczyny, która jest chora na nieuleczalną chorobę. Mając świadomość, że nie będzie długo żyła, chcę wykorzystać resztę czasu, która jej została jak najefektywniej. Tworzy więc listę rzeczy, które chce jeszcze przeżyć i razem ze swoją przyjaciółką i ojcem spełniają kolejne marzenia dziewczyny. Jest to powieść niezwykle wzruszająca, pozbawiona jednak ckliwego melodramatyzmu. Trudno pozostać wobec tej książki obojętnym. I chociaż myślę, że jest bardziej przeznaczona dla młodzieży to także dojrzały czytelnik wiele odniesie z lektury tej książki. A przede wszystkim doceni to co ma - życie.
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
leonia Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
talithakum Linia koment
Przeczytane:2015-05-14, Na półkach: Przeczytałem,
badkarolina Linia koment
Przeczytane:2015-04-24, Na półkach: Przeczytałem,
Inka Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Karmelek3 Linia koment
Przeczytane:2014-02-08, Na półkach: Przeczytałem,
esia189 Linia koment
Przeczytane:2014-01-29, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,
arsula Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Dizzy Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów