Recenzja książki: Verdun 1916

Recenzuje: Milwaukee Meg

Verdun to jedna z najlepiej znanych bitew wszechczasów, dlatego też nie będzie niespodzianką, że w dobrze znanej miłośnikom militariów serii „Historyczne bitwy” wydawnictwa Bellona pojawiła się książka o tej tematyce. „Verdun 1916” Jarosława Centka przybliża czytelnikowi to znane właściwie z nazwy starcie, pokazując kolejne działania Francuzów i Niemców w czasie kilku miesięcy trwania całej akcji.

 Niestety, słowo ‘przybliża’ nie oddaje sprawiedliwości całemu tekstowi – przebieg bitwy jest pokazany drobiazgowo i skrupulatnie, dokładnie opisane są ruchy kolejnych korpusów i dywizji… i tyle. Pomimo niejakiego ostrzeżenia autora we wstępie, gdzie z żalem zaznacza że to jedynie książka popularnonaukowa i ani szczegółowości, ani przełomowości od niej wymagać nie należy, Centek zbywa całe tło bitwy (czyli dwa lata I wojny światowej!) w jednym rozdziale, a opis uzbrojenia walczących zaczyna i kończy się właściwie na karabinach. Walki o Verdun wydają się być zawieszone w próżni; trwające prawie rok zmagania nie są w żaden sposób skoligacone z innymi wydarzeniami na reszcie frontów. Nużące opisy kolejnych potyczek w ramach bitwy nie są wzbogacane o ciekawostki czy interesujące porównania – dostajemy natomiast wiele danych liczbowych dotyczących rozmaitych parametrów u obu walczących stron.

 Czego także brakuje, to głębszej analizy. Pomimo że można zrozumieć historyka, który opisuje bitwę jako ciąg wydarzeń, to aż prosi się w tym tekście o kilka przymiotników pochodzących od autora: było to dobre posunięcie, złe posunięcie, ciekawe rozwiązanie… ale otrzymujemy najczęściej jedynie oceny tamtejszych generałów i sztabowców, może czasem późniejszych historyków.

Ale jeśli szukamy rozszerzenia do encyklopedycznych notek o Verdun, jest to odpowiednia książka - nie za długa i pokazująca istotę rzeczy, bez wchodzenia w niuanse. Bardzo rzeczowo opisane są działania poszczególnych sił, ciekawym akcentem jest umieszczenie całego rozdziału poświęconego samolotom nad Verdun i zmieniającej się sytuacji w powietrzu. W tym temacie zresztą autor jest bardziej ‘hojny’ i zapoznaje nas z większą ilością specyfikacji czy interesujących faktów o lotnictwie. Wiele zestawień liczbowych zajmie bardziej matematycznie podchodzących do historii czytelników, zwłaszcza że w literaturze popularnonaukowej tego typu kwerendy są często pomijane. Także godna podziwu jest dokładność Centkiewicza, który śledzi działania kolejnych korpusów – pasjonaci wojskowości na pewno docenią ten wysiłek.

 Co ciekawe, do książki dołączonych jest wiele fotografii przedstawiających m.in. jak wyglądały forty przed i po walkach, czy stanowiska sanitarne. Umieszczone w „Verdun…” mapy są naprawdę czytelne, co przytrafia się niewielu książkom historycznym i zasługuje na pochwałę, choć wczytanie się w przedstawienie całego terenu bitwy wymaga, dzięki małemu formatowi książki, lupy.

Radość z czytania „Verdun…” poczują głównie pasjonaci historii; będzie ona bardzo przydatna osobom, które potrzebują dokładnych informacji o przebiegu działań oraz opisu całości bitwy w szerszym niż encyklopedycznym zakresie. Nie polecam osobom, które szukają przyjemnej, acz kształcącej, lektury na plażę, bo odłożą ją bardzo szybko.

 „Verdun 1916” to na wskroś synteza tematu: dokładna, analityczna, w telegraficznym skrócie przedstawiająca kolejne etapy. Jest jednakże przez to zbyt sucha i mało wciągająca.

 

Kup książkę Verdun 1916

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Verdun 1916
Książka
Verdun 1916
Jarosław Centek
Inne książki autora
Marna 1914
Jarosław Centek0
Okładka ksiązki - Marna 1914

Gdy latem 1914 roku wybuchła pierwsza wojna światowa, na Belgię i Francję spadła niemiecka ofensywa. Po zajęciu Belgii i odrzuceniu wojsk francuskich z...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy