Opis ksiązki
Kup Teraz

Lilka i spółka

Ocena ( 5 osób )
4.6
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2013-02-13
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 978-83-10-12595-8
Liczba stron: 208
Dodał/a książkę:czytam
Recenzja - Lilka i spółka
Wymarzone plany wakacyjne Lilki i jej rodzeństwa legły w gruzach. Zamiast jechać nad jezioro do ukochanej ciotki Franki, lato spędzą w Jastarni, u Jadźki! A ciotka Jadźka jest straszna. Ma pypeć na nosie i każe pić syrop z cebuli oraz pokrzywy. Bez przerwy sprząta niewidzialne pyłki i pozwala jeść słodycze tylko w sobotę. Jakby tego było mało, ciągle pada deszcz i w tym samym czasie do ciotki przyjeżdża Wojtuś, który we wszystkim jest mistrzem świata. Po prostu koszmar! Lilka, Wiki i Matewka obmyślają więc kolejne plany, jak wyrwać się z Jastarni. Wkrótce jednak okaże się, że pobyt u znienawidzonej ciotki jest ich najmniejszym problemem…

Magdalena Witkiewicz o sobie: Mieszkam w Gdańsku, w najzieleńszej dzielnicy na świecie, z dziećmi, mężem i kotem (oczywiście według kota on powinien być na początku tej listy!). Jestem pełnoetatową mamą, żoną, współwłaścicielką firmy marketingowej Efekt Motyla i pisarką. Doba mogłaby mieć sto godzin, a i tak nie wystarczyłoby mi czasu, by realizować wszystkie pasje. No a przecież trzeba się jeszcze kiedyś wyspać! Napisałam cztery książki dla kobiet („Milaczek”, „Panny roztropne”, „Opowieść niewiernej”, „Ballada o ciotce Matyldzie”), jedną dla dzieci („Lilka i spółka”) oraz kilkanaście wierszyków. Uwielbiam poprawiać humor swoim czytelnikom i wymyślać coraz to nowe historie.
Recenzja
izus90 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,

Gdy Lilka z rodzeństwem, dowiadują się, że z powodu skręconej kostki najstarszej siostry zamiast wakacji w Amalce, pod okiem najukochańszej z cioć, zostaną wysłani pod opiekę osoby stanowiącej jej zupełne przeciwieństwo, zamieszkałej w Jastarni, są prawdziwie załamani. Co jednak mogą zrobić? Po nieudolnych próbach przekonania rodziców, że Jastarnia nie jest dla nich najodpowiedniejszym miejscem, muszą zwyczajnie pogodzić się z koniecznością spędzenia wakacji u strasznej ciotki - z wiecznym deszczem, zakazem jedzenia słodyczy w tygodniu

alison2 Linia koment
Przeczytane:2013-05-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,

Magdalena Witkiewicz to autorka, której nie trzeba czytelnikom przedstawiać. W swoim dorobku ma już kilka naprawdę udanych książek, a wraz z każdą z nich podejmuje się kolejnych wyzwań. Tworzyła już książki, które pełne są optymizmu, takie, które dotykają ważnych tematów, napisała także książkę erotyczną. Tymczasem ukazała się jej książka, kierowana do... najmłodszych czytelników. Główna bohaterka książki to Lilka (Lilianna, której lepiej nie nazywać Lilianą). Dziewczynka ma 8 lat, dwoje rodzeństwa, a przed sobą wizję najgorszych waka

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
nasturia plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-03-17, Ocena: 3, Na półkach: Przeczytałem,Czytam regularnie w 2014 roku,
Rodzeństwo Witkowskich ma spędzić wakacje w Jastarni, u ciotki Jadźki, za którą nie przepadają. Mimo protestów całej trójki, rodzice stawiają na swoim. Dzieci starają się zrobić wszystko, aby pojechać nad jezioro, gdzie w Amalce mieszka ukochana ciotka Franka. Kiedy do Jastarni przyjeżdża Wojtuś, syn przyjaciółki ciotki, rodzeństwo jest załamane. Nie przepadają za Wojtusiem zdecydowanie. Pewnego dnia Wojtek podsłuchuje rozmowę ciotki Jadźki z jej sąsiadem, panem Anatolem, z której wynika, że oboje planują napad na bank, dzieciaki robią wszystko, aby dostać się do Amalki.
Książkę czytałam wspólnie z córką, ponieważ nie da się ukryć, że mój odbiór literatury dziecięcej jest zdecydowanie inny, niż właściwych jej odbiorców. Jakież było moje zdziwienie, kiedy okazało się, że to mnie bardziej spodobała się ta książka niż córce. Być może powodem jest wiek córki, bo to książka według mnie dla dzieci z przedziału wiekowego 5-8 lat. Córka, niespełna trzynastolatka, zwyczajnie nudziła się przy niej. Również porównanie pozycji do serii o Mikołajku uznała za zupełnie nietrafione. Tu się wypowiedzieć nie mogę, ponieważ nie czytałam tych książek. Ale argumenty córki trafiły do mnie w zupełności (Mikołajek ma w każdym rozdziale inną przygodę, przygody są dużo bardziej zabawne, mniej oczywiste jest ich zakończenie, przez co dużo bardziej ciekawe). Myślę, że ważne jest to, że córka gustuje w zupełnie innym gatunku literatury, tj. fantastyce, więc zwyczajnie ,,Lilka i spółka" nie trafiła w jej gusta.
Jeśli chodzi o moje zdanie, to uważam, że to miła książeczka, która z pewnością usatysfakcjonuje młodsze dzieci. Momentami zabawna, ze śmiesznymi rysunkami, napisana prostym językiem, w sam raz dla 5-8-letniego czytelnika.
eyesOFsoul plusminus Linia koment
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2014,Mam,
Lilka i spółka (wznowienie, 2014)
kategoria: literatura dziecięca/młodzieżowa
cena: 24,90 zł
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
ocena: 9/10

,,Ma pypeć na nosie i każe pić syrop z cebuli i pokrzywy. Poza tym ma czarny zeszyt z różnymi przepisami. Założyłam się kiedyś z siostrą, że ciotka Jadźka jest czarownicą..." [1]

POTFFFORY I SPÓŁKA

Wakacje to czas, kiedy rodzice pragną pozbyć się swoich pociech. Sama pamiętam, jak mama wysyłała mnie do babci, byleby tylko ode mnie mogła choć trochę odpocząć. Dla mnie był to jeden z najpiękniejszych okresów w życiu. Dlatego też kiedy sięgnęłam po nowe wydanie książki "Lilka i spółka", lektura przeniosła mnie kilkanaście lat wstecz. Aż trudno uwierzyć, że to było tak dawno...
Magdalena Witkiewicz oprócz pięknych erotyków i romansów, potrafi napisać również i książkę dla dzieci. Chociaż ja, występująca w tym momencie jako osoba dorosła, uważam że "Lilka i spółka" to książka dla każdego. Bez względu na wiek. Popłakałam się do łez... A Lilkę to przygarnęłabym z chęcią pod swój dach. Ma podobny charakter do mnie i do Bachora, którego mogliście poznać np. w "Milaczku". Ale do rzeczy!
Co zrobić, kiedy wymarzone plany wakacyjne Lilki i rodzeństwa legną w gruzach? Trzeba działać. Dzieciaki organizują naradę i zbierają siły.

Narada pierwsza
Uczestnicy: Wiktoria, Lilianna, Mateusz
Temat: Co zrobić, by jak najszybciej wyjechać od ciotki.
Narada przerwana przez armię wroga. [2]

Jednak nie zawsze wszystko idzie po ich myśli. W dodatku do ciotki przyjeżdża Wojtuś - wór cnót (nie mylić ze wzorem), a pan Anatol - sąsiad z góry - jest niebezpieczny. W dodatku ciotka ma dziwne sekrety... A dzieciaki mogą jeść słodyczę tylko w sobotę. Kto przyżyłby taką katorgę? Na pewno nie Lilka... Głównodowodząca w tejże spółce ma plan, i jak już pewnie się domyślacie, nie zawaha się go użyć. A co to za sobą niesie? Oczywiście, że kłopoty!
O tym, w co się wplątały dzieciaki nie pisnę Wam ani słowa... Ale muszę przyznać, że nieziemsko ubawiła mnie ta książka. Kto by pomyślał, że czytając powieść przeznaczoną dla dzieci i młodzieży, czas będzie mi płynął tak szybko i beztrosko? Nie dziwię się już słowom Ani Grzyb, która pisała ostatnio, że "Lilka i spółka" to jej ulubiona książka. Liczę, że w przyszłości wrócę do tej książki i będę mogła ją czytać swoim pociechom.
Tymczasem Wam, drodzy czytelnicy zalecam sięgnięcie po nowe wydanie książki. "Lilka i spółka" bogatsza o obrazki i z humorem, którego zazdroszczę autorce, zazieleni niejeden ponury krajobraz tej zimy. Nie martwcie się, że to książka dla dzieci. Ta lektura jest o niebo lepsza od niejednej Hello Kitty, czy też lalek z serii Monster High (nawiasem: naprawdę uważacie, że te lalki są odpowiednie dla małych dziewczynek? Ja bałabym się spać w domu pełnym tych stworów!).
"Lilka i spółka" to książka na miarę przygód Mikołajka. Ponadto Rutinoscorbin, Witamina i Rapahacholin, to koty, dla których warto zarwać niejedną noc. Uwierzcie mi... po tej lekturze już nigdy nie zdejmiecie w aptece uśmiechu z twarzy.


Książka została przekazana przez Wydawnictwo Nasza Księgarnia, za pośrednictwem pani Magdaleny Witkiewicz, za co niezmiernie dziękuję.


_______________________
[1] Magdalena Witkiewicz, Lilka i spółka, Nasza Księgarnia, Warszawa 2014, s. 8
[2] Ibid, s. 30
_____________________
Katarzyna Sternalska
~ eyesOFsoul (C)
Eli1605 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
McAgnes Linia koment
Przeczytane:2014-04-26, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2014,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
alison2 Linia koment
Przeczytane:2013-05-26, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,Mam,
mskm13 Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
izus90 Linia koment
Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów