Naga

Naga to literacka esencja kobiecości. Izabela Szolc, wyciągając z języka codziennego słowa takie, jak: matka, córka, kochanka, ale też: samotna, naga czy zgwałcona, stworzyła galerie postaci, które opowiadają o swoich próbach poszukiwania siebie, o wysiłku w zrozumieniu niuansów tych ledwo nazwanych uczuć, jakie pojawiają się między dwojgiem ludzi. Czasem chodzi o miłość, czasem o nienawiść. Choć tu akurat okazuje się, że te dwa bez siebie nie mogą istnieć. Izabela Szolc pisze również o tęsknocie, pożądaniu i samotności, którą można przeżywać, niekoniecznie będąc w pojedynkę. Bohaterki Szolc mają swoje pragnienia. Niektóre rezygnują z nich. Jednakże to, co wyparte, nie zostaje wcale zapomniane. Tłumione potrzeby budzą się ze zdwojoną siłą. Rezultat takich przebudzeń może być nieprzewidywalny. Naga to książka drapieżna i poruszająca. Wsysa emocjami, choć nie brak w niej leniwych marzeń i lepkich snów. fragment Oczywiście to jest kobieta. Fascynujący jest sposób, w jaki nosi na sobie woń, wyprodukowaną dla zdobywczych mężczyzn. Twarz ma starszą, niźli (dowiem się później) wynikałoby z wieku. Spieczone usta, jakby było jej bardzo gorąco. Jest zima. Śliwkowa pomadka wchodzi w zagłębienia warg jak złośliwa, niemogąca ułożyć się na ciele sukienka. Zwierzę obdarzone rozumem. Kobieta ubrana jest w srebrzystą krótką sukienkę; wąskie tasiemki utrzymują ją na ramionach. Ubranie nie pasuje do niej. Jest zbyt delikatne…. Cóż, okazuje się, że miłość może wyróść z zaprzeczeń, z niedostatku.

Informacje dodatkowe o Naga:

Opinie o książce - Naga

Avatar użytkownika - magdalenagrzejszczyk
magdalenagrzejszczyk
Przeczytane:2024-04-18, Ocena: 4, Przeczytałam,
🪷🪷🪷🪷 Recenzja 🪷🪷🪷🪷 Izabela Szolc " Naga "@izabelaszolc Wydawnictwo : Papierowy Motyl@wydawnictwo_papierowy_motyl 🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷🪷 " Czuje się punktem. Nie mogę się ruszać. Nie mam gdzie pójść. Nie potrafię się zmienić..." Izabela Szolc, ma niezwykły styl pisania, który od samego początku przyciąga uwagę czytelnika.. Jej słowa są nasycone emocjami i pełne sensualności, co sprawia, że czytanie staje się prawdziwą przyjemnością.. Opowiadania, które tworzy, układają się w wspólną pieśń kobiecych dusz, które mają wiele do powiedzenia.. Od pierwszych zdań możemy poczuć głosy kobiet, które przemawiają przez te opowiadania.. Autorka porusza trudne tematy, takie jak samotność, przemoc czy tożsamość płciowa, i robi to w sposób szczery i bezkompromisowy.. Jej słowa przekazują ból, strach, tęsknotę i pożądanie, ale również prawdę.. Czytając te opowiadania, można poczuć, że autorka ma głęboką empatię dla swoich bohaterek.. Opisuje ich wewnętrzne konflikty i emocje w sposób, który sprawia, że są one bardzo relatywne.. To sprawia, że czytelnik może się z nimi utożsamić i zrozumieć ich doświadczenia.. Jeden z wyróżniających się elementów stylu autorki to jej zdolność do budowania napięcia i suspensu.. Czytając, czujemy, jak napięcie rośnie, a my nie możemy się oderwać od kolejnych stron
Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2014-12-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Świetna książka, która sprawiła, że z chęcią zapoznam się z innymi pozycjami tejże autorki. Pani Szolc w opowiadaniach składających się na tą książkę idealnie oddała dusze kobiet, w różnych sytuacjach życiowych. Czyta się bardzo szybko i niesamowicie wciąga. Mnie osobiście najbardziej podobało się opowiadanie ,,wdowa". Może zdarzyć się, że pocieknie przy nim łezka. Serdecznie polecam.
Avatar użytkownika - kolmanka
kolmanka
Ocena: 5, Czytam,
W tej niepozornej książeczce autorka opisała kilka historii. Historii kobiet. Każda z nich boryka się z innym problemem, jest inną osobowością. To matki, kochanki, transwestyci czy też narkomanki a nawet kobiety uduchowione. Styl pani Izabeli jest wyjątkowy. Bardzo wyrazisty, dosadny, chyba mogę powiedzieć, że czasami brutalny. W swoim opowiadaniach nawiązuje do kultowych postaci, takich jak Maria Skłodowska-Curie, legendarna Marilyn Monroe a nawet Sylvia Plath. Pomimo wyraźnych różnic w osobowościach tych wszystkich postaci, jedno je łączy - są kobietami. Ich historie są niedopowiedziane. Urywają się w najmniej oczekiwanym punkcie. Brakowało mi czegoś. A może tak bardzo spodobał mi się styl pisarki, że po prostu chciałabym więcej? Bo czym jest kobiecość i jakie są przedstawicielki tej płci? A świadomość kobiecości? Można jej nie mieć? Książka naprawdę bardzo dobra! Nie czyta się jej łatwo. Nie jest to typowa pozycja do czytania podczas podróży pociągiem. Zmusza nas do refleksji i myślenia. Jednym minusem jest wręcz ohydna okładka! Jest na niej dosłownie wszystko, a całość tworzy paskudny efekt. Mój mąż jest nią przerażony. Chociaż kiedyś widziałam jeszcze gorszą. Był na niej prosiak, kiełbasa, jakiś krzyż i kościół lub cerkiew w tle:) Poza okładką, dostrzegam same plusy i polecam tę lekturę każdej kobiecie.
Avatar użytkownika - chloe
chloe
Przeczytane:2011-02-07,
Dobra. Bardzo dobra książka. Na przekór trendom w literaturze, zarówno tym slodkim i naiwnym, jak i wbrew tym w 100% feministycznie poprawnym. Oryginalna, szczera, bez żalosnej dyplomacji. Szolc to polska Duras!
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Przeczytane:2010-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Ta książka to historie wielu kobiet, różnych, żyjących w innych czasach, innych realiach. Te opowieści napisane w świetny sposób głęboko poruszają. To nie jest kolejna lekka "kobieca" powieść ze szczęśliwym zakończeniem. To opowieści o życiu, które przecież posiada wiele barw i odcieni. To było moje pierwsze literackie spotkanie z tą pisarką, ale chętnie jeszcze po nią sięgnę.
Avatar użytkownika - Chwilapauli
Chwilapauli
Przeczytane:2024-03-27, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Książka "Naga" do zbiór kilku opowiadań o kobietach. Kobietach, które wiele przechodzą w swoim życiu. O kobietach marzących o macierzyństwie, ale także o tych tym przerażonych. "Naga" pokazuje jak traktowane są kobiety przez inne kobiety, ale także przez mężczyzn. Książka ta porusza wiele ważnych i trudnych kwestii, które mocno uderzają w czytelniczkę. Bo to tak jakbyś czytała o sobie. To tak jakbyś czytała o swojej koleżance, matce czy babce.

W opowiadaniach tych usłyszymy wiele głosów kobiet. Kobiet zranionych, skrzywdzonych, zgwałconych. Kobiet szczęśliwych, przestraszonych, tęskniących i pragnących pożądania. Z tych opowiadań wyziera taka życiowa prawda. Te opowiadania pokazują, że każda z nas ma wybór. A w zależności jaki wybór każda z nas podejmie, albo będziemy kobietami wyzwolonymi, albo nie.

Książka nie jest długa, czyta się ją z zapartym tchem i wzbudza wiele emocji podczas lektury, jednak głównie odczuwałam ból. Polecam. Naprawdę polecam tę książkę, nie tylko wielbicielkom prozy Lisy Taddeo i Megan Nolan, jak zostało to napisane przy opisie. Ale polecam tę książkę naprawdę każdej kobiecie, która chce być kobietą wyzwoloną. Kobiecie, która nie chce czuć się ze sobą źle. Bo co by się nie wydarzyło, to nie była twoja wina. I choć może ci się wydawać, że jesteś sama ze swoim problemem, bólem - to tak nie jest. Jeśli boisz się powiedzieć bliskim o tym co się spotkało, to może odważysz się zadzwonić pod numer telefonu zaufania i tam wylejesz swój ból, i tam otrzymasz zrozumienie i wsparcie od drugiej osoby.

"To, co łączy wszystkie kobiety, to bycie Kobietą." Bette Davis

Ciotka małych dziewczynek
Izabela Szolc0
Okładka ksiązki - Ciotka małych dziewczynek

"Ciotka małych dziewczynek" - to powieść oparta na autentycznych wydarzeniach, które mają miejsce w Meksyku. W mieście Ciudad Juárez od początku...

Hebanowy świat
Izabela Szolc0
Okładka ksiązki - Hebanowy świat

Rachela jest młodą aktorką. W jej życiu tkwi tajemnica, która ujawnia swe oblicze, kiedy dziewczyna otrzymuje propozycję zagrania w filmie o Holokauście...