Pamiętnik pani Hanki

Powieść obyczajowa z wyższych sfer przedwojennej Warszawy, a przy tym pasjonujący kryminał. Blichtr wykwintnych salonów, kawiarniane romanse, szpiedzy i detektywi, afera z kradzieżą tajnych dokumentów państwowych, szantaże i podsłuchy. Wszystko to znajdziemy w powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najbardziej poczytnych pisarzy międzywojennej Polski, który sam tak pisał o swojej książce: Uważam, że pamiętnik p. Hanki Renowickiej w zupełności na druk zasługuje. Wart jest rozpowszechnienia jako po prostu dokument obyczajowości i psychiki dzisiejszej kobiety kulturalnej oraz jej środowiska. W czasach gdy pochłaniamy setki tomów przeróżnych biografii, autobiografii i powieści autobiograficznych pisanych przez robotników, chłopów, girlsy, byłych przemytników, polityków itp. – nie widzę powodu, dlaczego mielibyśmy się wyrzec sposobności poznania pamiętnika kobiety należącej do warstw wyższych, do tych „dziesięciu tysięcy”, które w naszym kraju nadają ton i charakter epoce. Sądzę, że dokument ten może być równie interesujący, a uzupełniając literacki pejzaż autentyzmu przyda się przyszłemu historykowi obyczajów pierwszej połowy dwudziestego wieku. Oddając go w ręce czytelnika pragnę zaznaczyć, że najwyższą zaletą pamiętnika jest zdumiewająca jego szczerość, szczerość, której nie zdołali osiągnąć nawet tak wielcy pamiętnikarze jak – toute proportion gardeé – Jan Jakub Rousseau. Pełna finezji powieść, demaskująca pustkę moralną i intelektualną elit społecznych, była jednocześnie próbą ostrzeżenia przed nadciągającą katastrofą.

Informacje dodatkowe o Pamiętnik pani Hanki:

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2010-02-18
ISBN: 978-83-61297-06-2

Kup książkę Pamiętnik pani Hanki

"Człowiek przecież może być niesiony prądem własnych przekonań w kierunku przeciwnym od własnych upodobań."

Pamiętnik pani Hanki - opinie o książce

Avatar użytkownika - jesienna-to-ja
jesienna-to-ja
Przeczytane:1989-01-21, Ocena: 6, Przeczytałam, ulubione,

Najbardziej ujęła mnie mistrzowska satyra na osobę ślicznej pani Haneczki 😂

Avatar użytkownika - violabu
violabu
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek - 2016 , Mam,
Pani Hanka jest z jednej strony niezwykle zorganizowaną i sprytną młodą kobietą, a z drugiej płytką i głupiutką dziewczyną (twierdzi na przykład, jako małżonka dyplomaty, że nie ma potrzeby kłócić się z Niemcami o dostęp do Bałtyku, jeśli możemy inny kraj poprosić o dostęp do Morza Czarnego; przecież plaże są tam piękniejsze). Jej postać jawi się zatem w "Pamiętniku..." jako niespójna. Tadeusz Dołęga-Mostowicz wykreował jednak bohaterkę, której cechy oraz lekkie pióro autora tworzą z powieści miłą komedię.
Avatar użytkownika - arven1989
arven1989
Przeczytane:2016-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 w 2016, Audiobook,
5+ współcześni pisarze powinni uczyć się od Mostowicza, barwa postaci Pani Hanki, obyczajowe smaczki, które nie zmieniają się mimo upływu lat, kobieta samodzielna i wyzwolona, w dużej mierze jej podstawa właśnie taka, do jakiej dążą współczesne kobiety, do tego ma głowę na karku. Książka nie zachwyciła mnie, tak jak "Znachor", "Profesor Wilczur", ale nadal uwielbiam Autora. Świetne są wtrącenia do Pamiętnika, jakby objaśnienia epoki, co dodaje autentyczności i dodaje osobnej wartości. Do tego intryga szpiegowska, wydaje mi się, że najsłabszy moment, ale choć nieco przewidywalna momentami nudnawa, ma swój klimat, chciałabym czytać nowoczesne książki napisane, w takim właśnie stylu. Słuchałam (w pewnym sensie niestety) audiobooka, niemal nie mogłam się oderwać. czytany bardzo emocjonalnie.
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:1985-02-06, Przeczytałam, Mam,
Kolejna świetna powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Tym razem Autor staje się jednym z bohaterów - przyjacielem, powiernikiem, doradcą tytułowej - pani Hanki, młodej mężatki - nieco naiwnej, nieco infantylnej, a tym samym traktowanej z przymrużeniem oka. Świetna charakterystyka życia towarzyskiego i obyczajowości elity Drugiej Rzeczypospolitej.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2010-03-01,
Super! Przeczytałam w jeden dzień, po prostu nie mogłam się oderwać. Mimo jednoznacznej wymowy powieści, potwierdzonej wyżej przytoczoną wypowiedzią samego autora, po prostu nie sposób nie lubić dość infantylnej pani Hanki. Być może to ten nieodparty urok i czar epoki międzywojennej, ale juz na pewno lekkie i błyskotliwe pióro pana Dołęgi-Mostowicza. Warto mieć na uwadze, że przed wojna byc to niezwykle poczytny pisarz, autor wielu powieści. Niestety dziś znany tylko jako twórca "Kariery Nikodema Dyzmy". Polecam "Pamietnik pani Hanki" to niezwykle czarująca ksiązka, bardzo się cieszę, że wznowiono wydanie, to jest bardzo ładne, ja mam szare wydanie z 1958 roku.
Avatar użytkownika - iwonap12
iwonap12
Przeczytane:2021-09-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2021,

Niesamowicie dowcipna powieść schyłku dwudziestolecia międzywojennego. Dawno się tak nie bawiłam! Główna bohaterką jest silną, pewną siebie kobietą z pełnym wachlarzem wad. Nie stroni od flirtów, kokieterii i wykorzystywania swoich atutów dla realizacji własnych celów. Niestety dowiaduje się ona, że mąż ma już żonę! Bierze więc sprawy w swoje ręce. Główna bohaterka, mimo że dzieli ją między obecnymi czasami blisko wiek, obnaża mnóstwo kobiecych przywar z niezwykłym humorem.

Avatar użytkownika - jolantasatko
Przeczytane:2010-12-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Profesor Wilczur
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Profesor Wilczur

Profesor Wilczur to kontynuacja Znachora, w której odnajdziemy motywy melodramatyczne, ujęte w sensacyjno-obyczajową fabułę. Po tragicznych przejściach...

Znachor
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Znachor

Najsłynniejsze obok Kariery Nikodema Dyzmy dzieło Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najbardziej popularnych pisarzy XX wieku Profesor Wilczur jest...