Opis ksiązki
Kup Teraz

Pamiętnik pani Hanki

Ocena ( 3 osoby )
5.0
Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2010-02-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 978-83-61297-06-2
Liczba stron: 372
Dodał/a książkę:Magdalena Galiczek-Krempa
Recenzja - Pamiętnik pani Hanki
Powieść obyczajowa z wyższych sfer przedwojennej Warszawy, a przy tym pasjonujący kryminał. Blichtr wykwintnych salonów, kawiarniane romanse, szpiedzy i detektywi, afera z kradzieżą tajnych dokumentów państwowych, szantaże i podsłuchy. Wszystko to znajdziemy w powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza, jednego z najbardziej poczytnych pisarzy międzywojennej Polski, który sam tak pisał o swojej książce: Uważam, że pamiętnik p. Hanki Renowickiej w zupełności na druk zasługuje. Wart jest rozpowszechnienia jako po prostu dokument obyczajowości i psychiki dzisiejszej kobiety kulturalnej oraz jej środowiska. W czasach gdy pochłaniamy setki tomów przeróżnych biografii, autobiografii i powieści autobiograficznych pisanych przez robotników, chłopów, girlsy, byłych przemytników, polityków itp. – nie widzę powodu, dlaczego mielibyśmy się wyrzec sposobności poznania pamiętnika kobiety należącej do warstw wyższych, do tych „dziesięciu tysięcy”, które w naszym kraju nadają ton i charakter epoce. Sądzę, że dokument ten może być równie interesujący, a uzupełniając literacki pejzaż autentyzmu przyda się przyszłemu historykowi obyczajów pierwszej połowy dwudziestego wieku. Oddając go w ręce czytelnika pragnę zaznaczyć, że najwyższą zaletą pamiętnika jest zdumiewająca jego szczerość, szczerość, której nie zdołali osiągnąć nawet tak wielcy pamiętnikarze jak – toute proportion gardeé – Jan Jakub Rousseau. Pełna finezji powieść, demaskująca pustkę moralną i intelektualną elit społecznych, była jednocześnie próbą ostrzeżenia przed nadciągającą katastrofą.
Recenzja
justa21 Linia koment
Na półkach:

Szpiegiem być..

Polska proza z okresu dwudziestolecia międzywojennego w swojej początkowej fazie była zdominowana przez pisarzy, którzy debiutowali jeszcze w epoce Młodej Polski. Na tle twórców tego okresu wyróżniał się ze swoją literaturą popularno-rozrywkową skierowaną do szerokiego grona odbiorców Tadeusz Dołęga - Mostowicz. Jego ironiczne spojrzenie na ówczesną rzeczywistość i fascynujące fabuły sprawiły, że powieści tego autora są uniwersalne i ponadcz

szara_linia
Opinie
Ocena 1 2 3 4 5 6
Komentarz
violabu plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-06-05, Ocena: 4, Na półkach: Przeczytałem,26 książek - 2016 ,Mam,
Pani Hanka jest z jednej strony niezwykle zorganizowaną i sprytną młodą kobietą, a z drugiej płytką i głupiutką dziewczyną (twierdzi na przykład, jako małżonka dyplomaty, że nie ma potrzeby kłócić się z Niemcami o dostęp do Bałtyku, jeśli możemy inny kraj poprosić o dostęp do Morza Czarnego; przecież plaże są tam piękniejsze). Jej postać jawi się zatem w "Pamiętniku..." jako niespójna.
Tadeusz Dołęga-Mostowicz wykreował jednak bohaterkę, której cechy oraz lekkie pióro autora tworzą z powieści miłą komedię.
arven1989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2016-01-24, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 w 2016,Audiobook,

5+ współcześni pisarze powinni uczyć się od Mostowicza, barwa postaci Pani Hanki, obyczajowe smaczki, które nie zmieniają się mimo upływu lat, kobieta samodzielna i wyzwolona, w dużej mierze jej podstawa właśnie taka, do jakiej dążą współczesne kobiety, do tego ma głowę na karku. Książka nie zachwyciła mnie, tak jak "Znachor", "Profesor Wilczur", ale nadal uwielbiam Autora. Świetne są wtrącenia do Pamiętnika, jakby objaśnienia epoki, co dodaje autentyczności i dodaje osobnej wartości. Do tego intryga szpiegowska, wydaje mi się, że najsłabszy moment, ale choć nieco przewidywalna momentami nudnawa, ma swój klimat, chciałabym czytać nowoczesne książki napisane, w takim właśnie stylu. Słuchałam (w pewnym sensie niestety) audiobooka, niemal nie mogłam się oderwać. czytany bardzo emocjonalnie.
iwona-w plusminus Linia koment
Przeczytane:1985-02-06, Na półkach: Przeczytałem,Mam,
Kolejna świetna powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Tym razem Autor staje się jednym z bohaterów - przyjacielem, powiernikiem, doradcą tytułowej - pani Hanki, młodej mężatki - nieco naiwnej, nieco infantylnej, a tym samym traktowanej z przymrużeniem oka. Świetna charakterystyka życia towarzyskiego i obyczajowości elity Drugiej Rzeczypospolitej.
plusminus Linia koment
Przeczytane:, Ocena: 6, Na półkach:
Super! Przeczytałam w jeden dzień, po prostu nie mogłam się oderwać. Mimo jednoznacznej wymowy powieści, potwierdzonej wyżej przytoczoną wypowiedzią samego autora, po prostu nie sposób nie lubić dość infantylnej pani Hanki. Być może to ten nieodparty urok i czar epoki międzywojennej, ale juz na pewno lekkie i błyskotliwe pióro pana Dołęgi-Mostowicza. Warto mieć na uwadze, że przed wojna byc to niezwykle poczytny pisarz, autor wielu powieści. Niestety dziś znany tylko jako twórca "Kariery Nikodema Dyzmy".
Polecam "Pamietnik pani Hanki" to niezwykle czarująca ksiązka, bardzo się cieszę, że wznowiono wydanie, to jest bardzo ładne, ja mam szare wydanie z 1958 roku.

gendun Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
ja_rus Linia koment
Na półkach: Chcę przeczytać,
Linia koment
Przeczytane:, Na półkach:
break
POLUB NAS!
WYDAWCY POLECAJĄ
Zwyczajna łaska
Książka Racheli
Sekret Wesaliusza
 
STRONA GŁÓWNA

MOJE GRANICE
Dodaj/Opublikuj
Wirtualna biblioteczka
Ustawienia
Więcej opcji
KSIĄŻKI
recenzje
premiery, nowości
zapowiedzi wydawnicze
audiobooki
patronaty
rankingi
autorzy
rekomendacje
wyzwania czytelnicze
WIERSZE

OPOWIADANIA

KONKURSY

SPOŁECZNOŚĆ
forum
blogi
zdjęcia
filmy
kalendarz
książki za aktywność
PUBLICYSTYKA
wywiady
eseje
sylwetki twórców
recenzje filmów