Doktor Murek zredukowany

Historia urzędnika magistratu, Franciszka Murka, który zostaje zwolniony z pracy wskutek bezpodstawnych oskarżeń dotyczących jego rzekomej lewicowej przeszłości politycznej. Po utracie państwowej posady przybiera tożsamość cudzoziemca, Franza Klamma i robi zawrotną karierę w arystokratycznych salonach Warszawy, jako mistrz okultyzmu.

Informacje dodatkowe o Doktor Murek zredukowany :

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2010-06-01

Kup książkę Doktor Murek zredukowany

Doktor Murek zredukowany - opinie o książce

Avatar użytkownika - iwonap12
iwonap12
Przeczytane:2024-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2024, 26 książek 2024,

Kim byśmy byli, gdyby odebrano nam wszystko, co mamy? Gdyby nasza miłość została podeptana? TDM próbuje odpowiedzieć na to pytanie. Ciekawa pozycja.

Czy człowiek uczciwy, który nie czerpie bezprawnych korzyści, jakie mogłyby przypaść mu w udziale w związku z wykonywaną pracą decydenta w magistracie to... naiwny idiota? Tak nazywany jest urzędnik doktor praw Franciszek Murek przez innych bohaterów książki, jak i (o zgrozo) przez… czytelników Lubimy Czytać. Tytułowemu bohaterowi powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza wstrętne są wszelkie malwersacje i odstępstwa od przepisów. Wierzy on bezwzględnie w zapisy prawa, a dobro ogólne wynosi ponad własne. Do tego stopnia, że nie decyduje się nawet na zatwierdzenie projektu, dzięki któremu jego przyszły teść uniknąłby bankructwa, ponieważ miasto nie zarobiłoby tak dużo, jak w wyniku innej inwestycji. Takim zachowaniem naraża się osobie, która dzięki intrydze doprowadza do zwolnienia go ze stanowiska. Losy bohatera są wstrząsające.

„Doktor Murek zredukowany” to książka o smutnym wydźwięku. Ukazuje społeczeństwo takie, jakie jest naprawdę, jakie sama aktualnie widzę i doświadczam, pomimo, że książka została napisana ponad 80 lat temu. Dowodzi, że niewiele się ono zmienia przez dziesiątki, a może i setki lat w zakresie podziału na wilki i owce. Książka okraszona jest przemyśleniami na temat moralności. Odkrywa szczegóły świata , w którym liczy się powierzchowność i egoizm, w którym najlepiej powodzi się ludziom cwanym i bezwzględnym, a dobrem i uczciwością zyskuje się jedynie straty. I tak właśnie ludzie układają swój świat. Albo się do niego dopasujemy, albo zostaniemy wykorzystani.

Odnajdując w Murku wiele własnych cech serdecznie mu współczułam i rozumiałam.

Czy ogromny zawód ze strony ludzi może trwale zmienić wnętrze człowieka?

Avatar użytkownika - sweet_landrynka1
sweet_landrynka1
Przeczytane:2011-04-15, Ocena: 5, Przeczytałem,
Prokurator Alicja Horn
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Prokurator Alicja Horn

Sensacyjna powieść, której akcja toczy się w Warszawie w latach trzydziestych XX wieku ukazuje gangsterów przemienionych w poważnych biznesmenów, fortuny...

Bracia Dalcz i S-ka
Tadeusz Dołęga-Mostowicz0
Okładka ksiązki - Bracia Dalcz i S-ka

Intrygująca i perwersyjna historia rywalizacji o zarząd rodzinną firmą, którą prowadzą Krzysztof i Paweł Dalczowie. Dzieli ich dosłownie wszystko...