Stacja Jagodno. Zaplątana miłość

Tamara – 36-letnia rozwódka i specjalistka od PR-u dostaje polecenie zorganizowania kampanii wyborczej kandydatowi na wójta gminy Jagodno. Podczas spotkania przedwyborczego jeden z oponentów zarzuca Tamarze, że promuje politykę prospołeczną, a sama zaniedbuje swoją rodzinę. Faktycznie jej nastoletnia córka Marysia ma problemy – chłopak namawia ją do zażycia narkotyków i domaga się „dowodu miłości”. Czy nowy partner Tamary przejdzie tę próbę rodzicielską? Czy Tamara uratuje córkę? Kim jest tajemnicza babcia Róża?

Informacje dodatkowe o Stacja Jagodno. Zaplątana miłość:

Stacja Jagodno. Zaplątana miłość - opinie o książce

Avatar użytkownika - Poczytajka
Poczytajka
Przeczytane:2016-06-25, Ocena: 6, Przeczytałam,

Pierwsza część cyklu „Stacja Jagodno” Karoliny Wilczyńskiej zapowiada niezwykle pozytywną, ciepłą i wzruszającą historię kobiet, które łączą więzy krwi, a dzieli różnica pokoleń. „Zaplątana miłość” wprowadza czytelnika w historię czterdziestoletniej Tamary samotnie wychowującej dorastającą córkę Marysię. Kobieta zdana w zasadzie wyłącznie na własne siły i możliwości nie może poświęcić córce tyle czasu, ile by chciała. Marysia, jak dotąd ambitna wzorowa uczennica, zaczyna przechodzić bunt związany z dojrzewaniem. Jej priorytety gwałtownie się zmieniają i przestają się pokrywać z tym, co chce dla niej matka. Gdzieś z boku jest jeszcze Ewa – babcia nastolatki, emerytowana lekarka, kobieta z niezłomnymi zasadami, żyjąca w swoim, prawie hermetycznym świecie. Kontakt Tamary z matką jest chłodny, oficjalny, choć trzeba przyznać, że w razie nagłej konieczności Ewa służy córce pomocą.

Wykonując swoją pracę zawodową Tamara trafia do Jagodna, gdzie organizuje kampanię wyborczą na stanowisko wójta. Zupełnie niespodziewanie jej ścieżki przecinają się z samotnym życiem pewnej staruszki – Róży Marcisz, która mieszka nieopodal, we wsi Borowa. Serdeczność, ciepło i życiowa mądrość osiemdziesięciolatki przyciągają Tamarę do małego, białego domku na skraju wsi niczym magnes.

Co naprawdę łączy Różę z pozostałymi bohaterkami? Jak ułożą się relacje między Marysią i jej mamą? Jakie niespodzianki szykuje dla bohaterek los?

Powieść Karoliny Wilczyńskiej wprowadziła mnie w magiczny świat Jagodna. I choć życie bohaterek nie jest wolne od problemów i trosk, to z całą pewnością lektura tej książki optymistycznie nastraja do życia i pozwala wierzyć, że sposobem na pokonanie wszelkich trudności dnia codziennego jest „ochota i cierpliwość”. Autorka udowodniła, że zwykłe życie przeciętnego człowieka może być ciekawe, intrygujące i niepowtarzalne. Wykreowani bohaterowie są bardzo charakterystyczni. Każdy ma swoje własne, wyróżniające go cechy i sposób bycia. Realizm postaci przekłada się na autentyzm wydarzeń, dzięki czemu historia staje się niezwykle prawdziwa. Książkę dosłownie pochłonęłam w trzy godziny nie zważając na to, co się wokół mnie dzieje. Zakończenie zaskakuje, ale jednocześnie utwierdza w przekonaniu, że ciąg dalszy tej historii jeszcze nie raz nas zaskoczy.

„Zaplątana miłość” to idealna książka na urlop, wakacje, czy wolny wieczór. Jej lektura nie zabierze dużo czasu, a napełni wrażeniami na długo.

Polecam serdecznie.

Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2017-07-30, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 100 książek 2017,

Od dawna miała być... I wreszcie jest! Podczas urlopu rozpoczęłam przygodę ze Stacją Jagodno Karoliny Wilczyńskiej, której pierwszy tom od wielu miesięcy (żeby nie napisać lat) stał smutno na półce. Twórczość autorki nie jest mi obca, gdyż miałam przyjemność czytać "Właśnie dziś, właśnie teraz", która bardzo mi się podobała. A czy Jagodno skradło moje serce? Czy to seria idealna czy może nie moja bajka? Przeczytajcie moją recenzję.

Tamara Sokołowska od dwóch lat pracuje w agencji reklamowej "Marex" w Kielcach. Aktualnie prowadzi kampanię wyborczą na wójta Kacpra Kamińskiego w gminie Jagodno. Konkurenci Kamińskiego zarzucają jej zaniedbywanie rodziny, którą kobieta posiada rzekomo w Borowej. Jednak matka Tamary zaprzecza jakoby stara Marciszowa była dla nich bliską osobą. Jaka jest prawda? Ja od początku wyczuwałam w tym temacie tajemnicę... Miałam rację, gdyż Ewa Dobrosz (matka Tamary) wypowiadała się na temat zupełnie bez emocji, starała się zachować pokerową twarz... W zbliżeniu córki i starszej pani widzi zagrożenie dla siebie i swoich tajemnic... O co tak naprawdę chodzi? Dlaczego w krytycznej chwili pędzi na spotkanie? Na wyjaśnienie trzeba będzie poczekać, bowiem autorka kończy pierwszy tom bez udzielenia jakiejkolwiek wskazówki.

To jednak nie koniec fabuły a właściwie tylko jeden z jej wątków. Drugim głównym tematem powieści jest problem wychowawczy samotnej matki jaką jest Tamara, która boryka się z hormonami nastoletniej Marysi. Dziewczyna jest w klasie międzynarodową maturą, jednak czuje że poprzeczka jest zbyt wysoko i nie da sobie rady. Czy to było jej marzenie czy bardziej matki? Komu nastolatka zwierzy się ze swoich problemów w szkole i z koleżankami? Otóż znajomemu z internetu. Tylko czy jest tym za kogo się podaje? Nieszczęśliwa i odrzucona przez rówieśników nastolatka poznaje na swojej drodze Oskara i liczy, że chłopak wypełni w jej życiu pustkę jaką pozostawił ojciec. Jednakże zaślepiona i oderwana od codzienności, szkoły, domu i obowiązków nie zauważa rzeczy oczywistych... Co nie skończy się dla niej zbyt dobrze... Choć w rezultacie poprowadzi do pozytywnych zdarzeń :)

Karolina Wilczyńska trafiła tą powieścią wprost do mojego serca! To cudowna i jakże zwyczajna w swej niezwyczajności obyczajówka. To nie tylko opowieść o losach bohaterów rozgrywających się w dowolnie wybranym miejscu, ale problemy współczesnych ludzi na tle ciekawego otoczenia. Pojawiają się trudne relacje łączące babcię, matkę i córkę; przeszkody stojące na drodze do szczęścia samotnej kobiety czy błędy młodości. Autorka opisała jakże częste zjawisko jakim jest internetowa znajomość czy wagary i narkotyki.

Bardzo dziękuję, że znów mogłam - choćby wirtualnie - pójść śladami bohaterów na Kadzielnię oraz "Sienkiewką", którą przemierzyłam miliony razy podczas studiów w Kielcach. Dlatego podczas lektury zadziwiła mnie informacja o klubie "Ultrafiolet" zlokalizowanym na ostatnim piętrze Domu Towarowego "Puchatek" - ciekawe czy to tylko fikcja literacka.

"Zaplątana miłość" to kilku konkretnych i bardzo mocno zarysowanych bohaterów: wycofana, surowa wobec najbliższych i skrywająca tajemnice z przeszłości  Ewa Dobrosz, nie do końca szczęśliwa Tamara oraz Marysia - zbuntowana, zagubiona, nie wierząca w siebie i w ostateczności ukarana przez los. Jest też ciepła, dobra, pogodna i prawiąca liczne mądrości babcia Róża, której ogromnie zazdroszczę bohaterkom....

"Młode musi samo próbować, żeby się nauczyć unikać niebezpieczeństwa, żeby uwierzyć we własne siły."*      "...rezygnować z czegoś, co lubimy, tylko dlatego, żeby komuś zrobić na złość, wiele kosztuje."**

Oczywiście w książce nie brakuje męskich postaci, ale kobiety wybijają się jednak na czoło.  Po męskiej stronie stoi niedojrzały ojciec Marysi; Dominik, który potrafi wywołać uśmiech na twarzy Tamary oraz Łukasz, pomagający Róży człowiek z uzależnieniem. Jest też dwójka skrajnie różnych młodych ludzi - Kamil oraz Oskar. Co oni wnieśli do tej historii musicie już sprawdzić sami :)

Uroku lekturze dodaje nie tylko wędrówka po Kielcach, które nie są miastem często umieszczanym w powieściach, ale przede wszystkim po Borowej, gdzie znajduje się las, zalew i przede wszystkim mały, biały domek. A jak wiadomo łono natury wycisza i zmusza do refleksji nad życiem.

Podsumowując - "Zaplątana miłość" to pierwszy tom serii, która zapowiada się bardzo interesująco, zwłaszcza że Karolina Wilczyńska zostawiła czytelnika z wieloma znakami zapytania... Pokusiłabym się o stwierdzenie, że jest to słodko-gorzka opowieść o życiu, dorastaniu, miłości, tajemnicach i prawdziwej więzi łączącej ludzi z pozoru sobie obcych. Piękny i lekki język, brak scen nieistotnych czy męczących, zagadki i liczne problemy, z którymi radzą sobie bohaterowie. Nie ukrywam, że to książka idealna dla mnie - wpadłam po uszy i już staram się wygospodarować czas w napiętym grafiku na kolejny tom :) Serdecznie polecam!
Kto wysiada wraz ze mną na Stacji Jagodno i ma ochotę na konfiturę z fiołków? :)

„Każdy popełnia błędy. A największe popełniamy z miłości”.***

* Karolina Wilczyńska, "Zaplątana miłość", Wyd. IV Strona, Poznań 2015, s. 109
**Tamże, s. 171
*** Tamże, s. 260

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-07-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Róża, Ewa, Tamara i Marysia, czyli Majka.  Trudne relacje, zaplątana miłość i tajemnica. Codzienne i niespodziewane problemy. Co może pomóc? Rozmowa z partnerem, matką czy przyjaciółką? Wystarczy wizyta u pogodnej, dobrej, mądrej Róży, która wysłucha, nie skrytykuje i poczęstuje Cię konfiturą z fiołków.

Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2017-07-05, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 w 2017 :),
Zatrzymaj się na chwilę w urokliwej miejscowości w Górach Świętokrzyskich. Tutaj czas płynie inaczej. W Jagodnie spotykają się przeciwieństwa: wieś i miasto, kobiety i mężczyźni, starość i młodość, tradycja i nowoczesność. Karolina Wilczyńska odmienia smaki życia przez wszystkie przypadki. Tamara - 36-letnia rozwódka i specjalistka od PR-u dostaje polecenie zorganizowania kampanii wyborczej kandydatowi na wójta gminy Jagodno. Podczas spotkania przedwyborczego jeden z oponentów zarzuca Tamarze, że promuje politykę prospołeczną, a sama zaniedbuje swoją rodzinę. Faktycznie jej nastoletnia córka Marysia ma problemy - chłopak namawia ją do zażycia narkotyków i domaga się ,,dowodu miłości". Czy nowy partner Tamary przejdzie tę próbę rodzicielską? Czy Tamara uratuje córkę? Kim jest tajemnicza babcia Róża? Trzy generacje kobiet i smak konfitur z fiołków, które potrafią osłodzić nawet najbardziej gorzkie życie. Najnowsza powieść Karoliny Wilczyńskiej to pełna ciepła opowieść o miłości, szczęściu i poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi.
Avatar użytkownika - Lady_Mary
Lady_Mary
Przeczytane:2017-04-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2017 :),
Pierwszy tom, ale zdecydowanie sięgnę po następne. Opowieść pełna żywych i barwnych postaci, miejsc i zdarzeń. Myślę, że każdy miłośnik powieści obyczajowych znajdzie w niej coś dla siebie.
Avatar użytkownika - weronikka1
weronikka1
Przeczytane:2017-03-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017, Mam,
Książkę "Zaplątana miłość" poleciła mi koleżanka. Patrząc na jej okładkę spodziewałam się lekkiej, sielankowej lektury. Nawet myślałam o tym, by kupić sobie ją na wakacje. Oczywiście nie wytrzymałam i nabyłam ją dużo wcześniej. Z wielkim zainteresowaniem ją przeczytałam. Podobało mi się gdy autorka opisywała uczucia i spojrzenie na daną sytuację ze strony rodzica i córki jednocześnie. Bardzo się cieszę, że zamiast kolejnej książki o miłości pomiędzy kobietą, a mężczyzną przeczytałam mądrą powieść o relacjach między matką, a córką. Można z niej wyciągnąć dużo wniosków i nauki. Daje również dużo do przemyślenia. Z miłą chęcią sięgnę po jej kolejne części.
Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2016-10-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
"Bo każdy ma swoją drogę, swoje kamienie, o które się potyka i swój cel, do którego prędzej czy później dojdzie". Po przeczytaniu tej powieści moją pierwszą myślą było pragnienie zasmakowania konfitury z fiołków, w której cudowne właściwości zwyczajnie uwierzyłam. Po książce, z taką dość jednoznaczną okładką i tytułem, spodziewałam się schematycznej fabuły, a otrzymałam prawdziwie mądrą opowieść. Uwielbiam takie literackie zaskoczenia. Karolina Wilczyńska to urodzona w 1973 r. mieszkanka Kielc, prezeska własnej fundacji, trenerka i terapeutka. Lubi słoneczniki i bursztyny, w wolnym czasie czyta, haftuje obrazy, robi swetry na drutach i szydełku, tworzy biżuterię. "Zaplątana miłość" to pierwszy tom serii "Stacja Jagodno". Trzydziestokilkuletnia Tamara, specjalistka od PR-u samotnie wychowuje nastoletnią córkę Marysię. Swój czas bohaterka poświęca pracy i dziecku, która coraz bardziej się od niej oddala. Tamara swoiste ukojenie od nawarstwiających się problemów znajduje w Jagodnie, u pewnej staruszki nazywanej przez nią babcią Różą. Bohaterka nie spodziewa się, że ta niecodzienna znajomość będzie miała wpływ na jej całe życie. Pierwszy tom serii o Jagodnie przeczytałam w jeden wieczór, gdyż perypetie bohaterów, którzy zmagają się z problemami takimi, jak każdy z nas, wydały mi się dość bliskie. Myślę także, że to głównie realizm sytuacyjny pozwala mi nazwać tę książkę dobrze skrojoną współczesną powieścią obyczajową. Otóż Karolina Wilczyńska w fabule swojego dzieła dotyka dość głęboko wielu problemów dnia dzisiejszego, jak chociażby samotność w tłumie, poświęcenie dla dziecka, burzliwe dojrzewanie nastolatki, trudne rodzicielstwo, czy też kiepska sytuacja na rynku pracy. Te i wiele innych tematów, jakie zostały poruszone na łamach tej powieści, ukazane zostały z iście życiowym rozmachem, a ich realistyczna osnowa fabularna pozwala tym samym wielu czytelnikom odnaleźć się na jej kartach. "Zaplątana miłość" to tytuł wielce adekwatny do treści książki, gdyż właśnie takie uczucie łączy cztery pokolenia kobiet - babcię Różę, matkę Tamary - Ewę, Tamarę i jej córkę Marysię. Każda z bohaterek przyjęła swój własny sposób na zmaganie się z problemami, jakie funduje im życie. Każda z nich także popełnia błędy, przed którymi nie sposób się ustrzec. Ich mocno zróżnicowane kreacje psychologiczne oraz zastosowanie pierwszoosobowej narracji w wielu fragmentach książki, pozwala czytelnikom dość dobrze poznać motywy postępowania bohaterek, uczucia, które nimi targają oraz dylematy, przed jakimi często stają. Rodzinna tajemnica, która łączy wszystkie kobiety tylko dodaje smaczku całej tej historii. Karolina Wilczyńska doskonale zdaje sobie sprawę, jak wodzić na pokuszenie swojego odbiorcę, gdyż w pierwszym tomie serii zawiązuje wątek tajemnicy i w zasadzie niczego nie wyjaśnia. Po odłożeniu książki mogę się bowiem jedynie domyślać, jaka nieszczęśliwa historia łączy Ewę i babcię Różę. Nie wiem również jaką tajemnicę skrywa zamknięty w sobie Łukasz, który jak mniemam, w kolejnych częściach tego cyklu będzie odgrywał znaczącą rolę. Te wszystkie niewiadome wyzwalają we mnie dużą potrzebę sięgnięcia jak najszybciej po kolejny tom. Pierwsza część cyklu "Stacja Jagodno" to rewelacyjny, literacki przystanek pomiędzy czytanymi na co dzień książkami. Warto zatrzymać się na stacji Jagodno, by wraz z bohaterami przeżywać troski i radości dnia codziennego. Jestem także pewna, że po przeczytaniu ostatniej strony tej powieści nabierzcie ochoty na spróbowanie konfitury z fiołków.
Mimo, że akcja wcale nie dzieje się latem, to jak najbardziej polecam tę pozycję na lato. Poznacie w niej Tamarę - zapracowaną matkę, Marysię (Majkę) - zbuntowaną córkę, nastolatkę i dwie babcie Ewę - prawdziwą, stanowczą oraz Różę - "przyszywaną", ciepłą i będącą lekiem na wszelkie zmartwienia. Relacje między kobietami są różne, jak to w życiu, czasem trudne, skomplikowane. Już sięgam po kolejny tom, aby dowiedzieć się co tam się dzieje u nowo poznanych bohaterek. Gorąco polecam
Avatar użytkownika - beatrycze66
beatrycze66
Przeczytane:2016-07-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Po raz pierwszy mam styczność z twórczością Karoliny Wilczyńskiej i muszę przyznać że nie ostatni,bardzo szybko zdołałam przeczytać pierwszą część Zaplątanej miłości,,,,
Avatar użytkownika - dayna15
dayna15
Przeczytane:2016-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Świetna książka! Chyba wreszcie trafiam na polskie autorki, których książki zaczynają do mnie przemawiać. Wielopokoleniowa, pokazująca trudne relacje rodzinne, dorastanie i trwanie przy bliskich na życiowych zakrętach. Książka, w której bardziej skupiamy się na relacjach matek z córkami (Ewa i Tamara, Tamara i Marysia), niż na sprawach damsko-męskich, choć i te się pojawiają za sprawą Dominika i byłego męża Tamary. Zagadkowa babcia Róża i jej relacja z Ewą skłania do sięgnięcia po kolejną część i powrót do urokliwej, małej miejscowości. Idealna książka na lato!
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2015-10-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2015, Mam,
To, co najbardziej mi się podobało to to, że w tej książce nic nie jest oczywiste. Na uwagę zasługuje fajnie opisana relacja (a raczej problemy) matka - córka. To opowieść o kobietach takich, jak my. Niezależnie od wieku i życiowych doświadczeń, każda z Nas znajdzie coś dla siebie. Autorka nakreśliła żywych bohaterów z charakterem. Część wątków została zamknięta, a część czeka na swoją dalszą odsłonę w kolejnych częściach, na które czekam z niecierpliwością. Jak dla mnie mogło być ciut więcej Jagodna i całej tej sielskości, która aż bije z okładki i opisu wydawcy. Ogólnie książka pełna miłości, emocji i życiowej realności. Warto się zaplątać z bohaterami Jagodna. Polecam ją każdej mamie i córce, tak ku przestrodze...
W maju bieżącego roku nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona ukazała się najnowsza powieść Karoliny Wilczyńskiej. Niniejsza książka otwiera cykl Stacja Jagodno, a jego pierwszy tom nosi tytuł ,,Zaplątana miłość". Jest to już kolejna książka pani Karoliny jaką miałam możliwość przeczytać, co też zrobiłam z ogromną przyjemnością i jak zwykle w przypadku twórczości tej autorki nie zawiodłam się. Główną bohaterką powieści jest trzydziestokilkuletnia Tamara, która samotnie wychowuje nastoletnią Marysię. Kobieta jest niezwykle zapracowaną, wymagającą od samej siebie bardzo wiele, specjalistką od PR-u. Z racji tego, iż jest samotna ciężko jej dzielić czas pomiędzy absorbującą ją pracę, a równie wymagające wychowywanie nastolatki. Dodatkowo matka głównej bohaterki także nie jest dla niej wsparciem, a wręcz przeciwnie ciągle wypomina jej nie trafne wybory z przeszłości. Na skutek zagonienia Tamary, która chcąc zapewnić swojej córce jak najlepsze warunki życiowe, nie ma zupełnie dla zagubionej nastolatki czasu, relacje pomiędzy matką, a córką zaczynają się coraz bardziej psuć i rozluźniać... Marysia ma ogromne poczucie osamotnienia i lekceważenia ze strony swojej Mamy. Prócz tego stopniowo przerasta ją nadmiar szkolnych obowiązków i wymagań stawianych uczniom prywatnej szkoły, do której uczęszcza... Wszystko to razem wzięte oraz nieśmiałość dziewczyny powoduje, iż jest ona właściwie mniemającą przyjaciół szkolną szarą myszką... Wtedy pojawia się w jej życiu Oskar, chłopak jest starszy od niej, ma pieniądze i poświęca dziewczynie bardzo dużo uwagi, co nastolatce ogromnie imponuje... Niestety znajomość z Oskarem staje się dla Marysi (a teraz Majki) wierzchołkiem równi pochyłej... Zapracowana Tamara, która w tym czasie przygotowuje kampanię wyborczą dla kandydata na wójta gminy Jagodno przez długi czas nie zauważa, że coś złego dzieje się z jej dorastającą córką... Zwłaszcza, że przy okazji owej kampanii natrafia zupełnie przypadkowo na zagadkę z przeszłości... Jeśli jesteście ciekawi cóż to za tajemnica? Jak potoczą się losy naszych bohaterek i kogo jeszcze napotkają one na swej życiowej ścieżce? to koniecznie zajrzyjcie do Jagodna i nabierzcie zupełnie nowej perspektywy w stosunku do jak często mawiamy prozy życia, która bywa niekiedy bardzo trudna i bolesna. Autorka w swojej najnowszej książce pokazuje nam, że nawet to, co wydaje się nam całkowicie zaplątane i mówiąc kolokwialnie ,,nie do ruszenia" można rozwikłać dzięki miłości i cierpliwości, które są kluczem do wszystkiego! Polecam Wam tę barwną, międzypokoleniową opowieść, a sama z niecierpliwością czekam na tom drugi - ,,Marzenia szyte na miarę" - który ma ukazać się na rynku wydawniczym już 21 października! Za udostępnienie egzemplarza do recenzji dziękuję autorce, Pani Karolinie Wilczyńskiej oraz Wydawnictwu Czwarta Strona. * https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta * http://ksiazkowoczyta.blogspot.com/2015/09/bo-kazdy-ma-swoja-droge-swoje-kamienie.html
Avatar użytkownika - anek7
anek7
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki w 2015 roku,
Tamara pracuje w agencji reklamowej. Najnowsze zlecenie do którego przydzielił ją szef to kampania wyborcza Kacpra Kamińskiego, który chce zostać wójtem gminy Jagodno. Kobieta zdaje sobie sprawę, że od powodzenia tego przedsięwzięcia sporo zależy i bardzo starannie się do niego przygotowuje. Niestety, nie przewidziała, że kontrkandydat Kamińskiego wie o jej przeszłości coś, z czego ona sama nie zdaje sobie sprawy. I choć Tamara zupełnie nie kojarzy żadnej Marciszowej to, kiedy gnana ciekawością odszukuje jej gospodarstwo, ma nieodparte wrażenie, że już tu kiedyś była... "Zaplątana miłość" to pierwsza książka z cyklu "Stacja Jagodno"i najnowsza powieść Karoliny Wilczyńskiej, autorki m.in. "Ta druga" i "Jeszcze raz, Nataszo". Książka wyszła nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona, które już zapowiada kolejną historię z Jagodnem w tle. Tamara nie miała lekkiego życia. Wychowywana przez zasadniczą i nieco despotyczną matkę, związała się z przystojnym lekkoduchem, po jego odejściu musiała sama wychowywać córkę Marysię i utrzymać siebie i dziecko. Praca w agencji, chociaż dobrze płatna jest stresująca i absorbuje dużo czasu, więc siłą rzeczy Tamara oddala się od córki. Stara się zapewnić jej jak najlepszy start w życiu (renomowane liceum, dodatkowe zajęcia) a nie zauważa, że dziewczyna ma kłopoty - problemy z matematyką to tylko wierzchołek góry lodowej. Czy Tamara w porę zauważy, że jej dziecko najbardziej na świecie potrzebuje miłości i zrozumienia? Czy Dominik, kolega z pracy, z którym Tamara się spotyka, będzie dla niej wsparciem w ciężkich chwilach? I co tak naprawdę łączy rodzinę Tamary z Różą Marciszową? Kto ciekawy, tego zapraszam do lektury. Jagodno to taka prowincjonalna miejscowość, gdzie wszyscy się znają i wszystko o sobie wiedzą. Czas tam płynie swoim tempem, a z dala od miejskiego zgiełku i pośpiechu człowiek zupełnie inaczej postrzega swoje życie. Tamara i Marysia będą tu miały możliwość ponownie się do siebie zbliżyć, porozmawiać, lepiej zrozumieć i wreszcie rozplątać to, co się w ich życiu zaplątało. "Zaplątana miłość" to napisana pięknym językiem powieść obyczajowa, poruszająca wiele problemów współczesnego zagonionego i nastawionego na "wyścig szczurów" świata, ale dająca nadzieję, że jeśli ktoś się postara to uda mu się zobaczyć i zdobyć to co w życiu najważniejsze...
Chociaż na pierwszy rzut oka Zaplątana miłość może Wam się kojarzyć z lekkim, wakacyjnym romansem, nie dajcie się zwieść. W pierwszej części cyklu Stacja Jagodno autorka przedstawia nam kobiety reprezentujące trzy pokolenia, kobiety zmagające się z codziennymi problemami i życiowymi rozterkami. Kłopoty, z jakimi zmagają się bohaterki są bardzo naturalne i życiowe, właściwie każdej z nas mogłyby się one przydarzyć. Brak akceptacji wśród rówieśników, samotne rodzicielstwo i trudne relacje na linii matka - córka: to tylko niektóre z nich. Zaplątana miłość nie jest słodką bajką, to książka pełna życiowych zakrętów, ludzkich wątpliwości i skomplikowanych uczuć. Całość przybrała postać ciepłej, a zarazem nieco tajemniczej powieści. Co warto podkreślić: autorka nie zdecydowała się zdradzić sekretów swoich bohaterek już w pierwszej części, a jedynie zaostrzyła apetyt czytelniczek na kolejną odsłonę. Część wątków została ładnie zamknięta, inne poczekają na rozwiązanie w następnej części Stacji Jagodno - z pewnością pojawią się i kolejne interesujące motywy. Powieść odznacza się realizmem a zarazem i lekkością. Sprawiedliwie muszę jednak przyznać, że spodziewałam się po tej książce czegoś innego. Zapoznając się z zapowiedzią wydawcy, sugerując się okładką - byłam przygotowana sielską opowieść osadzoną w malowniczej osadzie gdzieś w Górach Świętokrzyskich, tymczasem tej sielskości nie poczułam. Absolutnie nie trzeba traktować tego, jako niedoskonałości książki, po prostu miałam trochę inne oczekiwania i skojarzenia, a część czytelniczek na pewno ucieszy ten brak słodkiej otoczki rodem z serialu Ranczo. Ja jednak lubię poczuć klimat takich książek osadzonych na wsi, wczuć się w nie dogłębnie. Bardzo żałuję, że tak mało jest o samym Jagodnie, pojawia się bardzo mało postaci z osady, ale być może to się zmieni w kolejnej części. Zaplątana miłość jest książką świetnie napisaną, emocjonującą i życiową. Malutki minus dostaje u mnie za brak Jagodna w Jagodnie :) Mimo to polecam Wam tę powieść, szczególnie jeśli lubicie opowieści bazujące na relacjach międzyludzkich, życiowych dylematach i tajemnicach. Ja sama jestem bardzo ciekawa, czym Jagodno przywita mnie w kolejnej odsłonie.
Avatar użytkownika - ppolzi
ppolzi
Przeczytane:2015-05-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2015,
W poszukiwaniu szczęścia jesteśmy w stanie zrobić niejedno. Szukamy, walczymy z przeciwnościami losu, żyjemy w ciągłym biegu. A czy potrafimy dostrzec to,co jest wokół nas najpiękniejsze? Każdy nawet Ty drogi czytelniku uważasz, że Twoje problemy są w tej chwili najważniejsze - przecież liczy się tu i teraz. W książce Karoliny Wilczyńskiej pt.:"Zaplątana miłość.Stacja Jagodno" poznajemy kilka postaci m.in: Tamarę 36 - letnią kobietę od PR-u oraz jej 16-letnią córkę Marysię. Dwie kobiety, dwa rożne światy, rożne problemy - wspólne życie. Codzienna praca dla naszej głównej bohaterki jest tak absorbująca, że nie dostrzega problemów swojej córki. Zmiana szkoły, brak akceptacji ze strony rówieśników, ciągła nauka to wszystko sprawia, że Marysia czuje się przybita. Jej mamie Tamarze w życiu nie było łatwo. Jej związek w mężczyzną, z którym miała córkę nie należał do udanych. Sama więc wychowywała córkę. Była z niej dumna, gdyż Marysia dostała się do prestiżowej klasy z matura międzynarodową. Tamara z kolei na początku powieści prowadzi kampanie wyborczą kandydata na wójta Jagodna. Niestety podczas spotkania w szkole dochodzi to wymiany zdań między nią a pewnym mężczyzną. Tamarze zostają zarzucone pewne nieprzyjemne rzeczy. Kandydat czuje oddech swojej przyszłej porażki, co nie bardzo mu odpowiada. Jest niezadowolony. W pracy szef też przygląda się bacznie pracownikom. Nie wiadomo, o co tak naprawdę chodzi. Główna bohaterka ma też adoratora w pracy. Jednak nie jest już młoda i do kolejnego ewentualnego związku podchodzi bardzo ostrożnie. Z kolei córka jest jej przeciwieństwem. Mimo młodego wieku przechodzi okres młodzieńczego buntu, przez co obu paniom nie jest łatwo. Podjęte decyzje wpływają na każdą nich.....Czy obie odnajdą tytułową miłość?... Życie przecież nie zawsze jest takie piękne i łatwe. Podjęte decyzje nie zawsze okazują się słuszne. Pani Karolina w naturalny sposób uchwyciła problemy na linii matka - córka. Pora się nad nimi zastanowić - wszak każdy przez nie przechodził w mniejszym lub większym stopniu. Czytając te książkę na pewno nie będziecie się nudzić wszak młodość rządzi się swoimi prawami i nieraz Marysia (Maja) was zaskoczy. Fabuła jest tak skonstruowana aby ukazać nam poniekąd sielski obrazek polskiej wsi i codziennych problemów życia każdego z nas. Tę książkę polecam wszystkim, którzy chcą się odstresować i miło spędzić czas. POLECAM!!!!
Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2018-08-21, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Pozytywne rozczarowanie. Myślałam, że przeczytam taką bardzo lekką wakacyjną książkę, a tu nie do końca. Bardzo podobało mi się przedstawienie relacji pomiędzy trzema pokoleniami kobiet. Wiarygodne portrety psychologiczne. No i jest tajemnica. Na pewno sięgnę po drugą część.

Pierwsza książka Karoliny Wilczyńskiej jaką przeczytałam i zakochałam się w tej historii :) Sama nazwa "stacja Jagodno" i okładka książki powodują, że myślę o wakacjach, pięknym lecie, górach w oddali, łące pełnej bzyczących pszczółek i beztrosce. Aż czuję ten zapach i dotyk słońca.... Historia jest smakowitym dodatkiem :) Tamara i Marysia żyją sobie spokojnie w Kielcach. Radzą sobie w miarę dobrze. Aż dopadają je kłopoty i tragedie szarej rzeczywistości. Nawał pracy, brak czasu, problemy w szkole, samotność, nieodpowiednie towarzystwo i inne podobne przypadłości znajdują tragiczny finał. Czy matka i córka rozwiążą swoją splątaną miłość? Patrząc,że jest to tom pierwszy, a w tym roku wyszedł chyba już siódmy, to myślę, że będzie okazja się o tym przekonać :) Polecam!

Avatar użytkownika - gosiaczek_lipins
gosiaczek_lipins
Przeczytane:2018-06-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Książka lekka i przyjemna. Czyta się ją bardzo szybko. Akcja toczy się w Kielcach. Dzięki temu chyba mi się ja fajniej czytało bo pochodzę z tych rejonów.

W książce występują dwie główne bohaterki 40 letnia Tamara  i jej córka Marysia. Przygody są opisane z perspektywy matki i córk.

Jest to klasyczna historia i wydaje mi się, że często opisywana w książkach. Tamara wychowuje samotnie córkę która jest nastolatką. Córka poznała chłopaka w którym się zakochuje, nie słucha matki, buntuje się jej. Przestaje się uczyć i ma problemy w szkole. W wyniku czego matka z córką ciągle się kłócą i ich relacje się psują. W miedzy czasie poznajemy starszą kobietę panią Różę. Tamara zaczyna mówić do niej babcia. Kobiety stają się sobie bliskie. Babcia Róża jest bardzo pomocna i mądra.

Czytając książkę sama myślałam sobie, że chciałabym mieć taką babcię przy sobie, która zawsze wysłucha i powie dobre słowo.

Pod koniec akcja toczy się szybko i niespodziewanie. Jak się okazuje chłopak nastolatki nie kocha dziewczyny i chciał ją tylko wykorzystać. W akcie desperacji córka próbuje odebrać sobie życie.  Wszystko jednak kończy się dobrze. Matka z córką doszły do porozumienia i naprawiają swoje relacje.

Zima zasypie miłością
Karolina Wilczyńska0