Telefony do przyjaciela

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2012-03-14
ISBN: 978-83-10-11988-9
Dodał/a książkę:czytam

Jedna nie wyobraża sobie życia bez sportu, świetnie pływa i żegluje, druga woli szachy i komputer. Jedna flirtuje i łamie serca, druga nieśmiało czeka na wielką miłość. Jedna lubi pisać listy, druga wstydzi się swojej dysleksji.

Dwie siostry, dwa charaktery... jeden chłopak. I nic nie jest takie, jakie wydawało się na początku.

Dlaczego Marzena nie lubi schodów? Komu śnią się syreny i co może się wydarzyć latem na jeziorze?

Anna Łacina ("Czynnik miłości", "Kradzione róże") tym razem opowiada o wytrwałym pokonywaniu przeszkód, zastanawia się nad problemem odmienności oraz stawia pytanie o siostrzaną lojalność i jej granice.

enigma1 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-10-23, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Ta książka jest napisana....starannie. Dopracowane są wszelkie wątki, wszelkie szczegóły - nawet zgryźliwy krytyk;) nie ma do czego się przyczepić.

Tę książkę można potraktować dwojako - albo jako dobrą lekturę na jedno wakacyjne popołudnie, można jednakże głębiej się nad nią zastanowić i będzie to dobry punkt wyjściowy do głębszych przemyśleń.
Oto mamy dwie siostry: Marzannę i Annę.
Lubią się, wspierają - ale też jest między nimi sporo niedopowiedzeń, zazdrości, goryczy. To prowadzi do spięć i do kłótni. Brak szczerości jest też powodem całej serii nieporozumień, czasami komicznych.
Kiedy mocniej zastanowić się nad fabułą, to doskonale ona opisuje współczesny kryzys rodziny w tradycyjnym znaczeniu (silne matki - nieobecni ojcowie), trudne dojrzewanie (z jednej strony grupa rówieśnicza, przed którą "trzeba" się popisywać, z drugiej jednak strony młodzieńcze porywy serca, potrzeba uczucia, romantycznej miłości) no i temat chyba najważniejszy - ograniczenia osób niepełnosprawnych. I nie chodzi tu o niedogodności architektoniczne, tylko o sposób myślenia i postrzegania takich osób przez pełnosprawnych. Tylko kto jest "pełnosprawny"? Czy osoba z dysleksją jest sprawna?
Dużo jest w tej książce takich ważkich pytań.
Jak również można się zastanowić po lekturze książki, czym jest normalna rodzina? Czy to normalne, że dorosła /bardzo dorosła!/ córka tak bardzo boi się reakcji ojca, że z ukochanym mężczyzną spotyka się w tajemnicy przed rodzicami?

Po przeczytaniu tej książki warto by było sięgnąć po jeszcze kilka pozycji, w tym po "Krasnoludki i sierotkę Marysię":)

Psy - występują:)
Aza babci Zosi i dziadka Zygmunta; przerośnięta jamnicza Lejla - największy wróg Azy; pomeranian Beaty (znajomej Marzanny).
truskaweczka8989 plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-06-16, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,26 książek 2013,
Wciągająca po uszy! Nic dodać, nic ująć... Godna uwagi i polecenia. Główni bohaterzy genialni!
Sylwia-T plusminus Linia koment
Przeczytane:2013-05-12, Ocena: 5, Na półkach: Przeczytałem,52 książki 2013,
Bardzo wciągająca historia! Nie mogłam się od niej oderwać. Zdecydowanie warta przeczytania nie tylko przez nastolatki. Pierwsze miłości, zauroczenia, pocałunki, a do tego siostrzane relacje, przyjaźń, rodzice, których nie było, kiedy powinni być oraz niepełnosprawność. To cała gama wątków, które poruszają ważne problemy, w których prym wiedzie zaufanie i fałsz. Autorka w znakomity sposób kieruje czytelnikiem, pozwala dojrzewać wraz z treścią. Bardzo ciekawie pokazany jest świat oczyma "wózkersów", zwraca uwagę na wiele istotnych szczegółów, o których zwykle się nie myśli.
Kiedy doczytałam do końca, miałam niedosyt, brakowało mi choćby kilku kartek :)
POLECAM!
blebelebe plusminus Linia koment
Ocena: 6, Na półkach: Chcę przeczytać,
Koniecznie muszę przeczytać. Tyle dobrych opinii, a ja dopiero dowiaduję się o książce : ). Może uda się wygrać?
22200116Zp Linia koment
Przeczytane:2016-01-01, Ocena: 6, Na półkach: Przeczytałem,gimnazjum,